Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καλυτερος συνδυασμος με σομπα υγραεριου ειναι σομπα και αφυγραντηρας.Η σομπα υγραεριου αποδιδει καλα αλλα παραγει αρκετη υγρασια στο χωρο.Εαν τη συνδυασεις με εναν αφυγραντηρα λογικα θα σε καλυψει 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι και εγώ στην αναζήτηση λύσης σχετικά με την θέρμανση σε πολυκατοικία στο Νέο Φάληρο της Αθήνας. Η πολυκατοικία είναι κατασκευής του 80, αποτελείται από 30 διαμερίσματα και διαθέτει κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο. Τα τελευταία χρόνια μετά από συνελεύσεις, το καλοριφέρ ανοίγει για περίπου 3 ώρες τα απογεύματα και εφόσον η εξωτερική θερμοκρασία έχει πέσει κάτω από τους 10 βαθμούς. Το διαμέρισμα μας είναι στο ισόγειο (υπάρχουν υπερυψωμένα υπόγεια από κάτω) και σαν λύση για θέρμανση κατά τις υπόλοιπες ώρες χρησιμοποιούμε μία σόμπα κηροζίνης. Η θερμοκρασία με την σόμπα είναι σε πολύ καλά επίπεδα για το σαλόνι και την κουζίνα που ανάβει, αλλά δεν καλύπτει όλο το διαμέρισμα (120 τετραγωνικά). Πριν 3 χρόνια αλλάξαμε τα κουφώματα με νέα PVC και τριπλά τζάμια οπότε και βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση. Φέτος σκεφτόμαστε και την ιδέα της αυτονομίας με χρήση λέβητα αερίου και φιάλες στο μπαλκόνι. Ξέρω ότι το κόστος θα ξεφύγει επειδή θέλουμε να περάσουμε και καινούριες σωλήνες, αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση. Ο προβληματισμός μου είναι σχετικός με το κόστος των φιαλών, επειδή αλλού διαβάζω για μία φιάλη ανά 2-3 ημέρες και αλλού για μια φιάλη ανά 10ημερο. Τι τελικά ισχύει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gmarios13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι και εγώ στην αναζήτηση λύσης σχετικά με την θέρμανση σε πολυκατοικία στο Νέο Φάληρο της Αθήνας. Η πολυκατοικία είναι κατασκευής του 80, αποτελείται από 30 διαμερίσματα και διαθέτει κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο. Τα τελευταία χρόνια μετά από συνελεύσεις, το καλοριφέρ ανοίγει για περίπου 3 ώρες τα απογεύματα και εφόσον η εξωτερική θερμοκρασία έχει πέσει κάτω από τους 10 βαθμούς. Το διαμέρισμα μας είναι στο ισόγειο (υπάρχουν υπερυψωμένα υπόγεια από κάτω) και σαν λύση για θέρμανση κατά τις υπόλοιπες ώρες χρησιμοποιούμε μία σόμπα κηροζίνης. Η θερμοκρασία με την σόμπα είναι σε πολύ καλά επίπεδα για το σαλόνι και την κουζίνα που ανάβει, αλλά δεν καλύπτει όλο το διαμέρισμα (120 τετραγωνικά). Πριν 3 χρόνια αλλάξαμε τα κουφώματα με νέα PVC και τριπλά τζάμια οπότε και βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση. Φέτος σκεφτόμαστε και την ιδέα της αυτονομίας με χρήση λέβητα αερίου και φιάλες στο μπαλκόνι. Ξέρω ότι το κόστος θα ξεφύγει επειδή θέλουμε να περάσουμε και καινούριες σωλήνες, αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση. Ο προβληματισμός μου είναι σχετικός με το κόστος των φιαλών, επειδή αλλού διαβάζω για μία φιάλη ανά 2-3 ημέρες και αλλού για μια φιάλη ανά 10ημερο. Τι τελικά ισχύει?

 

Δεν μπορει κανεις να σου δωσει μια αντικειμενικη απαντηση για το ποσες μπουκαλες θα χρειαζεσαι αφου το καθε σπιτι ειναι ξεχωριστο! Σκεψου εμενα σε 129 τμ με μετριες μονωσεις, οι δυο μπουκαλες και για 2 ωρες καυσης καθε μερα μου κρατανε ~15 μερες..24kw λεβητας.Τωρα που μιλαμε οι 25αρες στοιχιζουν εδω που μενω εγω 50 ευρω, φανταζομαι και στην Αθηνα περιπου εκει θα ειναι, οποτε αν μπορεις να κανεις μπακαλιστικα εναν υπολογισμο με βαση το σπιτι σου....

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Καλημερα σε ολους. Περυσι σε σπιτι 60+ τετραγωνικων εκαιγα κλιματιστικο στους 30 και οπως ηταν φυσικο πληρωσα πολλα στην ηρων, τα οποια τα πληρωσα κ με δυσκολια. Φετος μου ειπαν οι δικοι μου να αγορασω σομπα υγραεριου και να εχω το κλιματιστικο στους 20 ολη μερα. Εγω κατα βαση δουλευω απο το πρωι και επιστρεφω σπιτι στις 8-9 το βραδυ. Απλα χρειαζομαι τουλαχιστον 23 βαθμους για να ζεσταθω. Το κλιματιστικο στους 20-22 δινει στο σπιτι μια θερμοκρασια 18-19 προφανως γτ υπαρχουν καποιες απωλειες. Τι αποψη εχετε; Σκεφτομαι επισης να μεταφερθω στο σαλονι κ να κλεισω την κρεβατοκαμαρα. Υπαρχει γενικα επικινδυνοτητα με τις σομπες υγραεριου; Δε θα κοιμαμαι φυσικα με ανοιχτη σομπα. Βρηκα την τοπ σελερ στο σκρουτζ κ εχει καλες κριτικες. Θυμαμαι οτι πριν καμια δεκαετια, για να ζεσταθεις με σομπα υγραεριου επρεπε να κατσεις μπροστα της. Βοηθεια παιδια τα φωτα σας.

Αν το κλιματιστικό σου είναι 5-10 χρόνων (στο περίπου στο λέω, γιατί παίζουν κι άλλα, όπως η μάρκα) μπορεί και να είναι πιο ενεργοβόρο από όσο "πρέπει". Αν μπορείς να βάλεις στην μπρίζα του έναν μετρητή κατανάλωσης (~15-20€) να δεις πόσο πραγματικά καίει όταν το έχεις "συνεχώς ανοιχτό", είναι ιδανικό. Αν όχι, τουλάχιστον άσε ΜΟΝΟ αυτό σε λειτουργία (ούτε καν το ψυγείο), πάνε "στο ρολόι της ΔΕΗ" απόγευμα πριν βραδυάσει (και ψάχνεσαι και με φακούς) και  σημείωσε ένδειξη (αν είναι παλιό αναλογικό, θα πάρεις την ένδειξη από την "πάνω ροδέλα" με τους αριθμούς - αν είναι ψηφιακός, κοιτάς την ένδειξη με κωδικό 1.8.0). Άσε να περάσει μια ώρα με ΜΟΝΟ το κλίμα να δουλεύει και ξαναπάνε και δες την νέα ένδειξη (αν έχεις νυχτερινό, θα δεις την πάνω ροδέλα με τους αριθμούς, και κα'ν το όλο αυτό μετά τις 17:30). Αν το συμπέρασμα όλου αυτού είναι ότι με μόνο το κλίμα σε λειτουργία, έχει υπάρξει κατανάλωση 200-300 Βατ, δηλαδή "2" ή "3" ΜΕΤΑ την υποδιαστολή, είσαι εντάξει με το κλιματιστικό. Αν έχει όμως καταναλωθεί μία κιλοβατώρα, δλδ 1.000 Βατ σε μία ώρα,,,,το κλιματιστικό σου δεν συμφέρει και θα πρέπει να το αλλάξεις. Αν ΔΕΝ το συντηρείς "τακτικά" (τουλάχιστον 1 φορά το έτος από τεχνικό, ή/και να βγάζεις να πλένεις τα φλίτρα του, φώναξε τεχνικό μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.

Για το υπνοδωμάτιο, αν δεν έχεις, πάρε ένα ηλεκτρικό υπόστρωμα τουλάχιστον (από αυτά που πλένονται στο πλυντήριο), και ιδανικά πάρε και βάλε από πάνω κι ένα αδιάβροχο επίστρωμα (~15€), με την πλαστικοποιημένη μεριά πάνω από το υπόστρωμα και φυσικά πάνω από όλα αυτά, το σεντόνι, τουλάχιστον για ζέστη στον ύπνο (κάνουν δουλειά, και μάλιστα καλή και καίνε μαξ μόλις 60 Βατ/ώρα συνήθως. Κι όσο πιο χαμηλά έχεις τον ρυθμιστή του, τόσο λιγότερο θα καίει.Αν πχ το βάλεις στο "1" (από τις 3 συνήθως βαθμίδες) καμμιά ώρα πριν πέσεις, μια χαρά θα είναι όταν ξαπλώσεις και για όλη τη νύχτα. Ιδανικά, αν παρακολουθείς τα προϊόντα που φέρνει το Lidl κάθε βδομάδα, έχε κατά νου μήπως πετύχεις κάποιο δικό τους (Silvercrest), καθώς είναι καλά στην ποιότητα και σαν ηλεκτρονικά (ο "ρυθμιστής") και σαν ηλεκτρικά (καλώδια/σύρματα στο υπόστρωμα) και σαν κατασκευή του υποστρώματος (αυτά που βρίσκεις στα άλλα σούμπερμάρκετ, συνήθως "ζακιάζουν" πιο εύκολα, δεν είναι τόσο χοντρά/στιβαρά κτλ). Και φυσικά εντός 3μηνου μπορείς να το επσιτρέψεις σε οποιοδήποτε κατάστημα και "with no questions asked" να πάρεις πίσω τα λεφτά που έδωσες στο ακέραιο. Και 3 χρόνια εγγύηση (στα άλλα, από,,,καθόλου, ή έναν χρόνο και στην καλύτερη 2). Το κακό βέβαια είναι ότι από πέρσι παίζει μέχρι και να έχει σταματήσει να φέρνει, ενώ μέχρι πρόπερσι έφερνε κάποιες φορές μέσα στο χειμώνα - γενικά εύρισκες υπόστρωμα αργά ή γρήγορα. Κι αν φέρνει ακόμα, πέρσι τουλάχιστον πρέπει να έφερε μόνο μία φορά...Επίσης έχει και ρυθμιστή 6 (!) βαθμίδων ΚΑΙ λειτουργία χρονοδιακόπτη ως 12 ωρών (τα άλλα των,,,άλλων, συνήθως καν δεν έχουν χρονοδιακόπτη, είναι συνεχούς λειτουργίας). Αλλά είπαμε: άντε να το πετύχεις (πια). Δεν σε χαλάει να πάρεις ένα πολύ φτηνό μονό, από όπου βρεις, με κόστος λίγο πάνω από 10€, πες μέχρι γύρω στα 15, και αν πετύχεις,,,,λιντλίσιο, να το πάρεις και αυτό (οπωσδήποτε, θα έλεγα εγώ).

Όσο για την υγραερίου, μην την φοβάσαι μεν, να προσέχεις δε. Δες το μακρυνάρι στην κορφή της σελίδας σχετικά με υγραερίου. Και όχι, δεν χρειάζεται "να κάτσεις μπροστά της για να ζεσταθείς" -  δεν ξέρω για την εμπειρία που είχες παλιά και τί ακριβώς συνέβαινε, αλλά μια σόμπα υγραερίου μαι χαρά ζεσταίνει, ακόμα και στην μία από τις τρεις εστίες της, τέτοιο καιρό, χώρο πχ 25 τετραγωνικών (πχ σαλόνι). Πόσο μάλλον αν το κάνεις σε συνδυασμό με κλιματιστικό "στο ρελαντί". Εξαρτάται φυσικά κι από διάφορα άλλα (περιοχή, απώλειες, πόσο κρυώνεις σαν άνθρωπος κτλ-κτλ). Όσο δυναμώνει το κρύο βέβαια, θα χρειαστείς (βράδυ ειδικά) να την βάζεις και στο "2" και στα γερά κρύα και στο 3. Φόβο ιδιαίτερο ΔΕΝ έχεις με το υγραέριο, αρκεί να υπάρχει προσοχή κυρίως κατά την αλλαγή φιάλης - το πιο μεγάλο του ζόρι όμως είναι η υγρασία που προκύπτει από την καύση του. Θα πρέπει να αερίζεις πρωί-βράδυ για κα'να τέταρτο εστω, ή ακόμα και να έχεις "μόνιμα" (σχεδόν δηλαδή) έστω μια "χαραμάδα" ανοιχτή (όχι βέβαια όταν έξω θα έχεις "πολικές θερμοκρασίες"). ΑΛΛΟ είναι το "μανίκι" με την υγραερίου, το κουβάλημα φιαλών...Επίσης, θέλει έρευνα για να καταλήξεις από πού θα τις παίρνεις, καθώς όσο χειμωνιάζει πέφτει χοντρή εκμετάλλευση. Ιδανικά, όποιος θέλει να του βγει πχ γύρω στο 50άρι το μήνα το υγραέριο, θα πρέπει, με δικές του κενές φιάλες (τουλάχιστον 2) να βρει βενζινάδικο (θέλει ψάξιμο στην επριοχή) να του γεμίζει με τιμή υγραεριοκίνησης (ταυτόχρονα γεμίζεις εκεί και περισσότερο, ας πούμε 20 λίτρα μαξ, αν και μπορεί να βάλει μέχρι 23 πες, κι έτσι θα κρατάει και περισσότερο, άρα και λιγότερο συχνές επισκέψεις για φιάλη, εκτός του ότι παίζει να του βγαίνει και μισοτιμή το υγραέριο από αντλία, σε σχέση με το να παίρνει έτοιμη από σχετικά μαγαζιά, όπου και το περιεχόμενο είναι πολύ λιγότερο από όσο μπορεί να πάρει μια φιάλη). Προφανώς ακόμη κι αν βρεις βενζινάδικο να γεμίζεις, σημαίνει περισσότερη ταλαιπωρία από πχ μέχρι και να στην φέρνουν στο σπίτι, έτοιμη. Επίσης, η αρχική αγορά είναι κι αυτή ένα ζόρι, καθώς οι πιο φθηνές σόμπες ξεκινάνε πλέον από 80€ (μέση τιμή κατοστάρικο), και οι τουλάχιστον δύο κενές φιάλες (μία πάνω στη σόμπα και μία καβάτζα), ανάλογα αν θα αγοράσεις από μαγαζί που τις πουλάει ή θα δώσεις "εγγύηση" σε οποιοδήποτε μαγαζί έχει φιάλες (πχ και σε καυσοξυλάδικο θα βρεις, ή και σε βενζινάδικο) και θα πληρώσεις την πρώτη φορά την εγγύηση "για το σίδερο" και μετά κάθε φορά απλά θα πληρώνεις το περιεχόμενο (άλλος ζητά εγγύηση ξερωγώ 15, άλλος 20, 25 κτλ, οπότε θέλει ΚΑΙ αυτό ψάξιμο, να βρεις σε όλα το φθηνότερο: είτε "σίδερο", είτε περιεχόμενο, είτε σόμπα).

Αξίζει πάντως η υγραερίου, αν κάνεις τα παραπάνω "ιδανικά".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Καλημερα σε ολους. Περυσι σε σπιτι 60+ τετραγωνικων εκαιγα κλιματιστικο στους 30 και οπως ηταν φυσικο πληρωσα πολλα στην ηρων, τα οποια τα πληρωσα κ με δυσκολια. Φετος μου ειπαν οι δικοι μου να αγορασω σομπα υγραεριου και να εχω το κλιματιστικο στους 20 ολη μερα. Εγω κατα βαση δουλευω απο το πρωι και επιστρεφω σπιτι στις 8-9 το βραδυ. Απλα χρειαζομαι τουλαχιστον 23 βαθμους για να ζεσταθω. Το κλιματιστικο στους 20-22 δινει στο σπιτι μια θερμοκρασια 18-19 προφανως γτ υπαρχουν καποιες απωλειες. Τι αποψη εχετε; Σκεφτομαι επισης να μεταφερθω στο σαλονι κ να κλεισω την κρεβατοκαμαρα. Υπαρχει γενικα επικινδυνοτητα με τις σομπες υγραεριου; Δε θα κοιμαμαι φυσικα με ανοιχτη σομπα. Βρηκα την τοπ σελερ στο σκρουτζ κ εχει καλες κριτικες. Θυμαμαι οτι πριν καμια δεκαετια, για να ζεσταθεις με σομπα υγραεριου επρεπε να κατσεις μπροστα της. Βοηθεια παιδια τα φωτα σας.

Αυτο που θα σου πω ειναι και πιο κοντα στην πραγματικοτητα! Επειδη δεν μπορει να σου εγγυηθει κανεις την ποιοτητα του υγραεριου θα μενεις λιγο-πολυ δυσαρεστημενη απο τις οσμες και θα αναγκαζεσαι να ανοιγεις συχνα.. και αναλογα τις συνθηκες του χωρου σου μπορει να σου ανεβαζει σε μαγαλα ποσοστα την υγρασια!

Μεινε με το κλιματιστικο αρκει να δουλευει ορθα και απλα κανε αυτο που ειπες να καθεσαι και να ζεσταινεις μονο το σαλονι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

ποιοτητα του υγραεριου

...γι' αυτό ιδανικά γέμισμα σε αντλία υγραεριοκίνησης αμαξιών. ΔΕΝ-ΜΥΡΙΖΕΙ-ΚΑΘΟΛΟΥ (...ελλείψει βουτανίου, που αντιθέτως παίζει στις "έτοιμες" φιάλες). Κακώς δε προεξοφλείς ότι ΘΑ μείνει "λίγο-πολύ δυσαρεστημένη". Κυρίως από την,,,μύτη εξαρτάται, αλλά και από τις απώλειες του χώρου (για τις οποίες έχει ήδη κάνει λόγω η συγκεκριμένη, στο σπίτι της). Είναι μια υπαρκτή πιθανότητα να μην της κάνει η σόμπα υγραερίου και δεν μπορώ να της εξασφαλίσω ότι δεν θα είναι έτσι - αλλά δεν είναι,,,στανταράκι, όπως το δηλώνεις εσύ. Βέβαια δεν είναι να "κάνει δοκιμές" κανείς, με συνολικά κόστη το λιγότερο γύρω στο 150άρι, αλλά μόνο με μια δοκιμή θα μπορούσε κανείς να ήταν σίγουρος. Τεσπα, επειδή κάτι ανέφερε για μια εμεπιρία "προ δεκαετίας", αν της μύριζε τότε (μπορεί βέβαια να μην μίλαγε καν για χρήση από την ίδια στο σπίτι της), ε ίσως να της μυρίσει και τώρα.....

Κατά τ' άλλα προφανώς η σόμπα υγραερίου είναι,,,"απλώς" μια οικονομικότερη λύση για θέρμανση σε σχέση με πετρέλαιο, "θερμοπομπούς" και ακόμη και από κλιματιστικό (έστω κι αν παίζουν προϋποθέσεις για το τελευταίο. Πχ παλαιότητα μηχανήματος). Ακόμη κι αν του "μυρίζει" κάποιου, αν δεν μπορεί ν' ανταπεξέλθει οικονομικά, ΕΙΝΑΙ λύση η σόμπα υγραερίου. Έστω και με τυχόν "θυσίες" (περισσότερος εξαερισμός). Αν πάλι ΔΕΝ έχει οικονομικό ζόρι, ε ναι ας καίει κλίμα και στους 30 βαθμούς, κι ας μην είναι καν τεχνολογίας inverter κτλ, καλύτερη θέρμανση (και πολύ λιγότερη "φασαρία" θα έχει σε σχέση με σόμπα υγραερίου.

5 ώρες πριν, gmarios13 είπε

Ο προβληματισμός μου είναι σχετικός με το κόστος των φιαλών, επειδή αλλού διαβάζω για μία φιάλη ανά 2-3 ημέρες και αλλού για μια φιάλη ανά 10ημερο. Τι τελικά ισχύει?

...αυτό που ισχύει είναι σε τί ένταση θα καιει κάποιος, πόσες ώρες, τί χώρους θα θέλει να ζεστάνει, τί απώλειες υπάρχουν, γενικά τί "μικροκλίμα" έχει η περιοχή (και δη υγρασία), τί καιρό θα κάνει και από πού προμηθεύεται κάποιος υγραέριο (πόσο τεσπα του το πουλάνε). ΜΙΑ απάντηση, φασόν για όλους, δύσκολο λοιπόν.

Όπως επίσης ισχύει ότι το ΥΓΡαέριο, ήταν και είναι από τις πιο φθηνές μεθόδους θέρμανσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πρόταση για σόμπα υγραερίου! Και γενικά έχετε κάποιες συμβουλές γιατί θα χρησιμοποιήσω πρώτη φορά!
Οι σκέψεις μου ήταν μία από αυτές τις 3!


Thermogatz TG-FLD Κεραμική Σόμπα Υγραερίου 4200W Μαύρη 42x33x73cm | Skroutz.gr

Thermogatz TG 4100 Κεραμική Σόμπα Υγραερίου 4100W Μαύρη 42x35x73cm | Skroutz.gr

Rohnson Primavera Κεραμική Σόμπα Υγραερίου 4200W Μαύρη 43x42x78cm | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω. Μια σομπα υγραεριου 4200w τι χωρο θεωρειτε οτι καλυπτει; Θα πειτε τωρα πολλα παιζουν, απωλειες κτλ. Αλλα μεσες ακρες εναν χωρο 40 τετραγωνικα τον καλυπτει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πρόταση για σόμπα υγραερίου! Και γενικά έχετε κάποιες συμβουλές γιατί θα χρησιμοποιήσω πρώτη φορά!
Οι σκέψεις μου ήταν μία από αυτές τις 3!


Thermogatz TG-FLD Κεραμική Σόμπα Υγραερίου 4200W Μαύρη 42x33x73cm | Skroutz.gr

Thermogatz TG 4100 Κεραμική Σόμπα Υγραερίου 4100W Μαύρη 42x35x73cm | Skroutz.gr

Rohnson Primavera Κεραμική Σόμπα Υγραερίου 4200W Μαύρη 43x42x78cm | Skroutz.gr

...την πρώτη να πάρεις, άλλωστε όλες οι σόμπες "ίδιες είναι" - ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσεις παραπάνω δεκάευρα για το τίποτα. Τις εγγυήσεις του μόνο δες (θα προτιμήσεις 2ετή προφανώς, αν κάποια κάπου έχει 1 έτος). Επίσης οι "φτηνιάρες" απλώς έχουν πιο φτηνή/λεπτή λαμαρίνα, βάψιμο που ίσως αντέξει λιγότερο κτλ (χτυπήματα/σκουριά). Αν σε νοιάζει η ποιότητα από αυτής της άποψης, δες κάτι άλλο (ιδανικά να το δεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ όμως).

Την πρώτη την έχω πάρει προ 2μήνου από Πράκτικερ (διαφορετικός ο υλοποιητής, αλλά ο κατασκευαστής ίδιος), μια χαρά είναι, πριν είχα (και συνεχίζω να έχω εδώ και 5ετία - δουλεύουν κανονικά) 2 "Eurolamp" από Μερλίν (άλλη φτηνοφασονατζίδικη μάρκα). Ένα "συν" (πες) που έχει, είναι ότι διπλώνει αρκετά (όπως φαίνεται στην φωτό) και μπαίνει σε κουτί μεγέθους, πόσο να πω, 40άρας τηλεόρασης; 35άρας; Κάπου 'κει. Δηλαδή στο κουτί της δεν πιάνει πολύ χώρο. Μη φανταστείς όμως ότι όταν την συναρμολογήσεις (τις μισές λαμαρίνες της δηλαδή θα βιδώσεις, άντε πες σε ένα μισάωρο με μία ώρα από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις να ανοίγεις το κουτί), θα μπορείς και να την διπλώνεις έτσι, με την μία, βγάζοντας πχ απλά την φιάλη στο τέλος του χειμώνα: θα πρέπει να ΞΕΒΙΔΩΣΕΙΣ μερικές βίδες (γι' αυτό, όταν θα την συναρμολογείς, μπορείς να επιλέξεις να,,,παραλείψεις να βάλεις κάποιες, ώστε στην αποσυναρμολόγηση να κάνεις λιγότερο κόπο). Η διαφορά/το καλό από τις άλλες σόμπες (γενικώς) είναι ότι εκείνες είναι περτσινωμένες και όχι βιδωμένες (και "δεν μπορείς" να τις παρα-διπλώσεις, αν θες).

Για περισσότερες "συμβουλές", διάβασε το θρεντ προς τα πίσω. Πχ σήμερα και χθες έγραψα μερικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...γι' αυτό ιδανικά γέμισμα σε αντλία υγραεριοκίνησης αμαξιών. ΔΕΝ-ΜΥΡΙΖΕΙ-ΚΑΘΟΛΟΥ (...ελλείψει

lpg βαζω χρονια και σχεδον παντα υπαρχει ποσοστο μπλε φλογας! Μου ειχε ειπε και επαγγελματιας του χωρου οτι μεσα εχει λαδι με αποτελεσμα να εχω μειωμενη αποδοση και να μυριζει! Το θεμα ειναι οτι και με αλλους που εχω μιλησει που περνουν την ετοιμη παλι δεν ειναι κατι στανταρ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gmarios13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι και εγώ στην αναζήτηση λύσης σχετικά με την θέρμανση σε πολυκατοικία στο Νέο Φάληρο της Αθήνας. Η πολυκατοικία είναι κατασκευής του 80, αποτελείται από 30 διαμερίσματα και διαθέτει κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο. Τα τελευταία χρόνια μετά από συνελεύσεις, το καλοριφέρ ανοίγει για περίπου 3 ώρες τα απογεύματα και εφόσον η εξωτερική θερμοκρασία έχει πέσει κάτω από τους 10 βαθμούς. Το διαμέρισμα μας είναι στο ισόγειο (υπάρχουν υπερυψωμένα υπόγεια από κάτω) και σαν λύση για θέρμανση κατά τις υπόλοιπες ώρες χρησιμοποιούμε μία σόμπα κηροζίνης. Η θερμοκρασία με την σόμπα είναι σε πολύ καλά επίπεδα για το σαλόνι και την κουζίνα που ανάβει, αλλά δεν καλύπτει όλο το διαμέρισμα (120 τετραγωνικά). Πριν 3 χρόνια αλλάξαμε τα κουφώματα με νέα PVC και τριπλά τζάμια οπότε και βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση. Φέτος σκεφτόμαστε και την ιδέα της αυτονομίας με χρήση λέβητα αερίου και φιάλες στο μπαλκόνι. Ξέρω ότι το κόστος θα ξεφύγει επειδή θέλουμε να περάσουμε και καινούριες σωλήνες, αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση. Ο προβληματισμός μου είναι σχετικός με το κόστος των φιαλών, επειδή αλλού διαβάζω για μία φιάλη ανά 2-3 ημέρες και αλλού για μια φιάλη ανά 10ημερο. Τι τελικά ισχύει?

 

Το πρόγραμμα που θα βγει σε κάνα μήνα για την ανακαίνιση σπιτιού δεν σε πιάνει?

Είναι μέχρι 39 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Μου ειχε ειπε και επαγγελματιας του χωρου οτι μεσα εχει λαδι

σε νοθευμένα , όχι νορμάλ

Spoiler
9 λεπτά πριν, washcloud είπε

Πχ σήμερα και χθες έγραψα μερικά πράγματα.

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Σας ευχαριστω. Μια σομπα υγραεριου 4200w τι χωρο θεωρειτε οτι καλυπτει; Θα πειτε τωρα πολλα παιζουν, απωλειες κτλ. Αλλα μεσες ακρες εναν χωρο 40 τετραγωνικα τον καλυπτει; 

Τον καλύπτει "οριακά" (εξαρτάται και από το πόσες εστίες θες να έχεις αναμμένες, και όπως είπες, παίζουν "χίλια-δυο" άλλα), εννοώντας να είναι η ΜΟΝΗ πηγή θέρμανσης. Αν είναι ΜΑΖΙ με κλίμα, ασυζητητί καλύπτει (και την σόμπα απλά στο "1").

Μια σόμπα υγραερίου, τον μισό χειμώνα (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) τον βγάζει ακόμα και στην μία εστία, σε δωμάτιο 20τμ για να καταλάβεις. Για 40, σίγουρα Δεκέμβρη και Μάρτη θες τουλάχιστον 2 εστίες το βράδυ, πιθανώς χωρίς χρήση άλλου μέσου ταυτόχρονα (Αλλα΄είπαμε: εξαρτάται από διάφορα). Γενάρη και Φλεβάρη θες δύο εστίες τη μέρα και 3 το βράδυ και πάλι οριακά ΜΑΛΛΟΝ θα σου αρκεί για το δικό σου σπίτι. Κάποιες λίγες μέρες που θα είναι εντελώς μπούζι έξω, πιθανώς θα χρειαστείς, ειδικά βράδυ, κι άλλο μέσο ταυτόχρονα, κι ας καίει 24 ώρες στις 3 εστίες η υγραερίου. Ο καθένας όπως βολεύεται είναι, αλλά σε γενικές γραμμές, ναι, η ζέστη που βγάζει μια υγραερίου και στις τριες εστίες της, πάνω-κάτω αρκεί για να βγάλεις και τους πιο κρύους μήνες (Γενάρη/Φλεβάρη), στα 40 τετραγωνικά (να είναι ενιαία βέβαια, κι όχι τίποτε "μακρόστενα".

6 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

lpg βαζω χρονια και σχεδον παντα υπαρχει ποσοστο μπλε φλογας! Μου ειχε ειπε και επαγγελματιας του χωρου οτι μεσα εχει λαδι με αποτελεσμα να εχω μειωμενη αποδοση και να μυριζει! Το θεμα ειναι οτι και με αλλους που εχω μιλησει που περνουν την ετοιμη παλι δεν ειναι κατι στανταρ!!!

...δεν ξέρω τί βάζεςι/τί δεν βάζεις, δεν ξέρω για λάδια/ξύδια  δεν ξέρω με ποιούς έχεις μιλήσει (καιδ εν με νοιάζει) - ξέρω ότι από πέρσι που γεμίζω σε βενζινάδικο ούτε καν η δικιά μου παραπονιέται πια που είναι και "δύσκολη" σαν άνθρωπος, και πριν "της μύριζε" (με ετοιματζίδικες φιάλες).-

7 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

😂

μετριοφροσύνη ούμπερ άλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Το πρόγραμμα που θα βγει σε κάνα μήνα για την ανακαίνιση σπιτιού δεν σε πιάνει?

Είναι μέχρι 39 ετών.

Καλησπερα. Οι αιτησεις για αυτο δεν ετρεξαν ακομα ε; Που μπορω να παρακολουθω αν βγουν αιτησεις για αυτο το προγραμμα;; Γνωριζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Καλησπερα. Οι αιτησεις για αυτο δεν ετρεξαν ακομα ε; Που μπορω να παρακολουθω αν βγουν αιτησεις για αυτο το προγραμμα;; Γνωριζετε;

Στα σάιτ εγώ βλέπω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...