Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Οπως και ολοι οι chromium-based. Το θεμα ειναι ποσο τον εξελισσεις απο κει και περα. Και η microsoft εχει κανει πολυ καλη δουλεια στον Edge. Αν εσωζε και τους κωδικους στο account για να μην εχω το αγχος να τους σωζω χειροκινητα για ασφαλεια , θα ηταν ο απολυτος αυτη την στιγμη!

firefox και τα μυαλά στα κάγκελα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

firefox και τα μυαλά στα κάγκελα!

Οταν αποδεχτει οτι ειναι πλεμπα και γυρισει την ονομασια του σε plempafox , τοτε ισως τον κανω εγκατασταση (μονο εγκατασταση , οχι χρηση :) ) ... γιατι εχει γνωθι σαυτον και ειναι ειλικρινης :) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, mphxths είπε

Οταν αποδεχτει οτι ειναι πλεμπα και γυρισει την ονομασια του σε plempafox , τοτε ισως τον κανω εγκατασταση (μονο εγκατασταση , οχι χρηση :) ) ... γιατι εχει γνωθι σαυτον και ειναι ειλικρινης :) 

Ωχ, δεν ειναι καλος δηλαδη?

τι να βαλουμε, ποιον προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intensobank είπε

Ωχ, δεν ειναι καλος δηλαδη?

τι να βαλουμε, ποιον προτεινεις?

Netscape Navigator. Διαχρονικη αξια.

Κοιτα , τα παντα ειναι συγκριτικα. Αν ξεχασουμε φιλοσοφιες , open source , κακια google , κακια microsoft , telemetry , φακελωματα , κλπ κλπ , για μενα , αλλα και για πολλους αλλους ο Edge παει πολυ καλα , συγκριτικα με τους αλλους.
Δευτερος o chrome , και επεται η πλεμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Netscape Navigator. Διαχρονικη αξια.

Κοιτα , τα παντα ειναι συγκριτικα. Αν ξεχασουμε φιλοσοφιες , open source , κακια google , κακια microsoft , telemetry , φακελωματα , κλπ κλπ , για μενα , αλλα και για πολλους αλλους ο Edge παει πολυ καλα , συγκριτικα με τους αλλους.
Δευτερος o chrome , και επεται η πλεμπα.

Ως προς τι είναι καλύτεροι; Features; ταχύτητα; διαχείριση πόρων; interface; developer tools;

Εγώ πιστεύω ότι η απάντηση είναι εξαρτάται τι κάνεις...

Εγώ για παράδειγμα στήνω την ιστοσελίδα και το eshop της επιχείρησης που δουλεύω (εμπορία ασημένιων κοσμημάτων), στην οποία διαχειρίζομαι φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης και ποιότητας, logos, banners καθώς και γραμματοσειρές που ανάλογα το θέμα μιας συλλογής παίζουν σημαντικό ρόλο στην προώθηση... Ε δεν γίνεται να μη δουλέψω με Firefox... είναι χαοτικά καλύτερος σε font και image rendering. Στους chromium based browsers όλα φαίνονται στο περίπου.. δεν μπορείς να κάνεις δουλειά έτσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυριως features. Ο edge εχει ηδη vertical tabs, reader mode, επεξεργασια στα pdf, 4k στο netflix (και σε αλλες πλατφορμες φανταζομια) και μερικα ακομα που δεν θυμαμαι τωρα.
Απο τον chromium based ανταγωνισμο, ποιος εχει κατι αντιστοιχο σημερα?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως παρατηρησα κατι απο που με παραξενεψε και δεν μπορεσα να το εξηγησω. (δεν εχω και τις γνωσεις πανωστο αντικειμενο βεβαια)

Με τον Edge οταν ειμαι στην σελιδα του open tv*** στην κατηγορια Video on Demand δεν μου εμφανιζει κανενα απο τα βιντεο.

Την ιδια στιγμη με τον Firefox τα βιντεο ειναι εκει!  παραξενο για εμενα.

*** ειμαι στο εξωτερικο και το live προγραμμα του σταθμου δεν ειναι διαθεσιμο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2021 στις 8:23 ΠΜ, intensobank είπε

Εγω παντως παρατηρησα κατι απο που με παραξενεψε και δεν μπορεσα να το εξηγησω. (δεν εχω και τις γνωσεις πανωστο αντικειμενο βεβαια)

Με τον Edge οταν ειμαι στην σελιδα του open tv*** στην κατηγορια Video on Demand δεν μου εμφανιζει κανενα απο τα βιντεο.

Την ιδια στιγμη με τον Firefox τα βιντεο ειναι εκει!  παραξενο για εμενα.

*** ειμαι στο εξωτερικο και το live προγραμμα του σταθμου δεν ειναι διαθεσιμο.

Μια χαρά μου τα δείχνει.. Αν εννοείς αυτά.

85098289_Screenshot2021-05-22145302.png.1565f2ee7280aa36f1ff51afef94cfbb.png

Έχεις κάνει όλους τους σχετικούς καθαρισμούς (cache, history);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Adrian είπε

Μια χαρά μου τα δείχνει.. Αν εννοείς αυτά.

Έχεις κάνει όλους τους σχετικούς καθαρισμούς (cache, history);

Σημερα ολα καλα.

Παραξενο.

 

 

Screenshot 2021-05-22 140313.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Fido: Full ISO Download Script (for Windows retail ISOs)
https://github.com/pbatard/Fido/

Περισσοτερες πληροφοριες στο πολυ καλο description που εχει γραψει ο τυπος.

Του εχω νεα πες του , του fido dido. Λινκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mphxths είπε

Του εχω νεα πες του , του fido dido. Λινκ.

Δεν θελω να στην πω... αλλα θα στην πω :D
Η εφαρμογη του heidoc εινια απλα μια σελιδα που χρησιμοποιει τις βιβλιοθηκες του ie για να παρει το iso απο την ms. Αν η σελιδα της ms δει οτι μπεις με καποιο συγχρονο browser, σου κατεβαζει το mct και σου λεει κατεβασε το iso απο αυτο.
Οποτε ο heidoc εχει κανει απλα μια σελιδα για να διευκολυνει την αποκτηση του iso και την εχει παρουσιασει σαν εφαρμογη. Το ιδιο εκανε και ο τυπος εδω, αλλα χωρις να την παρουσιασει σαν εφαρμογη.
https://tb.rg-adguard.net/public.php

Παρομοιες "σελιδες" που χρησιμοποιουν τις βιβλιοθηκες του ie εχουν το teamviewer (για το παραθυρο στο τελος που λεει "σας ευχαριστουμε κλπ") και το winrar (για το παραθυρο που σου λεει να το αγορασεις). Long story short, να γιατι εχουμε 2021 και ακομη κρεμομαστε απο τον ie για καποια πραγματα :P

---edit
Η ms εβγαλε στο msdn νεα iso για την 20h2 (και για τις 20h1 και 1909) πριν λιγες μερες τα οποια περιεχουν και τις ενημερωσεις του Μαϊου.
Αυτη τη στιγμη δηλαδη υπαρχουν επισημα iso της 20h1 (19041) και της 20h2 (19042) που εινια σε νεοτερο build (.958) απο αυτα της 21h1 (19043.928) που βγηκανε μεσα στη βδομαδα που μας περασε. Because microsoft.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη heidoc μπορεις να κατεβασεις απευθειας και οχι μονο απο το downloader. To εχω ποσταρει ηδη. Μεχρι και LTSC κατεβαζεις αμα θες........... τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iso της ltsc απο που τα παιρνει? Επισης, ειναι τα κανονικα ή τα evaluation? Γιατι η ms τα evaluation δινει που δεν ενεργοποιουνται με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...