Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Το ποιο πιθανό λίγα τετραγωνικά.

Γνωστός μου με 90 τετραγωνικά σπίτι στα κρύα καίει 2 φιάλες την εβδομάδα.

Μέτρια θερμομόνωση και κουφώματα.

 

 

Λογικό. 8 με 9kw αποδίδουν οι δύο  σόμπες στο τερμα. Αυτή η θέρμανση είναι καλή ως επικουρικη θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αλλάζεις το μπεκ κόστος κάνα 20ευρω περίπου.

επιτρέπονται 6 φιάλες 10 κιλες,αλλά όλοι βάζουν 1-2    25κιλες

Τρόπο υπολογισμού μην ψάχνεις ούτε μηχανολόγος μηχανικός δεν θα μπορέσει να σου πει.

Αποτι είδα το φυσικό αέριο έχει πέσει οπότε για μένα δεν αξίζει μην ασχολείσαι.

Η φιάλη 25 κιλών έχει 50 ευρώ και σου βγαίνει ακριβό. Εγώ που έχω δεξαμενή τόνου το αγοράζω σήμερα με 0,68 λεπτά.

Σε φιάλη σου βγαίνει περίπου 1,15 το λίτρο.

Δεν αξίζει άσε το φυσικό αέριο.

Πόσα τετραγωνικά ήταν το σπίτι που έκαιγε 1 φιάλη σε 9 μέρες?

85.

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Το ποιο πιθανό λίγα τετραγωνικά.

Γνωστός μου με 90 τετραγωνικά σπίτι στα κρύα καίει 2 φιάλες την εβδομάδα.

Μέτρια θερμομόνωση και κουφώματα.

 

 

Oλη μέρα και νυχτα ανοιχτο στους 28? Δεν εξηγειτε διαφορετικά. 

Στα χιόνια της Αθήνας, άλλαξα μπουκάλα σε 1 εβδομάδα και αυτο επειδη το ειχαμε γυρω στις 8-9 ωρες ανοιχτό στους 21.

Εντάξει εγω έχω καλή θερμομόνωση βέβαια. 

Αλλά υπο φυσιολογικές συνθήκες 1 μπουκάλα μπορει να μου πάει και 20 μέρες. Δηλαδη να το ανοιγω από τις 4 ξέρω γω μέχρι τις 10 το βράδυ. Μιλάμε πάντα για 25άρες! 

Εννοειται πως δε καιει ολη την ωρα. Ο θερμοστάτης κάνει τη δουλειά.

Πέρσι οσοι ειχαν ΦΑ στη γειτονιά, κλάψανε. Βέβαια εγω δεν έχω οχι κατ επιλογήν...απλά δεν έχει περάσει από το δικό μου τετράγωνο.

Αυτη τη στιγμη οντως ειναι ακριβές οι μπουκάλες. Πέρσι ξεκινησαν τον Νοέμβριο με 34 ευρω και φτάσανε στα 53!!!!!! Τωρα ειναι κάπου στα 50 που λέει και ο vaggos.

 

 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Λογικό. 8 με 9kw αποδίδουν οι δύο  σόμπες στο τερμα. Αυτή η θέρμανση είναι καλή ως επικουρικη θέρμανση. 

Λέβητακι αερίου έχει όχι σόμπα.

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

85.

Oλη μέρα και νυχτα ανοιχτο στους 28? Δεν εξηγειτε διαφορετικά. 

Στα χιόνια της Αθήνας, άλλαξα μπουκάλα σε 1 εβδομάδα και αυτο επειδη το ειχαμε γυρω στις 8-9 ωρες ανοιχτό στους 21.

Εντάξει εγω έχω καλή θερμομόνωση βέβαια. 

Αλλά υπο φυσιολογικές συνθήκες 1 μπουκάλα μπορει να μου πάει και 20 μέρες. Δηλαδη να το ανοιγω από τις 4 ξέρω γω μέχρι τις 10 το βράδυ. Μιλάμε πάντα για 25άρες! 

Εννοειται πως δε καιει ολη την ωρα. Ο θερμοστάτης κάνει τη δουλειά.

Πέρσι οσοι ειχαν ΦΑ στη γειτονιά, κλάψανε. Βέβαια εγω δεν έχω οχι κατ επιλογήν...απλά δεν έχει περάσει από το δικό μου τετράγωνο.

Αυτη τη στιγμη οντως ειναι ακριβές οι μπουκάλες. Πέρσι ξεκινησαν τον Νοέμβριο με 34 ευρω και φτάσανε στα 53!!!!!! Τωρα ειναι κάπου στα 50 που λέει και ο vaggos.

 

 

Αν έχεις θερμομόνωση και καινούργια κουφώματα ναι.

Αυτός που σου λέω δεν έχει εξωτερική θερμομόνωση και μέτρια κουφώματα.

Περιοχή Θεσσαλία όχι Αθήνα.

Αλλά δεν είπες πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι σου και αν είναι διαμέρισμα γιατί εγώ σου ανέφερα για μονοκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Λέβητακι αερίου έχει όχι σόμπα.

Αν έχεις θερμομόνωση και καινούργια κουφώματα ναι.

Αυτός που σου λέω δεν έχει εξωτερική θερμομόνωση και μέτρια κουφώματα.

Περιοχή Θεσσαλία όχι Αθήνα.

Αλλά δεν είπες πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι σου και αν είναι διαμέρισμα γιατί εγώ σου ανέφερα για μονοκατοικία.

Εξωτερική θερμομόνωση ούτε εγω έχω. Εσωτερικά ότι έκανα. Τα κουφωματα ναι ειναι καινουργια και παιζει πολυ σπουδαίο ρόλο αυτό. 

Ειμαι 3ο όροφο σε 6οροφη πολυκατοικία, κοντά στα 100 τετραγωνικά. Βορειοανατολική Αττική. 

Σπουδαίο ρόλο παίζει και πως συμπεριφέρεσαι αν πχ έχεις να θερμάνεις μέρες το σπιτι και η θερμοκρασία έχει πάει πχ στους 17. Αν πας να ανοιξεις απευθειας τον λέβητα, θα κάνεις 2 ωρες να φθάσεις τους 20 και θα έχει κάψει τη μισή μπουκάλα. Αν ομως ανοιξεις 5 λεπτά κλιματιστικό, θα "κοροιδέψεις" ουσιαστικά τον θερμοστάτη και ο λέβητας θα λειτουργήσει λιγότερο, στη προσπάθειά του να διαττηρήσει τη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εξωτερική θερμομόνωση ούτε εγω έχω. Εσωτερικά ότι έκανα. Τα κουφωματα ναι ειναι καινουργια και παιζει πολυ σπουδαίο ρόλο αυτό. 

Ειμαι 3ο όροφο σε 6οροφη πολυκατοικία, κοντά στα 100 τετραγωνικά. Βορειοανατολική Αττική. 

Σπουδαίο ρόλο παίζει και πως συμπεριφέρεσαι αν πχ έχεις να θερμάνεις μέρες το σπιτι και η θερμοκρασία έχει πάει πχ στους 17. Αν πας να ανοιξεις απευθειας τον λέβητα, θα κάνεις 2 ωρες να φθάσεις τους 20 και θα έχει κάψει τη μισή μπουκάλα. Αν ομως ανοιξεις 5 λεπτά κλιματιστικό, θα "κοροιδέψεις" ουσιαστικά τον θερμοστάτη και ο λέβητας θα λειτουργήσει λιγότερο, στη προσπάθειά του να διαττηρήσει τη θερμοκρασία.

Είσαι σε πολυκατοικία άρα πολύ λιγότερες απώλειες γιατί έχεις άλλον από πάνω κάτω και ίσως και περιμετρικά.

Η Θεσσαλία έχει πολύ περισσότερο κρύο άρα αυτά τα 2 συμβάλουν στην μεγαλύτερη κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Είσαι σε πολυκατοικία άρα πολύ λιγότερες απώλειες γιατί έχεις άλλον από πάνω κάτω και ίσως και περιμετρικά.

Η Θεσσαλία έχει πολύ περισσότερο κρύο άρα αυτά τα 2 συμβάλουν στην μεγαλύτερη κατανάλωση 

Για 2 χρονια ημουν ο μονος που άναβα, αν βοηθάει αυτο.

Ασφαλώς για Θεσσαλία τα πράγματα ειναι διαφορετικά. Και ειδικά για μονοκατοικία πας για δεξαμενη υγραεριου, αν δε περνάει το ΦΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα και απο εμενα , ειχα γραψει και πιο παλια που ηθελαν κατι παιδια βοηθεια !

εγω χαλκιδικη ( παραθαλασσια  οχι ορεινη)  ,

100 τ.μ το σπιτι εχει ολικη ανακαινιση πριν 3 χρονια ( οταν μπηκαμε δλδ)  ( εξωτερικη μονωση , μονωση σκεπη , κουφωματα , σοφαδες ολα ολα )   μονιμα στους 21-22 αναλογα το κρυο ( δεν κλεινει ποτε εννοειται γιατι θα καψεις πολυ περισσοτερο για να το ανεβασει )  μονο το βραδυ το ριχνω στους 18-19, η αν θα φυγω πολες μερες το κατεβαζω αρκετα και το προηγουμενο βραδυ το ανοιγω απο το wifi , για οταν  γυρισω να ειναι ζεστο.  

καιω 1 ΦΙΑΛΗ 25ΚG για 7-8 μερες .

Επεξ/σία από stefanosnik
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanosnik είπε

καλημερα και απο εμενα , ειχα γραψει και πιο παλια που ηθελαν κατι παιδια βοηθεια !

εγω χαλκιδικη ( παραθαλασσια  οχι ορεινη)  ,

100 τ.μ το σπιτι εχει ολικη ανακαινιση πριν 3 χρονια ( οταν μπηκαμε δλδ)  ( εξωτερικη μονωση , μονωση σκεπη , κουφωματα , σοφαδες ολα ολα )   μονιμα στους 21-22 αναλογα το κρυο ( δεν κλεινει ποτε εννοειται γιατι θα καψεις πολυ περισσοτερο για να το ανεβασει )  μονο το βραδυ το ριχνω στους 18-19, η αν θα φυγω πολεσ μερες το κατεβαζς αρκετα και το προηγουμε βραδυ το ανοιγω απο το wifi για οταν θα γυρισω να ειναι ζεστο.  

καιω 1 για 7-8 μερες .

ας γινει ενα pinned οπως και αλλα αναλογα θεματα, καλο θα ηταν γιατι ειναι μονιμη και βασικη ερωτηση που γινεται στο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν είδα ερώτηση.

1 τι; τόνο; φιάλη; νταμιτζάνα; βυτίο;

θα σου απαντουσα αναλογως αλλα εχει χαρη..!!! εσενα αν στο χωριο σου το προπανιο το βαζουν σε νταμιτζανα δεν το γνωριζω, στο δικο μου το βαζουμε σε φιαλες(μποτιλιες)  και αν διαβαζες και τα προηγουμενα σχολια θα εβλεπες οτι αναφέρονται ολοι στις 25αρεσ.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...