Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα στην ομάδα!

Με το συγκεκριμένο ρούτερ πραγματικά αγανάκτησα. Το είχα τρία χρόνια και πάντα έκανε τουλάχιστον 2 αποσυνδέσεις την ημέρα, με χιλιάδες σφάλματα CRC. Τον πρώτο καιρό δε με πείραζε (και ας έκανε 10' να συγχρονίσει μετά από κάθε αποσύνδεση), ήταν λίγες οι αποσυνδέσεις και "εντός προγράμματος" σύμφωνα με τους τεχνικούς της Vodafone. 

Τον τελευταίο μήνα όμως πραγματικά το ποτήρι ξεχείλισε. Συνεχόμενες καθημερινές αποσυνδέσεις ανά 15' (και άλλα τόσα για να συγχρονίσει) και όχι μόνο αυτό αλλά και όταν εν τέλει συγχρόνιζε, θα συγχρόνιζε στα 30-60mbps, καμία σχέση με την 100άρα σύνδεσή μου (να τονίσω εδώ πως το καφάο της περιοχής είναι κυριολεκτικά έξω από το σπίτι μου).

Τηλεφωνώ στο τεχνικό τμήμα και τους αναφέρω το πρόβλημα. Αφού πρώτα τσεκάρανε τη γραμμή για τυχόν προβλήματα, μου είπαν να δοκιμάσω τα πάντα. Έβαλα τα powerline της devolo σε διαφορετική πρίζα από το ρούτερ,έβαλα το ρούτερ σε διαφορετική τηλεφωνική πρίζα,άλλαξα όλα τα τηλεφωνικά και ethernet καλώδια,έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις για να για να μην είναι συγχωνευμένες οι μπάντες των 2,4 και 5 αλλά τζίφος.

Μετά από όλα αυτά, ο τεχνικός μου ανέφερε πως είναι θέμα ρούτερ και θα μου στείλει καινούριο. Έχοντας όμως μάθει και από γνωστούς μου αλλά και από το συγκεκριμένο τόπικ τι παίζει με το συγκεκριμένο, του τονίζω πως αν σταλεί ξανά το H300s θα αναγκαστώ να αλλάξω εταιρεία. Δεν είχα καμία όρεξη να δώσω 150 ευρώ για να καταφύγω στη σίγουρη λύση του FritzBox,από τη στιγμή που δικαιούμαι δωρεάν αλλαγή ρούτερ.

Tελικά, μου στείλανε το ZTE H268Q και πραγματικά έχει ηρεμήσει το κεφάλι μου. Το έχω τρεις εβδομάδες και μου έχει κάνει όλη και όλη μια αποσύνδεση, συγχρονίζοντας μάλιστα μέσα σε 1.5'! Οριακά κατάλαβα ότι έκανε αποσύνδεση. Πλέον τα σφάλματα CRC έχουν μηδενιστεί εντελώς, η ταχύτητα είναι σταθερότατη αλλά και η εμβέλεια του WiFi συγκριτικά με το H300s είναι η μέρα με τη νύχτα και μάλιστα σε συγχωνευμένη μπάντα.

Για αυτό μην βασανίζεστε άλλο όσοι το έχετε, απαιτείστε να σας στείλουν το συγκεκριμένο. Είναι πραγματικά κρίμα να δίνουν τέτοια σκουπίδια και να δημιουργούν δυσαρεστημένους πελάτες, όπως ανέφερε και ένας φίλος παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2023 στις 10:29 ΠΜ, gp13 είπε

 

Tελικά, μου στείλανε το ZTE H268Q και πραγματικά έχει ηρεμήσει το κεφάλι μου.

Το έχω από την 1η ημέρα, 2 χρόνια τώρα;;  τελευταία Μιάς και είμαι περισσότερο σπίτι βλέπω κολλήματα και αποσυνδεσεις.... 

Με ποιο θα μπορούσαμε να το αντικαταστησουμε;;  υπάρχει κάποιο Wi-Fi 6 αντίστοιχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2023 στις 11:27 ΜΜ, aler45 είπε

Τα fritz τον τελευταιο καιρο τραβανε τις ρυθμίσεις αυτόματα επιλεγοντας προφιλ VF και χρειαζεται μονο να βαλεις τον sip server ngn.hol.net

Έβαλα τοn fritz μόλις ήρθε, έκανα τις ρυθμίσεις για το LAN μου, πρόσθεσα και τη ρύθμιση που έγραψες, όσο έπαιζα τόσο με εξέπλησε αυτός ο ρουτερ. Όταν ενεργοποιήθε η 50άρα, έτρεξα πάλι το telephony wizzard και ρυθμίστηκαν όλα μόνα τους, όλα καλά! Στα σκουπίδια ο H300S

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Γνωρίζετε να έγινε αναβάθμιση στο firmware για το H300S;

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έγινα πρίν δυο ημέρες αναβάθμιση στο δικο μου σε έκδοση v1.2.02.03 και επίσης έχω την αίσθηση ότι απο τότε κολάνε τα βιντεάκια.

Με 50άρα γραμμή κάνουν συνέχεια διακοπές και buffering.

Αν γυρίσω να παίρνω απο mobile hot spot πάνε μια χαρά.

Έχει δεί κανένας άλλος να έχει βγεί νέο firmware καθώς επίσης έχει άλλος παρόμοια προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, costachri είπε

Καλησπέρα

Γνωρίζετε να έγινε αναβάθμιση στο firmware για το H300S;

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έγινα πρίν δυο ημέρες αναβάθμιση στο δικο μου σε έκδοση v1.2.02.03 και επίσης έχω την αίσθηση ότι απο τότε κολάνε τα βιντεάκια.

Με 50άρα γραμμή κάνουν συνέχεια διακοπές και buffering.

Αν γυρίσω να παίρνω απο mobile hot spot πάνε μια χαρά.

Έχει δεί κανένας άλλος να έχει βγεί νέο firmware καθώς επίσης έχει άλλος παρόμοια προβλήματα?

Να συμπληρώσω ότι δοκιμαστικά έβαλά μια vpn εφαρμογή και τα videos πάνε μια χαρά ακόμα και αν συνδέομαι μέσω Ιαπονίας!

Με το που κλείνω το vpn αρχίζουν πάλι τα προβλήματα!

Στο μεταξύ τόσο το fast.com όσο και η ταχύτητα στο router είναι μια χαρά!

Μάλλον θα πάρω την Vodafone αύριο.

Επεξ/σία από costachri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς καν να αλλάξεις dns..  με ένα app dns resolver (dnscloack) δεν μου περνάει μόνο τους quad9 dns που θέλω, αλλά σε test μου βγάζει και αυτον από grnet ξέρει κανείς τι είναι? Το κράτος spyware? Kekw Χωρίς dns resolver η vpn οι default dns μου είναι της clouflare, είχα προλάβει να τους αλλάξω πριν αλλάξουν  το root pass.

IMG_3920.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος είχε γράψει πριν πολύ καιρό ότι αντί της IP του ρούτερ, μπορούμε να γράψουμε κάποια ονόματα διευθύνσεων. Θυμάται κάποιος;
Επίσης, πώς μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα αυτό;

Έχει την πλάκα του το μηχανάκι. Αν ψάξετε στο Google για Vodafone-H-300s-v1.2.01.06 ή παραλλαγές αυτού, εμφανίζει IPs και ονόματα διευθύνσεων από H300s που είναι online, διαθέσιμα να προσπαθήσετε να κάνετε login και από εκεί και πέρα ότι γουστάρετε.
Προφανώς δεν θα έπρεπε, καθώς είναι πρόβλημα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Κάποιος είχε γράψει πριν πολύ καιρό ότι αντί της IP του ρούτερ, μπορούμε να γράψουμε κάποια ονόματα διευθύνσεων. Θυμάται κάποιος;
Επίσης, πώς μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα αυτό;

Έχει την πλάκα του το μηχανάκι. Αν ψάξετε στο Google για Vodafone-H-300s-v1.2.01.06 ή παραλλαγές αυτού, εμφανίζει IPs και ονόματα διευθύνσεων από H300s που είναι online, διαθέσιμα να προσπαθήσετε να κάνετε login και από εκεί και πέρα ότι γουστάρετε.
Προφανώς δεν θα έπρεπε, καθώς είναι πρόβλημα ασφαλείας.

Ναι πας DNS>DDNS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράμα δεν μπορεί να κάνει MS Teams meetings, δεν με ακούνε. Κάθε φορά πρέπει να συνδέομαι στα δεδομένα.
Όλα καλά με Skype, Viber, Zoom κτλ
Κάποιος με firmware νεότερο του v1.2.01.06 για να δούμε αν το διόρθωσαν; (τι ζητάω θα μου πεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια ερωτηση παιδιά. Το vodafone H300s v3 θα δουλέψει σε nova που είμαι εγώ σε 50αρα γραμμή απλή όχι voip ή είναι κλειδωμένο στη vodafone?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από gramacar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...