Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, perelevas είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και δεν καταλαβαίνω. Κάνουμε τίποτα παράνομο;

Λόγω αμάθειας ρωτάω, καλοπροαιρετα. 

Εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα, το βενζινάδικο θα έχει. (Συνήθως με "καρφωτή" πάνε αυτά, και κατά βάση, παρ' όλο που το επίσημο μπλαμπλα είναι "η ασφάλεια", είναι για τον "αθέμιτο" ανταγωνισμό στις εταιρίες εμφιάλωσης. Που ναι, έχει και κάποια βάση η ασφάλεια, πχ μια κενή φιάλη έχει "ζωή" γύρω στα 10 χρόνια "κανονικά" - μπορεί λιγότερο, μπορεί περισσότερο. Που σημαίνει μια φορά στα πόσα ξερωγώ χρόνια, καλό είναι να την αλλάζεις σε μαγαζί, παίρνοντας "ετοιματζίδικη"=ήδη γεμισμένη).

Και αν κάποιος ξέρει κάποιο (άγνωστός σου), μάλλον δε θα σου το πει μη τυχόν κι αντί να πας για να γεμίσεις, τους καρφώσεις και χάσει κι αυτός το κελεπούρι. Ρώτα και γνωστούς σου μη τυχόν και ξέρουν κάποιο.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Η αναγόμωση φιάλης σε πρατήριο απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας.

Το να ρωτάς βέβαια δεν απαγορεύεται.

Α μάλιστα. Δεν ήξερα ότι απαγορεύεται. 

58 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα, το βενζινάδικο θα έχει. (Συνήθως με "καρφωτή" πάνε αυτά, και κατά βάση, παρ' όλο που το επίσημο μπλαμπλα είναι "η ασφάλεια", είναι για τον "αθέμιτο" ανταγωνισμό στις εταιρίες εμφιάλωσης. Που ναι, έχει και κάποια βάση η ασφάλεια, πχ μια κενή φιάλη έχει "ζωή" γύρω στα 10 χρόνια "κανονικά" - μπορεί λιγότερο, μπορεί περισσότερο. Που σημαίνει μια φορά στα πόσα ξερωγώ χρόνια, καλό είναι να την αλλάζεις σε μαγαζί, παίρνοντας "ετοιματζίδικη"=ήδη γεμισμένη).

Και αν κάποιος ξέρει κάποιο (άγνωστός σου), μάλλον δε θα σου το πει μη τυχόν κι αντί να πας για να γεμίσεις, τους καρφώσεις και χάσει κι αυτός το κελεπούρι. Ρώτα και γνωστούς σου μη τυχόν και ξέρουν κάποιο.

Κατάλαβα. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, perelevas είπε

Ξέρει κανείς που θα βρω βενζινάδικο να γεμίσω την φιάλη μου, Θεσσαλονίκη ανατολικά Καλαμαριά;

Απαγορευεται τα βενζιναδικα να γεμιζουν φιαλες με lpg. Το προστιμο ειναι μεγαλο!!!

Γιατι απαγορευεται? Σαφως πρωτα για τα κερδη και μετα για την ασφαλεια μας!!!

Κανεις δεν θα σου πει που γεμιζει τις φιαλες του, οχι για μαγκια αλλα επειδη φοβαται μην γινει αυτος η αιτια ''ρουφανιας'' να φαει καταγγελια το βενζιναδικο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Κανεις δεν θα σου πει που γεμιζει τις φιαλες του,

...κανείς άγνωστός του.

(...ντάξει, πιθανώς ΚΑΙ κάποιοι απ' τους γνωστούς του :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Έχω πάρει και εγώ μια σόμπα υγραερίου και έχω αλλάξει 2 φιάλες της ΕΚΟ αλλά συνεχίζει να μυρίζει. Έχω ελέγξει διαρροές κλπ δεν υπάρχουν. Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα που χρησιμοποιείτε και είναι οκ; Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Έχω πάρει και εγώ μια σόμπα υγραερίου και έχω αλλάξει 2 φιάλες της ΕΚΟ αλλά συνεχίζει να μυρίζει. Έχω ελέγξει διαρροές κλπ δεν υπάρχουν. Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα που χρησιμοποιείτε και είναι οκ; Ευχαριστω. 

Όλες μυρίζουν.

Βάλε ένα καλό κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2022 στις 10:09 ΠΜ, NikosRocknRolla είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Έχω πάρει και εγώ μια σόμπα υγραερίου και έχω αλλάξει 2 φιάλες της ΕΚΟ αλλά συνεχίζει να μυρίζει. Έχω ελέγξει διαρροές κλπ δεν υπάρχουν. Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα που χρησιμοποιείτε και είναι οκ; Ευχαριστω. 

Μυριζει η καυση απο το υγραεριο? Βαλτο στην πιο μεγαλη σκαλα λογικα θα μειωθουν οι οσμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Μυριζει η καυση απο το υγραεριο? Βαλτο στην πιο μεγαλη σκαλα λογικα θα μειωθουν οι οσμες..

Το δοκίμασα αλλά δεν ειδα διαφορά. 
 

Πηρα καινούργιο ρυθμιστή και άλλαξα μάρκα στην φιάλη πήρα της shell και ειδα μεγάλη βελτίωση! Ίσως έκανα εγώ την βλακεία γιατί έβαζα στον ρυθμιστή και την λαστιχένια τσιμουχα και την ροδέλα την χάρτινη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Το δοκίμασα αλλά δεν ειδα διαφορά. 
 

Πηρα καινούργιο ρυθμιστή και άλλαξα μάρκα στην φιάλη πήρα της shell και ειδα μεγάλη βελτίωση! Ίσως έκανα εγώ την βλακεία γιατί έβαζα στον ρυθμιστή και την λαστιχένια τσιμουχα και την ροδέλα την χάρτινη. 

Χρόνια πολλά.

Παιδία η φλόγα είναι καύση οπότε ότι και να κάνεις δεν γίνεται να μην μυρίζει.

Και φυσικά το εισπνέεις που είναι ότι χειρότερο.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Χρόνια πολλά.

Παιδία η φλόγα είναι καύση οπότε ότι και να κάνεις δεν γίνεται να μην μυρίζει.

Και φυσικά το εισπνέεις που είναι ότι χειρότερο.

Πετάξτε τις και βάλτε ένα καλό αιρκοντίσιον α+++ και θα είσαι χίλιες φορές καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2022 στις 2:49 ΜΜ, vaggooss είπε

Χρόνια πολλά.

Παιδία η φλόγα είναι καύση οπότε ότι και να κάνεις δεν γίνεται να μην μυρίζει.

Και φυσικά το εισπνέεις που είναι ότι χειρότερο.

Πετάξτε τις και βάλτε ένα καλό αιρκοντίσιον α+++ και θα είσαι χίλιες φορές καλύτερα.

Χρόνια πολλά με υγεία! Του χρόνου θα γίνει η αγορά του κλιματιστικού γιατί δυστυχώς φέτος προείχαν άλλα έξοδα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κάποιος ως καύσιμο  υγραέριο κίνησης σε ατομικό λέβητα συμπύκνωσης υγραερίου (π.χ. τύπου Riello) ; Διότι θεωρώ πως πρώτον είναι πιο καθαρό καύσιμο, δεύτερον είναι πολύ πιο οικονομικό από τις μπουκάλες, καθώς η τιμή τους ανέρχεται στα 55€. Έχει βγάλει κάποια errors ο καυστήρας ;

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Akalestos55 είπε

Διότι θεωρώ πως πρώτον είναι πιο καθαρό καύσιμο, δεύτερον είναι πολύ πιο οικονομικό από τις μπουκάλες, καθώς η τιμή τους ανέρχεται στα 55€.

Η μπουκάλα στα 55€ περιλαμβάνει την εγγύηση μαζί. Τις επόμενες φορές (που απλά ανταλλάζεις τη μπουκάλα με γεμάτη) δίνεις 20-25 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Η μπουκάλα στα 55€ περιλαμβάνει την εγγύηση μαζί. Τις επόμενες φορές (που απλά ανταλλάζεις τη μπουκάλα με γεμάτη) δίνεις 20-25 ευρώ.

Όχι εννοώ την μπουκάλα που έχει 25 λίτρα καυσίμου την 50αρα μικτή, την μεγάλη για καυστήρα που εχει 55€ και η εγγύηση για την πρώτη είναι επιπλέον 50€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Akalestos55 είπε

Όχι εννοώ την μπουκάλα που έχει 25 λίτρα καυσίμου την 50αρα μικτή, την μεγάλη για καυστήρα που εχει 55€ και η εγγύηση για την πρώτη είναι επιπλέον 50€ 

Α, πάσο, νόμιζα τη 10-kg. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Akalestos55 είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος ως καύσιμο  υγραέριο κίνησης σε ατομικό λέβητα συμπύκνωσης υγραερίου (π.χ. τύπου Riello) ; Διότι θεωρώ πως πρώτον είναι πιο καθαρό καύσιμο, δεύτερον είναι πολύ πιο οικονομικό από τις μπουκάλες, καθώς η τιμή τους ανέρχεται στα 55€. Έχει βγάλει κάποια errors ο καυστήρας ;

Σας ευχαριστώ πολύ

Δηλαδή να γεμίζεις τις μεγάλες μπουκάλες σε πρατήριο από την αντλία του LPG?

Οικονομικό μεν, παράνομο κι επικίνδυνο δε. Έχεις βρει πρατήριο που θα δέχεται να το κάνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...