Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν ξέρω τι ισχύει νομικά αλλά 2 φίλοι μου που βάλανε μόνωση δεν χρειάστηκαν καμία άδεια. Εννοείται πως βάφτηκε στο ίδιο χρώμα πάλι.

Μπορεί να έγινε συνεννόηση με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες, γενική συνέλευση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Ειχα για καμια 10ετια. Ποια η απορια σου;

Από την εμπειρία σου μπορείς να μου πεις πόσο κρίνεις ότι θα κάψω κατά προσέγγιση φυσικά σε διαμέρισμα 74 τετραγωνικά με 10αρα θερμοπροσοψη και αρκετά καλά κουφώματα αλουμινίου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Από την εμπειρία σου μπορείς να μου πεις πόσο κρίνεις ότι θα κάψω κατά προσέγγιση φυσικά σε διαμέρισμα 74 τετραγωνικά με 10αρα θερμοπροσοψη και αρκετά καλά κουφώματα αλουμινίου?

 

Οχι δε μπορω να σου πω. Ειναι πολλες οι παραμετροι.

Στα κρυα εγω εκαιγα καθε βδομαδα 25 κιλα μπουκαλα.Ο γειτονας του κραταγαν 3 μπουκαλες 2 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Οχι δε μπορω να σου πω. Ειναι πολλες οι παραμετροι.

Στα κρυα εγω εκαιγα καθε βδομαδα 25 κιλα μπουκαλα.Ο γειτονας του κραταγαν 3 μπουκαλες 2 μηνες.

Πιστεύω και εγώ θα κρατάνε πολύ διότι έχει πολύ καλή θερμομόνωση το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Από την εμπειρία σου μπορείς να μου πεις πόσο κρίνεις ότι θα κάψω κατά προσέγγιση φυσικά σε διαμέρισμα 74 τετραγωνικά με 10αρα θερμοπροσοψη και αρκετά καλά κουφώματα αλουμινίου?

 

Και μηχανικό να ρωτήσεις θα πρέπει να ξέρει:

Τί θερμοκρασία ζητάς, τι θερμοκρασίες έχει έξω, αν είναι χτισμένο από πάνω, από κάτω, πόσα ανοίγματα, προσανατολισμός και μύρια όσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε φίλε θα προχωραγα σε ατομικό λέβητα αερίου με υγραέριο για να ξέφυγω από την κεντρική θέρμανση πετρελαιου, μείωση απωλειών αφου οι σωλήνες που φέρνουν το νερό τωρα ειναι καμια δεκαριά μέτρα έξω από το σπίτι μέχρι τον λέβητα ενώ με τον ατομικό λέβητα θα είναι 1-2μ , βλέπω να θέλουν να διώξουν το πετρελαιο από την αγορά (αν και με τα τελευταία γεγονότα ακουγεται και επιστροφή στο πετρελαιο) και οταν με το καλό φτάσει το φυσικό αέριο στην περιοχη να συνδεθώ . Βαλ  τα και αυτές τις σκέψεις κατά νου πριν προχωρησεις με το εγχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Εγώ ρε φίλε θα προχωραγα σε ατομικό λέβητα αερίου με υγραέριο για να ξέφυγω από την κεντρική θέρμανση πετρελαιου, μείωση απωλειών αφου οι σωλήνες που φέρνουν το νερό τωρα ειναι καμια δεκαριά μέτρα έξω από το σπίτι μέχρι τον λέβητα ενώ με τον ατομικό λέβητα θα είναι 1-2μ , βλέπω να θέλουν να διώξουν το πετρελαιο από την αγορά (αν και με τα τελευταία γεγονότα ακουγεται και επιστροφή στο πετρελαιο) και οταν με το καλό φτάσει το φυσικό αέριο στην περιοχη να συνδεθώ . Βαλ  τα και αυτές τις σκέψεις κατά νου πριν προχωρησεις με το εγχείρημα.

Λογικά οι σωλήνες είναι μονωμένοι, αν είναι εξωτερικοί και αμονωτοι τότε μέγα λάθος, πάντως ακόμα και για αυτά τα 10m μην περιμένεις αισθητή βελτίωση στην θέρμανση επειδή οι σωλήνες θα μπαίνουν μέσα κατευθείαν. 

Το πετρέλαιο προβλέπω όχι μόνο να μην υποχωρήσει αλλά να επιστρέψει για τα καλά σε όσους μπορούν να βάλουν. Τα δεδομένα που ξέραμε παλιά με την επέκταση του αερίου καλύτερα να τα ξεχάσουμε προς το παρών με την κρίση που υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Λογικά οι σωλήνες είναι μονωμένοι, αν είναι εξωτερικοί και αμονωτοι τότε μέγα λάθος, πάντως ακόμα και για αυτά τα 10m μην περιμένεις αισθητή βελτίωση στην θέρμανση επειδή οι σωλήνες θα μπαίνουν μέσα κατευθείαν. 

Το πετρέλαιο προβλέπω όχι μόνο να μην υποχωρήσει αλλά να επιστρέψει για τα καλά σε όσους μπορούν να βάλουν. Τα δεδομένα που ξέραμε παλιά με την επέκταση του αερίου καλύτερα να τα ξεχάσουμε προς το παρών με την κρίση που υπάρχει. 

Τα ορυκτά καύσιμα  θα καταργηθούν, εγώ θέλω να κάνω αυτή την κίνηση λόγω του ότι ο ιδιοκτήτης έβαλε το σπίτι στο εξοικονομώ και δεν μπορεί να κάνει τώρα αίτηση ώστε να το συνδέσει με το φυσικό αέριο για να μην χάσει το πρόγραμμα και θέλουμε να το δουλέψω με φιάλες μέχρι να λάβει την έγκριση για της εργασίες.

Αν και αποτι μου είπε ενδέχεται να βάλει και αντλία θερμότητας.

5 ώρες πριν, GeG είπε

Εγώ ρε φίλε θα προχωραγα σε ατομικό λέβητα αερίου με υγραέριο για να ξέφυγω από την κεντρική θέρμανση πετρελαιου, μείωση απωλειών αφου οι σωλήνες που φέρνουν το νερό τωρα ειναι καμια δεκαριά μέτρα έξω από το σπίτι μέχρι τον λέβητα ενώ με τον ατομικό λέβητα θα είναι 1-2μ , βλέπω να θέλουν να διώξουν το πετρελαιο από την αγορά (αν και με τα τελευταία γεγονότα ακουγεται και επιστροφή στο πετρελαιο) και οταν με το καλό φτάσει το φυσικό αέριο στην περιοχη να συνδεθώ . Βαλ  τα και αυτές τις σκέψεις κατά νου πριν προχωρησεις με το εγχείρημα.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά το πετρέλαιο για 2 χρόνια θα το στηρίξουν.

Μετά όλα στο ρεύμα θα γυρίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Τα ορυκτά καύσιμα  θα καταργηθούν, εγώ θέλω να κάνω αυτή την κίνηση λόγω του ότι ο ιδιοκτήτης έβαλε το σπίτι στο εξοικονομώ και δεν μπορεί να κάνει τώρα αίτηση ώστε να το συνδέσει με το φυσικό αέριο για να μην χάσει το πρόγραμμα και θέλουμε να το δουλέψω με φιάλες μέχρι να λάβει την έγκριση για της εργασίες.

Αν και αποτι μου είπε ενδέχεται να βάλει και αντλία θερμότητας.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά το πετρέλαιο για 2 χρόνια θα το στηρίξουν.

Μετά όλα στο ρεύμα θα γυρίσουν.

Δεν το ξέρουμε αν θα εφαρμοστούν αυτά τα μέτρα κατάργησης θα λάβουν παράταση, κι άμα δεν προχωρήσει με γοργούς ρυθμούς η αύξηση του ισοζυγίου των ΑΠΕ και μετά η μείωση τιμών ενέργειας μέσω της απεξάρτησης τότε δεν θα υπάρξει καμια κατάργηση. 

Αν μπορείτε να βάλετε καλύτερα η αντλια θερμότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Και το φυσικό αέριο ορυκτό είναι αλλά όλο επεκτάσεις δικτυου βλέπω.

Το φυσικό αέριο είπαν ότι το 2050 θα καταργηθεί θα αργήσει.

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν το ξέρουμε αν θα εφαρμοστούν αυτά τα μέτρα κατάργησης θα λάβουν παράταση, κι άμα δεν προχωρήσει με γοργούς ρυθμούς η αύξηση του ισοζυγίου των ΑΠΕ και μετά η μείωση τιμών ενέργειας μέσω της απεξάρτησης τότε δεν θα υπάρξει καμια κατάργηση. 

Αν μπορείτε να βάλετε καλύτερα η αντλια θερμότητας. 

Σε 3 χρόνια θα αλλάξει ραγδαία το ισοζύγιο θα δεις.

Μέχρι το 2025 θα έχουμε φτιάξει μονάδες αποθηκευσης με μπαταρίες και θα μπορούν να αυξήσουν ραγδαία τις ΑΠΕ.

Εγω είμαι στο ενοίκιο οπότε πάω και με τα νερά του ιδιοκτήτη.

5 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Το φυσικό αέριο είπαν ότι το 2050 θα καταργηθεί θα αργήσει.

Σε 3 χρόνια θα αλλάξει ραγδαία το ισοζύγιο θα δεις.

Μέχρι το 2025 θα έχουμε φτιάξει μονάδες αποθηκευσης με μπαταρίες και θα μπορούν να αυξήσουν ραγδαία τις ΑΠΕ.

Εγω είμαι στο ενοίκιο οπότε πάω και με τα νερά του ιδιοκτήτη.

Του έχω εξηγήσει ότι με το φυσικό αέριο θα βγει χαμένος σε κάποια χρόνια αλλά λόγω του πολέμου ήρθε νωρίτερα αυτό που του έλεγα.

Και προχθές το ξανασκέφτηκε και μου είπε ίσως βάλω αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από πετρελαιο ρε παιδια αν πάω σε αντλία θέλω και αλλαγή σωμάτων, μεγαλύτερα και το κόστος εκτοξέυεται ενώ ένας λέβητας αερίου ειναι πολυ μικρό το κόστος. Δεν ξέρω ποσο οφέλη η αντλία ως αλλαγή τρόπου θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeG είπε

Εγώ από πετρελαιο ρε παιδια αν πάω σε αντλία θέλω και αλλαγή σωμάτων, μεγαλύτερα και το κόστος εκτοξέυεται ενώ ένας λέβητας αερίου ειναι πολυ μικρό το κόστος. Δεν ξέρω ποσο οφέλη η αντλία ως αλλαγή τρόπου θέρμανσης.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...