Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, stefanosnik είπε

θα σου απαντουσα αναλογως αλλα εχει χαρη..!!! εσενα αν στο χωριο σου το προπανιο το βαζουν σε νταμιτζανα δεν το γνωριζω, στο δικο μου το βαζουμε σε φιαλες(μποτιλιες)  και αν διαβαζες και τα προηγουμενα σχολια θα εβλεπες οτι αναφέρονται ολοι στις 25αρεσ.! 

Λάθος. Πολλοί βάζουν και σε δεξαμενές. Οπότε καλά σου είπε, μπορούσες κάλλιστα να εννοείς 1 τόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Haldol είπε

Λάθος. Πολλοί βάζουν και σε δεξαμενές. Οπότε καλά σου είπε, μπορούσες κάλλιστα να εννοείς 1 τόνο. 

φυσικα , θα μπορουσα και ενα Δεξαμενόπλοιο στις 7-8 μερες ! εχετε δικαιο , συγνωμη  για την παραλειψη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'σεις! Ο άνθρωπος έδωσε μια πληροφορία , ας πούμε για κάποιους ελλιπή. Δεν χάθηκε ο κόσμος να ζητήσετε μια διευκρίνηση. 

Κι εσύ μην εξάπτεσαι με τους μπαχαλάκηδες!  😕

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει καποιο ''τρικ'' στο αναμμα της σομπα υγραεριου ωστε να μυριζει οσο το δυνατον λιγοτερο; Οσοι εχετε σομπα εχετε κανει αυτη τη μεθοδο που λεει ο κυριος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

Υπαρχει καποιο ''τρικ'' στο αναμμα της σομπα υγραεριου ωστε να μυριζει οσο το δυνατον λιγοτερο; Οσοι εχετε σομπα εχετε κανει αυτη τη μεθοδο που λεει ο κυριος;

 

Αυτός ο κύριος, παίζει να είναι ο δικός μας @papoys1 , αν έχω δίκιο ίσως σε βοηθήσει.

Έχει λογική αυτό που λέει, ενώ χρησιμοποιώ σόμπα υγραερίου δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι γεγονός ότι αν δε σου ξεκινήσει γρήγορα και με τη πρώτη μυρίζει.

Εναλλακτικά θα σου έλεγα να κάνεις εκκίνηση με αναπτήρα αντί του σπινθήρα, αυτούς με το μακρύ λαιμό, πιθανό να κάνει δουλίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Αυτός ο κύριος, παίζει να είναι ο δικός μας @papoys1 , αν έχω δίκιο ίσως σε βοηθήσει.

...λίγο δύσκολο να μίλαγε για "ΜΕΓΑ-Bar" (στο άλλο του βίντεο "Γιατί Σβήνει")...

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Έχει λογική αυτό που λέει, ενώ χρησιμοποιώ σόμπα υγραερίου δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι γεγονός ότι αν δε σου ξεκινήσει γρήγορα και με τη πρώτη μυρίζει.

Εναλλακτικά θα σου έλεγα να κάνεις εκκίνηση με αναπτήρα αντί του σπινθήρα, αυτούς με το μακρύ λαιμό, πιθανό να κάνει δουλίτσα.

...δεν παίζει ρόλο το πόσο άκαυστο αέριο θα εκλυθεί στην αρχή: είναι μικρή η ποσότητα - εξαφανίζεται "αμέσως". Η επίμονη μυρωδιά έχει να κάνει κυρίως με την "ποιότητα" του μείγματος της φιάλης (όσο περισσότερο βουτάνιο, που είναι αυτό που μυρίζει, σε σχέση με το προπάνιο), τόσο περισσότερη μυρωδιά.

Το δε άναμμμα με αναπτήρα, επίσης δεν έχει σχέση με το "πόσο θα μυρίζει στην πορεία", αλλά μόνο (πιθανώς) με την ευκολία του ανάμματος (αν ο αναπτήρας της σόμπας έχει αρχίσει και τα φτύνει).

3 ώρες πριν, txcellas είπε

Υπαρχει καποιο ''τρικ'' στο αναμμα της σομπα υγραεριου ωστε να μυριζει οσο το δυνατον λιγοτερο; Οσοι εχετε σομπα εχετε κανει αυτη τη μεθοδο που λεει ο κυριος;

...αν μιλάς για το αρχικό άναμμα (και την όποια "απώλεια" άκαυστου αερίου στον χώρο), με ένα ανοιχτό απράθυρο ξεμπερδεύεις (από την αρχική μυρωδιά) σε ελάχιστα λεπτά, καθότι έντονα πτητικό αέριο. Η δε "μέθοδος" του ανθρώπου στο βίντεο, είναι όχι για να μη μυρίζει, αλλά για να ανάβει συνεχώς (και αμέσως), χωρίς να σβήνει....

Αν έχεις "έντονο" (είναι κι υποκειμενικό σχετικά) πρόβλημα μυρωδιάς σόμπας υγραερίου, τσέκαρέ την ΚΑΛΑ (ειδικά αν την χρησιμοποιείς χρόνια), μήπως έχεις από πουθενά απώλεια (λίγη ναι μεν ώστε να σου δημιουργήσει πρόβλημα έκρηξης - άλλωστε θα πρέπει να είναι σε ερμειτικα΄κελιστό, μικρό χώρο για κάτι τέτοιο, καθώς τόσο πτητικό που είναι το υγραέριο, "σκορπίζει" εύκολα/γρήγορα, και μόνο με φλόγα κοντά στο σημείο διαρροής μπορείς να έχεις έκρηξη) και δεν το έχεις καταλάβει. Ιδανική είναι η χρήση αφρού ξυρίσματος, πάνω σε όποια μέρη περνά το αέριο (λάστιχο, βαλβίδα φιάλης, ρυθμιστής, ρακόρ ρυθμιστή/φλάντζα, αν είναι "μόνιμη λστιχένια" (που έχει έναν τάδε χρόνο ζωής εν τω μεταξύ, αλλά και στις σωληνώσεις της σόμπας) για έλεγχο διαρροών (σκουπίζεται και ευκολότερα από την εναλλακτική της "σαπουνάδας"). Αν είναι σόμπα με ΚΑΤΑΛΥΤΗ (αρκετά παλιά δηλαδή), το λες και,,,feature αντί για bug. Γενικά αν είναι πάνω από 4-5 χρόνων, θέλει ή έλεγχο (αν δεν μύριζε εξ'΄αρχής), ή και αντικατάσταση (Στην χειρότερη). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε αναπτηρα ελεγαν οι οδηγιες χρησης απαγορευεται για λογους ασφαλειας οποτε δεν το εχω δοκιμασει αν και δεν χρειαστηκε μεχρι τωρα να την αναψω.

Μιλαω κυριως για το πρωτο ξεκινημα και για τη μυρωδια. Τοσο η φιαλη οσο και η θερμαστρα ειναι ολοκαινουρια. Η φιαλη εχει επιπλεον ασφαλεια απο τις διαρροες (coral gas) και απο την πρωτη φορα εκανα ελεγχο σε ολα τα σωληνακια με σαπουναδα και δεν ειχε την παραμικρη διαρροη. Το μονο που δε δοκιμασα ειναι να ειναι κοντα σε ανοικτο παραθυρο για να υπαρχει περισσοτερο οξυγονο οποτε θα το δοκιμασω μηπως και σταματησει να μυριζει ακομα και αυτο το λιγο που μυριζει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, txcellas είπε

Mε αναπτηρα ελεγαν οι οδηγιες χρησης απαγορευεται για λογους ασφαλειας οποτε δεν το εχω δοκιμασει αν και δεν χρειαστηκε μεχρι τωρα να την αναψω.

...αυτές είναι "οδηγίες ασφαλείας" σχεδόν τύπου που αναγράφουν σε σεσουάρ "μην το χρησιμοποιήσετε,,,στην ΒΡΟΧΗ" (για τον θεό, το έχω πετύχει 😄).

Μια χαρά δουλειά κάνεις με αναπτήρα "χειρός", και για την ακρίβεια τους "ειδικούς" μακρύλαιμους που φτάνουν κατευθείαν στο ακροφύσιο της εξόδου του αερίου....(για να μη τυχόν κάνει κανείς καμμιά βλακεία με "κανονικό αναπτήρα"= "τσέπης", ενώ ανοίγει την παροχή αερίου και μαλακίζεται με τον αναπτήρα - δεν τον πλησιάζει κοντά στο ακροφύσιο - / γεμίσει ο χώρος αέριο και γίνει (αν και δύσκολο) κα'να μπουμ ΟΟΟΟΤΑΝ αναφλεχθεί το αέριο....

Γενικά και με τσακμακόπτερες μπορείς ν' ανάψεις την σόμπα :P, γι' αυτό τουλάχιστον ε΄ναν μακρύλαιμο δεν έχεις λόγο να τον φοβάσαι (κάποια στιγμή η ηλεκτρονική ανάφλεξη της σόμπας θα τα φτύσει και θα τον χρειαστείς....)

6 ώρες πριν, txcellas είπε

μηπως και σταματησει να μυριζει ακομα και αυτο το λιγο που μυριζει..

..τα θέματα που έχεις είναι α) η μύτη σου :ρ β) το περιεχόμενο των φιαλών. Άλλαξε έστω μάρκα (εγώ έβγαλα πέρσι όλο τον χειμώνα, Δεκέμβρη - Απρίλη με γέμισμα δικών μου φιαλών σε αντλία υγραεριοκίνησης βενζινάδικου, κι έχω να πω - πέρα όλων των άλλων καλών, και δη του οικονομικού - ότι πλέον αυτό που καίω ΔΕΝ μυρίζει όσο αυτό που μέχρι πρόπερσι έκαιγα= φιάλες "έτοιμες", τίγκα στο βουτάνιο....Και τα περί "ασφάλειας" των CG είναι λίγο "μεταξωτές κορδέλες"....Πρακτικά, κανένα πρόβλημα στις δικές μου "ανέλεχτες" φιάλες...Επίσης, πιο πολύ τις σωληνώσεις της ίδιας της σόμπας να έχεις κατά νου, και όχι τόσο της φιάλης.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως γεμιζες στις αντλιες υγραεροκινησης; Εκανες μετατροπη τη σομπα σου;

Γενικα δε νομιζω οτι ειναι μεταξωτες κορδελες για καποιον που δεν εχει εμπειρια στη χρηση τους. Ισα ισα κινητρο για να τις χρησιμοποιησει ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, txcellas είπε

Τι ακριβως γεμιζες στις αντλιες υγραεροκινησης; Εκανες μετατροπη τη σομπα σου;

...."υγραέριο κίνησης";

Όχι ρε μαν, τί "μετατροπή" να τους κάνω....😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι χημικος η τιποτα τετοιο αλλα καπου ειχα διαβασει οτι εχουν διαφορετικη συσταση, πιεση και ειναι επικινδυνο. Τι να πω, εσυ ξερεις. Εγω τωρα την μαθαινω τη σομπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ετοιμες γεμισμένες φιάλες δεν εχουν διαφορά από το υγραέριο κινησης. Τα ποσοστα βουτανίου προπανίου παιζουν και στις δύο περιπτώσεις αναλογα την εποχή χειμωνα - καλοκαίρι. Μπορώ να πω οτι το υγραέριο κινησης είναι πιο σίγουρα γιατί αν δεν πάρεις επώνυμη ετοιμη που είναι και πιο ακριβη , μπορεί να πέσεις σε φιάλη γεμισμένη στο παραεμπόριο με αγνωστης ποιότητας υγραέριο.

Ακούω πολλούς να λένε ότι μυρίζει. Χειρίζομαι τρεις (δικό μου διαμέρισμα και των παιδιών μου) και ποτέ δεν χρειάστηκε να ανοίξουμε παράθυρο για μυρωδιά. Αν εχει γίνει σωστη σύνδεση και σωστό άναμμα δεν μυρίζει και για μενα η μυρωδια οφείλετε στο κακό αναμμα.

Παντα ανάβουμε στο strart (οχι στη θεση 1) και ποτέ δεν πάμε στη θεση 2 από τη θεση 1.  Από τη θεση σταρτ που αναψαμε αν θέλουμε 2 σκάλες πάμε στη θεση 3 περιμένουμε να αναψουν τα τρία ματια και σβήνουμε το 1 αν θέλουμε 2.

Τα βιντεάκια στο youtube ναι δικά μου είναι και προσπάθησα να μοιραστω τις λίγες εμπειρικές γνωσεις που διαθέτω

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...