Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, vaggooss είπε

Το φυσικό αέριο είπαν ότι το 2050 θα καταργηθεί θα αργήσει.

Σε 3 χρόνια θα αλλάξει ραγδαία το ισοζύγιο θα δεις.

Μέχρι το 2025 θα έχουμε φτιάξει μονάδες αποθηκευσης με μπαταρίες και θα μπορούν να αυξήσουν ραγδαία τις ΑΠΕ.

Εγω είμαι στο ενοίκιο οπότε πάω και με τα νερά του ιδιοκτήτη.

Του έχω εξηγήσει ότι με το φυσικό αέριο θα βγει χαμένος σε κάποια χρόνια αλλά λόγω του πολέμου ήρθε νωρίτερα αυτό που του έλεγα.

Και προχθές το ξανασκέφτηκε και μου είπε ίσως βάλω αντλία.

Οχι μπαταρίες ακριβως κυψέλες καυσίμων μέσω των οποίων από την ενέργεια του ήλιου γίνεται ηλεκτρολυση και παράγεται αφενός θερμότητα αφετέρου υδρογόνο που είναι ένα σημαντικό καύσιμο. Εκτιμώ πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να προλάβουμε να καλύψουμε με ΑΠΕ το ισοζύγιο σημαντικών και εναλλακτικών καυσίμων στην παραγωγή ενέργειας, χρειάζεται να γίνει ένας πυρετός διεργασιών επενδύσεων και χρημάτων τα οποία είτε δεν υπάρχουν είτε πρέπει να τα δανειστουν από κάπου τα κράτη. 

Εδώ θα είμαστε να το δούμε. 

2 ώρες πριν, GeG είπε

Εγώ από πετρελαιο ρε παιδια αν πάω σε αντλία θέλω και αλλαγή σωμάτων, μεγαλύτερα και το κόστος εκτοξέυεται ενώ ένας λέβητας αερίου ειναι πολυ μικρό το κόστος. Δεν ξέρω ποσο οφέλη η αντλία ως αλλαγή τρόπου θέρμανσης.

Εαν τα σώματα σου είναι μικρότερα για το θερμικό φορτίο των χωρών, τότε δυστυχώς θέλεις μεγαλύτερα ώστε να βάλεις μετά μια κεντρική ΑΘ που να δουλεύει βέλτιστα και αποδοτικά. Η μόνωση είναι επίσης κάτι σημαντικό. Τώρα αν δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, ίσως μόνο μια απλή τοποθέτηση split κλιματιστικων θα σου έκανε εξίσου καλή δουλειά και οικονομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οχι μπαταρίες ακριβως κυψέλες καυσίμων μέσω των οποίων από την ενέργεια του ήλιου γίνεται ηλεκτρολυση και παράγεται αφενός θερμότητα αφετέρου υδρογόνο που είναι ένα σημαντικό καύσιμο. Εκτιμώ πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να προλάβουμε να καλύψουμε με ΑΠΕ το ισοζύγιο σημαντικών και εναλλακτικών καυσίμων στην παραγωγή ενέργειας, χρειάζεται να γίνει ένας πυρετός διεργασιών επενδύσεων και χρημάτων τα οποία είτε δεν υπάρχουν είτε πρέπει να τα δανειστουν από κάπου τα κράτη. 

Εδώ θα είμαστε να το δούμε. 

Εαν τα σώματα σου είναι μικρότερα για το θερμικό φορτίο των χωρών, τότε δυστυχώς θέλεις μεγαλύτερα ώστε να βάλεις μετά μια κεντρική ΑΘ που να δουλεύει βέλτιστα και αποδοτικά. Η μόνωση είναι επίσης κάτι σημαντικό. Τώρα αν δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, ίσως μόνο μια απλή τοποθέτηση split κλιματιστικων θα σου έκανε εξίσου καλή δουλειά και οικονομία. 

Μονάδες με μπαταρίες 900 mw  επιδοτούμενα από την Ευρώπη εχθές το ανακοινωσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Μονάδες με μπαταρίες 900 mw  επιδοτούμενα από την Ευρώπη εχθές το ανακοινωσανε.

Πολύ καλά. 

Αυτά τα 900MW πρέπει να τα συγκρίνουμε με το σύνολο της ετήσιας ενεργειακής παραγωγής. Edit: Για ισχύ μιλάμε αλλά την συνολική ισχύ των πηγών ενέργειας και των συστημάτων που έχουμε. 

Έψαξα λίγο στατιστικά αλλά δεν τα έχω μπροστά μου. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

τα σώματα σου είναι μικρότερα για το θερμικό φορτίο των χωρών, τότε δυστυχώς θέλεις μεγαλύτερα ώστε να βάλεις μετά μια κεντρική ΑΘ που να δουλεύει βέλτιστα και αποδοτικά. Η μόνωση είναι επίσης κάτι σημαντικό. Τώρα αν δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, ίσως μόνο μια απλή τοποθέτηση split κλιματιστικων θα σου έκανε εξίσου καλή δουλειά και οικονομία. 

Λογικά από πετρελαιο σε αντλία η οποία παραγει χαμηλότερης θερμοκρασίας νερό , είναι σχεδόν στάνταρ η αλλαγή τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Μονάδες με μπαταρίες 900 mw  επιδοτούμενα από την Ευρώπη εχθές το ανακοινωσανε.

https://energypress.gr/news/i-komision-enekrine-elliniko-kathestos-gia-ti-stirixi-monadon-apothikeysis-900-mw-me-341-ekat

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
9 λεπτά πριν, Doubt είπε
Αναφορά σε κείμενο

Οι κατευθυντήριες γραμμές του 2022 για τις κρατικές ενισχύσεις στους τομείς του κλίματος, της προστασίας του περιβάλλοντος και της ενέργειας

όχι και προστασία περιβάλλοντος όταν πάνε να περάσουν νομοσχέδιο για κατάργηση natura,

Αναφορά σε κείμενο

Οι λύσεις αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας, όπως οι συσσωρευτές

μακάρι να πάνε σε υδροηλεκτρικά μέσα αποθήκευσης ή μηχανικά τύπου γερανών κτλ

το βάζω σε σπόιλερ , είναι oftopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά, λόγω της καταστασης άρχισα το ψάξιμο και εγω μήπως και γλυτωσω τίποτα απο το φυσικο αέριο.

 

Έχω εναν Ariston Genus One ο οποίος θεωρητικά λειτουργει και με υγραέριο. Θα κάνω ενα τηλέφωνο σε εγκαταστατη να ρωτησω γενικά πληροφορίες τις επόμενες ημερες.

 

Απο όσο διάβασα, επιτρέπεται αποθηκευση σε μπαλκονι, φιάλες συνολικού βάρους μεχρι 30 κιλά, σωστα?

 

Επίσης, συγκριτικά με το φυσικο αέριο (με παλιούς λογαριασμούς), υπάρχει τροπος να υπολογισω κατανάλωση υγραερίου (σε κιλά/λίτρα κλπ)?

 

Γενικά γνωρίζει κανεις πως ειναι η εμπειρία να εχεις θερμανση υγραερίου στο διαμέρισμα? Έχω μαύρα μεσάνυχτα για το πως το προμηθευεσαι, ποιος συνδέει και κουβαλάει τις φιάλες και γενικά πως λειτουργει το όλο σύστημα.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sotthes είπε

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

ίσως να τσεκάρεις τις τελευταίες σελίδες εκεί

(πχ για το πόσο βγαίνει η κιλοβατώρα σε υγραέριο στο ποστ)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sotthes είπε

Καλησπέρα παιδιά, λόγω της καταστασης άρχισα το ψάξιμο και εγω μήπως και γλυτωσω τίποτα απο το φυσικο αέριο.

 

Έχω εναν Ariston Genus One ο οποίος θεωρητικά λειτουργει και με υγραέριο. Θα κάνω ενα τηλέφωνο σε εγκαταστατη να ρωτησω γενικά πληροφορίες τις επόμενες ημερες.

 

Απο όσο διάβασα, επιτρέπεται αποθηκευση σε μπαλκονι, φιάλες συνολικού βάρους μεχρι 30 κιλά, σωστα?

 

Επίσης, συγκριτικά με το φυσικο αέριο (με παλιούς λογαριασμούς), υπάρχει τροπος να υπολογισω κατανάλωση υγραερίου (σε κιλά/λίτρα κλπ)?

 

Γενικά γνωρίζει κανεις πως ειναι η εμπειρία να εχεις θερμανση υγραερίου στο διαμέρισμα? Έχω μαύρα μεσάνυχτα για το πως το προμηθευεσαι, ποιος συνδέει και κουβαλάει τις φιάλες και γενικά πως λειτουργει το όλο σύστημα.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

αθροισε την καταναλωση ετους σε kwh. Διαιρεσε αυτον τον αριθμο με 135 (η θερμικη δυναμη μιας 10κιλης σε kw). Το αποτελεσμα ειναι ο αριθμος των μπουκαλων που θα χρειαστεις. Φυσικα μπορει τελικα να χρειαστεις περισοτερες/λιγοτερες ... εξαρταται απο ποσο κρυο εχει

 

πχ αν καταναλωσες 5000 kwh φυσικου αεριου θα χρειαστεις 37 10 κιλες.

λογικα θες αλλαγη μπεκ.

ποιος κουβαλαει, συνδεει κλπ, ευκολακι. Εσυ

α και μαλλον θες και διαφορα τσιμπραγκαλα (κολλεκτερ για τις μπουκαλες, βαλβιδα κλπ) κανα κατοσταρικο

Σε γενικες γραμμες, ακομα κι αν γεμιζεις τις μπουκαλες στη ζουλα στο βενζιναδικο, δυσκολα αξιζει τον κοπο. Μονο αν δεν εχεις την αυτοσυγκρατηση να "βαλεις στην ακρη" τα λεφτα για το λογαριασμο και θες να πληρωνεις οσο καταναλωνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sotthes είπε

Καλησπέρα παιδιά, λόγω της καταστασης άρχισα το ψάξιμο και εγω μήπως και γλυτωσω τίποτα απο το φυσικο αέριο.

 

Έχω εναν Ariston Genus One ο οποίος θεωρητικά λειτουργει και με υγραέριο. Θα κάνω ενα τηλέφωνο σε εγκαταστατη να ρωτησω γενικά πληροφορίες τις επόμενες ημερες.

 

Απο όσο διάβασα, επιτρέπεται αποθηκευση σε μπαλκονι, φιάλες συνολικού βάρους μεχρι 30 κιλά, σωστα?

 

Επίσης, συγκριτικά με το φυσικο αέριο (με παλιούς λογαριασμούς), υπάρχει τροπος να υπολογισω κατανάλωση υγραερίου (σε κιλά/λίτρα κλπ)?

 

Γενικά γνωρίζει κανεις πως ειναι η εμπειρία να εχεις θερμανση υγραερίου στο διαμέρισμα? Έχω μαύρα μεσάνυχτα για το πως το προμηθευεσαι, ποιος συνδέει και κουβαλάει τις φιάλες και γενικά πως λειτουργει το όλο σύστημα.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Όπως λέει και ο φίλος από πάνω, θα σε βολεψουν οι 25αρες φιαλες προπανίου.

Προσοχή. Βάσει του ΦΕΚ δικαιούσαι να έχεις μέχρι 30 κιλά στο μπαλκόνι σου, δε ειδικό ερμάριο, χωρίς άδεια πολεοδομίας. Δηλαδή μια 25αρα. Μπορείς όμως εύκολα να ζητήσεις άδεια και θα σου δώσουν μέχρι και 100.

Αν δε θέλεις να ζητήσεις άδεια, η μία 25αρα κρατάει αρκετά, ανάλογα βέβαια τη περιοχή που βρίσκεσαι και τη μόνωση του σπιτιού. Και υπάρχουν αρκετοί που τις φέρνουν σπίτι και τις αντικαθιστούν οι ίδιοι.

Όσο για την εμπειρία, σε διαμέρισμα βόρεια της Αττικής, με μέτρια θερμομόνωση, με εξωτερική θερμοκρασία στους 2-3 βαθμούς και εσωτερικη θερμοκρασία ημέρας στους 20,5 (το βράδυ κλείνει) η μπουκάλα κρατούσε 7-9 ημέρες.

Σε σπίτι με καλύτερη θερμομόνωση έχω feedback για παραπάνω ημέρες. Δηλαδή 2 μπουκάλες το μήνα σε μεγάλα κρύα.

 

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 10:16 ΜΜ, sotthes είπε

Καλησπέρα παιδιά, λόγω της καταστασης άρχισα το ψάξιμο και εγω μήπως και γλυτωσω τίποτα απο το φυσικο αέριο.

 

Έχω εναν Ariston Genus One ο οποίος θεωρητικά λειτουργει και με υγραέριο. Θα κάνω ενα τηλέφωνο σε εγκαταστατη να ρωτησω γενικά πληροφορίες τις επόμενες ημερες.

 

Απο όσο διάβασα, επιτρέπεται αποθηκευση σε μπαλκονι, φιάλες συνολικού βάρους μεχρι 30 κιλά, σωστα?

 

Επίσης, συγκριτικά με το φυσικο αέριο (με παλιούς λογαριασμούς), υπάρχει τροπος να υπολογισω κατανάλωση υγραερίου (σε κιλά/λίτρα κλπ)?

 

Γενικά γνωρίζει κανεις πως ειναι η εμπειρία να εχεις θερμανση υγραερίου στο διαμέρισμα? Έχω μαύρα μεσάνυχτα για το πως το προμηθευεσαι, ποιος συνδέει και κουβαλάει τις φιάλες και γενικά πως λειτουργει το όλο σύστημα.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Αλλάζεις το μπεκ κόστος κάνα 20ευρω περίπου.

επιτρέπονται 6 φιάλες 10 κιλες,αλλά όλοι βάζουν 1-2    25κιλες

Τρόπο υπολογισμού μην ψάχνεις ούτε μηχανολόγος μηχανικός δεν θα μπορέσει να σου πει.

Αποτι είδα το φυσικό αέριο έχει πέσει οπότε για μένα δεν αξίζει μην ασχολείσαι.

Η φιάλη 25 κιλών έχει 50 ευρώ και σου βγαίνει ακριβό. Εγώ που έχω δεξαμενή τόνου το αγοράζω σήμερα με 0,68 λεπτά.

Σε φιάλη σου βγαίνει περίπου 1,15 το λίτρο.

Δεν αξίζει άσε το φυσικό αέριο.

Στις 19/10/2022 στις 11:52 ΜΜ, pontez2 είπε

Όπως λέει και ο φίλος από πάνω, θα σε βολεψουν οι 25αρες φιαλες προπανίου.

Προσοχή. Βάσει του ΦΕΚ δικαιούσαι να έχεις μέχρι 30 κιλά στο μπαλκόνι σου, δε ειδικό ερμάριο, χωρίς άδεια πολεοδομίας. Δηλαδή μια 25αρα. Μπορείς όμως εύκολα να ζητήσεις άδεια και θα σου δώσουν μέχρι και 100.

Αν δε θέλεις να ζητήσεις άδεια, η μία 25αρα κρατάει αρκετά, ανάλογα βέβαια τη περιοχή που βρίσκεσαι και τη μόνωση του σπιτιού. Και υπάρχουν αρκετοί που τις φέρνουν σπίτι και τις αντικαθιστούν οι ίδιοι.

Όσο για την εμπειρία, σε διαμέρισμα βόρεια της Αττικής, με μέτρια θερμομόνωση, με εξωτερική θερμοκρασία στους 2-3 βαθμούς και εσωτερικη θερμοκρασία ημέρας στους 20,5 (το βράδυ κλείνει) η μπουκάλα κρατούσε 7-9 ημέρες.

Σε σπίτι με καλύτερη θερμομόνωση έχω feedback για παραπάνω ημέρες. Δηλαδή 2 μπουκάλες το μήνα σε μεγάλα κρύα.

 

 

Πόσα τετραγωνικά ήταν το σπίτι που έκαιγε 1 φιάλη σε 9 μέρες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

 

Πόσα τετραγωνικά ήταν το σπίτι που έκαιγε 1 φιάλη σε 9 μέρες?

Αυτό είμαι περίεργος να το μάθω και εγώ. 

Η για εξαιρετική θερμομόνωση μιλάμε η για πολύ λίγα τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό είμαι περίεργος να το μάθω και εγώ. 

Η για εξαιρετική θερμομόνωση μιλάμε η για πολύ λίγα τμ. 

Το ποιο πιθανό λίγα τετραγωνικά.

Γνωστός μου με 90 τετραγωνικά σπίτι στα κρύα καίει 2 φιάλες την εβδομάδα.

Μέτρια θερμομόνωση και κουφώματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...