Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, strawman είπε

Ναι ρε μαν, αλλά στο βιντεο που ανεβασες σε very high settings σε ελαφριές περιοχές του game η καρτα πέφτει στο 60%. Καταλαβαίνεις τι θα πεί αυτό? Σε settings σε game που η καρτα θα έπρεπε να αγκομαχαει υπολειτουργει λόγω του επεξεργαστή. Αν είναι έτσι μη πάρεις 1060 αλλά 1050 μιας και τόσο θα σου αποδίδει... 

Με τον 1600 η καρτα ναι, θα είναι στο 100%, και αυτό είναι το ζητούμενο. Άμα είσαι okay εγώ κομπλέ αλλά μη μου λες δεν τρωει bottleneck η 1060 όταν την βλέπεις να είναι 60%...

Το αποτέλεσμα που το βλέπεις ότι είναι ίδιο όταν ο ένας τρέχει το bench και ο άλλος ingame? Πως τα συγκρίνες? Και που διάβολο το είδες ότι θα βγάζει average 65 ο 1200? Ούτε με σφαίρες. Σε όλη την Alexandria θα είσαι κάτω από 40 σταθερά. 

Δεν έπεσε κάτω απο 75%, πόσο μάλλον στα 60% που αναφέρεις. Λογικά είδες μέρος απο την αρχή του βίντεο που τεστάρει τον G4560.

Άμα πάρω 1050 που λες για να συμβαδίζει με τον R3 1200 τότε ο στόχος αλλαγής μόνο του CPU σε 3-5 χρόνια καταρρίπτεται και αναγακστικά θα χρειαστεί και νεα GPU. Προφανώς δε διάβασες το σκεπτικό με το οποίο σκοπεύω να κάνω ένα τέτοιο build.

Αν θεωρείς bottleneck το γεγονός ότι η GPU έπαιζε μεταξύ 75%-100% (κυρίως 80-90%) και αυτά τα χαμηλά σε σημείο του παιχνιδιού με ελάχιστα γραφικά για επεξεργασία.. τι να πώ.

https://youtu.be/lrN6QFHBECY?t=139 3247 frames score / 65 fps avg και με 1 μεγάλο drop
https://youtu.be/YPD76F4oY2Q?t=310 7983 frames score / 66 fps avg

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, strawman είπε

Ο pirmen με τον 6700k τι προοπτική αναβαθμίσης έχει στο z170... Το πίσσες το νόημα ε? Που και αυτός με τον 6600k δηλαδή, τι να αναβαθμίσει? Να δώσει 200 ευρώ να πάρει 4 threads ας πούμε? Η υπάρχει κάνας περίεργος με i3 η pentium g που αγόρασε z170 για να μεταβεί σε i7? Νεκρά εν τη γένεση τους είναι τα σοκετ,που τις είδες τις 2 αναβαθμίσεις δεν ξέρω.

Αλλά γουστάρω που το δικαιολογείς κιόλας ρε συ. Νταξει αφού δεν έταξε κάνεις πάνω από 4 core θα πετάξεις στα σκουπίδια κάνα mobo των 200 ευρώ να πάρεις z370 που σηκώνει Coffee, γιατί έτσι γουστάρει η intel. Ξέρεις, αυτά τα z370 με 1 vrm που τηγανίζουνε αυγά. Που να πάς με καμία hero z170 να βάλεις 8th Gen (σαν τον 8400 που έχει απαιτήσεις σε vrms) , z370 rgb gaming με 120 βαθμούς vrms, να φας και πατατουλες. 

Η μόνη αναβάθμιση είναι από 8700 σε 9900 αλλα με την προϋπόθεση να έχεις πάρει μητρική που να σηκώνει τα χαμηλά tdp του 9900k. Που και αυτό δεν το λες αναβάθμιση δηλαδή. Αναβάθμιση θεωρώ το να δωσω 300 ευρώ, όσο πήρα τον 8700k δηλαδή, και να παω σε κάτι καλύτερο. Το να δώσω τα διπλασια ναι οκ, χαίρω πολύ... 

Γενικά το μόνο βήμα μπροστά που έκανε τα τελευταία 9 χρόνια η intel ήταν οι sandybridge και οι Coffee lake που μας πήγαν στο 6/12 χωρίς αύξηση στις τιμές. Τα υπόλοιπα χρόνια χαρταετό πέταγε, και όποιος αγόρασε οτιδήποτε Intel εκείνη την περίοδο είναι και ο υπαίτιος. Μόλις άρχισαν να σφιγκουν τα οπίσθια με τους ryzen ήρθαν τα 6πυρηνα στη mainstream.. 

Τώρα αντικειμενικος δεν ξέρω αν είμαι, αλλά όταν υποστηρίζω κάτι το υποστηρίζω και με την τσέπη μου. Θεώρησα θαύμα τον 1600 και τον τιμησα, όπως επίσης θεώρησα ότι οι Coffee ήταν μια αξιοπρεπής απάντηση στους 1st Gen ryzen και τον τιμησα και τον 8700k. Από την άλλη έχουμε κάτι περίεργους που προσκυνάνε Intel γιατί με την 1080ti θα βγάλουν παραπάνω fps. Και όταν είδαν ότι ούτε με την 1080ti βγάζουν παραπάνω fps, τους έφταιγε το stagnation στις gpu, περίμεναν gpu από το μέλλον να τρέξουν 360p benchmarks να εξιλεωθουν. Και όλα αυτά ενώ στο rig τους έχουν 1060 και 1050ti...ονόματα δε λέμε.. 

Εσύ τουλάχιστον έχεις κάρτα της φιλοσυνης και είσαι οπαδός του low settings /high fps, καλώς γουστάρεις Intel και σε πάω. Τον άλλον τον καρναβάλο που παίζει ac origins με 1060 στα 30 fps αλλά πήρε i7 το 2015 και περιμένει να τον αξιοποιήσει στο μελλον τι να τον πεις? 

Πες ό,τι θες. Εγώ βλέπω ότι cpu του 2015 κόστους ~350€(όσο ο 2700X πριν λίγους μήνες)  είναι σχεδόν στα ίδια με 8600K(στις ίδιες σκηνές με άλλους και στα ίδια settings) και 2700X. Όταν αποφασίσουν οι game devs ότι ο 6700Κ πρέπει να "πεθάνει", τότε θα φύγουν μαζί του 8600Κ, 2700Χ και 2600Χ που έχουν όλα σήμερα τιμή gaming grade cpu. Άρα έχουμε μπροστά μας 2 χρόνια τουλάχιστον. Δεν τίθεται θέμα αναβάθμισης για να βρεθείς στα ίδια περίπου με πριν(στο gaming που μας ενδιαφέρει).

Με τυπική Z μητρική των 130€ και ψύκτρα κάτω από τα 40€. Και στα 6core+ μοντέλα πάλι σε mobo γύρω στα 150€ πηγαίνεις. Δεν χρειάζεται να "ματώσεις" για 100Mhz παραπάνω που θέλει ο enthusiast. 

Όταν λοιπόν πας για 5-7 χρόνια ορίζοντα τι να την κάνεις την μερική αναβάθμιση; Θα πας σε εντελώς καινούργια πλατφόρμα με υποστήριξη νέων πρωτοκόλλων. Και το παλιό σύστημα θα φύγει ολόκληρο έστω και στα ~200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, pirmen56 said:

Πες ό,τι θες. Εγώ βλέπω ότι cpu του 2015 κόστους ~350€(όσο ο 2700X πριν λίγους μήνες)  είναι σχεδόν στα ίδια με 8600K(στις ίδιες σκηνές με άλλους και στα ίδια settings) και 2700X. Όταν αποφασίσουν οι game devs ότι ο 6700Κ πρέπει να "πεθάνει", τότε θα φύγουν μαζί του 8600Κ, 2700Χ και 2600Χ που έχουν όλα σήμερα τιμή gaming grade cpu. Άρα έχουμε μπροστά μας 2 χρόνια τουλάχιστον. Δεν τίθεται θέμα αναβάθμισης για να βρεθείς στα ίδια περίπου με πριν(στο gaming που μας ενδιαφέρει).

Υπαρχουν και οι i7 περαν των i5. Οποτε τι 2 γενιες αναβαθμισημοτητας ειχες εσυ με το z170, εγω αυτο ρωτησα. Τωρα αν νομιζεις οτι 6700 και 2700x θα φυγουν μαζι, κρατα καλαθι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, strawman είπε

Υπαρχουν και οι i7 περαν των i5. Οποτε τι 2 γενιες αναβαθμισημοτητας ειχες εσυ με το z170, εγω αυτο ρωτησα. Τωρα αν νομιζεις οτι 6700 και 2700x θα φυγουν μαζι, κρατα καλαθι

Υπαρχουν ήδη games που ο 6700Κ τρώει σκόνη(30%+) από τους 8700Κ και πάνω λόγω των πυρήνων. Σε αυτά αναφέρομαι ότι είμαι περίπου στα ίδια με 2700X και γρήγορες ram. Χωρίς b-dies και τα ανάλογα subtimings που απασχολούν μικρότερο κομμάτι των αγοραστών ryzen. Ακόμα και σε αυτό το σενάριο η διαφορά δεν ξεπερνά το 10 με 15%.

Εσείς βέβαια μπορεί να περιμένετε γραμμικό scaling οσο προσθέτεις cores στα games. Εντάξει.

υ.γ.: Εν τω μεταξύ η μόνη-τελευταίας γενιάς-σοβαρή αναβάθμιση από 6700Κ αυτή τη στιγμή έχει >400€(9700K). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nikos032 said:

Δεν έπεσε κάτω απο 75%, πόσο μάλλον στα 60% που αναφέρεις. Λογικά είδες μέρος απο την αρχή του βίντεο που τεστάρει τον G4560.

Άμα πάρω 1050 που λες για να συμβαδίζει με τον R3 1200 τότε ο στόχος αλλαγής μόνο του CPU σε 3-5 χρόνια καταρρίπτεται και αναγακστικά θα χρειαστεί και νεα GPU. Προφανώς δε διάβασες το σκεπτικό με το οποίο σκοπεύω να κάνω ένα τέτοιο build.

Αν θεωρείς bottleneck το γεγονός ότι η GPU έπαιζε μεταξύ 75%-100% (κυρίως 80-90%) και αυτά τα χαμηλά σε σημείο του παιχνιδιού με ελάχιστα γραφικά για επεξεργασία.. τι να πώ.

https://youtu.be/lrN6QFHBECY?t=139 3247 frames score / 65 fps avg και με 1 μεγάλο drop
https://youtu.be/YPD76F4oY2Q?t=310 7983 frames score / 66 fps avg

Ωραια, το 75% με το CPU καρφωμενο στο 100% σε ολο το run σου φαινεται συνετη αγορα καινουργιου υπολογιστη? Αν ναι, προχωρα τοτε και ασε με εμενα.

Σε 3-5χρονια η 1060 δεν θα τραβαει τιποτα, προφανως και θα χρειαστει να αλλαξεις GPU σε 2-3 ετη. Αλλα τουλαχιστον θα μπορεις να κρατησεις τον επεξεργαστη αν πας για 1600.

Ναι, το μεταξυ 75-100% ειναι bottleneck ρε μαν, δεν το θεωρω εγω.

To frames score που ειναι 2.5 φορες πανω σου λεει κατι? 

CPU που με την καρτα που θελουμε βαραει 100% σε ολο το run δεν παμε να τον αγορασουμε. Ο 1200 ειναι για low end καρτες εξου και η τιμη του. Επισης η 1060 βγαζει τα 35fps που θες σε ultra settings στο εν λογω game, αλλα λογο CPU θα ειναι stutter fest. Παρε και απολαυσε 

https://youtu.be/-WCpoHsazuI?t=255

Και αυτα ξαναλεω, στην αρχικη πολη. Αμα πας alexandria....

 


Τεσπα, ειπα οτι ειχα να σου πω, αμα επιμενεις παρε τον 1200. 

5 minutes ago, pirmen56 said:

Υπαρχουν ήδη games που ο 6700Κ τρώει σκόνη(30%+) από τους 8700Κ και πάνω λόγω των πυρήνων. Σε αυτά αναφέρομαι ότι είμαι περίπου στα ίδια με 2700X και γρήγορες ram. Χωρίς b-dies και τα ανάλογα subtimings που απασχολούν μικρότερο κομμάτι των αγοραστών ryzen. Ακόμα και σε αυτό το σενάριο η διαφορά δεν ξεπερνά το 10 με 15%.

Εσείς βέβαια μπορεί να περιμένετε γραμμικό scaling οσο προσθέτεις cores στα games. Εντάξει.

υ.γ.: Εν τω μεταξύ η μόνη-τελευταίας γενιάς-σοβαρή αναβάθμιση από 6700Κ αυτή τη στιγμή έχει >400€(9700K). 

Γιατι ο 9700 εχει διαφορες απο τον 8700 clock for clock? Τωρα στα υπολοιπα δεν θα κατσω να αναλωθω παλι. Εκει ειναι τα bench σε 360p, 30% στον 2700x δεν εριχνα. Μαλλον εχω σαπιο 8700k εγω...

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα assasins creed είναι μακράν τα χειρότερα σε Optimization και παίζει ένας FX 8350 με σωστό OC (CPU-NB/DDR3 και όχι μόνο κλόκια) να ρίχνει άγριες μπάτσες στον R3 1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, strawman είπε

Γιατι ο 9700 εχει διαφορες απο τον 8700 clock for clock? Τωρα στα υπολοιπα δεν θα κατσω να αναλωθω παλι. Εκει ειναι τα bench σε 360p, 30% στον 2700x δεν εριχνα. Μαλλον εχω σαπιο 8700k εγω...

Δες κανα σοβαρό bench από gamers nexus και δοκιμές με 9900K που έχουν ανεβάσει τελευταία στο νετ. Υπάρχει χάος ανάμεσα σε καλά αξιοποιημένο 8700Κ(και πάνω) και τα cpu από 2700Χ και κάτω.

edit: Ας πούμε αυτό εδώ, το οποίο θα κλίνει ακόμα περισσότερο υπέρ του 9900K όσο ανεβάζεις settings.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos032 είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα PC με συνδυασμό Ryzen 3 1200 (overclocked στα 3.8-3.9GHz με μαμά ψύκτρα) και GTX1060 6GB για AAA games που κυκλοφόρησαν ως τώρα αλλά και για τα επόμενα 1-2 χρόνια σε 1080p με high settings (έστω μεταξύ medium-ultra αν όχι όλα high). Σκοπός είναι τα FPS να παραμένουν στα 35+ στους πολύ απαιτητικούς τίτλους παιχνιδιών και 55-60 στα υπόλοιπα.

^Αυτά με στόχο μιας μελλοντικής αναβάθμισης CPU σε 3-5 χρονάκια απο τώρα.. μιας και οι AMD 3ης και 4ης γενιας θα χρησιμοποιούν το AM4 socket. Θεωρώ την Ryzen 3 1200 (~55 ευρώ) πιο VFR απο τις Ryzen 5 1600 (~125 ευρώ) και Ryzen 5 2600 (~145 ευρώ) και απ' ότι έχω δεί δεν υπάρχει τεράστια διαφορά στις επιδόσεις για να πεις ότι αξίζουν αυτή τη διαφορά χρημάτων (μιλώντας πάντα για "safe" OC στην 1200).

Κυρίως θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου αλλά και ένα feedback απο όσους έχουν αυτό το combo π.χ. άμα πέφτω έξω στις επιδόσεις ή αν αντιμετωπίσατε κάποιο θέμα (βλ. με θερμοκρασίες).

Αν και η 1060 δεν είναι κανένα τέρας για να θέλει την τρελή cpu, δε καταλαβαίνω τη λογική να πάρεις τον 1200. Ή παίρνεις μια b450 tomahawk, τον 2600 και hynix CJR 3200 κιτάκι που είναι όλα αυτά τα πιο vfm αυτή τη στιγμή και θα σου στοιχίσουν με το ζόρι 400 ευρώ, ή περιμένεις το καλοκαίρι για zen 2, b550/x570 κλπ. Στη περίπτωση που πας για τον 2600 δε χρειάζεται να αναβαθμίσεις τη cpu για αρκετό καιρό, σε αντίθεση με την 1060 που έχει μετρημένα ψωμιά imo. Το πολύ πολύ όταν αλλάξεις την κάρτα να κάνεις ένα Bios update και να χώσεις έναν zen2/zen2+ αν η νέα θα έχει όντως BN με τον 2600.

Όσο για τα 2 τελευταία AC τι συζητάμε είναι κυριολεκτικά power virus. Αν δεν έχεις μπόλικα threads σε συνδυασμό με καλά ρολόγια δε τραβάνε στις πόλεις. Τρέχουν και για κάποιο λόγο χειρότερα και σε AMD κάρτες από ότι σε nvidia. God bless DX11 overhead+Denuvo+ProtectVM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ilos είπε

Όσο για τα 2 τελευταία AC τι συζητάμε είναι κυριολεκτικά power virus. Αν δεν έχεις μπόλικα threads σε συνδυασμό με καλά ρολόγια δε τραβάνε στις πόλεις. Τρέχουν και για κάποιο λόγο χειρότερα και σε AMD κάρτες από ότι σε nvidia. God bless DX11 overhead+Denuvo+ProtectVM.

Μέσα στις πόλεις του Odyssey παρατήρησα drops χωρίς να ζορίζεται ούτε η κάρτα, ούτε η cpu. Ειδικά με το γεράκι. Μόλις το εγκατέστησα στον SSD το πρόβλημα σχεδόν εξαλείφθηκε(δεν έχω και από τα καλύτερα μοντέλα). Ένας modder είχε αναφέρει ως αιτία του υψηλού utilization το διαρκές φόρτωμα-ξεφόρτωμα assets καθώς προχωράς. Φαίνεται ότι έχει δίκιο, αφού ο SSD βοηθάει τόσο πολύ. Γενικά τα θες όλα όλα τοπ σε αυτή τη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν και η 1060 δεν είναι κανένα τέρας για να θέλει την τρελή cpu, δε καταλαβαίνω τη λογική να πάρεις τον 1200. Ή παίρνεις μια b450 tomahawk, τον 2600 και hynix CJR 3200 κιτάκι που είναι όλα αυτά τα πιο vfm αυτή τη στιγμή και θα σου στοιχίσουν με το ζόρι 400 ευρώ, ή περιμένεις το καλοκαίρι για zen 2, b550/x570 κλπ. Στη περίπτωση που πας για τον 2600 δε χρειάζεται να αναβαθμίσεις τη cpu για αρκετό καιρό, σε αντίθεση με την 1060 που έχει μετρημένα ψωμιά imo. Το πολύ πολύ όταν αλλάξεις την κάρτα να κάνεις ένα Bios update και να χώσεις έναν zen2/zen2+ αν η νέα θα έχει όντως BN με τον 2600.

Όσο για τα 2 τελευταία AC τι συζητάμε είναι κυριολεκτικά power virus. Αν δεν έχεις μπόλικα threads σε συνδυασμό με καλά ρολόγια δε τραβάνε στις πόλεις. Τρέχουν και για κάποιο λόγο χειρότερα και σε AMD κάρτες από ότι σε nvidia. God bless DX11 overhead+Denuvo+ProtectVM.

Η GPU που θα μπει δε θα αλλαχτεί τουλάχιστον για μια 8ετία, οι πιο VFR που εντοπισα που θα μπορουσαν να κρατησουν τοσο είναι οι GTX 1060, 1660 και RX 580. Άμα μπορουν να σηκώνουν τίτλους σε 5+ χρόνια απο τώρα με 20 fps avg θα είμαι ευχαριστημένος... Τις 1660 δύσκολα τις βρίσκεις κάτω απο 200 ευρώ οπότε οι υπόλοιπες είναι μονόδρομος. Τις 1050 δεν τις βλέπω καν, σύντομα ούτε για ρακέτες δε θα κάνουν.

Το να δωθούν 125 ευρώ για R5 1600 ενώ φέτος κυκλοφορούν οι Zen2 και του χρόνου Zen2+ δε το θεωρώ VFR, σε 3+ χρόνια θα μπορούσε να γίνει ένα upgrade ανάλογα με τις τιμές τότε.
Αλλά ένα παιδί παραπάνω είπε ότι οι R5 1600 βγαίνουν σε προσφορές 80-100 ευρώ το οποίο και βέβαια είναι κάτι ενδιαφέρον το οποίο θα μπορούσα να κοιτάξω αν μου πεί βέβαια σε ποιά μαγαζιά εντοπίζει αυτη τη προσφορά :)

Ισχύει 100% αυτό που λες για τα AC, και γενικά της Ubisoft οι τίτλοι είναι CPU dependent.

Απλά θεώρησα τον R3 1200 ότι πιο value για αυτη την περίοδο, γενικά μέχρι του χρόνου θα γίνονται πολλές αλλαγές και νέες αφίξεις με νέες τεχνολογίες.
Άρα το να χάσεις ελάχιστες επιδόσεις απο GPU σε κάποιους τίτλους (μέχρι την επόμενη CPU αναβάθμιση σε 3+ χρόνια) αλλά να είσαι 75-95 ευρώ κερδισμένος στην τσέπη σου φαίνεται και εσένα παράλογο ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos032 είπε

Η GPU που θα μπει δε θα αλλαχτεί τουλάχιστον για μια 8ετία,

Και την 2080ti να πάρεις αδερφέ δε θα σου κρατήσει τόσο. Τρολάρεις έτσι?🤩

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ilos said:

Και την 2080ti να πάρεις αδερφέ δε θα σου κρατήσει τόσο. Τρολάρεις έτσι?🤩

1060 να την αξιοποιησει σε 3 χρονια απο τωρα που θα αλλαξει CPU....

3 minutes ago, nikos032 said:

Απλά θεώρησα τον R3 1200 ότι πιο value για αυτη την περίοδο, γενικά μέχρι του χρόνου θα γίνονται πολλές αλλαγές και νέες αφίξεις με νέες τεχνολογίες.
Άρα το να χάσεις ελάχιστες επιδόσεις απο GPU σε κάποιους τίτλους (μέχρι την επόμενη CPU αναβάθμιση σε 3+ χρόνια) αλλά να είσαι 75-95 ευρώ κερδισμένος στην τσέπη σου φαίνεται και εσένα παράλογο ε ?

Ρε φιλε, αμα σε ικανοποιει η 1060 σε 3-4-5 χρονια τοτε σημερα θα σε ικανοποιει η 1050! Οποτε παρε την 1050, παρε και εναν 1600, θα σου μεινουν και 30-40€ στην τσεπη. Και σε 3 χρονια αλλαζεις καρτουλα με τα λεφτα που θα αγοραζες επεξεργαστη και εισαι αρχοντας. Δεν ξερω τι αλλο να σου πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Και την 2080ti να πάρεις αδερφέ δε θα σου κρατήσει τόσο. Τρολάρεις έτσι?🤩

Εδώ με Radeon 6930 παίζεις ΑΑΑ τίτλους που κυκλοφόρησαν μέχρι προ τριετίας και όλα στο very high π.χ. το Far Cry Primal παίζει άνετα με 25 FPS avg μιλάμε για κάρτα που έπιασε τα 8 χρόνια :)

Η GTX980 Ti που αγοράστηκε το 2014 ακόμα και σημερινούς τίτλους τους παίζει ULTRA με 80+ fps... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nikos032 είπε

 μια 8ετία,

Θέλω σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί 8.

Γιατί όχι 7 χρόνια ή 9 χρόνια?

Ότι τώρα έχεις budgetάρει τα πάντα μέχρι 8 χρόνια μετά, άρα λύνεις στα πεταχτά και την απόσβεση peryear του πισουκλα

και προχωράς στο επόμενο project,

τις εκτιμώμεμενες αναπνοές ανά ώρα του σκύλου και την επίπτωση τους στη θέρμανση του σπιτιού.

Φυσικά τσέκαρε και μοντέλα πρόγνωσης θερμοκρασιών γιατί είναι διαφορετική η επίπτωση ανάλογα της εκάστοτε θερμοκρασίας περιβάλλοντος.

------

Ρε θα μας τρελάνετε, 8ετία με 1060....

14 λεπτά πριν, nikos032 είπε

 20 fps avg θα είμαι ευχαριστημένος.

Άμα δεν σε πειράζει να παίζεις με 20avg πάρε ότι βρεις μπροστά σου.

Εκτός κι αν σε πειράζει μόνο για τα 3 πρώτα χρόνια και μετά δεν θα σε πειράζει.... μόλις πέθανε το μυαλό μου.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pirmen56 said:

Δες κανα σοβαρό bench από gamers nexus και δοκιμές με 9900K που έχουν ανεβάσει τελευταία στο νετ. Υπάρχει χάος ανάμεσα σε καλά αξιοποιημένο 8700Κ(και πάνω) και τα cpu από 2700Χ και κάτω.

edit: Ας πούμε αυτό εδώ, το οποίο θα κλίνει ακόμα περισσότερο υπέρ του 9900K όσο ανεβάζεις settings.

  Reveal hidden contents

Ρε συ,δεν βαρεθηκες να το παιζεις νοστραδαμος αποτυχημενα? Τα ιδια δεν ελεγες και για τον 1600, που θα σβησει μαζι με τον 7600k. Τωρα να σου παραθεσω φρεσκαδουρες games που ο 7600k παθαινει δισκοπαθια ενω ο 1600 παει νερακι? Κατι mhw, κατι division 2 κατι anthem. Μετα ηρθε η αλλη προφητεια με τους , και σε quotaro "6 πραγματικα cores με ρολογια που προακλουν ιλιγγο"". Κλικαρο λοιπο και γω αυτα τα σοβαρα benchmarks απο το gamers nexus και τι να δω ο καημενος? Τα ρολογια προκαλεσαν τοσο ιλιγγο που ζαλιστηκε το farcry 5 και εριξε τα lows στα πατωματα...μαστουρα και ιλιγγος απο τα ρολογια. 

 

intel-9900k-review-fc5-1080p.png

2 minutes ago, nikos032 said:

Εδώ με Radeon 6930 παίζεις ΑΑΑ τίτλους που κυκλοφόρησαν μέχρι προ τριετίας και όλα στο very high π.χ. το Far Cry Primal παίζει άνετα με 25 FPS avg μιλάμε για κάρτα που έπιασε τα 8 χρόνια :)

Η GTX980 Ti που αγοράστηκε το 2014 ακόμα και σημερινούς τίτλους τους παίζει ULTRA με 80+ fps... 

H 6930 βγηκε το 2012 (Δεκεμβρη του 11 αλλα w/e). Πριν 3 χρονια ειχαμε 2017. 5 χρονια δηλαδη. Η 1060 ποτε βγηκε, ξερεις? Πριν 3 χρονια. Δηλαδη εχεις ακομα 2 χρονια για να πεσεις στα 25 fps...
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...