Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν ξέρω τί βάζεςι/τί δεν βάζεις, δεν ξέρω για λάδια/ξύδια  δεν ξέρω με ποιούς έχεις μιλήσει (καιδ εν με νοιάζει) - ξέρω ότι από πέρσι που γεμίζω σε βενζινάδικο ούτε καν η δικιά μου παραπονιέται πια που είναι και "δύσκολη" σαν άνθρωπος, και πριν "της μύριζε" (με ετοιματζίδικες φιάλες).-

μετριοφροσύνη ούμπερ άλλες

Κοιτα ενα απο τα δυο παιζει. Πραγματικα καις καλη ποιοτητα(δεν μυριζει,καλη αποδοση) ή δεν ετυχε να εχεις ακομα μετρο συγκρισης με τετοια ''ποιοτητα''

Και ειπα και πιο πανω πως το καταλαβαινουμε κοκκινιζει μονο! Δεν πρεπει να υπαρχει ιχνος μπλε φλογας..!!!!

 

57 λεπτά πριν, korakios είπε

σε νοθευμένα , όχι νορμάλ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

😂

Το lpg εχει μεσα λαδι και αυτο ειναι ακομα περισσοτερο καρκινογονο οταν καιγεται γιατι το εισπνεουμε σε κλειστο χωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

πως το καταλαβαινουμε κοκκινιζει μονο! Δεν πρεπει να υπαρχει ιχνος μπλε φλογας..!!!!

...αν εννοείς την φλόγα που κρατάει αναμμένες τις εστίες, δίπλα μου είναι και είναι πιο μπλε κι από στρουμφάκι (χωρίς μυρωδιά από μυρωδιά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Εγγυημενη η απαντηση σου? Γνωριζεις?

γνωρίζω αναφορές απο δυσλειτουργία σε lpg μοτέρ και τα φίλτρα βρώμικα (νοθεία)

το lpg ΔΕΝ πρέπει να έχει λάδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Δεν πρεπει να υπαρχει ιχνος μπλε φλογας..!!!!

 

8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Το lpg εχει μεσα λαδι

 

Αναφορά σε κείμενο

Blue flames are good

https://www.elgas.com.au/blog/1585-why-does-a-gas-flame-burn-blue-lpg-gas-natural-propane-methane/

Για το λάδι απαντήθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

...την πρώτη να πάρεις, άλλωστε όλες οι σόμπες "ίδιες είναι" - ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσεις παραπάνω δεκάευρα για το τίποτα. Τις εγγυήσεις του μόνο δες (θα προτιμήσεις 2ετή προφανώς, αν κάποια κάπου έχει 1 έτος). Επίσης οι "φτηνιάρες" απλώς έχουν πιο φτηνή/λεπτή λαμαρίνα, βάψιμο που ίσως αντέξει λιγότερο κτλ (χτυπήματα/σκουριά). Αν σε νοιάζει η ποιότητα από αυτής της άποψης, δες κάτι άλλο (ιδανικά να το δεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ όμως).

Την πρώτη την έχω πάρει προ 2μήνου από Πράκτικερ (διαφορετικός ο υλοποιητής, αλλά ο κατασκευαστής ίδιος), μια χαρά είναι, πριν είχα (και συνεχίζω να έχω εδώ και 5ετία - δουλεύουν κανονικά) 2 "Eurolamp" από Μερλίν (άλλη φτηνοφασονατζίδικη μάρκα). Ένα "συν" (πες) που έχει, είναι ότι διπλώνει αρκετά (όπως φαίνεται στην φωτό) και μπαίνει σε κουτί μεγέθους, πόσο να πω, 40άρας τηλεόρασης; 35άρας; Κάπου 'κει. Δηλαδή στο κουτί της δεν πιάνει πολύ χώρο. Μη φανταστείς όμως ότι όταν την συναρμολογήσεις (τις μισές λαμαρίνες της δηλαδή θα βιδώσεις, άντε πες σε ένα μισάωρο με μία ώρα από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις να ανοίγεις το κουτί), θα μπορείς και να την διπλώνεις έτσι, με την μία, βγάζοντας πχ απλά την φιάλη στο τέλος του χειμώνα: θα πρέπει να ΞΕΒΙΔΩΣΕΙΣ μερικές βίδες (γι' αυτό, όταν θα την συναρμολογείς, μπορείς να επιλέξεις να,,,παραλείψεις να βάλεις κάποιες, ώστε στην αποσυναρμολόγηση να κάνεις λιγότερο κόπο). Η διαφορά/το καλό από τις άλλες σόμπες (γενικώς) είναι ότι εκείνες είναι περτσινωμένες και όχι βιδωμένες (και "δεν μπορείς" να τις παρα-διπλώσεις, αν θες).

Για περισσότερες "συμβουλές", διάβασε το θρεντ προς τα πίσω. Πχ σήμερα και χθες έγραψα μερικά πράγματα.

Ευχαριστώ παρά πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! Θα πάρω αν είναι αυτήν για αρχή και πιστεύω όλα θα πάνε καλά. 
ναι ναι με το βρω χρόνο θα διαβάσω όλο το θέμα από την αρχή! Ευχαριστώ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gmarios13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι και εγώ στην αναζήτηση λύσης σχετικά με την θέρμανση σε πολυκατοικία στο Νέο Φάληρο της Αθήνας. Η πολυκατοικία είναι κατασκευής του 80, αποτελείται από 30 διαμερίσματα και διαθέτει κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο. Τα τελευταία χρόνια μετά από συνελεύσεις, το καλοριφέρ ανοίγει για περίπου 3 ώρες τα απογεύματα και εφόσον η εξωτερική θερμοκρασία έχει πέσει κάτω από τους 10 βαθμούς. Το διαμέρισμα μας είναι στο ισόγειο (υπάρχουν υπερυψωμένα υπόγεια από κάτω) και σαν λύση για θέρμανση κατά τις υπόλοιπες ώρες χρησιμοποιούμε μία σόμπα κηροζίνης. Η θερμοκρασία με την σόμπα είναι σε πολύ καλά επίπεδα για το σαλόνι και την κουζίνα που ανάβει, αλλά δεν καλύπτει όλο το διαμέρισμα (120 τετραγωνικά). Πριν 3 χρόνια αλλάξαμε τα κουφώματα με νέα PVC και τριπλά τζάμια οπότε και βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση. Φέτος σκεφτόμαστε και την ιδέα της αυτονομίας με χρήση λέβητα αερίου και φιάλες στο μπαλκόνι. Ξέρω ότι το κόστος θα ξεφύγει επειδή θέλουμε να περάσουμε και καινούριες σωλήνες, αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση. Ο προβληματισμός μου είναι σχετικός με το κόστος των φιαλών, επειδή αλλού διαβάζω για μία φιάλη ανά 2-3 ημέρες και αλλού για μια φιάλη ανά 10ημερο. Τι τελικά ισχύει?

 

Οπως έγραψαν και τα παιδιά παραπάνω, ειναι σχετικο το τι θα κάψει. Ειναι και ο τρόπος που το λειτουργεις.

Π.χ. εγω το ανοιγω όταν ο θερμοστάτης πέσει κάτω απο 19 στο σπιτι και το βάζω στους 20,5 και μετά στους 21 όταν πιάσει θερμοκρασία. Το αφηνω ανοιχτο περιπου 5 με 6 ωρες την ημέρα. Με τέτοια χρηση η μπουκάλα μπορει να κρατησει και 20 μέρες. Ομως έχω καινουργια κουφωματα και μονωμένο διαμέρισμα.

Επίσης αν για κάποιο λόγο (πχ ανοιξουμε) και η θερμοκρασία πέσει κάτω απο 17, θα ανοιξω λιγο το κλιματιστικο να "σπάσει" και μετά τη θέρμανση. Με αυτο το τροπο δε θα λειτουργει συνέχεια ο λέβητας.

Στα χιόνια πχ πέρσι που το ειχα ολη μέρα στους 21, επίσης δεν έκαψε πολύ (την έκαψε νομιζω σε 8 μέρες), διότι κράταγε θερμοκρασία το σπίτι.

Οι φιάλες για θέρμανσης ειναι οι 25άρες προπανίου. Οι άλλες οι μικρές δε κάνουν για αυτη τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 8:40 ΠΜ, Doubt είπε

Δεν το λεω για αντιπαραθεση γιατι και γω lpg χρησιμοποιω..  Το lpg περιεχει μεσα λαδι για να λιπαινονται οι βαλβιδες και ενας μαγαζατορας με ειδη υγραεριου αυτο μου ειχε πει,οτι με το lpg δεν εχω δυνατη φωτια(κοκκινη) επειδη περισσοτερο μπλεδιζει..  Και επειδη στα τοσα χρονια που γεμιζω πετυχα 2-3 φορες τετοιο υγραεριο/καυση που οσο και να το δυναμωνα δεν λαμπαδιαζε στο πανω μερος της πλακας αλλα εβγαζε δυνατο κοκκινο με πιεση..!  Αποτελεσμα διπλασια αποδοση ενω η μυρωδιά ανεπαισθητη!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...και να ξέρει κάποιος (αν και το "ανατολικά/Καλαμαριά" είναι ΠΟΛΥ φλου), σιγά μη σου πει...

Μόνος ξεκινάς με το αμάξι (που ελπίζω να έχεις - ή ΕΣΤΩ το μηχανάκι, "για πιο γρήγορα") από το πλησιέστερο σε εσένα βενζινάδικο και πηγαίνεις και ρωτάς (ιδανικά τον ιδιοκτήτη ή τον "υπεύθυνο βάρδιας" ΕΣΤΩ). Αν άκυρο, τότε πας στο αμεέσως επόμενο πλησιέστερο κ.ο.κ. (κάνοντας έναν "κύκλο" γύρω από την βάση σου, του οποίου την ακτίνα επεκτείνεις σταδιακά, μέχρι όσο χιλιόμετρα θεωρείς ότι σε παίρνει να πηγαίνεις να γεμίζεις ΑΝ βρεις τελικά τέτοιο). Μόνο έτσι.

Εκτός κι αν συνεχίζουν να υπάρχουν "χριστιανοί" (εδώ μέσα) και κάποιος που τύχει να δει το ποστ σου είναι ΟΚ με το να σου πει την "άκρη" του...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, perelevas είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και δεν καταλαβαίνω. Κάνουμε τίποτα παράνομο;

Λόγω αμάθειας ρωτάω, καλοπροαιρετα. 

Η αναγόμωση φιάλης σε πρατήριο απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας.

Το να ρωτάς βέβαια δεν απαγορεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...