Προς το περιεχόμενο

Αναφορές για σημαντικά προβλήματα στην ενεργοποίηση των Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikοs είπε

Γαμάτος είμαι γιατί ενώ περιτριγυριζομαι από πολλούς “εσυ” δεν γίνομαι το ίδιο. Άντε ενεργοποιήσε την εγκεφαλική σου 10ευρη άδεια τώρα . 

Μπαίνεις σε ένα θέμα για την ενεργοποίηση των WIndows, μας τα πρήζεις κυριολεκτικά τούμπανο με άπειρες αναρτήσεις σχετικά με το πόσο μάγκας είσαι που πήρες μακ, πόσο μέγιστα είναι τα προϊόντα του μήλου, και από πάνω θεωρείς τον εαυτό σου σωστό, έξυπνο και εμάς μακάκες. Τόσο φθάνει η εγκεφαλική σου ουσία, τι να πω.

Και μετά παραπονιόμαστε για τα μνημόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, nikοs είπε

Καμία σχέση τα πιτόγυρα με την όλη συζήτηση, με κατηγορείς για άτοπη παρομοίωση την στιγμή που ο ίδιος χρησιμοποιείς μια ακόμα πιο άτοπη ως επιχείρημα...Η δική μου παρομοίωση ήταν ξεκάθαρη.

Είπα επί λέξη:

"Δεν έχει να κάνει με τα λεφτά φίλε μου , τα 900€ που ένα mac ζητάει είναι περίπου όσα θα σκάσει ο μέσος gamer ... Το θέμα είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία και το κατά πόσον θέλει ο κάθε ένας να σπάει το κεφάλι του ."

Τι εννοώ με το παραπάνω;;;Άντε να στο εξηγήσω γιατί σου φάνηκε δύσκολο...Εννοούσα λοιπόν ότι υπάρχει πολύς κόσμος που δίνει 900€ για να πάρει υπολογιστή. Αυτό και τίποτα παραπάνω.Δεν είπα "Πάρτε mac για να παίζεται παιχνιδάκια". 

Στην τελευταία σου φράση απευθυνόσουν ξεκάθαρα σε εμένα, είπες:

"Αν δε θέλεις να μάθεις πως δουλεύει στα βασικά του ένα pc, προκειμένου να κάνεις τη δουλειά σου, πάρε κάτι άλλο... Ακόμα και Mac, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα: η άγνοια πληρώνεται... "

Και σου ξαναπαντάω όπως και πρίν "Είσαι εσύ σε θέση να εξηγήσεις σε εμένα πως δουλεύει ένας υπολογιστής;;;"

Το ότι κάποιος θέλει να έχει ένα mac δεν τον κάνει λιγότερο γνώστη πληροφορικής από αυτόν που επιλέγει κάποιο άλλο λειτουργικό, τους υπολογιστές τους δημιούργησε ο άνθρωπος για τον υπηρετούν και όχι για τους υπηρετεί αυτός. Η ενασχόληση με τα PC μπορεί να γίνεται ως χόμπι από τον καθένα, δεν σημαίνει ότι πρέπει ως βασικό μου μηχάνημα να έχω ένα linux ή windows. Προσωπικά όλη μέρα δουλεύω επάνω σε Windows & Linux, όταν όμως κάθομαι στο σπίτι μου και θέλω να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή μου για εμένα επιλέγω να έχω ένα mac και το επιλέγω για χ,ψ λόγους που δεν θα κάτσω να τους αναλύσω. Το ίδιο συμβαίνει και με τα tablet , θεωρώ πιο ολοκληρωμένη λύση ένα iPad 9.7 που κοστίζει 300€ από άλλα android στα ίδια λεφτά γιατί πολύ απλά κάνει αυτό που φτιάχτηκε να κάνει σωστά και απροβλημάτιστα.

Φυσικά και όλα είναι θέμα επιλογών, μπορείς εσύ να έχεις και windows xp αν σου κάνουν κέφι...

Αρα δεν καταλαβες το παράδειγμά μου. Έχει αμεση σχεση με αυτό που έγραψες γιατι και στις 2 περιπτώσεις η παρομοίωση γίνεται σε πράγματα που εξυπηρετουν διαφορετικούς στόχους και απευθύνονται σε διαφορετική μερίδα του καταναλωτικού κοινύ και το μόνο που έχουν κοινό είναι η χρηματική αξία. Αυτή πρόβαλες και εσύ στο παράδειγμά σου. Τώρα που στο εξήγησα πιστεύω το κατάλαβες.

Όταν ακριβώς πιο πριν αναλύω το καταναλωτικό κοινό σε σχέση με τα λειτουργικά, τότε είναι αυτονόητο ότι δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά. Αν θέλεις να το λάβεις έτσι το ξεκαθάρισα και στο επόμενο μύνημά μου, άρα δεν έχεις καμία δικαιολογία.

Σου εξήγησα ότι το μεγαλύτερο μέρος των οικιακών χρηστών κάνουν και gaming, άρα το Mac δεν αποτελεί επιλογή γι αυτούς. Όχι επειδή εσύ ανάφερες στο παράδειγμα τον gamer, αλλά επειδή το είχα διαβάσε και σε παλιότερο άρθρο.

https://mygaming.co.za/news/features/89913-there-are-1-8-billion-gamers-in-the-world-and-pc-gaming-dominates-the-market.html

Επίσης για τους περισσότερους επαγγελματίες κυκλοφορούν προγράμματα μόνο σε έκδοση windows,γιατί έχουν το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς. Δε μου αρέσει (θα προτιμούσα τα πράγματα να ήταν πιο μοιρασμένα), αλλά έτσι είναι.  Από τη στιγμή που ο καταναλωτής δεν ανήκει στους επαγγελματικούς κλάδους που υπάρχουν αξιολογα προγράμματα σε Mac (και είναι πολύ λίγοι στο σύνολο των κλαδων) δεν έχει κανένα ουσιαστικό λόγο να παει σε Mac. Τα λεφτά του, βέβαια, ο καθένας τα κάνει ό,τι θέλει και δε μου πέφτει λόγος. Αν το θέλεις to Mac γιατί απλά "έτσι σου αρέσει" το καταλαβαίνω.

Στα tablet συμφωνώ. Αν αγόραζα τώρα σε ipad θα πήγαινα. Όχι μόνο γιατί είναι πολύ καλά, αλλά γιατί είναι και ο ανταγωνισμός έχει μείνει πίσω.

Αν τη δουλειά μου την κάνουν τα XP, βάζω και XP. Έχω εντελώς ανοιχτή σκέψη και δεν κολλάω σε εταιρείες ή προϊόντα. 

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ  τι πρεπει να κανουμε. Εμενα εβγαλε προβλημα σε αδειες σε 4 pc και σε ποσους φιλους και καναμε το εξης οπως ειπανε απο την microsoft:

  • Go to Settings (via Action center > All settings or Windows key + i)
  • Navigate to Update & Security > Activation
  • Click the link for the troubleshooter

αυτο μετα αρχιζει να σκαναρει για την αδεια και μετα απο λιγο ειναι READY AGAIN.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε PC φίλου μπήκα να ξανακάνω ενεργοποίηση με τον κωδικό. Μόλις μπήκα μου πέταξε μήνυμα ότι το κλειδί είναι ήδη ενεργοποιημένο και σταμάτησε να βγάζει το μήνυμα.


Λογικά θα ήθελε ο το pc να βρει τον server καιθα έβλεπε αυτό !
https://opi.gr/index.php/epitropi-edppi/apofaseis-edppi

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/11/2018 at 14:09, Dr_73 said:

ποζεράδες

 

αν το να το τραβας απο τη πριζα και να μη χανει ουτε κιχ με ανοιχτο ωρες FCPX ειναι ποζερια,

so be it! πιθανολογω οτι οσοι το χρησιμοποιουν για δουλεια μπορουν να ζησουν με αυτη τη ρετσινια!

 

send from my Windows PC btw :) 

εδιτ, ας κανω αυτο το ποστ σχετικο με το αρχικο θεμα, windows 10, κανενα προβλημα ενεργοποιησης μεχρι τωρα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στα δικά μου pcs το μήνυμα έφυγε μόνο του. Εκανα τσεκ και είναι ενεργοποιημένα κανονικά.

To θέμα είναι οτι κάτι τέτοια θα έπρεπε να αποφεύγονται δια ροπάλου γιατί κάποιος μπορεί να προβληματίστηκε και να ξεκίνησε διαδικασίες επανεγκατάστασης ή να αγόρασε καινούργιο κλειδί κλπ... Δηλαδή, πεταμένος χρόνος ή χρήμα ή και τα δύο...

Δεν αναφέρω καθόλου το ενδεχόμενο κάποιοι να πανικοβλήθηκαν και να  άρχισαν να σκέφτονται να προβούν στο απονενοημένο - να φτάσουν στο σημείο σκεφτούν μέχρι και linux ή apple λύση... Ο πανικός πάντα ήταν κακός σύμβουλος... Ε, μη γυρίσουμε και 20 χρόνια πίσω... :)

Ειδοποία ρε μαστρο-μάικροσοφτ... Ειδοποία !!!.. :)

Ας έβγαζαν δελτίο 10 μέρες νωρίτερα ότι θα έκαναν εργασίες στους servers κι οτι πιθανότατα θα είχαμε false alarms. Λίγο πολύ θα το μαθαίναμε και θα ενημέρωνε αμέσως ο ένας τον άλλον στην πρώτη ερώτηση απο κάποιον που δεν ξέρει τι συμβαίνει. H ακόμα-ακόμα να προνοήσουν να βγαίνει το ανάλογο μήνυμα κάτω-δεξιά όταν δεν υπάρχει πρόσβαση σε κάποιες λειτουργίες των servers...

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...