Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/1/2023 στις 12:39 ΜΜ, piiii είπε

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι καθυστερεί αρκετά παραπάνω να ανεβάσει θερμοκρασία στο νερό(λόγω προφανώς της διαφοράς θερμοδυναμικής μεταξύ φ. αερίου και υγραερίου), αλλά θα ζήσουμε.

Ειχα την εντυπωση πως ισχυει το αντιθετο..οτι το προπανιο που εχουν οι 25αρες φιαλες( οπως αυτη που εβαλες) εχει μεγαλυτερη θερμοδυναμικη απ το φυσικο αεριο..Προβληματιστηκα, παιδια ετσι ειναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Άρα πρέπει να έχεις μόνιμα ένα παράθυρο ανοιχτό. Η φλόγα θέλει οξυγόνο για να καίει άρα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα έχει λάθος καύση. Γι'αυτό όλες οι σόμπες γράφουν σε καλά αεριζόμενα σπίτια. Άρα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Δεκτή η επιλογή σου 

Για να μείνουμε εντός θέματος, χρησιμοποιώ σόμπα υγραερίου σε εσωτερικό χώρο όταν κάνει πολύ κρύο ως συμπληρωματική θέρμανση για μερικές ώρες της ημέρας.

Η χρήση αυτού του τύπου θέρμανσης είναι ασφαλής σε εσωτερικό χώρο υπό προϋποθέσεις.

Ναι φίλε μου γι'αυτό έγραψα ότι δεν είμαι χημικός και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Αλλά αποτι διάβασα λέει για να έχει καθαρή καύση χρειάζεται οξυγόνο και αν εσύ το έχεις σε κλειστό χώρο χωρίς αερισμό δλδ να αναπληρώνεται το οξυγόνο που καίει η φλόγα έχει λάθος καύση και παράγει μονοξείδιο αν θυμάμαι σωστά. Αν το οξυγόνο είναι ελάχιστο παράγει το διοξείδιο αν θυμάμαι πάλι σωστά το οποίο λέει είναι ιδιαίτερα επιβλαβής. Άρα αν είναι να έχεις συνέχεια το παράθυρο ανοιχτό δεν κάνεις δουλειά πρώτον. Και αν μένεις στα Τρίκαλα όπως μένω εγώ που μετά της 18:00 δεν τολμάς να ανοίξεις παράθυρα λόγω της καπνιάς από τα τζάκια τι θα κάνεις?? Η θα έχεις την μέσα καπνά του υγραερίου η αν ανοίξεις παράθυρο θα έχεις την καπνα από τα τζάκια.

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Ναι φίλε μου γι'αυτό έγραψα ότι δεν είμαι χημικός και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Αλλά αποτι διάβασα λέει για να έχει καθαρή καύση χρειάζεται οξυγόνο και αν εσύ το έχεις σε κλειστό χώρο χωρίς αερισμό δλδ να αναπληρώνεται το οξυγόνο που καίει η φλόγα έχει λάθος καύση και παράγει μονοξείδιο αν θυμάμαι σωστά. Αν το οξυγόνο είναι ελάχιστο παράγει το διοξείδιο αν θυμάμαι πάλι σωστά το οποίο λέει είναι ιδιαίτερα επιβλαβής. Άρα αν είναι να έχεις συνέχεια το παράθυρο ανοιχτό δεν κάνεις δουλειά πρώτον. Και αν μένεις στα Τρίκαλα όπως μένω εγώ που μετά της 18:00 δεν τολμάς να ανοίξεις παράθυρα λόγω της καπνιάς από τα τζάκια τι θα κάνεις?? Η θα έχεις την μέσα καπνά του υγραερίου η αν ανοίξεις παράθυρο θα έχεις την καπνα από τα τζάκια.

Εγώ όταν είχα για λίγες μέρες ένα μεσημέρι όταν ξύπνησα είχα ένα κεφάλι καζάνι και μύριζε φουλ και από τότε είπα τέλος.

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Πάλι τα ίδια , δεν θα επανέλθω

Φίλε όπως είπες το έχεις συμπληρωματικά για κάποιες ώρες το κατάλαβα. Αυτό λέω και εγώ σε όσους θέλουν να το έχουν για μόνιμη χρήση δεν κάνει. Είναι ότι χειρότερο. Έβαλε ένα λινκ κάποιος άλλος ποιο πάνω και αυτό λέει. Διάβασε το.

24 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ναι φίλε μου γι'αυτό έγραψα ότι δεν είμαι χημικός και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Αλλά αποτι διάβασα λέει για να έχει καθαρή καύση χρειάζεται οξυγόνο και αν εσύ το έχεις σε κλειστό χώρο χωρίς αερισμό δλδ να αναπληρώνεται το οξυγόνο που καίει η φλόγα έχει λάθος καύση και παράγει μονοξείδιο αν θυμάμαι σωστά. Αν το οξυγόνο είναι ελάχιστο παράγει άνθρακα αν θυμάμαι πάλι σωστά το οποίο λέει είναι ιδιαίτερα επιβλαβής. Άρα αν είναι να έχεις συνέχεια το παράθυρο ανοιχτό δεν κάνεις δουλειά πρώτον. Και αν μένεις στα Τρίκαλα όπως μένω εγώ που μετά της 18:00 δεν τολμάς να ανοίξεις παράθυρα λόγω της καπνιάς από τα τζάκια τι θα κάνεις?? Η θα έχεις την μέσα καπνά του υγραερίου η αν ανοίξεις παράθυρο θα έχεις την καπνα από τα τζάκια.

Εγώ όταν είχα για λίγες μέρες ένα μεσημέρι όταν ξύπνησα είχα ένα κεφάλι καζάνι και μύριζε φουλ και από τότε είπα τέλος.

Φίλε όπως είπες το έχεις συμπληρωματικά για κάποιες ώρες το κατάλαβα. Αυτό λέω και εγώ σε όσους θέλουν να το έχουν για μόνιμη χρήση δεν κάνει. Είναι ότι χειρότερο. Έβαλε ένα λινκ κάποιος άλλος ποιο πάνω και αυτό λέει. Διάβασε το.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Ειχα την εντυπωση πως ισχυει το αντιθετο..οτι το προπανιο που εχουν οι 25αρες φιαλες( οπως αυτη που εβαλες) εχει μεγαλυτερη θερμοδυναμικη απ το φυσικο αεριο..Προβληματιστηκα, παιδια ετσι ειναι;

 

Δεν ξέρω αδερφέ. Κρίνω εκ του αποτελέσματος, και σε μια συζήτηση που είχα με ένα καθηγητή του γιού μου στο λύκειο, μου είπε το ίδιο πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Το πόσο "δυνατή" φλογα κάνει ένα καύσιμο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι πιο παραγωγικό.

Το προπάνιο είναι πιο εκρηκτικό και δίνει φλόγα υψηλότερης θερμοκρασίας που το κάνουν προτιμότερο για κάποιου τύπου συγκολλήσεις. 

Αντίστοιχα έχουμε τη συμπεριφορά της βενζίνης σε σχέση με το ντήζελ. Αν θέλουμε να κάνουμε αποστάσεις το ντήζελ έχει καλύτερη χιλιομετρική απόδοση. Αν θέλουμε επιδόσεις τότε η βενζίνη τα καταφέρνει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς αφαιρώ τη φιάλη αυτή γνωρίζει κανείς; Σε άλλη σόμπα που έχω πάλι την Prime της coral έχει ένα μαύρο μοχλό που τον τραβάς και ξεκουμπώνει.Αυτή δεν έχει κάτι τέτοιο.

coral.jpg.1f87b4776eb4fbee43f5d5991c9a8a14.jpg

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρίβεις το τσουτσούνι στ' αριστερά ώστε να 'ρθει το κάτω-πάνω (να βλέπεις "πράσινο" στην πάνω μεριά) ώστε ν' απασφαλίσει, και μετά το πατάς προς τα μέσα.

Λογικά έχεις τον άλλο ρυθμιστή με το μανόμετρο πάνω ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Στρίβεις το τσουτσούνι στ' αριστερά ώστε να 'ρθει το κάτω-πάνω (να βλέπεις "πράσινο" στην πάνω μεριά) ώστε ν' απασφαλίσει, και μετά το πατάς προς τα μέσα.

Λογικά έχεις τον άλλο ρυθμιστή με το μανόμετρο πάνω ε;

Ωραίος! Είχες δίκιο.Την κατάφερα και την αποσύνδεσα τελικά.Αυτός που μου την έβαλε δεν μου είπε πως την αποσυνδέεις.Μου είχε πει για την 2η σόμπα που έχω που έχει το μανόμετρο πάνω και έχει το μαύρο μοχλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι γιατί η φιάλη αν και νόμιζα οτι άδειασε , αποδείχθηκε τελικά οτι έχω θέμα με τη σόμπα.Την πήγα να τη δει αυτός που μου έβαλε τη φιάλη της coral και μου είπε οτ έχει ενα μπιλάκι που αν δεν κάτσει σωστά η σόμπα σβήνει.Την έφτοιαξε , την πήρα , σύνδεσα τη φιάλη , δούλεψε για κανα μισάωρο και μετά ξανα τα ίδια.Σβήνει.Τι μπορεί να συμβαίνει ξέρει κανείς; Είναι η σόμπα του αρδεφού μου και την ίδια ακριβώς πήρα και για μένα αλλά δεν μου έχει εμφανίσει τέτοιο πρόβλημα στου 2 μήνες που την έχω.

Είναι ελαττωματική ή φταίει τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
3 ώρες πριν, Fotini135 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια εταιρεία στην Αθήνα που να δίνει με χρησιδάνειο δεξαμενή αερίου 500lt;

Μπορείς να ρωτήσεις στη Πετρογκαζ εάν δίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έβαλαν πρόσφατα οι ιδιοκτήτες λέβητα αερίου που συνδέεται με μπουκάλες. Μέχρι τώρα ήμουν με 2 κλιματιστικά κινέζικα που δεν κάλυπταν όλο το σπίτι. Με τις θερμοκρασίες μέχρι τώρα στην Αθήνα χρησιμοποιούσα μόνο αυτά, αλλά το ΣΚ φαίνεται θα χρειαστεί να ανοίξει ο λέβητας. Ό λέβητας είναι ο Bosch Condens 2300W. Βλέπω ότι δε μπορώ να παίξω και πολύ με θερμοκρασίες γιατί έχω έναν απλό ασύρματο θερμοστάτη, οπότε εξωτερική δε διαβάζει για να χρησιμοποιήσω αντιστάθμιση. Ο καυστηρατζής που το συνέδεσε έβαλε νερά στα σώματα 67°C και στο ζνχ 55°C, που μου φάνηκαν ακραία νούμερα. Νομίζω αυτές οι θερμοκρασίες είναι για να το χρησιμοποιώ μόνο για κάποια peaks. Σκεφτόμουν να το βάλω μόνιμα σε μια θερμοκρασία 17-18 °C και για το παραπάνω να χρησιμοποιώ τα κλιματιστικά. Οπότε άλλαξα και τα νερά μόνος στους 55°C και 35°C αντίστοιχα. Είναι σωστή η υλοποίηση? 

Επίσης οι μπουκάλες είναι 2 25άρες στο μπαλκόνι. Επειδή μου φαίνεται ακριβή η τιμή τους, σχεδόν τριπλάσια από το να τις γέμιζα μόνος, ρώτησα σε ένα βενζινάδικο δίπλα μου αλλά είπαν ότι γεμίζουν μόνο σε εταιρίες. Θα βγω και στη γύρα, αλλά αν θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει μέσω μηνύματος για κάποιο βενζινάδικο που το κάνει αυτό θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...