Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, pirmen56 said:

Το 0,1% επηρεάζεται από stutters που μπορεί να είναι πολύ αραιά και σε μεγάλο βαθμό τυχαία. Το καταλαβαίνεις και όταν βλέπεις π.χ. κάποιον ryzen να έχει χειρότερο 0,1% low στους πίνακες μετά από oc.

Το 1% low υποτίθεται ότι δεν επηρεάζεται και δείχνει μόνο τα ακραία και παρατεταμένα framedrops. Πες μου όμως τον λόγο που βλέπουμε από τα προγράμματα καταγραφής τόσο χαμηλά 1% lows όταν στο βίντεο δεν βλέπεις ποτέ, ούτε για μία στιγμή, το fps counter να πέφτει. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι και αυτά. Ίσως ένα 5% lows(το βλέπαμε παλιότερα) να είναι πιο αντιπροσωπευτικό.

Συμφωνα με το gamersnexus (το οποιο εσυ προτεινες σαν αξιοπιστο) γραφει οτι το προβλημα το παρατηρει παντα και παντου στους 8400 / 8600 / 9400 / 9600. 40 CPUS εχει τρεξει ρε μαν, πουθενα δεν του τυχε. Ποσο τυχαιο ειναι να συμβαινει again and again (με πολλαπλα runs) στα συγκεκριμενα CPU?

Aκομα και στο πινακα που λες μια χαρα ειναι και τα 0.1 και 1% σε ολα τα cpu, περαν των 6threaded....

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, strawman είπε

Αρα συμφωνουμε οτι 60€ μητρικη  δεν βαζεις. Προοδος. Αρα ενα build με 9400f θα σου βγει πανω κατω οσο 2600x (και τα 2 με 3200 μνημες), θα αποδιδουν πανομοιοτυπα στα games (με εξαιρεσεις που αλλου ειναι μπροστα ο ενας αλλου ο αλλος), και κατα κανονα στα υπολοιπα tasks γινεται σταχτη ο 9400 οπως λεει το hwunboxed. Συμφωνουμε? Ωραια, πεστο τωρα στον dr.73.

PS1. Ρε μαν, το γιατι δεν βγαζουν πανω απο 75 ειναι αυτονοητο. Μην κανεις οτι δεν καταλαβαινεις. Γιατι εχουν χαμηλοτερo ταβανι στα max fps λογω συχνοτητας. Παντου και παντα γιαυτο ειναι πανω στα average οι Intel. Και μετα ερχεται και το θεμα μνημης. Ε ναι με stock timmings γενικα δεν κανεις δουλεια αμα πας για benchmark runs. Αν ερθει ο spartan θα καταλαβεις..

Οχι γιατί και στα lows έβγαζα παραπάνω ή σχεδόν το ίδιο με τον simulated 6600K(4 threads). Μόνο στην αρχή είναι ελαφρύ το bench, για 10 5 δεύτερα. Μετά είναι τέρμα πολυνηματικό.

Δεν μπορώ να φανταστώ τον 9400 να τα πάει χειρότερα. Και το odyssey είναι ίσως το μόνο παιχνίδι που χεριάζεται να δει κανείς για να χτίσει ένα σύστημα για single player και multi με λογικές απαιτήσεις.

υ.γ.: Τσιπ σαν τον 9400 απευθύνονται σε αυτούς που δεν θα ασχοληθούν με oc και otpimizations. Για να περάσεις κάποια subtimings από οδηγό και να δουλέψουν πρέπει να έχεις μνήμες κοντά στην ποιότητα αυτού που έβγαλε τον οδηγό. Για να μην ψάχνεσαι μετά μέσα στις δεκάδες τιμές τι δεν πήγε καλά.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, pirmen56 said:

Οχι γιατί και στα lows έβγαζα παραπάνω ή σχεδόν το ίδιο με τον simulated 6600K(4 threads). Μόνο στην αρχή είναι ελαφρύ το bench, για 10 δεύτερα. Μετά είναι τέρμα πολυνηματικό.

Δεν μπορώ να φανταστώ τον 9400 να τα πάει χειρότερα. Και το odyssey είναι ίσως το μόνο παιχνίδι που χεριάζεται να δει κανείς για να χτίσει ένα σύστημα για single player και multi με λογικές απαιτήσεις.

υ.γ.: Τσιπ σαν τον 9400 απευθύνονται σε αυτούς που δεν θα ασχοληθούν με oc και otpimizations. Για να περάσεις κάποια subtimings από οδηγό και να δουλέψουν πρέπει να έχεις μνήμες κοντά στην ποιότητα αυτού που έβγαλε τον οδηγό. Για να μην ψάχνεσαι μετά μέσα στις δεκάδες τιμές τι δεν πήγε καλά.

Αρα το hwunboxed που μιλαει για σταχτη και μπουρμπερη για τον 9400 η πληρωμενο ειναι η δεν ξερει να τρεχει benchmark. 3η εκδοχη υπαρχει? Σοβαρα μιλαω, θελω να καταλαβω. Ρε αδερφε, εχω ενα παλικαρι που διαθετει 350€ για πακετακι mobo cpu ram. Τι να του προτεινω? 50€ μητρικη, 2666 ram και 9400 ή ryzen με mobo της προκοπης και 3200 ram.

Πραγματικα σε ρωταω, αν δω οτι εχω λαθος θα αρχισω να προτεινω δεξια και αριστερα 9400, οπως εκανα περσυ με τους 8400 οταν ειχαν 150€ εναντι του 1600. Εγω δεν ειμαι dr73, οταν δω οτι κανω λαθος το παραδεχομαι και αλλαζω συνηθειες.

 

PS1. Btw, δεν νμζω το hwunboxed να τρεχει το bench του odyssey. Κανει κανονικα runs

PS2. Τσιπ σαν τον 9400 απευθυνονται σε αυτους που δεν εχουν χρηματα να παρουν το ξεκλειδωτο γιατι ο Intel στο χρεωνει. Δηλαδη ο 9600k δεν δουλευει χωρις oc και optimizations? :P 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, strawman είπε

Συμφωνα με το gamersnexus (το οποιο εσυ προτεινες σαν αξιοπιστο) γραφει οτι το προβλημα το παρατηρει παντα και παντου στους 8400 / 8600 / 9400 / 9600. 40 CPUS εχει τρεξει ρε μαν, πουθενα δεν του τυχε. Ποσο τυχαιο ειναι να συμβαινει again and again (με πολλαπλα runs) στα συγκεκριμενα CPU?

Aκομα και στο πινακα που λες μια χαρα ειναι και τα 0.1 και 1% σε ολα τα cpu, περαν των 6threaded....

Έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα stuttering αλλά αυτό θα φανεί στην πράξη;

Εγώ βλέπω γενικά ανώμαλη κίνηση κάθε φορά που παίζω χωρίς Vsync. Ακόμα και αν τα καρέ δεν έχουν σημαντική διακύμανση. Μόλις ανοίξω το Vsync δεν καταλαβαίνω τίποτα. Αν βέβαια δεις τους 6700/7700 σε τέτοια τεστ τα lows δεν είναι καλά σε σχέση με τα νεότερα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Συμφωνα με το gamersnexus (το οποιο εσυ προτεινες σαν αξιοπιστο) γραφει οτι το προβλημα το παρατηρει παντα και παντου στους 8400 / 8600 / 9400 / 9600. 40 CPUS εχει τρεξει ρε μαν, πουθενα δεν του τυχε. Ποσο τυχαιο ειναι να συμβαινει again and again (με πολλαπλα runs) στα συγκεκριμενα CPU?

Aκομα και στο πινακα που λες μια χαρα ειναι και τα 0.1 και 1% σε ολα τα cpu, περαν των 6threaded....

Όλα τα site το ίδιο αναφέρουν, χαμηλά 0.1 lows και micro stuttering στο FC5 bench μόνο με τους 6 threads. Είναι κάποια ιδιορρυθμία του game σίγουρα. Για μένα το πιο ανησυχητικό είναι το monster hunter world μετά το hd texture patch. Αν τα ενεργοποιήσεις in game το cpu load του 8600k στα 4.7 πάει στο 80 και στο 90%!!! Και όλα αυτά με κλειδωμένα 75 fps. Για να είμαι δίκαιος το ίδιο συμβαίνει και στον 1600 (πάει κάπου στο 70%  με όλα τα 12 threads active). Έχω περιέργεια κάποιος με 7500/7600k τι θα έκανε.😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, pirmen56 said:

Έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα stuttering αλλά αυτό θα φανεί στην πράξη;

Εγώ βλέπω γενικά ανώμαλη κίνηση κάθε φορά που παίζω χωρίς Vsync. Ακόμα και αν τα καρέ δεν έχουν σημαντική διακύμανση. Μόλις ανοίξω το Vsync δεν καταλαβαίνω τίποτα. Αν βέβαια δεις τους 6700/7700 σε τέτοια τεστ τα lows δεν είναι καλά σε σχέση με τα νεότερα μοντέλα.

Κατα 99% λογω background tasks παρατηρεις ανωμαλη κινηση χωρις vsync. Θα χεις τον επεξεργαστη καρφωμενο 100% και θα πεταχτει κανα service / skype / discord / steam η ξερω γω τι αλλο να ζητησει resources. 

3 minutes ago, ilos said:

Έχω περιέργεια κάποιος με 7500/7600k τι θα έκανε.😍

Θα τον φοραγε κολαρο στον dr73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, strawman είπε

Αρα το hwunboxed που μιλαει για σταχτη και μπουρμπερη για τον 9400 η πληρωμενο ειναι η δεν ξερει να τρεχει benchmark. 3η εκδοχη υπαρχει? Σοβαρα μιλαω, θελω να καταλαβω. Ρε αδερφε, εχω ενα παλικαρι που διαθετει 350€ για πακετακι mobo cpu ram. Τι να του προτεινω? 50€ μητρικη, 2666 ram και 9400 ή ryzen με mobo της προκοπης και 3200 ram.

Πραγματικα σε ρωταω, αν δω οτι εχω λαθος θα αρχισω να προτεινω δεξια και αριστερα 9400, οπως εκανα περσυ με τους 8400 οταν ειχαν 150€ εναντι του 1600. Εγω δεν ειμαι dr73, οταν δω οτι κανω λαθος το παραδεχομαι και αλλαζω συνηθειες.

PS1. Btw, δεν νμζω το hwunboxed να τρεχει το bench του odyssey. Κανει κανονικα runs

Βρίσκεις Ζ mobo από 80€ για τον 9400.

3 λεπτά πριν, strawman είπε

Κατα 99% λογω background tasks παρατηρεις ανωμαλη κινηση χωρις vsync. Θα χεις τον επεξεργαστη καρφωμενο 100% και θα πεταχτει κανα service / skype / discord / steam η ξερω γω τι αλλο να ζητησει resources. 

Θα τον φοραγε κολαρο στον dr73

Όχι. Και στα παλιότερα games χωρίς Vsync δεν υπάρχει καλή ομαλότητα. Ακόμα και αν είσαι στα 80+.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, pirmen56 said:

Βρίσκεις mobo από 80€ για τον 9400.

Ωραια ρε αδερφε, τι προτεινεις μεταξυ 2600 και 9400. Το hwunboxed το λεει ξεκαθαρα, αν παρεις 3200 μνημες και στα 2 ειναι ισα πανια ισα βαρκα στα games και στα υπολοιπα tasks "τον κοπαναει / τον καταστρεφει" (κανω quote και μεταφραση) ο 2600. Ισχυει? Λεει ψεμματα? πληρωμενος? Αμπαλος? Τι φαση? Ποια η αποψη σου? Μηπως εχει δικιο ο dr73 και ο 9400 ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΑΝΤΟΥ? Θελω να καταλαβω τι ισχυει να ξερω τι να προτεινω οταν με ρωτανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, strawman είπε

Ωραια ρε αδερφε, τι προτεινεις μεταξυ 2600 και 9400. Το hwunboxed το λεει ξεκαθαρα, αν παρεις 3200 μνημες και στα 2 ειναι ισα πανια ισα βαρκα στα games και στα υπολοιπα tasks "τον κοπαναει / τον καταστρεφει" (κανω quote και μεταφραση) ο 2600. Ισχυει? Λεει ψεμματα? πληρωμενος? Αμπαλος? Τι φαση? Ποια η αποψη σου? Μηπως εχει δικιο ο dr73 και ο 9400 ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΑΝΤΟΥ? Θελω να καταλαβω τι ισχυει να ξερω τι να προτεινω οταν με ρωτανε.

Τα βαρύτερα single player που έχω συναντήσει είναι τα Creed. Δεν θα κοίταζα κάτι άλλο.

Αν ο 2600Χ έχει θέμα στα δύσκολα μέρη του bench  υπάρχει ενδεχόμενο να αποδίδει καλύτερα από τον 9400 in gameς; Εγώ από αυτό θα έκρινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγαπητός strawman λέει ότι όταν δεί ότι κάνει λάθος το παραδέχεται και αλλάζει συνήθειες αλλά μάλλον τα λάθη του τα βλέπει ένα χρόνο μετά.

Ο 9400F είναι φθηνότερος και καλύτερος για gaming ενώ ο 2600X για multitasking, όπως συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις intel vs amd επεξεργαστων.
Τα drops που αναφέρεις, νομίζεις θα σου γίνουν αισθητά ενώ παίζεις ή αρκείσαι στο benchmarks ευαγγέλιο του hardware unboxed ?
Αν πας για τον 2600Χ θα δώσεις περισσότερα χρήματα και για τις RAM ( ή θα κάνεις και εκει OC σε low-budget RAMs ? ) ενώ με τον 9400F θα αρκεστείς σε 2x8 2666MHz. Αναρωτιέμαι που είδατε cas 19 εσεις (όσοι το ανέφεραν) ?

Επειδή δε σου παίρνει η κόντρα αυτή στρέφεσαι τώρα στις μητρικές λες και άμα πάρεις μια φθηνιάρικη θα σου ρίξει χιλόπιτα ο intel ? :D 

Ούτε τη μαμα ψύκτρα της 2600X δεν μπορείς να πείς ως θετικό μιας και της intel έχει τις ίδιες επιδόσεις (ελάχιστες οι διαφορές και στις θερμοκρασίες).

Το θετκό με την 2600X ότι και οι επόμενες 2 γενιές θα έχουν ίδιο socket οπότε αυτοί που έχουν σκοπό μια αναβάθμιση στην 3ετία δε θα χρειαστούν μεγάλες αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Τα drops που αναφέρεις, νομίζεις θα σου γίνουν αισθητά ενώ παίζεις

Ναι? Ξερω γω, παιζω Enderal πχ το οποιο τρεχει σε πολυ φορτωμενο engine. Καθε φορα που ντροπαρει η κανει stutter χαλαει ολη η εμπειρια. Τωρα εσυ να μου πεις εχεις συνηθισει στα 25 FPS οποτε ντροπ ξεντροπ.....

6 λεπτά πριν, nikos032 είπε

περισσότερα χρήματα και για τις RAM

Ισχυει. Γυρω στα 5 ευρω παραπανω που κανουν οι Aegis 16GB 3000/16 (οι οποιες πανε 3200 πειραζοντας μονο το multiplier κατα 99%).
 

7 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Αναρωτιέμαι που είδατε cas 19 εσεις (όσοι το ανέφεραν) ?

F4-2666C19D-16GNT. Ελα μου ντε και εγω αυτο αναρωτιεμαι... Ηλιθια AMD fanboys παραποιουν τα δεδομενα....
 

9 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Ούτε τη μαμα ψύκτρα της 2600X δεν μπορείς να πείς ως θετικό μιας και της intel έχει τις ίδιες επιδόσεις (ελάχιστες οι διαφορές και στις θερμοκρασίες).

Meanwhile τυποι στο FB με i3 8100 με εχουν πρηξει για φτηνη aftermarket γιατι δεν την παλευουν με τον θορυβο και δεν θελουν το CPU στους 70-80. Οι Wraith και να ειχανε ιδια συμπεριφορα σε θερμοκρασιες (spoilers : δεν εχουν), ειναι πολυ πιο ησυχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Έχω περιέργεια κάποιος με 7500/7600k τι θα έκανε.😍

Όταν κυκλοφορούσαν αυτοί ... τι πρόσφερε η amd ;;; Και τα πρότεινε ο amdtakhs εδώ ;;;;

Να τα λέμε όλα. Ο 7600Κ όπως και ο 6600Κ κρατάνε πολύ  καλύτερα από τους ... FX ... που πρότειναν οι amtakhdes ...

59 λεπτά πριν, strawman είπε

Θα τον φοραγε κολαρο στον dr73

Εγώ δεν έκανα προτάσεις εδώ, ποτέ. Ο amdtakhs είχε πάρει καμιά 20Κ χρήστες στο λαιμό του με τους ... fx ... 

(επεξεργαστές που έκαναν τότε 200 ευρώ , σήμερα 50 καινούργιοι και μτχ δεν πιάνουν ούτε 40) . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Όταν κυκλοφορούσαν αυτοί ... τι πρόσφερε η amd ;;; Και τα πρότεινε ο amdtakhs εδώ ;;;;

Να τα λέμε όλα. Ο 7600Κ όπως και ο 6600Κ κρατάνε πολύ  καλύτερα από τους ... FX ... που πρότειναν οι amtakhdes ...

Ποιους FX ρε καημενε εχεις χασει τα αυγα και τα πασχαλια μου φαινεται..... Ειχε βγαλει FX τοτε η AMD θα μας τρελανεις? Ακομα με τους Athlon 64 ημασταν το 2017. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...