Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dem είπε

Θα μπαίνουν οι 3 μια χαρά, είμαι σίγουρος. 

Το θέμα είναι μην χρειαστεί να την δώσεις την mb. 1ον για να μην ξαναστήνεις sw.

2ον αν χρειαστεί να την δώσεις θα είναι λόγο καλύτερης υποστήριξης σε  RAM , οπότε θα χρειαστεί να δώσεις και RAM. 

το καλοκαιρι μπορεί να λικάρει και τίποτα η Intel και να περιπλέξουν πάλι τα πράγματα. 

Ετσι ομως δεν αγοράζεις ποτέ... Γιατι με αυτή τη λογική το επόμενο καλοκαίρι κάτι άλλο θα υπάρχει που θα υπόσχεται κάτι παραπάνω... 

Μεταξύ μας, η δική μου θεωρία είναι ότι η καλή σειρά δεν θα είναι αυτή που έρχεται αλλά η επόμενη και αυτό καθαρά για εισπρακτικούς λόγους... όπως καλή ώρα με την τωρινή σειρά, βγάλανε τη 1η γενιά ryzen και τσούπ πάρε και ένα facelift..... με τους 2xxx. Χαλαρά day1 μπορούσαν να δώσουν το τελικό προϊόν.    

Μην αρχίσω να λέω και για τα μπλε παιδιά, εκεί να δεις αποθέωση, τόσα χρόνια το ίδιο προϊόν πασπαλισμένο με λίγη άχνη παραπάνω (sc performance). Τα αμολάμε στην αγορά και η κατάρα του μάρκετινγκ κάνει τα μαγικά της... 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

 

Μεταξύ μας, η δική μου θεωρία είναι ότι η καλή σειρά δεν θα είναι αυτή που έρχεται αλλά η επόμενη και αυτό καθαρά για εισπρακτικούς λόγους... όπως καλή ώρα με την τωρινή σειρά, βγάλανε τη 1η γενιά ryzen και τσούπ πάρε και ένα facelift..... με τους 2xxx. Χαλαρά day1 μπορούσαν να δώσουν το τελικό προϊόν.    

Μην αρχίσω να λέω και για τα μπλε παιδιά, εκεί να δεις αποθέωση, τόσα χρόνια το ίδιο προϊόν πασπαλισμένο με λίγη άχνη παραπάνω (sc performance). Τα αμολάμε στην αγορά και η κατάρα του μάρκετινγκ κάνει τα μαγικά της... 

Μεταξύ μας σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα το ΑΜ4 θα υποστηρίζει μέχρι και ΖΕΝ 3 7nm+  δηλαδή όχι αυτήν του καλοκαιριού αλλά την επόμενη. 

Αν τηρηθεί το roadmap <2020. Στόχος είναι  να μπει εκείνος στο X470 και όχι αυτός του καλοκαιριού σαν τελευταία ανάσα πριν τα ddr5. Αν γίνει αυτό θα εξαργυρωθεί πλήρως η ΜΗ επιλογή  Ζ390/9900Κ από τώρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Υπάρχει ημερομηνία για τους Zen3; Μπας και κάνουμε και το 2ο PC ποτέ..

Κι εγώ αυτό περιμένω αλλά αφού περιμένω που περιμένω, αν αντέξω, λέω να περιμένω και τις ddr 5. :) :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2019 στις 9:24 ΠΜ, achilles_g_ είπε

Κι εγώ αυτό περιμένω αλλά αφού περιμένω που περιμένω, αν αντέξω, λέω να περιμένω και τις ddr 5. :) :) :)

2020+ δηλαδή; :P

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα νεα για εμενα. Well σχεδον. Η ASRock πεθανε και παω σε X470 Gaming Pro Carbon. 

Επισης ο 1400 εχει ΜΟΝΟ 8 PCI-E LANES ΓΙΑ GPU (για οποιονδηποτε λογο) και πραγματικα δεν ξερω αν αξιζει να μπω σε διαδικασια RMA. Oh well, τουλαχιστον εχω One of a Kind επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Kαλα νεα για εμενα. Well σχεδον. Η ASRock πεθανε και παω σε X470 Gaming Pro Carbon. 

Επισης ο 1400 εχει ΜΟΝΟ 8 PCI-E LANES ΓΙΑ GPU (για οποιονδηποτε λογο) και πραγματικα δεν ξερω αν αξιζει να μπω σε διαδικασια RMA. Oh well, τουλαχιστον εχω One of a Kind επεξεργαστη.

Ο 1400 είναι μισό τσιπάκι (οπως και οι Ryzen 1200/1300x)με 8mb l3 cache αντί για 16mb 

Για τα apu όπως τον 2200g/2400g τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα έχουν μόλις 4mb l3 cache 

Για gaming και όχι μόνο ,από Ryzen 1500x και πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Ο 1400 είναι μισό τσιπάκι (οπως και οι Ryzen 1200/1300x)με 8mb l3 cache αντί για 16mb 

Για τα apu όπως τον 2200g/2400g τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα έχουν μόλις 4mb l3 cache 

Για gaming και όχι μόνο ,από Ryzen 1500x και πάνω 

Μα και ο 1500x overclocked 1400 είναι. Επίσης το μέγεθος της cache έχει αποδειχτεί ότι δε παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στο gaming ή ακόμα και στο Productivity σε πολλά σενάρια. Απόδειξη ότι οι 2200g/2400g clock for clock ήταν λίγο πάνω αντίστοιχα από 1200/1400 σε μερικά games παρόλο που ήταν οι ίδιοι zen πυρήνες με την μισή cache, επειδή είναι 1 CCX design κάτι που μέτραγε πολύ στο latency και κατ'επέκταση στο gaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε καν για τις apus...ο 2400g ρίχνει στα αυτιά στον 8100 σε gaming... Με 1060 3gb και 6gb σε 1080p... Άντε μια χαρά για gaming 1080p @60 fps είναι σαν τσιπακια για τα χρήματα τους πάντα μην το ξεχνάμε...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ούτε καν για τις apus...ο 2400g ρίχνει στα αυτιά στον 8100 σε gaming... Με 1060 3gb και 6gb σε 1080p... Άντε μια χαρά για gaming 1080p @60 fps είναι σαν τσιπακια για τα χρήματα τους πάντα μην το ξεχνάμε...

ναι ρε συ το ξερω απλα με ενα 20αρικο περνεις κατι καλυτερο και πιο πληρες ας το πω ετσι😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 3000 Εν αναμονη τελικων επισημων ανακοινωσεων καθως και διαθεσιμοτητας Ιουλιο - Αυγουστο για Ελλαδα. (χωρις νεα αναβολη)

Η πλατφορμα X570 θα ειναι συμβατη με PCIEXPESS 4.0 και DDR4:

1. Το DDR5 παει για 2021 λογω του οτι τα εργοστασια παραγουν μνημες για κινητα τηλεφωνα και ειναι καλυμενα σε προπαραγγελιες

2. Οπως και πολλες X470 θα παρουν BIOS UPDATE για να υποστηριξουν PCIEXPRESS 4.0 καθως τεχνικα μπορουν να καλυψουν την παραπανω παροχη ρευματος

3. Συμβατοτητα με περισσοτερες μνημες (XMP PROFILES εως και 3.600Mhz)

 

Υ.Γ.: Wait for Navi RX 3080 - RX 3070 - RX 3060 λογικα για Οκτωβριο 2019 ελπιζω αυτη την φορα (λογω παραγγελιων των κονσολων) να δουμε νορμαλ διαθεσημοτητα απο την αρχή.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω φρα (ι)  κάρει λίγο με την επιλογή ραμ. ... F4 3200 C14D GTZR ή  F4 3600 C16D GTZR

ή να πάμε για την υπέρβαση...

 F4 4000 C18DGTZR με στόχο τα 3600 με καλά t με τους 3000. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dem είπε

Έχω φρα (ι)  κάρει λίγο με την επιλογή ραμ. ... F4 3200 C14D GTZRX   ή  F4 3600 C16D GTZR

ή να πάμε για την υπέρβαση. 

ή F4 4000 C18DGTZR

Εδω θα πας

F4 3200 C14D GTZRX

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...