Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, strawman είπε

Nαι. Και στο gaming καλυτερο, και σε ολα τα υπολοιπα tasks μακραν καλυτερο, και με τρισκαλυτερη motherboard (που δινει και αναβαθμισημοτητα), και με καλυτερες μνημες που θα σακολουθησουν 2-3 χρονια ακομα. Οποτε ναι, αραιωσε το Insomnia γιατι με τις σαβουρες που προτεινεις θα παρεις κανεναν στο λαιμου σου οπως με τους 7500 / 7400 και θα σε ψαχνουν παλι να στους φερουν κολαρο. Ουτε η Ιντελ δεν συμφωνει μαζι σου

Πολύ ανώτερος ο i5 8400 απο τον r5 2600 και παραπανω απο 2666MHz ram δε χρειαζεσαι για gaming PC με 8ης/9ης γενιάς intel CPU. Για την MOBO δε γνωρίζω ούτε θα κάτσω να ψάξω 'για να σου την πω'. Οπότε αν κάποιος ήθελε να δώσει 145 ευρώ για R5 2600 μόνο για gaming κάλλιστα μπορεί να δώσει 15 ευρώ παραπάνω για καμιά 10αριά FPS παραπάνω.

η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας φίλε. Εκτίθεσαι συνεχώς..

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, nikos032 said:

Πολύ ανώτερος ο i5 8400 απο τον r5 2600 και παραπανω απο 2666MHz ram δε χρειαζεσαι για gaming PC με 8ης/9ης γενιάς intel CPU. Για την MOBO δε γνωρίζω ούτε θα κάτσω να ψάξω 'για να σου την πω'. Οπότε αν κάποιος ήθελε να δώσει 145 ευρώ για R5 2600 μόνο για gaming κάλλιστα μπορεί να δώσει 15 ευρώ παραπάνω για καμιά 10αριά FPS παραπάνω.

η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας φίλε. Εκτίθεσαι συνεχώς..

Μην τα λες σε μενα ρε, στο HWunboxed πεστα οτι εκτιθεται. Εγω quoting εκανα οτι με τον 9400 εχει stutters στα βαρια games ;) 

 

PS1. Κανα test με τα λεγομενα σου θα μας δειξεις? 

PS2. Δεν χρειαζεσαι πανω απο 2666? Αμπαλος, αυριο με τον κηδεμονα σου. Εκτος αμα παιζεις στα 20-25 fps με καρτα του 2011 οπως εσυ οποτε ναι, τι να της κανεις τις μνημες.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nikos032 είπε

η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας φίλε. Εκτίθεσαι συνεχώς..

Εγω απο ολο σου το σχολιο κραταω το παραπανω, σου κοτσαρω και ενα "right back at you" και σε παροτρυνω να δεις τα βιντεο που ποσταρα εγω και ο @ilos:D
Α να δεις και την τιμη του 8400 στο σκρουτζ. 

Και κατσε ρε μαγκα εσενα τα 10 FPS παραπανω τι σε κοφτουν, τα 25 που θες τα βγαζεις και με FX 4300....

 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@strawman εσένα σε παραδέχομαι ρε bro.. τα λες πολύ σωστά χωρίς παρωπίδες. Δυστυχώς η Intel από εποχές Core 2 Duo έχει δημιουργήσει ένα μεγάλο κοινό που δεν βλέπουν κάποια πράγματα καθαρά. Δυστυχώς για όλους τους Intelάδες τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικά. Είτε θέλετε να το καταλάβετε είτε όχι την ώρα που η AMD μεγαλώνει και κλείνει μεγάλες συνεργασίες, στην πλευρά της Intel πηδάει ένας ένας από το καράβι. Η αρχή έγινε με την Apple (και σε δεύτερη μοίρα η συνεργασία με την Qualcomm). H ΗP στο νέο τους line up laptop, desktop και server, έχει μία μεγάλη ποικιλία από AMD πλατφόρμες. Η Dell περιμένει στην γωνία και αυτή. Τα μεγάλα συμβόλαια με τους ΟΕΜ κάποια στιγμή θα λήξουν. Τότε θα την δούμε την Intel. Η AMD παραουσιάζει τεχνολογία για τα επόμενα χρόνια. Σου παρουσιάζει το πλάνο της. Η Intel δεν ξέρει ούτε η ίδια εάν θα μπει στα 10nm το 2019. Από GPU που θέλει να φτιάξει, σας μην το σχολιάσουμε. Όπως πήγε άκλαυτη στα modem 5G, έτσι θα πάει και εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kostas_anes said:

Εγω απο ολο σου το σχολιο κραταω το παραπανω, σου κοτσαρω και ενα "right back at you" και σε παροτρυνω να δεις τα βιντεο που ποσταρα εγω και ο @ilos:D
Α να δεις και την τιμη του 8400 στο σκρουτζ. 

 

Θα στειλω μνμα στο hwunboxed να του πω οτι ο nikos032 με την καρτα του 2011 που θα παρει 1060 για 8 χρονια gaming στα 2 fps λεει οτι εκτιθεται 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, strawman είπε

Μην τα λες σε μενα ρε, στο HWunboxed πεστα οτι εκτιθεται. Εγω quoting εκανα οτι με τον 9400 εχει stutters στα βαρια games ;) 

PS1. Κανα test με τα λεγομενα σου θα μας δειξεις? 

PS2. Δεν χρειαζεσαι πανω απο 2666? Αμπαλος, αυριο με τον κηδεμονα σου. Εκτος αμα παιζεις στα 20-25 fps με καρτα του 2011 οπως εσυ οποτε ναι, τι να της κανεις τις μνημες.

Δεν έχεις ιδέα απο hardwares και μετρήσεις προφανώς. Επίσης άλλο 2600 και άλλο 2600X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kostas7837aek said:

@strawman εσένα σε παραδέχομαι ρε bro.. τα λες πολύ σωστά χωρίς παρωπίδες. Δυστυχώς η Intel από εποχές Core 2 Duo έχει δημιουργήσει ένα μεγάλο κοινό που δεν βλέπουν κάποια πράγματα καθαρά. Δυστυχώς για όλους τους Intelάδες 

Και γω Intelas ειμαι. Δες την υπογραφη μου.

Αλλα τωρα αμα ειχα να διαλεξω μεταξυ 9400 και 2600 (και δη, 9400 με σαπιο mobo και μνημες απο τα lidl), ε ρε φιλε, ποσο μυαλο θελει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Θα στειλω μνμα στο hwunboxed να του πω οτι ο nikos032 με την καρτα του 2011 που θα παρει 1060 για 8 χρονια gaming στα 2 fps λεει οτι εκτιθεται 😛 

Αστον Steve ησυχο να ξεκουραστει και λιγο, γιατι πιθανοτατα το επομενο βιντεο θα μας εχει benchmarks για να τον βγαλει λαθος 😂
Ο τυπος δεν κολωνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nikos032 said:

Δεν έχεις ιδέα απο hardwares και μετρήσεις προφανώς. Επίσης άλλο 2600 και άλλο 2600X.

Ρε εγω συμφωνω, δεν εχω ιδεα. Τo hw unboxed εχει ιδεα? Το gamersnexus? Το digital foundry? Πες μου ενα site που εχει ιδεα να δουμε αν συμφωνει μαζι σου η μαζι μο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Και γω Intelas ειμαι. Δες την υπογραφη μου.

Αλλα τωρα αμα ειχα να διαλεξω μεταξυ 9400 και 2600 (και δη, 9400 με σαπιο mobo και μνημες απο τα lidl), ε ρε φιλε, ποσο μυαλο θελει?

Το ξέρω και για αυτό είπα ότι τα λες πολύ σωστά και χωρίς παρωπίδες. Γιατί βλέπω τι γράφεις και είδα και την υπογραφή σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos032 είπε

Δεν έχεις ιδέα απο hardwares και μετρήσεις προφανώς. Επίσης άλλο 2600 και άλλο 2600X.

Ναι οκ γκουρου τις τεχνολογιας, το ξερουμε οτι κανεις δεν ξερει πλην απο εσενα, μην μας το χτυπας ετσι αλυπητα. 

Περαν αυτου για πες μου ακριβως ποιες ειναι οι διαφορες 2600 με 2600Χ πλην του PBO που δεν χρησιμοποιουσε ο Steve :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Θα στειλω μνμα στο hwunboxed να του πω οτι ο nikos032 με την καρτα του 2011 που θα παρει 1060 για 8 χρονια gaming στα 2 fps λεει οτι εκτιθεται 😛 

Δε χρειαζεται να στειλεις μηνυμα σε κανεναν, μπορεις απλα να διαβασεις τα σχολια και τα ratings σε οποιο site ή video κι αν κοιταξεις ολοι λενε οτι η intel κερδιζει αυτον τον γυρο σχετικα με το i5 9400F vs ryzen 5 2600 όσον αφορά σχέση τιμης-απόδοσης. Είσαι τόσο άσχετος που πραγματικά αν σου δώσουν γουρούνι που να γράφει πάνω του AMD θα το πληρωσεις 100 ευρώ και θα πεις ευχαριστώ.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos032 είπε

Δε χρειαζεται να στειλεις μηνυμα σε κανεναν, μπορεις απλα να διαβασεις τα σχολια και τα ratings σε οποιο site ή video κι αν κοιταξεις ολοι λενε οτι η intel κερδιζει αυτον τον γυρο σχετικα με το i5 9400F vs ryzen 5 2600 όσον αφορά σχέση τιμης-απόδοσης. Είσαι τόσο άσχετος που πραγματικά αν σου δώσουν γουρούνι που να γράφει πάνω του AMD θα το πληρωσεις 100 ευρώ και θα πεις ευχαριστώ.

Εχεις δικιο, ολοι λενε ποσο γαμαει ο 9400F....

image.png.f7955c1884f57156c2bcba76f4e57d16.pngimage.png.c3195a5278db36086608a8053a313629.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, nikos032 said:

Δε χρειαζεται να στειλεις μηνυμα σε κανεναν, μπορεις απλα να διαβασεις τα σχολια και τα ratings σε οποιο site ή video κι αν κοιταξεις ολοι λενε οτι η intel κερδιζει αυτον τον γυρο σχετικα με το i5 9400F vs ryzen 5 2600 όσον αφορά σχέση τιμης-απόδοσης. Είσαι τόσο άσχετος που πραγματικά αν σου δώσουν γουρούνι που να γράφει πάνω του AMD θα το πληρωσεις 100 ευρώ και θα πεις ευχαριστώ.

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΛΕΕΙ!! ΚΛΑΙΩ ΜΑΛΑΚΑ!

Τα σχολια που ρε, στο σκρουτζ? Αντι να δω αυτους που πληρωνονται (ξερεις, επαγγελματιες) θα διαβασω σχολια στο youtube και στο σκρουτζ που μπορει να γραψει και η κουτση μαρια. Ρε εισαι τοσο κουτορνιθη που δεν καταλαβαινεις οτι αυτοαναιρεσαι ρε. Κατσε να στο αποδειξω. Λες οτι ειμαι ασχετος. Κομπλε, μαζι σου, συμφωνω. Παρολαυτα, μπορω να κατσω και να γραψω την αποψη μου, και εδω στο insomnia, και στο youtube, και στο σκρουτζ και παντου. Σωστα? Σωστα. Αρα που καταληγουμε? Οτι κανεις δεν ξερει αν αυτοι που γραφουν τα σχολια ειναι σχετικοι (οπως εσυ) ή ασχετοι, οπως εγω. Γιαυτο παμε στους επαγγελματιες που εχουν ολο το hw μπροστα τους και testaroyn. 

Και τι μας λενε οι επαγγελματιες? Οτι λες μαλακιες. Σοζ ρε μαν..


Οσο για τoν AMD που θα πληρωσω 100€, για δες την υπογραφη μου. Βλεπεις τιποτα AMD εκει? 3 1080ti εχω και μια 1080 καθως και 8700k. AMDακιας βαμμενος ειμαι. 

Αλλα τωρα τι να συζητησουμε. Οπως ειπες, η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας, γιατι νομιζεις οτι ξερεις αλλα...

 

την υπογραφη σου να δει κανεις ρε man καταλαβενει.  Z mobo, κλειδωμενο CPU, υδροψυξη και κερασακι 2133 μνημες. Πες την αληθεια ρε, χαβαλε κανεις και μας trollaris

 

PS1. Μιας και μου πες να διαβασω comments, πηγα στο σκρουτζ. Βλεπω εκει κοσμο που αγορασε 8400 με z370 μητρικη και 3200 μνημες. Εσυ ειπε οτι πανω απο 2666 δεν χρειαζεται. Αρα αυτοι ειναι ασχετοι. Αρα που καταληγουμε? Οτι ασχετοι μπορουν να γραψουν σχολια. Αρα τα σχολια απο μονα τους 0 σημασια εχουν. Και τα δικα σου και τα δικα μου. Γιαυτο παραθετηκαν 2 video απο professional reviewers με τα 2 συστηματα μπροστα τους. Και αποφανθηκαν οτι εισαι αμπαλος. /next?

Επεξ/σία από strawman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Δεν έχεις ιδέα απο hardwares και μετρήσεις προφανώς. Επίσης άλλο 2600 και άλλο 2600X.

Αφού λοιπόν τα παιδιά δεν έχουν ιδέα, τι θες και ρωτάς? Άντε πάρε αυτά που σου πρότεινε ο "αντικειμενικος" πιο πριν να ξεμπερδεύουμε. Μην γεμίζουμε και το νήμα με ανούσια και off topic posts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...