Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι.

Κι αυτό αλουμινίου είναι.

 

 

Κολλησες τωρα στη λεπτομερεια.Χοντρικα προφανως τα εγραψα για να σχηματιστει μια εικονα,δε θα ανεβασω και μελετη απωλειων.Ετσι και αλλιως,οτι κουφωματα και να ηταν,τοσο τρυπιο που ειναι παντου,ελαχιστη διαφορα θα εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Κολλησες τωρα στη λεπτομερεια.Χοντρικα προφανως τα εγραψα για να σχηματιστει μια εικονα,δε θα ανεβασω και μελετη απωλειων.Ετσι και αλλιως,οτι κουφωματα και να ηταν,τοσο τρυπιο που ειναι παντου,ελαχιστη διαφορα θα εκανε.

Αλλάζει όμως η προοπτική σου για να το βελτιώσεις με κάποια θερμοπρόσωψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αλλάζει όμως η προοπτική σου για να το βελτιώσεις με κάποια θερμοπρόσωψη.

Και με θερμοπροσοψη δε νομιζω πως θα λυθει το θεμα καθως στα πλαινα και απο κατω ειναι παλι τοιχοι που δε μπορει να γινει κατι και ειναι κρυοι.Απο τη μια πλευρα ειναι εισοδος πολυκατοικιας και ο ανελκυστηρας αρα κρυοι χωροι.

Απο κατω ειναι ακατοικητο σπιτι,αρα κρυο.Στην αλλη πλευρα ειναι σπιτι παλι που δεν εχει θερμανση αρα κρυο αν και λιγοτερο.

Οποτε και θερμοπροσοψη να γινει μπρος πισω,θα βελτιωσει η κατασταση αλλα δε νομιζω να εχει δραματικη αλλαγη.Κουβερτα και αγιος ο θεος δηλαδη.

Αν ειναι πανω απο 10 βαθμους η εξωτερικη θερμοκρασια,παλευεται.Αν παει παρακατω,προσωπικα οταν ειμαι μονος σπιτι,δεν ανοιγω καν καλοριφερ.Κλεινομαι στο δωματιο με το κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Και με θερμοπροσοψη δε νομιζω πως θα λυθει το θεμα καθως στα πλαινα και απο κατω ειναι παλι τοιχοι που δε μπορει να γινει κατι και ειναι κρυοι.Απο τη μια πλευρα ειναι εισοδος πολυκατοικιας και ο ανελκυστηρας αρα κρυοι χωροι.

Απο κατω ειναι ακατοικητο σπιτι,αρα κρυο.Στην αλλη πλευρα ειναι σπιτι παλι που δεν εχει θερμανση αρα κρυο αν και λιγοτερο.

Οποτε και θερμοπροσοψη να γινει μπρος πισω,θα βελτιωσει η κατασταση αλλα δε νομιζω να εχει δραματικη αλλαγη.Κουβερτα και αγιος ο θεος δηλαδη.

Αν ειναι πανω απο 10 βαθμους η εξωτερικη θερμοκρασια,παλευεται.Αν παει παρακατω,προσωπικα οταν ειμαι μονος σπιτι,δεν ανοιγω καν καλοριφερ.Κλεινομαι στο δωματιο με το κλιματιστικο.

Άλλο να είναι δίπλα σε στεγασμένο κλειστό χώρο, έστω και μη θερμαινόμενο κι άλλο τελείως απροστάτευτο. Τέλος πάντων, είναι μεγάλη η συζήτηση και σε λάθος θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Άλλο να είναι δίπλα σε στεγασμένο κλειστό χώρο, έστω και μη θερμαινόμενο κι άλλο τελείως απροστάτευτο. Τέλος πάντων, είναι μεγάλη η συζήτηση και σε λάθος θέμα.

Προφανως δεν ειναι τοσο χαλια οσο να ειναι στην ατμοσφαιρα,εχω δουλεψει και τους σχετικους συντελεστες που υπαρχουν στις μελετες.Αλλα σιγουρα κανει αρκετη διαφορα να ειναι κλειστοι ζεστοι χωροι και απλα εγραψα το αρχικο ποστ για να δειξω λιγο χοντρικα του ποση διαφορα μπορει να κανει στο τελος (σχεδον διπλασια καταναλωση,αν τα βαλουμε ολα μαζι ,συμπεριλαμβανομενου και την ελλειψη συμπυκνωσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dantε είπε

Και με θερμοπροσοψη δε νομιζω πως θα λυθει το θεμα καθως στα πλαινα και απο κατω ειναι παλι τοιχοι που δε μπορει να γινει κατι και ειναι κρυοι.Απο τη μια πλευρα ειναι εισοδος πολυκατοικιας και ο ανελκυστηρας αρα κρυοι χωροι.

Απο κατω ειναι ακατοικητο σπιτι,αρα κρυο.Στην αλλη πλευρα ειναι σπιτι παλι που δεν εχει θερμανση αρα κρυο αν και λιγοτερο.

Οποτε και θερμοπροσοψη να γινει μπρος πισω,θα βελτιωσει η κατασταση αλλα δε νομιζω να εχει δραματικη αλλαγη.Κουβερτα και αγιος ο θεος δηλαδη.

Αν ειναι πανω απο 10 βαθμους η εξωτερικη θερμοκρασια,παλευεται.Αν παει παρακατω,προσωπικα οταν ειμαι μονος σπιτι,δεν ανοιγω καν καλοριφερ.Κλεινομαι στο δωματιο με το κλιματιστικο.

Αν η εκτεθειμενη πλευρα ειναι πχ βορρας ισως να βοηθουσε. Βεβαια μετράει και το ποσο τρυπια ειναι τα κουφωματα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Παντως θα κανω μια συγκριση εγω για να καταλετε τη διαφορα που κανει η μονωση και οτι δε μπορει να γινει εκτιμηση χωρις ολα τα δεδομενα.

Εχω λεβητα αεριου (οχι συμπυκνωσης καθως ειναι πλεον 12ετιας) και τον λειτουργω με 2 μπουκαλες.

20 μετρα παραπερα,ιδια εγκατασταση (με συμπυκνωσης ομως).

Το σπιτι μου ειναι του 60 και εχει κουφωματα αλουμινιου,μονωση στη ταρατσα αλλα ειναι κρυο απο παντου,καθως ειναι μονοκατοικια.

Του αλλουνου ειναι σε πολυκατοικια 15ετιας.

Στον αλλο οι 2 μπουκαλες βγαζουν 27 μερες απο οτι μου ειπε και το εχει ανοιχτο ολη μερα (δε ξερω σε τι θερμοκρασια,λογικα θα χαμηλωνει το βραδυ κτλ).

Σε μενα σε 15 μερες τελειωνουν γιατι το σπιτι χανει απο παντου και απλα δε κραταει θερμοτητα για κανενα λογο.Οποτε ουσιαστικα παιζω μπαλα με κλιματιστικα και ανοιγω για ενισχυση το βραδακι το καλοριφερ καθως αν το εχω ολη μερα ανοιχτο ακομα και 18 βαθμους να βαλω δουλευει σχεδον συνεχεια.

Το μηνα πλεον μου παει κανα 150αρι δηλαδη.

Οποτε καλυτερα δωστα σε μια μονωση.

Καλα εννοειται και εγώ στο πατρικό μου φέτος όπου μένουν οι γονείς μου το έβαλα στο εξοικονομώ και τα αλλάζω όλα μόνωση ταράτσας θερμοπροσωψη κουφώματα και υγραέριο. Αν δεν έχεις μόνωση δεν γίνεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Οποτε και θερμοπροσοψη να γινει μπρος πισω,θα βελτιωσει η κατασταση αλλα δε νομιζω να εχει δραματικη αλλαγη.Κουβερτα και αγιος ο θεος δηλαδη.

κάνεις εσωτερική μόνωση στα υπόλοιπα σημεία

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποθέτω αναφέρεσθε σε "κέλυφος" σωστά;

Δυσκολη και ακριβη περιπτωση ειδικά για διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Μονο το κοστος της σκαλωσιάς σκέφτομαι και φρικάρω.

Βασικος λογος για τον οποιο, ενω ειμαι 3ο οροφο, δεν έκανα εξωτερικά θερμομόνωση αλλά μονο εσωτερικά. Το κόστος ηταν απίστευτο και η γραφειοκρατία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Yποθέτω αναφέρεσθε σε "κέλυφος" σωστά;

Δυσκολη και ακριβη περιπτωση ειδικά για διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Μονο το κοστος της σκαλωσιάς σκέφτομαι και φρικάρω.

Βασικος λογος για τον οποιο, ενω ειμαι 3ο οροφο, δεν έκανα εξωτερικά θερμομόνωση αλλά μονο εσωτερικά. Το κόστος ηταν απίστευτο και η γραφειοκρατία.

Εξοικονομώ κατοίκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Εξοικονομώ κατοίκων.

Nαι...λίγοι το παίρνουν. Και πολλοί ακομα περιμένουν την εκταμιευση των χρημάτων. Μιλάμε για πάνω απο ένα έτος αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Yποθέτω αναφέρεσθε σε "κέλυφος" σωστά;

Δυσκολη και ακριβη περιπτωση ειδικά για διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Μονο το κοστος της σκαλωσιάς σκέφτομαι και φρικάρω.

Βασικος λογος για τον οποιο, ενω ειμαι 3ο οροφο, δεν έκανα εξωτερικά θερμομόνωση αλλά μονο εσωτερικά. Το κόστος ηταν απίστευτο και η γραφειοκρατία.

Δεν επιτρέπεται καν σε πολυκατοικία, μόνο αν συμφωνήσουν να το κάνουν όλοι, αλλιώς δεν σε αφήνουν να αλλάξεις την πρόσοψη σου, λόγω κανονισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Nαι...λίγοι το παίρνουν. Και πολλοί ακομα περιμένουν την εκταμιευση των χρημάτων. Μιλάμε για πάνω απο ένα έτος αναμονή.

Και αν περιμένεις ένα χρόνο τι έγινε δλδ?

Αν γλυτώσεις το 60 % των χρημάτων θα σε πειράξει αν περιμένεις ένα χρόνο να εκταμιευθουν τα ποσά?

51 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν επιτρέπεται καν σε πολυκατοικία, μόνο αν συμφωνήσουν να το κάνουν όλοι, αλλιώς δεν σε αφήνουν να αλλάξεις την πρόσοψη σου, λόγω κανονισμού.

Χωρις να είμαι σίγουρος και με γνωστά άτομα που φτιάξανε τα διαμερίσματα τους δεν μου είπε κανείς ότι είχαν θέμα.

Πχ αν θέλει ένα διαμέρισμα να αλλάξει τον καυστήρα σε φυσικό αέριο έχει ψηφιστεί νόμος που δεν χρειάζεσαι καμία έγκριση από την πλειοψηφία,για την μόνωση δεν το ξέρω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Πχ αν θέλει ένα διαμέρισμα να αλλάξει τον καυστήρα σε φυσικό αέριο έχει ψηφιστεί νόμος που δεν χρειάζεσαι καμία έγκριση από την πλειοψηφία,για την μόνωση δεν το ξέρω σίγουρα.

Δεν είναι το ίδιο γιατί αλλάζει η πρόσοψη της πολυκατοικίας. Ούτε άλλο χρώμα τέντα δεν μπορείς να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν είναι το ίδιο γιατί αλλάζει η πρόσοψη της πολυκατοικίας. Ούτε άλλο χρώμα τέντα δεν μπορείς να βάλεις.

Δεν ξέρω τι ισχύει νομικά αλλά 2 φίλοι μου που βάλανε μόνωση δεν χρειάστηκαν καμία άδεια. Εννοείται πως βάφτηκε στο ίδιο χρώμα πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...