Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ποιους FX ρε καημενε εχεις χασει τα αυγα και τα πασχαλια μου φαινεται..... Ειχε βγαλει FX τοτε η AMD θα μας τρελανεις? Ακομα με τους Athlon 64 ημασταν το 2017. 

Να ψάξουμε να βρούμε μερικές χιλιάδες προτάσεις για FX , ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ SKYLAKE ;;;

Και  βέβαια ... και σε άλλα φόρουμ ... Ακόμη και εκεί που είναι χωριστά οι ενότητες intel-amd, έπαιρναν από το χέρι χρήστες που ζήταγαν ξεκάθαρα προτάσεις για ... INTEL ... και τους πήγαιναν σε amd. Σταυροφορία σκέτη .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Να ψάξουμε να βρούμε μερικές εκατοντάδες προτάσεις του amdtakh , που πρότεινε FX , ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ SKYLAKE ;;;

Aν εχεις την ορεξη καντο, εγω δεν θα κατσω να ασχοληθω, ειδικα για ατομο το οποιο δεν ειναι καν παρον σε αυτο το νημα εδω και.... ουτε και εγω θυμαμαι.
Τα δικα σου τα διαμαντια παντως δεν χρειαζονται ψαξιμο. Διασπαρτα στις προηγουμενες 10-15 σελιδες ειναι. 

Και στην τελικη? Ωραια ο @adtakhs πες οτι προτεινε FX αντι για skylake, βλακεια του. Οσο τον προλαβα εγω στο φορουμ δεν εχει πει κατι κατακριτεο.
Εσυ, οσες φορες σε εχω δει παιρνω ποπκορν. Καθε φορα πριν σκασει release μας εμφανιζεσαι μαζι με ολη την παλιοπαρεα στο Ελληνικο marketing department του Στρουμφοχωριου, λετε τα σεναρια σας, παιρνετε απαντησεις και ξανα το ιδιο. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι? Ξερω γω, παιζω Enderal πχ το οποιο τρεχει σε πολυ φορτωμενο engine. Καθε φορα που ντροπαρει η κανει stutter χαλαει ολη η εμπειρια. Τωρα εσυ να μου πεις εχεις συνηθισει στα 25 FPS οποτε ντροπ ξεντροπ.....

Ισχυει. Γυρω στα 5 ευρω παραπανω που κανουν οι Aegis 16GB 3000/16 (οι οποιες πανε 3200 πειραζοντας μονο το multiplier κατα 99%).
 

F4-2666C19D-16GNT. Ελα μου ντε και εγω αυτο αναρωτιεμαι... Ηλιθια AMD fanboys παραποιουν τα δεδομενα....
 

Meanwhile τυποι στο FB με i3 8100 με εχουν πρηξει για φτηνη aftermarket γιατι δεν την παλευουν με τον θορυβο και δεν θελουν το CPU στους 70-80. Οι Wraith και να ειχανε ιδια συμπεριφορα σε θερμοκρασιες (spoilers : δεν εχουν), ειναι πολυ πιο ησυχες.

Stutters με V-G/Freesync on ? Κάθε φορά που ντροπάρει χαλάει όλη η εμπειρία, έβαλες δηλαδή enderal σε 9400F και έβρεχε drops, ειδικά μέσα σε 1 ώρα μετρούσες δεκάδες. Γενικά οι gamers της τελευταίας δεκαετίας είστε κακομαθημένοι, αυτό μπορώ να πω εγώ.

Άμα θες μπορείς να βρείς και στη λαική RAM anonymous που είναι ίδια στην τιμή.
Τον λόγο που κάνεις link κάποιες RAM με cas 19 δεν το καταλαβαίνω..

Σώστα εντόπισες άλλο ένα θετικό για τον 2600X :D αν και όταν αναφερόμαστε για VFR hardwares ο θόρυβος της ψύκτρας δεν παίζει ρόλο. Ολα θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους και των επιδόσεων! 

Καταστρέψατε τον όρο VFR, ήμαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Και στην τελικη? Ωραια ο adtakhs πες οτι προτεινε FX αντι για skylake, βλακεια του. Οσο τον προλαβα εγω στο φορουμ δεν εχει πει κατι κατακριτεο.

Δεν ήταν κατακριτέο , το ότι το 2015, ΠΡΟΤΕΙΝΕ FX, όταν υπήρχαν οι skylake ... όπως δεν ήταν κατακριτέο ... όταν πολλοί πρότειναν fx , την εποχή των haswel !!!!

Εντάξει ... 

 

 

Απλά έχε υπόψη , ότι ξέρω πατεράδες , που οι 15χρονοι γιοί τους το 2014-2015 μπήκαν εδώ, ζήτησαν προτάσεις .... πήγαν στο πλαίσιο και έσκασαν 700-800 ευρώ για ... fx 

και μετά από 6 μήνες τους πέταξαν από το μπαλκόνι .... οι πατεράδες αυτοί ακόμη καταριούνται και το φόρουμ και όσους έκαναν τις προτάσεις. 

Λέω να μην γράψω άλλο εδώ, γιατί δεν έχει νόημα και γιατί δεν τηρούνται και βασικοί κανόνες διαλόγου. 

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Stutters με V-G/Freesync on

Εχεις ιδεα τι κανει το adaptive sync γενικα :P ? Μαλλον οχι....

2 λεπτά πριν, nikos032 είπε

έβαλες δηλαδή enderal σε 9400F και έβρεχε drops, ειδικά μέσα σε 1 ώρα μετρούσες δεκάδες. Γενικά οι gamers της τελευταίας δεκαετίας είστε κακομαθημένοι, αυτό μπορώ να πω εγώ.

Οχι, αλλα και να το εβαζα θα ντροπαρε και εκει. Απλως ειναι φορτωμενο το engine, ντροπαρει σε οτι PC και να παιζεις. Δεν το ανεφερα για αυτο ομως. Το ανεφερα για να αναδειξω οτι τα drops και τα stutters σου χαλανε την εμπειρια. Κατευθειαν ομως να το πας στο VS :) 
Επισης ναι, μπορει να ειμαστε κακοκμαθημενοι σε σχεση με τους παλιους. Και παλι ομως ειμαστε η πλειοψηφια και με τα στανταρ της πλειοψηφιας παμε. Οποτε τα niches σου δεν βαστανε μια.

6 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Άμα θες μπορείς να βρείς και στη λαική RAM anonymous που είναι ίδια στην τιμή.
Τον λόγο που κάνεις link κάποιες RAM με cas 19 δεν το καταλαβαίνω..

Χμμμ... πηγαινε μια βρες μου 16GB RAM στα 2666MHz η  σε αυτην την τιμη και πες μου ποσες βρηκες ;) . Αστο.... μην σε κουραζω 

Spoiler

image.png.8ec247b1af99388bb904833c48a73d96.png

Περαν αυτου, δεν τις βρηκα εγω. Ο Δοκτωρας ομοιδεατης σου κοπτεται για αυτες και προσπαθει να τις πλασαρει οπως ο Αδωνις την συλλογη με τους Αρχαιους Ελληνες Συγγραφεις!

12 λεπτά πριν, nikos032 είπε

αν και όταν αναφερόμαστε για VFR hardwares ο θόρυβος της ψύκτρας δεν παίζει ρόλο. Ολα θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους και των επιδόσεων! 

12 φανακια, φανακι κολλημενο με σελοτειπ πανω απο το VRM, θορυβος απο πιστολακι μαλλιων τωρα.... Γενικα εσεις της Intel ξερετε να εκτιματε ενα καλοστημενο PC ε :P ?

12 λεπτά πριν, nikos032 είπε

VFR

Τι στο καλο ειναι αυτο το κολιαντρο VFR....

Spoiler

+1 οποιος επιασε το reference :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όταν κυκλοφορούσαν αυτοί ... τι πρόσφερε η amd ;;; Και τα πρότεινε ο amdtakhs εδώ ;;;;

Να τα λέμε όλα. Ο 7600Κ όπως και ο 6600Κ κρατάνε πολύ  καλύτερα από τους ... FX ... που πρότειναν οι amtakhdes ...

Εγώ δεν έκανα προτάσεις εδώ, ποτέ.

Δε μιλάμε για το 2016, τότε η AMD ήταν όντως ανύπαρκτη στον τομέα gaming. Έχεις επιλεκτική μνήμη πάντως, μια χαρά θυμάμαι τα επιχειρήματά σου σε ερωτήσεις μελών γιο συνθέσεις μέχρι και Q3 2017 και τo 7400/7500 master race κίνημα της οδοντόπαστας (ήταν η περίοδος που και εγώ ρώταγα για να φτιάξω build):

-Οι zen δε τρέχουν μνήμες πάνω από τα 2666. //Λύθηκε από agesa 1.0.0.6 τέλη Iούνη σε όλες της μητρικές ακόμα και για Hynix afr/mfr.

=Κανένα game δε πρόκειται να χρειαστεί σύντομα 12 Threads. // Παραλείψατε να αναφέρετε και τι γίνεται με μόνο 4 threads.

-Δε χρειάζεσαι overclocking η intel έχει πολύ παραπάνω ipc.//Είχατε μείνει στις μπουλντόζες, και δε βλέπατε ότι η ψαλίδα είχε πέσει στο 5-10%.ανάλογα το workload.

-(Αναφορικά με τον 7600k) Και τον 1600 να πάρεις πάλι ψύκτρα θα αγοράσεις για να του κάνεις σοβαρό overclocking// Μια χαρά πάει 3.7-3.8 με την wraith spire για gaming αν δε πέσεις σε πατάτα.

-Oι φτηνές b350 δε κάνουν για overclocking.  // Μετά από 2 χρόνια δεν έχουμε ακούσει ακόμα για πυροτεχνήματα όπως κάποτε με τις AM3.

κλπ.

Τα μόνα αρνητικά αποδείχτηκαν τελικά το latency που άντε με bdies να το πάλευες λίγο και τα ρολόγια που ήταν μέχρι 4/4.1. Κάποιος με 7400/7500 που σας άκουσε και αγόρασε dead platform θα χρειαστεί σεντόνι αν ασχολείται με τα τελευταία AAA για να απαριθμήσει τι τραβάει. Και ειδικά με τα windows 10 μπορεί και από μόνος του να έχει κλείσει τα updates ή να το έχει γυρίσει σε archlinux για να βρει την υγειά του (εγώ αυτό έκανα με τον 2500k).

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν ήταν κατακριτέο , το ότι το 2015, ΠΡΟΤΕΙΝΕ FX, όταν υπήρχαν οι skylake ... όπως δεν ήταν κατακριτέο ... όταν πολλοί πρότειναν fx , την εποχή των haswel !!!!

Aχεμ... κατσε να σου θυμισω κατι που ειπα προ ολιγου.

23 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Οσο τον προλαβα εγω στο φορουμ

 

17 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Απλά έχε υπόψη , ότι ξέρω πατεράδες , που οι 15χρονοι γιοί τους το 2014-2015 μπήκαν εδώ, ζήτησαν προτάσεις .... πήγαν στο πλαίσιο και έσκασαν 700-800 ευρώ για ... fx 

Και εμεις ξερουμε ατομα που αγορασαν 7600k αυγουστο του 17 επειδη τους προτειναν μερικοι, οπως επισης και κατι Κορ Του Ντουδια απο PCRama, ναναι καλα ο Ξωτ..ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟΣ.

19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

γιατί δεν τηρούνται και βασικοί κανόνες διαλόγου.

Δεν ξερω αν ειναι πιο αστεια αυτα που γραφεις, η το γεγονος οτι υπονοεις οτι μπαινεις για να κανεις διαλογο :D 


Ναι οκ, Αλλαχου ακμπαρ μας επεισες, αντε πισω στα κεντρικα τωρα.... Ραβινος btw... ενω η Intel ειναι Εβραικη εταιρεια... ΙΝΤΕΡΕΣΤΙΝΓΚ, ΙΝΤΕΡΕΣΤΙΝΓΚ......

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Είμαι σαν ραβίνος, που πάει στη Μέκκα, την εποχή του προσκυνήματος

Πολλοι θα μου πουν εντωμεταξυ γιατι καθομαι και απανταω στα τρολερια. 

Φιλοι μου, η απαντηση ειναι μια. 

Δεν εχω τι να κανω και βαριεμαι την ζωη μου, οποτε αποφασισα να ξεκινησω σολο καριερα στο νεο και ανανεωμεν Intel Wars 2016++++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

41 ευρώ διαφορά εδώ που τα λέμε , όταν μιλάμε για 2 συστήματα, το 1 στα 360 και βάλε και το άλλο 309 ακριβώς, μετράνε.

Αν κάποιος καίγεται μέχρι τελευταίου ευρώ, υπάρχει και το απόλυτο τσίπικο intel σύστημα, που τρώει για πλάκα όλα τα αντίστοιχα amd, 

i5 9400F ,  στα 161,77 ευρώ , παράδοση στην έδρα του hellas phone

μητρική MSI B360M PRO-VD , στα 63,44 παράδοση στην έδρα του mylticopter , με 2 υποδοχές ντιμ , ζητάς bios update (είναι κομπιουτεράδικο μαγαζί , λογικά κάνουν) 

μνήμες, τα πιο φθηνά 16gb ddr4 2666 , στα 69,58 ευρώ , από ίδιο μαγαζί με μητρική .

ΣΥΝΟΛΟ 294,78 ευρώ !!!!

Αργότερα παίρνει ανώτερο επεξεργαστή, όπως i7 8700 , με τις μνήμες, αν θέλεις κανείς αναβάθμιση στο μακρινό μέλλον , πουλάει τις 2 8ρες και παίρνει 2 16ρες.

Μπροστά στο αίσχος που προτείνουν κάποιοι ΣΤΟ 2019 , 2Χ4gb .... ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι.

Η απόλυτα τσίπικη αναβάθμιση . Χωρίς ανταγωνιστή.

Ο λεφτάς παίρνει 9900Κ και τον  βάζει σε κουτί corsair obsidian , 600 ευρώ το κουτί , άδειο  ,αλλά δεν είναι αντικείμενο κουβέντας οι επιλογές των εχόντων. 

Δε βαριέσαι να εκτίθεσαι.... 

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=17661 64,50 (Με 4 dimm & ψύκτρες στα vrm) 

https://www.skroutz.gr/s/14650949/AMD-Ryzen-5-2600-Box.html 144.59€ 

2 x https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=7918 73.24 (3000mhz με ανθρώπινα timings). 

ΠΑΡΤΟ: 282.33€ Όλα απο ένα κατάστημα... 

Το ποσό μπορεί να πέσει ακόμα περισσότερο, αν βάλουμε και ποιο σάπια μητρική, σαν αυτή που διάλεξες εσύ...  

Ps: Απο ότι βλέπω έχουμε και καινούργιο φιντανάκι στον κήπο μας, που ήταν κρυμμένο τόσο καιρό ?  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nikos032 είπε

Ο αγαπητός strawman λέει ότι όταν δεί ότι κάνει λάθος το παραδέχεται και αλλάζει συνήθειες αλλά μάλλον τα λάθη του τα βλέπει ένα χρόνο μετά.

Ο 9400F είναι φθηνότερος και καλύτερος για gaming ενώ ο 2600X για multitasking, όπως συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις intel vs amd επεξεργαστων.
Τα drops που αναφέρεις, νομίζεις θα σου γίνουν αισθητά ενώ παίζεις ή αρκείσαι στο benchmarks ευαγγέλιο του hardware unboxed ?
Αν πας για τον 2600Χ θα δώσεις περισσότερα χρήματα και για τις RAM ( ή θα κάνεις και εκει OC σε low-budget RAMs ? ) ενώ με τον 9400F θα αρκεστείς σε 2x8 2666MHz. Αναρωτιέμαι που είδατε cas 19 εσεις (όσοι το ανέφεραν) ?

Επειδή δε σου παίρνει η κόντρα αυτή στρέφεσαι τώρα στις μητρικές λες και άμα πάρεις μια φθηνιάρικη θα σου ρίξει χιλόπιτα ο intel ? :D 

Ούτε τη μαμα ψύκτρα της 2600X δεν μπορείς να πείς ως θετικό μιας και της intel έχει τις ίδιες επιδόσεις (ελάχιστες οι διαφορές και στις θερμοκρασίες).

Το θετκό με την 2600X ότι και οι επόμενες 2 γενιές θα έχουν ίδιο socket οπότε αυτοί που έχουν σκοπό μια αναβάθμιση στην 3ετία δε θα χρειαστούν μεγάλες αλλαγές.

Έλα μου ντε που το είδαμε το cas19??? Εμείς οι άσχετοι, ενώ έσεις οι σχετικοί θα τις περνάτε και μετά θα αναρωτιοσασταν από που προέρχονται τα drops...

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έχεις κάτι με ΙΔΙΕΣ επιδόσεις σε αυτά τα λεφτά ;;; Γιατί αν το πας +100 ευρώ , ένα σύστημα με i5 9600 και ram στα 3200 , τρώει όλα τα amd.

Εδώ που τα λέμε , ξεπερνάει και το ακριβότερο amd με τον 2700Χ . 

Από εκεί και πάνω οι intel παίζουν μόνοι τους. 9700Κ και 9900Κ , δεν έχουν ανταγωνιστές.

Μην με προκαλείτε να γράφω άλλα εδώ ! Δεν ... ταιριάζει !

τις 2Χ4gb που προτείνουν ΜΕΣΑ 2019, τα προσπερνάς σφυρίζοντας ;;; Επειδή έτσι ... θέλουν οι 2400G ;;;;;

4άρια ντιμ το 2019 !!!!!!!!!!!!

Αν το έλεγε αυτό κανείς για βίτσιο των ιντελ , θα τον αλείφατε πίσσα και πούπουλα !!!!!!

Δεν με νοιαζει ρε συ τι προτεινουν αλλοι,τι μου το λες εμενα. Εγω οτι να'ναι δεν προτεινω ποτε (τις λίγες φορές που θα προτείνω κάτι.)  

Το θέμα είναι ότι δεν θα προτείνουμε ότι σαβουρο hardware υπάρχει για να μας βγούνε τα λεφτά.

Eπισης κάθεστε και συζητάτε για συστήματα που βαριά θα βάλουν πάνω μια rtx 2070 τι διαφορές νομίζεται ότι θα έχουν ακόμα και φθηνότερες μνήμες σε ένα ryzen σύστημα.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν ήταν κατακριτέο , το ότι το 2015, ΠΡΟΤΕΙΝΕ FX, όταν υπήρχαν οι skylake ... όπως δεν ήταν κατακριτέο ... όταν πολλοί πρότειναν fx , την εποχή των haswel !!!!

Εντάξει ... 

Απλά έχε υπόψη , ότι ξέρω πατεράδες , που οι 15χρονοι γιοί τους το 2014-2015 μπήκαν εδώ, ζήτησαν προτάσεις .... πήγαν στο πλαίσιο και έσκασαν 700-800 ευρώ για ... fx 

και μετά από 6 μήνες τους πέταξαν από το μπαλκόνι .... οι πατεράδες αυτοί ακόμη καταριούνται και το φόρουμ και όσους έκαναν τις προτάσεις. 

Λέω να μην γράψω άλλο εδώ, γιατί δεν έχει νόημα και γιατί δεν τηρούνται και βασικοί κανόνες διαλόγου. 

Όταν προτεινόταν ο FX ήταν σε σχέση με  Core i3 η κλειδωμένο Core i5 με πολύ χαμηλά clocks.

Σήμερα ένας FX 8350 είναι κατά κράτος ανώτερος από όλους τους Core i3  (2C 4T).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, pirmen56 said:

Τα βαρύτερα single player που έχω συναντήσει είναι τα Creed. Δεν θα κοίταζα κάτι άλλο.

Αν ο 2600Χ έχει θέμα στα δύσκολα μέρη του bench  υπάρχει ενδεχόμενο να αποδίδει καλύτερα από τον 9400 in gameς; Εγώ από αυτό θα έκρινα.

OK, όπως φαίνεται από το hw unboxed τα πάει καλύτερα ο 2600 στο ac. Κάτσε ρε συ εδώ σου λέει έχει stutters σε 3 παιχνίδια ήδη ο 9400....αληθεια το συζητάμε? 

7 hours ago, nikos032 said:

Ο αγαπητός strawman λέει ότι όταν δεί ότι κάνει λάθος το παραδέχεται και αλλάζει συνήθειες αλλά μάλλον τα λάθη του τα βλέπει ένα χρόνο μετά.

Ο 9400F είναι φθηνότερος και καλύτερος για gaming ενώ ο 2600X για multitasking, όπως συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις intel vs amd επεξεργαστων.
Τα drops που αναφέρεις, νομίζεις θα σου γίνουν αισθητά ενώ παίζεις ή αρκείσαι στο benchmarks ευαγγέλιο του hardware unboxed ?
Αν πας για τον 2600Χ θα δώσεις περισσότερα χρήματα και για τις RAM ( ή θα κάνεις και εκει OC σε low-budget RAMs ? ) ενώ με τον 9400F θα αρκεστείς σε 2x8 2666MHz. Αναρωτιέμαι που είδατε cas 19 εσεις (όσοι το ανέφεραν) ?

 

Μαν, διαβάζεις νοιώθεις κατανοείς? 

Που είναι καλύτερος ο 9400? Εγώ πανί πανί τον είδα με τον 2600 σε ένα από τα μεγαλύτερα αν όχι το μεγαλύτερο reviewing site. Μάλιστα, ο 9400 με τις 2666 μνήμες που προτείνεις είναι stutterfest.

Το αν τα drops θα γίνουν αισθητά (ναι θα γίνουν, αλλά όχι σε σένα που παίζεις στα 25fps) δεν έχει σημασία. Δηλαδή τα drops δεν θα γίνουν αισθητά οπότε τα κάνουμε γαργάρα, αλλά τα 5 fps που υποτίθεται ότι βγάζει ο 9400 θα γίνουν? Νταξει μαν!!!! 

7 hours ago, Dr_73 said:

Όταν κυκλοφορούσαν αυτοί ... τι πρόσφερε η amd ;;; Και τα πρότεινε ο amdtakhs εδώ ;;;;

Να τα λέμε όλα. Ο 7600Κ όπως και ο 6600Κ κρατάνε πολύ  καλύτερα από τους ... FX ... που πρότειναν οι amtakhdes ...

 

Μαν, 1q 2017 βγήκανε οι 7600k. Εγώ σαν amdakias που λες ότι είμαι πρότεινα 1600, ο φίλος σου ο jgeorgiou προτείνει κατι 7400 και 7500...το αφήνω στην κρίση σου

7 hours ago, Dr_73 said:

Να ψάξουμε να βρούμε μερικές χιλιάδες προτάσεις για FX , ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ SKYLAKE ;;;

Και  βέβαια ... και σε άλλα φόρουμ ... Ακόμη και εκεί που είναι χωριστά οι ενότητες intel-amd, έπαιρναν από το χέρι χρήστες που ζήταγαν ξεκάθαρα προτάσεις για ... INTEL ... και τους πήγαιναν σε amd. Σταυροφορία σκέτη .

Κάτσε ρε, αυτό ακριβώς δεν εκανες και συ σε αυτό εδώ το thread? 

 

Στην τελική να στο πω απλά. Λες ότι είμαι amd biased. Κομπλέ. Πόσα μνματα μου θες να σου δείξω που πρότεινα 8400 αντί για 1600 όταν ο 8400 είχε φυσιολογικές τιμές? Πόσο κόσμο απέτρεψα από το πάει σε 1600 για gaming.. Σου λέει κάτι αυτό? 

Εσύ εκανες ποτέ το αντίστροφο? Όχι βέβαια. Αλλά άσε ξέρω, οι intel πάντα και παντού είναι καλύτεροι οποτε πως να προτείνεις amd. 

Δεν λέω ότι δεν κάνω λάθη, αλλά τουλάχιστον δεν βασίζονται σε bias όπως εσένα. Και μη μου λες δεν πρότεινες 7400 και 7500...

Όσο για τους fx, μια φορά πρότεινα τον 8320 έναντι ενός pentium g κάτι. 

Επεξ/σία από strawman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, VasKag είπε

Η Β450 Tomahawk θα υποστηριξει τους καινουριους ryzen?

Χαλάς το κλίμα στο νήμα, αλλά έχε χάρη...

Μητρική 2ης γενιάς είναι, κανονικά πρέπει υποχρεωτικά να τους παίρνει (λογικά θα χάνει κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά που θα έχουν σε συνδυασμό με τα νέα chipsets).

Με βεβαιότητα λέω 100% υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δεν με νοιαζει ρε συ τι προτεινουν αλλοι,τι μου το λες εμενα. Εγω οτι να'ναι δεν προτεινω ποτε (τις λίγες φορές που θα προτείνω κάτι.)  

Το θέμα είναι ότι δεν θα προτείνουμε ότι σαβουρο hardware υπάρχει για να μας βγούνε τα λεφτά.

Αυτό πως το ερμηνεύω ; Ότι αναγνωρίζεις ότι ΟΣΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΜΝΗΜΕΣ 2Χ4gb , εν έτει 2019 είναι γελοίοι ; ή όχι ;;;

Γιατί προτείνουν 2Χ4 μόνο και μόνο επειδή οι 2400g σέρνονται με 1 8άρα .... προκειμένου να προτείνουν amd με κάθε τρόπο .

Τώρα για τα bias ... αν έβγαινε μία στατιστική της τελευταίας δεκαετίας, ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, χωρίς να έχουν μητρική ,

το ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ AMD , ΕΊΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 999/1000 .

Και σε αυτούς που έχουν μητρική intel , κατά 70% - 80% τους προτείνουν να την πουλήσουν και να πάρουν amd.

Ακόμη κι αν ο άλλος λέει ότι έχει μια b150 με .... pentium και έχει κάρτα γραφικών καμία gtx 750 , του λένε να πάρει ryzen και να ....

ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗ GTX 750 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτά φαντάζομαι δεν τα έχεις δει ποτέ ... έτσι ;;;;

 

 

Τι άλλο να πει κανείς ... τσάμπα λόγια είναι .... και μιλάμε πάντα για την εταιρεία που είχε διαχρονικά μονοψήφιο ποσοστό αγοράς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...