Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, strawman είπε

1060 να την αξιοποιησει σε 3 χρονια απο τωρα που θα αλλαξει CPU....

Ρε φιλε, αμα σε ικανοποιει η 1060 σε 3-4-5 χρονια τοτε σημερα θα σε ικανοποιει η 1050! Οποτε παρε την 1050, παρε και εναν 1600, θα σου μεινουν και 30-40€ στην τσεπη. Και σε 3 χρονια αλλαζεις καρτουλα με τα λεφτα που θα αγοραζες επεξεργαστη και εισαι αρχοντας. Δεν ξερω τι αλλο να σου πω. 

Ρε φίλε, σύγκρινες καθόλου τιμές μεταξύ 1050 και 1060 ? Επίσης είδες τις VRAM των 1050 ? Εσύ θεωρείς bottleneck το δικό μου combo αλλά το δικό σου μπαίνει στο hall of fame..

9 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Θέλω σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί 8.

Γιατί όχι 7 χρόνια ή 9 χρόνια?

Ότι τώρα έχεις budgetάρει τα πάντα μέχρι 8 χρόνια μετά, άρα λύνεις στα πεταχτά και την απόσβεση peryear του πισουκλα

και προχωράς στο επόμενο project,

τις εκτιμώμεμενες αναπνοές ανά ώρα του σκύλου και την επίπτωση τους στη θέρμανση του σπιτιού.

Φυσικά τσέκαρε και μοντέλα πρόγνωσης θερμοκρασιών γιατί είναι διαφορετική η επίπτωση ανάλογα της εκάστοτε θερμοκρασίας περιβάλλοντος.

------

Ρε θα μας τρελάνετε, 8ετία με 1060....

Άμα δεν σε πειράζει να παίζεις με 20avg πάρε ότι βρεις μπροστά σου.

Εκτός κι αν σε πειράζει μόνο για τα 3 πρώτα χρόνια και μετά δεν θα σε πειράζει.... μόλις πέθανε το μυαλό μου.

Όταν αγοράζεις PC, το αγοράζεις για να παίζεις τίτλους με καλά FPS και γραφικά για 5+ χρόνια, αυτό είναι γνωστό εδώ και δεκαετίες. Μην βάζεις τους enthusiasts στην εξίσωση που ξοδεύουν τα λεφτά των μπαμπάδων τους με όνειρο να γίνουν κάποια στιγμή pro gamers.

Δεν καταλαβαίνω γιατί στέκεσαι σ' αυτό και όχι στο κυρίως θέμα για το οποίο με ενδιαφέρουν οι απόψεις των άλλων ?

Αναφορά σε κείμενο

H 6930 βγηκε το 2012 (Δεκεμβρη του 11 αλλα w/e). Πριν 3 χρονια ειχαμε 2017. 5 χρονια δηλαδη. Η 1060 ποτε βγηκε, ξερεις? Πριν 3 χρονια. Δηλαδη εχεις ακομα 2 χρονια για να πεσεις στα 25 fps...

Το ότι μιλάμε για GPU που παίζει τίτλο με όλα Very High στο 5ο της έτος δεν... Πρίν 3 χρόνια είχαμε 2017, ΟΚ αρκετά ασχολήθηκα μαζί σου.

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, DiaperCh@nger101 said:

Ρε θα μας τρελάνετε, 8ετία με 1060....

Άμα δεν σε πειράζει να παίζεις με 20avg πάρε ότι βρεις μπροστά σου.

Εκτός κι αν σε πειράζει μόνο για τα 3 πρώτα χρόνια και μετά δεν θα σε πειράζει.... μόλις πέθανε το μυαλό μου.

Εκλαψα απτα γελια. Με κοιταγε και το κοριτσι διπλα και μου λεει γιατι γελας, αντε τωρα να της εξηγησω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Ρε συ,δεν βαρεθηκες να το παιζεις νοστραδαμος αποτυχημενα? Τα ιδια δεν ελεγες και για τον 1600, που θα σβησει μαζι με τον 7600k. Τωρα να σου παραθεσω φρεσκαδουρες games που ο 7600k παθαινει δισκοπαθια ενω ο 1600 παει νερακι? Κατι mhw, κατι division 2 κατι anthem. Μετα ηρθε η αλλη προφητεια με τους , και σε quotaro "6 πραγματικα cores με ρολογια που προακλουν ιλιγγο"". Κλικαρο λοιπο και γω αυτα τα σοβαρα benchmarks απο το gamers nexus και τι να δω ο καημενος? Τα ρολογια προκαλεσαν τοσο ιλιγγο που ζαλιστηκε το farcry 5 και εριξε τα lows στα πατωματα...μαστουρα και ιλιγγος απο τα ρολογια. 

intel-9900k-review-fc5-1080p.png

Το συγκεκριμένο bench για κάποιο λόγο έχει mini stutters με 8400/8600k αλλά εντάξει οι 6 core 6 thread είναι ταμάμ ακόμα. Κλειδωμένοι kaby και σία αγνοούνται από τους "influencers" από benches σε games  του 18/19. Θα κάνει κανένα μπραφ κάποια στιγμή το HWU με τον 7500/7600k και θα έχουμε εγκεφαλικά πάλι. Από την άλλη θα βγει κάποια στιγμή πιστεύω και ο εξαίρετος ακατανόμαστος κατάσκοπος του forum και θα κάνουμε ninja loot κανά ποπ κόρν από διπλά για να διαβάσουμε την υπερασπιστική γραμμή του πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos032 είπε

Όταν αγοράζεις PC, το αγοράζεις για να παίζεις τίτλους με καλά FPS και γραφικά για 5+ χρόνια, αυτό είναι γνωστό εδώ και δεκαετίες. Μην βάζεις τους enthusiasts στην εξίσωση που ξοδεύουν τα λεφτά των μπαμπάδων τους με όνειρο να γίνουν κάποια στιγμή pro gamers.

Ειδικα την 10ετια 90-00 που επρεπε να αλλαζεις CPU λες και ηταν σωβρακα γιατι οι απαιτησεις των παιχνιδιων/προγραμματων που εβγαιναν την επομενη χρονια, εκαναν το CPU σου να φανταζει παλαιολιθικο?

5 χρονια και να υποθεσουμε οτι μενεις στην ιδια αναλυση ριχνοντας μονο στα settings αρχισε να κοιτας κατι σε 2080ti και εκει επιφοβα... ιδιαιτερα με τα νεα games που θα κυκλοφορησουν απο του χρονου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nikos032 said:

Ρε φίλε, σύγκρινες καθόλου τιμές μεταξύ 1050 και 1060 ? Επίσης είδες τις VRAM των 1050 ? Εσύ θεωρείς bottleneck το δικό μου combo αλλά το δικό σου μπαίνει στο hall of fame..

Όταν αγοράζεις PC, το αγοράζεις για να παίζεις τίτλους με καλά FPS και γραφικά για 5+ χρόνια, αυτό είναι γνωστό εδώ και δεκαετίες. Μην βάζεις τους enthusiasts στην εξίσωση που ξοδεύουν τα λεφτά των μπαμπάδων τους με όνειρο να γίνουν κάποια στιγμή pro gamers.

Δεν καταλαβαίνω γιατί στέκεσαι σ' αυτό και όχι στο κυρίως θέμα για το οποίο με ενδιαφέρουν οι απόψεις των άλλων ?

135€ εχει η 3αρα 1050, 210 η 6αρα 1060. Θα σου μεινουν τα λεφτα να παρεις το CPU. Ναι, το ιδκο μου setup εχει bottleneck. Αλλα εχει bottleneck εκει που πρεπει, στο GPU. Ρε θα στησεις PC και το πιο ακριβο εξαρτημα θα ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ για ολο το ωφελιμο της ζωης του, και στα 3 χρονια που θα αλλαξεις CPU (για ποιο λογο να αλλαξει αληθεια δεν καταλαβα, σε 3 χρονια μαλλον η 1060 θα μπουκαλιαζει τον 1200) τοτε θα κατευχαριστηθεις την 1060, η οποια ομως πλεον θα σερνεται.....

 Το νιωθεις αυτο που σου λεω τοση ωρα?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα next gen ports δηλαδή 2020/21 θα ξεβρακωθεί πολύ πράγμα. Και οι πρήζεν και οι καφέδες και τα τούρινγκ του ενός νεφρού. Αλλά έχει πλάκα να διατηρούμε την φούσκα ότι το hardware μας είναι 2 strewng.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ilos said:

Το συγκεκριμένο bench για κάποιο λόγο έχει mini stutters με 8400/8600k αλλά εντάξει οι 6 core 6 thread είναι ταμάμ ακόμα. Κλειδωμένοι kaby και σία αγνοούνται από τους "influencers" από benches σε games  του 18/19. Θα κάνει κανένα μπραφ κάποια στιγμή το HWU με τον 7500/7600k και θα έχουμε εγκεφαλικά πάλι. Από την άλλη θα βγει κάποια στιγμή πιστεύω και ο εξαίρετος ακατανόμαστος κατάσκοπος του forum και θα κάνουμε ninja loot κανά ποπ κόρν από διπλά για να διαβάσουμε την υπερασπιστική γραμμή του πάλι.

Το ξερω, αλλα οπως λενε και οι γνωστοι αγνωστοι, δεν με νοιαζει το πως και το γιατι. Τα κλοκια προκαλεσαν ιλιγγο.


Καλα κατι 7400 / 7500 που συμφωνα με τον dr73 και τον jgeorgiou ηταν σοφη αγορα εναντι του 1600 θα θελα να τα δω σε κανα bench. Ενα anthem η monster hunt. Σκεψου καναν καημενο να τους ακουσε και να αγορασε τετοιο πραμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Με τα next gen ports δηλαδή 2020/21 θα ξεβρακωθεί πολύ πράγμα. Και οι πρήζεν και οι καφέδες και τα τούρινγκ του ενός νεφρού. Αλλά έχει πλάκα να διατηρούμε την φούσκα ότι το hardware μας είναι 2 strewng.

Α φιλε RX 480 και 1400 θα με βγαλουν μεχρι να εχω εγγονια, ακου με που σου λεω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Το ξερω, αλλα οπως λενε και οι γνωστοι αγνωστοι, δεν με νοιαζει το πως και το γιατι. Τα κλοκια προκαλεσαν ιλιγγο.


Καλα κατι 7400 / 7500 που συμφωνα με τον dr73 και τον jgeorgiou ηταν σοφη αγορα εναντι του 1600 θα θελα να τα δω σε κανα bench. Ενα anthem η monster hunt. Σκεψου καναν καημενο να τους ακουσε και να αγορασε τετοιο πραμα...

Μπα δε θυμάσαι τον άλλον με τον 1500x, ez refund σε 7350k και το σταρκράφτι πάει τρένο πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, nikos032 said:

Το ότι μιλάμε για GPU που παίζει τίτλο με όλα Very High στο 5ο της έτος δεν... Πρίν 3 χρόνια είχαμε 2017, ΟΚ αρκετά ασχολήθηκα μαζί σου.

Εχεις δικιο, 2016 ειχαμε. Το επιχειρημα μου ενισχυεις. Δηλαδη 1 χρονος εμεινε και η 1060 θα πεσει στα 25!! Και συ θες να αλλαξεις επεξεργαστη σε 3 χρονια...να τον κανεις τι ακριβως? 

Τωρα αυτο το "παιζει τιτλους  στα very high" πως το εννοεις ρε man. Και η 5850 φανταζομαι θα το επαιζε, και μαλλον και η 4870. Το θεμα δεν ειναι να ανοιγει ο τιτλος και να δουλευει, το θεμα ειναι και τα fps. Ε οταν μου λες avg 25 (που σημαινει κατι lows στα 10) δεν το λες παιζει.

Ειδα και την υπογραφη σου τωρα. Κατα τα αλλα, εσυ πολυ ασχοληθηκες μαζι μου. Μητρικη 220€ σε κλειδωμενο επεξεργαστη με υδροψυξη για να μην ιδρωσει. Και κερασακι οι 2133 μνημες.Καντες και underclock για rock solid stability. Ε ρε αδερφε, αφου στο τελος οτι σου ρθει να αγορασεις (οπως λογικα εκανες με το pc της υπογραφης σου), τι μπαινεις και ζητας αποψη....4 ατομα σου λεμε οχι και εσυ επιμενεις. Οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ, να πεισεις τον εαυτο σου θες. Οκ, προχωρα, τουμπανος ο 1200. 

Επεξ/σία από strawman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Το ότι μιλάμε για GPU που παίζει τίτλο με όλα Very High στο 5ο της έτος δεν... Πρίν 3 χρόνια είχαμε 2017, ΟΚ αρκετά ασχολήθηκα μαζί σου.

Tι παιζει ρε φιλε στα 10-20 FPS και τα frametimes να μετριουντε σε δευτερολεπτα και κονσολακιας κολλημενος στα 30 να εισια μια ζωη ξερνας με αυτο το πραγμα.

Εχω δει παρουσιασεις power point με πιο πολλα FPS απο 6930 να παιζει Far Cry.... 

Aν ειναι να λεμε οτι και η GTS 450 μου παιζει PUBG με το κλοκι που της εχω κανει. 720p με screen scale στο 70% και 20-25 FPS να χαρεις παινχιδι...

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Μπα δε θυμάσαι τον άλλον με τον 1500x, ez refund σε 7350k και το σταρκράφτι πάει τρένο πια.

Spoiler

Παντως και με 8350 σε SC2 εγω παραπονο δεν ειχα... ποσο μαλλον με τον 1400.

Λογικα ο αδερφος ηθελε να παιζει το ριμαστερ του 1 με 800 FPS να μην χασει κανα κλικ στα drones...

 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Tι παιζει ρε φιλε στα 10-20 FPS και τα frametimes να μετριουντε σε δευτερολεπτα και κονσολακιας κολλημενος στα 30 να εισια μια ζωη ξερνας με αυτο το πραγμα.

Εχω δει παρουσιασεις power point με πιο πολλα FPS απο 6930 να παιζει Far Cry.... 

Aν ειναι να λεμε οτι και η GTS 450 μου παιζει PUBG με το κλοκι που της εχω κανει. 720p με screen scale στο 70% και 20-25 FPS να χαρεις παινχιδι...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Παντως και με 8350 σε SC2 εγω παραπονο δεν ειχα... ποσο μαλλον με τον 1400.

Λογικα ο αδερφος ηθελε να παιζει το ριμαστερ του 1 με 800 FPS να μην χασει κανα κλικ στα drones...

Το ότι στεναχωριέσαι περισσότερο απο εμένα αν το PC θα παίζει games σε 5 χρόνια απο τώρα με 20-30 fps αυτό με ξεπερνάει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παντως και με 8350 σε SC2 εγω παραπονο δεν ειχα... ποσο μαλλον με τον 1400.

Λογικα ο αδερφος ηθελε να παιζει το ριμαστερ του 1 με 800 FPS να μην χασει κανα κλικ στα drones...

Μπα ο συγκεκριμένος από ότι θυμάμαι για το 2 έγραφε και είχε πάει στον 1500x από 4690Κ νομίζω οπότε λογικό να μη δει διαφορές σε game με 2-3 threads max. Ίσα ίσα μπορεί να ταν καλύτερος και ο haswell λόγω latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos032 είπε

Το ότι στεναχωριέσαι περισσότερο απο εμένα αν το PC θα παίζει games σε 5 χρόνια απο τώρα με 20-30 fps αυτό με ξεπερνάει :D

Σκασιλα μου για το τι θα κανει το PC σου σε 5 χρονια, οπως και τα μαζοχιστικα κομπλεξ σου με τα 25 FPS. Εδω ηρθες να ζητησεις μια βοηθεια για το τι να παρεις, εχουμε βγει ολο το φορουμ να σου πουμε ποια ειναι η βελτιστη επιλογη και εσυ τι κανεις?

Μας ριχνεις ενα ακυρο συγκρινοντας αχλαδια με καρπουζια και προσπαθωντας να μας πεισεις οτι παιζεις παιχνιδια στα 20 FPS με hardware που εστειλε το Apollo 11 στο φεγγαρι. 
Ελα εχω ενα C64 που πρεπει να εχει καμια δεκαετια μεσα του ακομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...