Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Φίλε μου βάλε ένα καλό αιρκοντίσιον.

Μυρωδιά έχει πάντα και το σημαντικότερο εισπνέεις τα καυσαέρια,ότι χειρότερο δλδ 

Του χρόνου φίλε μου όπως είχαμε πει πάλι και στην προηγούμενη σελίδα μαζί!

Φέτος όπως σου είπα δυστυχώς δεν βγαίνουν τα κουκιά 🤷🏼‍♂️

Αν μπορούσες να μου πεις και μια άποψη σε αυτό που ρώτησα θα σου ήμουν ευγνώμων 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταθέτω την εμπειρία μου προς πάσα ενδιαφερόμενο.

Πριν απο 1,5 μήνα προέβη σε μετατροπή του λέβητα φυσικού αερίου σε υγραέριο.

Κόστος μετατροπής(αλλαγή μπέκ,φλογέρα, διάφορα εξαρτήματα+εργασία) 300 ευρώ.

Ο λόγος που το έκανα ήταν καθαρά για αυτονόμησηυ και όχι τόσο για το κόστος.

Το σπίτι βρίσκεται θεσσαλονίκη(για να έχετε άποψη περί κρύου κτλ), 65τμ.

Εχω σύνολο 5(2 στυλα) σώματα στο σπίτι.

Για λόγους οικονομίας(να υπάρχουν τα χρήματα να αγοράσω εκείνη την στιγμή αν γίνει στραβή) επέλεξα μια 15αρα και μια 25αρα φιάλη.

Το κόστος της 15αρας(περιεχόμενο) και της 25αρας είναι 30 και 52 ευρώ αντίστοιχα.

Για το μήνα Γενάρη με ήπια σχετικά χρήση(εννοείται όχι φουλ οικονομία), με το θερμοστάτη μόνιμα στους 20βαθμούς και με κανα 1-2 μπανάκια(έχω ηλιακό οπότε μεγάλο μέρος του νερού για μπάνιο κτλ το γλυτώνω απο τον καυστήρα) το μήνα την έβγαλα με δύο 25αρες και μία 15αρα, σύνολο 134 γιούρια.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι καθυστερεί αρκετά παραπάνω να ανεβάσει θερμοκρασία στο νερό(λόγω προφανώς της διαφοράς θερμοδυναμικής μεταξύ φ. αερίου και υγραερίου), αλλά θα ζήσουμε.

Επεξ/σία από piiii
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Του χρόνου φίλε μου όπως είχαμε πει πάλι και στην προηγούμενη σελίδα μαζί!

Φέτος όπως σου είπα δυστυχώς δεν βγαίνουν τα κουκιά 🤷🏼‍♂️

Αν μπορούσες να μου πεις και μια άποψη σε αυτό που ρώτησα θα σου ήμουν ευγνώμων 😊

Εγώ για λίγο που είχα δεν βρήκα. Δεν το έψαξα και πολύ όμως γιατί με το που είδα ότι δεν φεύγει η μυρωδιά την πήγα πίσω.

Αυτά είναι για εξωτερική χρήση. Είναι όπως είναι πχ η σόμπες υγραερίου στις καφετέριες. Ότι έχει φλόγα έχει καύση οπότε αν δεν έχει σωλήνα να τα διώχνει εκτός σπιτιού όπως οι σόμπες δεν το ανάβεις. Υπογράφεις την θανατική σου καταδίκη γιατί είναι σαν να είσαι πίσω από εξάτμιση αυτοκινήτου συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vaggooss είπε

Υπογράφεις την θανατική σου καταδίκη γιατί είναι σαν να είσαι πίσω από εξάτμιση αυτοκινήτου συνεχώς.

Ας μη ξαναμαγειρέψω, με βλέπω να ψοφάω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Υπερβολές, το υγραέριο είναι πολύ πιο "καθαρό" καύσιμο, εξ ου και επιτρέπεται η χρήση για θέρμανση και για μαγείρεμα.

Για θέρμανση δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται ως σόμπα σε εσωτερικο χώρο. Επιτρέπεται με καυστήρα. Αν διαβάσεις οδηγίες χρήσης στις σόμπες πουεουν οι καφετέριες λέει απαγορεύεται η χρήση σε κλειστό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ποιος απ'όλους ζει , αλλά το μόνο σίγουρο ότι αφού υπάρχει καύση, υπάρχουν και παράγωγα αυτής, με ότι αυτό συνεπάγεται . Βέβαια πολλοί χρησιμοποιούν σόμπες υγραερίου ή κεροσαν. Κι εγώ πιτσιρικάς θυμάμαι να έχουμε σπίτι μας. Καλό είναι να την αποφεύγουμε αυτού του τύπου θέρμανση , αλλά θα μου πειτε ότι το κρύο δε παλεύεται (α ρε ψεύτες λοκομοντο) , οπότε ο καθένας ζεστενεται όπως μπορεί. Εδώ ,εν έτει 23 και υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν μαγκάλια. Οπότε τι ψάχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

^ Μ 'αυτή τη λογική πρέπει να ζουμε σε τέντες , ούτε καν σκηνές, γιατί εκπνέουμε καυσαέρια 😕

Τι σχέση έχει η τέντα με την θέρμανση που συζηταμε??? Τώρα το εψαξα λίγο και λέει να χρησιμοποιούνται σε καλά αεριζόμενο σπίτια. Δλδ στην ουσία να αεριζεις συχνά η να έχεις μόνιμα κάποια ανάκληση. Άρα γιατί το λέει αυτό?? Αλλά εκτός αυτού ας μην μάθουμε τώρα βασικά πράγματα. Έχει φλόγα??? Ναι έχει άρα εκπέμπει καυσαέρια. Ελάχιστα μεν αλλά είναι καυσαέρια οπότε τα εισπνέεις. Καύση ορυκτού καυσίμου ίσον θανατηφόρο τελεια και παύλα. Όπως και τα τζάκια ανοιχτού τύπου λένε να μην τα καις πάνω από 2 ώρες γιατί μετά από το 2ωρο συγκεντρώνονται μεγάλες ποσότητες επιβλαβών μικροσωματιδιων.

Το μαγείρεμα είναι για μια ώρα περίπου και μετά αεριζεις το σπίτι ούτος η αλλος. Αλλά και πάλι είναι καυσαέρια που έστω για λίγο τα εισπνέεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες σόμπες στις καφετέριες λόγο της μεγάλης ισχύος δεν κάνουν έτσι κι αλλιώς για κλειστούς χώρους 

Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι ιδανικό να θερμαίνεται  μόνιμα κάποιος με φορητές σόμπες υγραερίου ή κηροζίνης αλλά δεν τις αντιμετωπίζω ουτε απορριπτικά , ούτε φοβικά. Για μια έκτακτη ανάγκη όπως η διακοπή ρεύματος ή  σε πολύ ψυχρές περιόδους με διακοπτόμενη λειτουργία κεντρικής θέρμανσης βολεύουν. 

Κατά τα άλλα τα γράφεις μπερδεμένα ίσως γιατί αγνοείς τα βασικά (είτε δεν τα έμαθες ποτέ ή τα ξέχασες)

Όλες οι καύσεις παράγουν καυσαέρια

Καύση είναι η ένωση άνθρακα (ή και υδρογονάνθρακα ) με οξυγόνο με την ταυτόχρονη απελευθέρωση θερμότητας. Δεν είναι απαραίτητο ότι η καύση ορυκτού καυσίμου παράγει τοξικά αέρια ούτε ότι οδηγεί στο θάνατο. Τοξικοί ρύποι μπορεί να προκύψουν και από βιοκαύσιμα (μή ορυκτά).

Η καύση σε κλειστό χώρο μπορεί να εξαντλήσει το οξυγόνο που να οδηγήσει στο θάνατο ανεξαρτήτως προέλευσης καυσίμου (ορυκτού ή μη) και όχι τα καυσαέρια.

 

Τα καυσαέρια μπορούν να είναι "ουδέτερα" όταν έχεις τέλεια καύση . ή και τοξικά.

Τα καυσαέρια δεν είναι απαραίτητο ότι περιέχουν ρύπους.

Αυτή τη στιγμή από τη μύτη σου βγαίνουν καυσαέρια αλλά είσαι μια χαρά όπως και οι γύρω σου 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Οι μεγάλες σόμπες στις καφετέριες λόγο της μεγάλης ισχύος δεν κάνουν έτσι κι αλλιώς για κλειστούς χώρους 

Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι ιδανικό να θερμαίνεται  μόνιμα κάποιος με φορητές σόμπες υγραερίου ή κηροζίνης αλλά δεν τις αντιμετωπίζω ουτε απορριπτικά , ούτε φοβικά. Για μια έκτακτη ανάγκη όπως η διακοπή ρεύματος ή  σε πολύ ψυχρές περιόδους με διακοπτόμενη λειτουργία κεντρικής θέρμανσης βολεύουν. 

Κατά τα άλλα τα γράφεις μπερδεμένα ίσως γιατί αγνοείς τα βασικά (είτε δεν τα έμαθες ποτέ ή τα ξέχασες)

Όλες οι καύσεις παράγουν καυσαέρια

Καύση είναι η ένωση άνθρακα (ή και υδρογονάνθρακα ) με οξυγόνο με την ταυτόχρονη απελευθέρωση θερμότητας. Δεν είναι απαραίτητο ότι η καύση ορυκτού καυσίμου παράγει τοξικά αέρια ούτε ότι οδηγεί στο θάνατο. Τοξικοί ρύποι μπορεί να προκύψουν και από βιοκαύσιμα (μή ορυκτά).

Η καύση σε κλειστό χώρο μπορεί να εξαντλήσει το οξυγόνο που να οδηγήσει στο θάνατο ανεξαρτήτως προέλευσης καυσίμου (ορυκτού ή μη) και όχι τα καυσαέρια.

 

Τα καυσαέρια μπορούν να είναι "ουδέτερα" όταν έχεις τέλεια καύση . ή και τοξικά.

Τα καυσαέρια δεν είναι απαραίτητο ότι περιέχουν ρύπους.

Αυτή τη στιγμή από τη μύτη σου βγαίνουν καυσαέρια αλλά είσαι μια χαρά όπως και οι γύρω σου 

Δεκτό.

Αλλά όταν καίνε κηροζίνη η προπάνιο σίγουρα έχει ρύπους. Και η καθημερινή χρήση είναι ότι χειρότερο. Σποραδικά όπως ανέφερες για κάποιους λόγους όπως διακοπή ρεύματος εννοείται πως θα κοιτάξεις να ζεσταθείς,εγώ και πάλι θα προτιμούσα να έχω άλλον τρόπο γι'αυτη την περίπτωση όπως πχ ενεργειακό τζάκι. Όσοι έχουμε ενεργειακό τζάκι ξέρουμε ότι και .ε αυτό μαυρίζουν οι τοίχοι από το άνοιγμα και κλείσιμο της πόρτας. Άρα και πάλι έχεις κάποια εκροή καπνού. Δεν είμαι χημικός κλπ για να τα ξέρω αναλυτικα αλλά αποτι έχω διαβάσει το υγραέριο και το φυσικό έχουν 30% λιγότερες εκπομπές επιβλαβών αερίων για το περιβάλλον απο το πετρέλαιο αν θυμάμαι σωστά το ποσοστό. Άρα είναι επιβλαβή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεκτό.

Αλλά όταν καίνε κηροζίνη η προπάνιο σίγουρα έχει ρύπους. Και η καθημερινή χρήση είναι ότι χειρότερο. Σποραδικά όπως ανέφερες για κάποιους λόγους όπως διακοπή ρεύματος εννοείται πως θα κοιτάξεις να ζεσταθείς,εγώ και πάλι θα προτιμούσα να έχω άλλον τρόπο γι'αυτη την περίπτωση όπως πχ ενεργειακό τζάκι. Όσοι έχουμε ενεργειακό τζάκι ξέρουμε ότι και .ε αυτό μαυρίζουν οι τοίχοι από το άνοιγμα και κλείσιμο της πόρτας. Άρα και πάλι έχεις κάποια εκροή καπνού. Δεν είμαι χημικός κλπ για να τα ξέρω αναλυτικα αλλά αποτι έχω διαβάσει το υγραέριο και το φυσικό έχουν 30% λιγότερες εκπομπές επιβλαβών αερίων για το περιβάλλον απο το πετρέλαιο αν θυμάμαι σωστά το ποσοστό. Άρα είναι επιβλαβή. 

Λάθος

http://molwave.chem.auth.gr/fabchem/?q=node/262

Αναφορά σε κείμενο

Οι υδρογονάνθρακες, όπως και πολλές άλλες ενώσεις, οξειδώνονται από το οξυγόνο. Η οξείδωσή τους συνοδεύεται από έκλυση θερμότητας και φως (φλόγα). Μάλιστα, η θερμότητα που παράγεται είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με άλλες ενώσεις. Τα προϊόντα της καύσης τους καλούνται καυσαέρια.

Όταν η οξείδωση των υδρογονανθράκων γίνεται παρουσία αρκετού οξυγόνου, η καύση είναι πλήρης και τα προϊόντα, δηλαδή τα καυσαέρια, είναι το διοξείδιο του άνθρακα και το νερό.

Παρακάτω δίνονται οι χημικές εξισώσεις της πλήρους καύσης μερικών υδρογονανθράκων.

Mεθάνιο:

CΗ 4 (g) + 2O 2 (g)  CO 2 (g) +2Η 2 Ο(g) + Θερμότητα
Αιθάνιο:

2C 2 Η 6 (g) + 7O 2 (g)  4CO 2 (g) + 6Η 2 Ο(g) + Θερμότητα
Προπάνιο:

C 3 Η 8 (g) + 5O 2 (g)  3CO 2 (g) + 4Η 2 Ο(g) + Θερμότητα
Βουτάνιο:

2C 4 Η 10 (g) +13 O 2 (g)  8CO 2 (g) + 10Η 2 Ο(g) + Θερμότητα
Αιθένιο:

C 2 Η 4 (g) + 3O 2 (g)  2CO 2 (g) + 2Η 2 Ο(g) + Θερμότητα
Προπένιο:

2C 3 Η 6 (g) + 9O 2 (g)  6CO 2 (g) + 6Η 2 Ο (g)+ Θερμότητα
Αιθίνιο:

2C 2 Η 2 (g) + 5O 2 (g)  4CO 2 (g) + 2Η 2 Ο(g) + Θερμότητα
Προπίνιο:    C 3 Η 4 (g) + 4O 2 (g)  3CO 2 (g) + 2Η 2 Ο(g) + Θερμότητα
Όταν δεν υπάρχει αρκετό οξυγόνο για την πλήρη καύση των υδρογονανθράκων προς CO 2 και Η 2 Ο, η καύση είναι "ατελής" και μπορεί να έχει ως προϊόν το μονοξείδιο του άνθρακα, CO, που είναι τοξικό αέριο, με βάση τη χημική εξίσωση (για το προπάνιο):

   2C 3 Η 8 (g)+ 7O 2 (g)  6CO(g) + 8Η 2 Ο(g) + Θερμότητα

Με ακόμα λιγότερο οξυγόνο από την ατελή καύση προκύπτει άνθρακας που δίνει και την καπνιά.

   C 3 Η 8 (g) + 2O 2 (g)  3C(s) + 4Η 2 Ο(g) + Θερμότητα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεκτό.

Αλλά όταν καίνε κηροζίνη η προπάνιο σίγουρα έχει ρύπους. Και η καθημερινή χρήση είναι ότι χειρότερο. Σποραδικά όπως ανέφερες για κάποιους λόγους όπως διακοπή ρεύματος εννοείται πως θα κοιτάξεις να ζεσταθείς,εγώ και πάλι θα προτιμούσα να έχω άλλον τρόπο γι'αυτη την περίπτωση όπως πχ ενεργειακό τζάκι. Όσοι έχουμε ενεργειακό τζάκι ξέρουμε ότι και .ε αυτό μαυρίζουν οι τοίχοι από το άνοιγμα και κλείσιμο της πόρτας. Άρα και πάλι έχεις κάποια εκροή καπνού. Δεν είμαι χημικός κλπ για να τα ξέρω αναλυτικα αλλά αποτι έχω διαβάσει το υγραέριο και το φυσικό έχουν 30% λιγότερες εκπομπές επιβλαβών αερίων για το περιβάλλον απο το πετρέλαιο αν θυμάμαι σωστά το ποσοστό. Άρα είναι επιβλαβή. 

Δεκτή η επιλογή σου 

Για να μείνουμε εντός θέματος, χρησιμοποιώ σόμπα υγραερίου σε εσωτερικό χώρο όταν κάνει πολύ κρύο ως συμπληρωματική θέρμανση για μερικές ώρες της ημέρας.

Η χρήση αυτού του τύπου θέρμανσης είναι ασφαλής σε εσωτερικό χώρο υπό προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...