Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο που κάποιοι μανουριάζονται για ένα προϊον που ότι έχει διαφημιστεί όσον αφορά απαιτήσεις θα αλλάξει μέχρι το επίσημο release του....

Τώρα στις απαιτήσεις ήδη μπαίνουν και σε συστήματα που δεν πληρούν τις προδιαγραφές της μικρομαλακής και επίσης μας έχει συνηθίσει σε κωλοτούμπες  που στο τέλος θα τις κάνει μιας και το "πρόβλημα" θα είναι παγκόσμιο και όχι για την μικρή Ελλαδίτσα. Εδώ στο steam ανέβηκε το ποσοστό των Win7... Φανταστείτε λοιπόν τα 11αρια να μην μπορούν να ξεπεράσουν αυτό το ποσοστό πόσα αεροπλανικά θα κάνει η MS 😀 

 

 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο τελος, windows 11 θα βαλει και η κουτση, τυφλη, στραβη Μαρια........ Αν δε γινει αυτο το εχασε το παιχνιδι η MS και το ξερει ηδη. 

 

Εκτος και αν θελει εν γνωση της να εχει 0.8% καλυψη λειτουργικου παγκοσμιως, για παντα........

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αργα ή γρηγορα θα μπουμε οι περισσοτεροι σε φαση -αναγκαστικης- αναβαθμισης μηχανηματος αφου θα κοπει η υποστηριξη στα 10

Επεξ/σία από RX-8 Lover_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι ίδιες μ@λ@κίες που λέγανε για τα windows 10 όσοι ήταν στα 7άρια θα λένε τώρα και για τα 11άρια όσοι είναι στα 10αρια. 15 χρόνια που ασχολούμαι με PC ποτέ δεν συνάντησα θέματα με windows, αλλά ήταν πάντα με καθαρή εγκατάσταση και σωστό πέρασμα όλων των drivers. Τώρα αν πάει ο άλλος και μου κάνει εγκατάσταση 3 λειτουργικά το ένα πάνω απ' το άλλο, μου βάζει και 2 anti-virus μαζί και δεν ξέρω και εγώ πόσα toolbars στους browsers και τους drivers από το printer που έχει από το 1998, ε εντάξει δεν φταίνε τα windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι ίδιες μ@λ@κίες που λέγανε για τα windows 10 όσοι ήταν στα 7άρια θα λένε τώρα και για τα 11άρια όσοι είναι στα 10αρια. 15 χρόνια που ασχολούμαι με PC ποτέ δεν συνάντησα θέματα με windows, αλλά ήταν πάντα με καθαρή εγκατάσταση και σωστό πέρασμα όλων των drivers. Τώρα αν πάει ο άλλος και μου κάνει εγκατάσταση 3 λειτουργικά το ένα πάνω απ' το άλλο, μου βάζει και 2 anti-virus μαζί και δεν ξέρω και εγώ πόσα toolbars στους browsers και τους drivers από το printer που έχει από το 1998, ε εντάξει δεν φταίνε τα windows..

Οτι ναναι.... για αλλο πραγμα μιλαμε φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Οτι ναναι.... για αλλο πραγμα μιλαμε φιλε.

ναι κατάλαβα, απλά ήθελα να το πω γιατί αναφερθήκατε σε υποχρεωτική αναβάθμιση κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πειτε καμια ιδεα για το παρακατω, μπας και μου μεινει καμια τριχα στο κεφαλι :P

Σε ενα χρεπι λαπτοπ με w10 1909 με μια realtek rtl8723be, η ασυρματη συνδεση παιρνει μπροστα μετα απο Ν εκκινησεις. Οταν δεν παιρνει μπροστα, δεν φαινεται καν η καρτα στον device manager, οποτε δεν υπαρχει και η αντιστοιχη ασυρματη συνδεση στις συνδεσεις δικτυου. Οταν δουλευει, δουλευει χωρις κανενα προβλημα μεχρι τον τερματισμο.
Αν παιζει ρολο, στον device manager υπαρχει ενα intel(r) trusted execution engine interface με θαυμαστικο, το οποιο δεν φευγει με τιποτα.

Δοκιμασα με ενα live cd οταν δεν φαινεται και δεν την εδειχνε ουτε εκει. Βεβαια, επειδη εχει τσιπακι του κιλου της realtek, υπεθεσα οτι μπορει να μην υποστηριζεται καν απο το λινουξ, αν και δεν το νομιζω.
Εννοειται πως δεν ειναι σε flight mode και οταν παταω το αντιστοιχο κουμπι στο πληκτρολογιο ή στο notification center, το μονο που φαινεται να ανοιγοκλεινει ειναι το bt.

Σκεφτομια βεβαια να την αλλαξω, αλλα μιλαμε για λαπτοπ απο hp. Εχω δει παλιοτερα, σε αλλαγη ασυρματης καρτας σε λαπτοπ της hp με i7 κλπ, να σταματαει στο post και να λεει οτι η καρτα που εβαλα δεν ειναι supported απο την hp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p Το ακριβες μοντελο του φορητου ? Να δουμε δηλ αν οντως εχει whitelist για καρτες στο bios.
Eπισης  η καρτα που λες ειναι καπως ετσι ? Εννοω στις εγκοπες της.

Tελος μην τα ξαναλεμε , ωρα να ενημερωσει στην τελευταια εκδοση τα 10αρια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.hp.com/gr-el/document/c04626645

Αυτο πρεπει να ειναι. Η καρτα δεν ξερω πως ειναι. Δεν ειναι απο τα λαπτοπ που ανοιγουν ευκολα για να το δεις. Δοκιμασα νωριτερα να το ανοιξω αλλα δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μια ολοκαινουρια εγκατασταση 21h1 σε ενα toshiba skullcandy (i5 6ης γενιας, 16gb ram, intel hd 520 + nvidia 930m), εμφανιζονται artifacts σε διαφορα γραμματα απο τη στιγμη που μπηκε ο driver της nvidia. Δεν το κανει σε συγκεκριμενα γραμματα, ουτε σε ολοκληρες λεξεις, αλλα οταν κουναω το ποντικι ή μετακινω το παραθυρο, τα artifacts πανε σε αλλο γραμμα. Πχ στις λεξεις "Windows update" τα o και d μονο εινια οπως στον τυπο εδω
https://www.tenforums.com/graphic-cards/45868-graphics-artifacting-desktop.html

Εχουνε γινει ολες οι ενημερωσεις, driver της nvidia μπηκε απο το wu και ειναι στην εκδοση 457.49.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jim_p είπε

driver της nvidia μπηκε απο το wu και ειναι στην εκδοση 457.49.

Βαλε τον driver απο την nvidia. Ειμαστε εκδοση 471.κατι. Επισης , ποια καρτα δουλευει στα windows ? Αν δουλευει η intel , τοτε τα artifacts δεν εχουν να κανουν με την nvidia. Αν ειναι τοσο παλιο που μπορεις και ρυθμιζεις να παιζει η nvidia , για πρωταρχικη καρτα , τοτε ναι κατι φταιει με την nvidia. Για αρχη βαλε τους "σωστους" drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...