Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, κάποιος με μονωμενο σπίτι γυρω στα 70τμ με υγραέριο ας δώσει κανένα στοιχείο περι κόστους εγκατάστασης, χρήσης, συνθηκών χρήσης. Σκέφτομαι για προσωρινή χρήση με φιάλες μέχρι να περασει το αέριο από τον δρόμο. Τώρα με πετρέλαιο ήδη καίω περιπου 100 λίτρα τον μήνα(κακη μόνωση η οποία θα βελτιωθεί) . Οι φιάλες όπως το σκέφτομαι να μπουν σε μπαλκονάκι στο ισόγειο και ο λέβητας κλασσικά στο μπαλκόνι. Κοντά μου έχω αρκετά καταστήματα για φιάλες. Αυτές ωστόσο τις αλλάζουν αυτοί που τις πουλάνε ; σε φάση φέρνουν νέες, τις συνδέουν και παίρνουν τις άδειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, GeG είπε

Καλησπερα, κάποιος με μονωμενο σπίτι γυρω στα 70τμ με υγραέριο ας δώσει κανένα στοιχείο περι κόστους εγκατάστασης, χρήσης, συνθηκών χρήσης. Σκέφτομαι για προσωρινή χρήση με φιάλες μέχρι να περασει το αέριο από τον δρόμο. Τώρα με πετρέλαιο ήδη καίω περιπου 100 λίτρα τον μήνα(κακη μόνωση η οποία θα βελτιωθεί) . Οι φιάλες όπως το σκέφτομαι να μπουν σε μπαλκονάκι στο ισόγειο και ο λέβητας κλασσικά στο μπαλκόνι. Κοντά μου έχω αρκετά καταστήματα για φιάλες. Αυτές ωστόσο τις αλλάζουν αυτοί που τις πουλάνε ; σε φάση φέρνουν νέες, τις συνδέουν και παίρνουν τις άδειες;

Οι φιάλες έχουν ανέβει θα σου βγαίνει σχεδόν μια και το ίδιο με το πετρέλαιο.

Αλλά εφόσον είναι προσωρινό μέχρι να το συνδέσεις με το φυσικό αέριο κάντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 31/12/2021 στις 4:13 ΜΜ, vaggooss είπε

Οι φιάλες έχουν ανέβει θα σου βγαίνει σχεδόν μια και το ίδιο με το πετρέλαιο.

Αλλά εφόσον είναι προσωρινό μέχρι να το συνδέσεις με το φυσικό αέριο κάντο.

Σε καμια περίπτωση δεν βγαινει το ιδιο με το πετρέλαιο.

Αυτη τη στιγμη, ένα διαμέρισμα 80-90 τετραγωνικών για να θερμανθεί για συνολικά 4-5 ώρες την ημέρα με κεντρικη θέρμανση πετρελαίου χρειάζεται από 130-180 ευρώ το μήνα πάνω κάτω.

Μια 25άρα φιάλη κοστίζει 45 ευρώ. Γενικά το προπάνιο κρατάει πάρα πολύ. Βέβαια αν θελεις τον θερμοστάτη στο 25 και ολη μέρα ανοιχτο, θα σου τελειώσει η φιάλη σε 5-6 ημέρες.

Φαντάσου ομως να κάνεις το ιδιο πράγμα με πετρέλαιο πόσο θα σου έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Σε καμια περίπτωση δεν βγαινει το ιδιο με το πετρέλαιο.

Αυτη τη στιγμη, ένα διαμέρισμα 80-90 τετραγωνικών για να θερμανθεί για συνολικά 4-5 ώρες την ημέρα με κεντρικη θέρμανση πετρελαίου χρειάζεται από 130-180 ευρώ το μήνα πάνω κάτω.

Μια 25άρα φιάλη κοστίζει 45 ευρώ. Γενικά το προπάνιο κρατάει πάρα πολύ. Βέβαια αν θελεις τον θερμοστάτη στο 25 και ολη μέρα ανοιχτο, θα σου τελειώσει η φιάλη σε 5-6 ημέρες.

Φαντάσου ομως να κάνεις το ιδιο πράγμα με πετρέλαιο πόσο θα σου έρθει.

Οι μεταβλητές ειναι πολλές για να συγκρινεις ετσι απλα.

Στις 30/12/2021 στις 8:55 ΜΜ, GeG είπε

Καλησπερα, κάποιος με μονωμενο σπίτι γυρω στα 70τμ με υγραέριο ας δώσει κανένα στοιχείο περι κόστους εγκατάστασης, χρήσης, συνθηκών χρήσης. Σκέφτομαι για προσωρινή χρήση με φιάλες μέχρι να περασει το αέριο από τον δρόμο. Τώρα με πετρέλαιο ήδη καίω περιπου 100 λίτρα τον μήνα(κακη μόνωση η οποία θα βελτιωθεί) . Οι φιάλες όπως το σκέφτομαι να μπουν σε μπαλκονάκι στο ισόγειο και ο λέβητας κλασσικά στο μπαλκόνι. Κοντά μου έχω αρκετά καταστήματα για φιάλες. Αυτές ωστόσο τις αλλάζουν αυτοί που τις πουλάνε ; σε φάση φέρνουν νέες, τις συνδέουν και παίρνουν τις άδειες;

Εγω θα κραταγα τα λεφτα για μονωση αντι να αλλαζω λεβητα. Τα λεφτα που θα δωσεις για εγκατασταση ποσο καιρο θες να τα παρεις πισω; Εστω και 20 ευρω το μηνα να κερδιζεις θες πολυ καιρο. Αν φτιαξεις τα σημεια που χανεις θερμοτητα θα κερδιζεις λεφτα. Επισης παιζει ρολο η θερμοκρασια που εχεις το λεβητα βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α και το Ω παιδιά είναι ότι είναι εντελώς διαφορετικό ένα τοπικό αυτόνομο σύστημα με ένα κεντρικό, ασχέτως κόστους καυσίμου 

Ένας επίτοιχος λέβητας πετρελαίου π.χ., είναι πάρα πολύ πιο φτηνός σε λειτουργία σε σχέση με έναν κεντρικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Οι μεταβλητές ειναι πολλές για να συγκρινεις ετσι απλα.

 

Κεντρική θέρμανση με αυτόνομη με φιάλες υγραερίου συγκρινω και θεωρω οτι δεν τιθεται ζητημα συγκρισης

Αριστειδη το θέμα ειναι οτι επιτοιχιο πετρελαίου δε μπορεις να βάλεις σε διαμέρισμα. Δεν επιτρέπεται η δεξαμενη πετρελαίου σε μπαλκόνι. Θυμάσαι που τα λέγαμε και παλιά πριν κανω την επισκευή στο σπιτι μου και βαλω τον λεβητα αεριου. (για φέτος πάντως δοξάζω που δεν έχω ΦΑ με τις τιμές :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Κεντρική θέρμανση με αυτόνομη με φιάλες υγραερίου συγκρινω και θεωρω οτι δεν τιθεται ζητημα συγκρισης

Αριστειδη το θέμα ειναι οτι επιτοιχιο πετρελαίου δε μπορεις να βάλεις σε διαμέρισμα. Δεν επιτρέπεται η δεξαμενη πετρελαίου σε μπαλκόνι. Θυμάσαι που τα λέγαμε και παλιά πριν κανω την επισκευή στο σπιτι μου και βαλω τον λεβητα αεριου. (για φέτος πάντως δοξάζω που δεν έχω ΦΑ με τις τιμές :P )

ναι το θυμάμαι 

εννοώ ότι απλά το αυτόνομο σύστημα είναι εκ προοιμίου πολύ πιο οικονομικό από το κεντρικό, ασχέτως καυσίμου :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Σε καμια περίπτωση δεν βγαινει το ιδιο με το πετρέλαιο.

Αυτη τη στιγμη, ένα διαμέρισμα 80-90 τετραγωνικών για να θερμανθεί για συνολικά 4-5 ώρες την ημέρα με κεντρικη θέρμανση πετρελαίου χρειάζεται από 130-180 ευρώ το μήνα πάνω κάτω.

Μια 25άρα φιάλη κοστίζει 45 ευρώ. Γενικά το προπάνιο κρατάει πάρα πολύ. Βέβαια αν θελεις τον θερμοστάτη στο 25 και ολη μέρα ανοιχτο, θα σου τελειώσει η φιάλη σε 5-6 ημέρες.

Φαντάσου ομως να κάνεις το ιδιο πράγμα με πετρέλαιο πόσο θα σου έρθει.

Έχει 45 ευρώ και έχεις και χασουρα γιατί δεν αδειάζει τελείως μενει ένα 10% μέσα άρα είσαι ακόμα ποιο πάνω στην τιμή.

Και μην κάνεις σύγκριση σπιτιών γιατί παίζουν πολλά ρόλο. Όπως το καις με το πετρέλαιο υπολογίζεις 40% κάτω όταν έχεις μεγάλη δεξαμενή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Έχει 45 ευρώ και έχεις και χασουρα γιατί δεν αδειάζει τελείως μενει ένα 10% μέσα άρα είσαι ακόμα ποιο πάνω στην τιμή.

Και μην κάνεις σύγκριση σπιτιών γιατί παίζουν πολλά ρόλο. Όπως το καις με το πετρέλαιο υπολογίζεις 40% κάτω όταν έχεις μεγάλη δεξαμενή. 

Βασιζεται στην εμπειρία του δεν ειναι αντικειμενικός δεν εχει νοημα να του πεις κατι. Ειναι σα να λες ξερω πχ 1 ατομο που πεθανε απο εμβολιο και μετα να πιστευω οτι πεθαινουν απο το εμβολιο.
Αν για παραδειγμα ειχε διαλυμένο λέβητα ασυντηρητο 20 χρονια στους 80 βαθμους χωρις επιβραδυντες λογικο ειναι να ειδε τρελη διαφορα με νεο λεβητα αεριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Βασιζεται στην εμπειρία του δεν ειναι αντικειμενικός δεν εχει νοημα να του πεις κατι. Ειναι σα να λες ξερω πχ 1 ατομο που πεθανε απο εμβολιο και μετα να πιστευω οτι πεθαινουν απο το εμβολιο.
Αν για παραδειγμα ειχε διαλυμένο λέβητα ασυντηρητο 20 χρονια στους 80 βαθμους χωρις επιβραδυντες λογικο ειναι να ειδε τρελη διαφορα με νεο λεβητα αεριου.

Ασφαλως και βασιζομαι στην εμπειρία μου και με όσους έχουν παρόμοιο συστημα και έχω μιλησει.

Και συμφωνω με τον @vaggooss πως παίζουν πολλά ρολο.

Το αν ειμαι αντικειμενικος ή οχι ομως, το βλέπω κάνοντας συγκριση με ιδια διαμερισματα με το δικό μου, στην ιδια ακριβως περιοχή ή στην ιδια πολυκατοικία. Δε κάνω συγκριση Ηράκλειο Κρήτης με Εβρο, ούτε 1ο όροφο θερμομονωμένο με ρετιρέ ξυλινο πχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ασφαλως και βασιζομαι στην εμπειρία μου και με όσους έχουν παρόμοιο συστημα και έχω μιλησει.

Και συμφωνω με τον @vaggooss πως παίζουν πολλά ρολο.

Το αν ειμαι αντικειμενικος ή οχι ομως, το βλέπω κάνοντας συγκριση με ιδια διαμερισματα με το δικό μου, στην ιδια ακριβως περιοχή ή στην ιδια πολυκατοικία. Δε κάνω συγκριση Ηράκλειο Κρήτης με Εβρο, ούτε 1ο όροφο θερμομονωμένο με ρετιρέ ξυλινο πχ.

 

Δεν μπορείς να κάνεις ποτέ σύγκριση διότι δεν ξέρεις ποτέ πως δουλεύει κάποιος τον θερμοστάτη,που έχει απώλειες πόσες ώρες ανοίγει τα παράθυρα την μέρα και για ποσά λεπτά είναι πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολλά που διαφέρουν και φυσικά πως έχει συντηρηθεί ένας καυστήρας κλπ. Εμένα πχ μια θεία μου το ζεστό νερό που χαλάει από τον καυστήρα είναι περισσότερα από τα όσα δίνει για θέρμανση είναι φάση Κατακουζηνού δλδ.

Οπότε γι'αυτό σου λέω υπολογίζεις αυτό που καις εσύ και τις ίδιες ώρες ακριβώς θα σκεφτείς πάνω κάτω ένα 40% διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεν μπορείς να κάνεις ποτέ σύγκριση διότι δεν ξέρεις ποτέ πως δουλεύει κάποιος τον θερμοστάτη,που έχει απώλειες πόσες ώρες ανοίγει τα παράθυρα την μέρα και για ποσά λεπτά είναι πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολλά που διαφέρουν και φυσικά πως έχει συντηρηθεί ένας καυστήρας κλπ. Εμένα πχ μια θεία μου το ζεστό νερό που χαλάει από τον καυστήρα είναι περισσότερα από τα όσα δίνει για θέρμανση είναι φάση Κατακουζηνού δλδ.

Οπότε γι'αυτό σου λέω υπολογίζεις αυτό που καις εσύ και τις ίδιες ώρες ακριβώς θα σκεφτείς πάνω κάτω ένα 40% διαφορά 

Παντως δε μου κανει εντυπωση απο την αθλια κατασταση που βρισκονται πολλοι λεβητες πετρελαιου λογω κακης συντηρησης να εχει τρελη διαφορα ακομα και με μπουκαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα κανω μια συγκριση εγω για να καταλετε τη διαφορα που κανει η μονωση και οτι δε μπορει να γινει εκτιμηση χωρις ολα τα δεδομενα.

Εχω λεβητα αεριου (οχι συμπυκνωσης καθως ειναι πλεον 12ετιας) και τον λειτουργω με 2 μπουκαλες.

20 μετρα παραπερα,ιδια εγκατασταση (με συμπυκνωσης ομως).

Το σπιτι μου ειναι του 60 και εχει κουφωματα αλουμινιου,μονωση στη ταρατσα αλλα ειναι κρυο απο παντου,καθως ειναι μονοκατοικια.

Του αλλουνου ειναι σε πολυκατοικια 15ετιας.

Στον αλλο οι 2 μπουκαλες βγαζουν 27 μερες απο οτι μου ειπε και το εχει ανοιχτο ολη μερα (δε ξερω σε τι θερμοκρασια,λογικα θα χαμηλωνει το βραδυ κτλ).

Σε μενα σε 15 μερες τελειωνουν γιατι το σπιτι χανει απο παντου και απλα δε κραταει θερμοτητα για κανενα λογο.Οποτε ουσιαστικα παιζω μπαλα με κλιματιστικα και ανοιγω για ενισχυση το βραδακι το καλοριφερ καθως αν το εχω ολη μερα ανοιχτο ακομα και 18 βαθμους να βαλω δουλευει σχεδον συνεχεια.

Το μηνα πλεον μου παει κανα 150αρι δηλαδη.

Οποτε καλυτερα δωστα σε μια μονωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...