Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/4/2023 στις 1:04 ΜΜ, Omnio3 είπε

Επικοινώνησα και εγώ με Vodafone για αλλαγή σε power station για να βελτιωθεί το wi-fi αλλά μου είπαν το δίνουν μόνο σε νέες συνδέσεις..

Τους ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο after-market modem router με voip θύρες αντί του H-300s και μου λένε όχι γιατί δεν θα λειτουργεί το τηλέφωνο...

Αρκετά τα θέματα και εγώ με το συγκεκριμένο router...

Hδη μου έχουν αλλάξει εδώ και ένα χρόνο περιπου όμοιο router αλλά τα θέματα παραμένουν ( κάθε 1-2 μέρες θέλει power reset )

Moυ τηλ. σήμερα για προσφορά αναβάθμισης στα 200mbps με μικρή χρηματική διαφορά αλλά και νέο router σαφώς καλύτερο απ το προηγουμενο απ ότι μου είπαν...

Το σκέφτομαι ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δίνει 200αρες ? αφού έχει κυκλοφορήσει ότι δεν θα δίνουν πλέον μέσω χαλκού και θα πάνε σε οπτικές.. Στην δική μου την γειτονιά παρότι έδειχνε μέχρι τις προάλλες ότι υπάρχει διαθεσιμότητα, έχει περίπου μια βδομάδα που δεν έχει διαθεσιμότητα στο site. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα σήμερα μετά από διακοπές και δεν συνδεόταν το κινητό στο wifi. Έκανα restart τίποτα. Με τα πολλά είδα ότι (μάλλον όσο έλειπαν διακοπές) πρέπει να έγινε αναβάθμιση firmware και τα wifi σε 2,4 & 5ghz μοιράζονται πλέον το ίδιο SSID χωρίς να μπορώ (από όσο είδα) να κάνω διαχωρισμό. Υπάρχει κάποια λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά... Έγινε αυτό.... Χωρίς να το θέλουμε 

 

Και αν κάνεις reset πάλι δε θα κάνει μόνο του update στο άμεσο μέλλον?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, athmich1 είπε

Οδοντογλυφίδα και reset ώστε να κάνει επανεκκίνηση και θα έχουν διαχωριστεί τα ssid

Έκανα επανεκκίνηση από το μενού (όχι οδοντογλυφίδα), αλλά τα ssid παραμένουν ίδια.

Μιλάμε για επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μπορει καποιος να με βοηθησει, ειμαι σε 100αρα γραμμη και η ταχυτητα download απο 85-90 που ηταν εχει πεσει στα 23-29 εδω και 3 ημερες, δοκιμασα να κανω ρεσετς κλπ αλλα τιποτα δεν το φτιαξε παρατηρησα επισης οτι τα σφαλματα crc ειχε στο download 15k και αλλα τωρα εχουν εκτοξευθεί στο θεο απο τη βλεπω.

20230419_165104.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άλλαξαν ρούτερ σήμερα, βέβαια πάλι το h300s μου στείλανε. Το συνδέω το μεσημέρι και μετά από τρεις ώρες κάνει αποσύνδεση. Μιλάω με βονταφον και μου λένε είναι φυσιολογικό να κάνει 1-2 αποσυνδέσεις την μέρα. Αν κάνει τρεις και πάνω υπάρχει πρόβλημα. Τώρα ειδικός δεν είμαι, αλλά όταν κάποιος μου λέει παπατζες το καταλαβαίνω.

Τόσο καιρό στη κοσμοτε και ζήτημα να είχα δέκα αποσυνδέσεις σε 12 χρόνια. Έξι μήνες στην βονταφον και μου λένε φυσιολογικό να αποσυνδεεται 1-2 φορές την μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2023 στις 4:51 ΜΜ, thuganomics είπε

Καλησπερα μπορει καποιος να με βοηθησει, ειμαι σε 100αρα γραμμη και η ταχυτητα download απο 85-90 που ηταν εχει πεσει στα 23-29 εδω και 3 ημερες, δοκιμασα να κανω ρεσετς κλπ αλλα τιποτα δεν το φτιαξε παρατηρησα επισης οτι τα σφαλματα crc ειχε στο download 15k και αλλα τωρα εχουν εκτοξευθεί στο θεο απο τη βλεπω.

 

Jesus Christ ποσα crc! 
Γενικα δεν ξερω αν το έχεις κάνει, να βαλεις απ'ευθειας καινουριο καλωδιο στην κεντρικη τηλεφωνικη  πριζα(χωρις σπλιτερ), Μετα αν συνεχιζει τους παιρνεις τηλέφωνο  , τους εξηγεις την κατασταση και σου στελνουν τεχνικο. Εξηγησε τους επίσης οτι στο παρελθόν επιανες κανονικα τα  85-90.

Σε παρομοια φαση σε εμενα ηρθε τεχνικος τους, βρηκε οτι το θεμα ηταν η τηλεφωνικη πριζα  καθώς επίσης ενα σκουριασμενο καλωδιο στον κατανεμητη.   Το παλικαρι ηταν ευγενεστατο , τα αλλαξε χωρις χρέωση,   παρ'οτι  το θεμα ηταν δικο μου.   (Ισως το μόνο καλό με την vodafone,  σε αντίθεση με άλλους παρόχους που οταν σου στέλνουν τεχνικο και  βγει το θεμα υπαιτιότητας πελάτη στον χρεωνουν )

Οποτε τους καλεις και βλεπεις με τον τεχνικο εαν ειναι καποιο θεμα εντος του χωρου σου η αν ειναι βλαβη στα εξωτερικα καλώδια που θα δηλωθει στον οτε. 
 

Στις 4/4/2023 στις 4:58 ΜΜ, tasos_87 είπε

Τελικά μου έστειλαν το power station wifi 6!έπιασε τόπο η κλάψα!

Και γω ειχα ξενερωσει με το h300s την π*πα . Ειχα ηδη 2 προβληματικα και μου στειλαν 3ο , τους πηρα 3 τηλεφωνα μεχρι να το δει ενας υπαλληλος με εναν υπευθυνο μπας και μου στειλει κανα αλλο της προκοπης. Μου ειπαν θα ερθει λογικα ενα zte.
To power station γενικα πως σου φαινεται; Σε θεματα εμβελειας wifi , σταθεροτητας γραμμης κτλ?

Επεξ/σία από snv13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι για το zte 268q μετά απο 4 ημέρες συνεχόμενης χρήσης.
Σαν modem-ρουτερ είναι άψογο. 
Για αρχή ειναι φοβερά σταθερό.  Δεν έχω την παραμικρή αποσύνδεση, κλειδώνω στα 109.000mbit και έχω 0crc.(Με το h300s μαζευα καπου στα 500-600 την μερα).

Το wifi του αρκετα αξιοπιστο, δεν εχει πεσει καθολου .Μεσα στο δωμάτιο  ή στην βεράντα με κλειστή πόρτα τερματιζει στα speedtest  ,στην χειροτερη να δω 95mbit  με 5ghz wifi.   Είναι τόσο καλο που μεχρι και στην πιλωτη 2 οροφους κάτω πιανω 50mbps  απο το 2.4ghz.

 Επισης το ping στα speedtest εχει γινει αισθητα πιο χαμηλο (σε επιπεδο που νομιζα οτι μου βαλαν fastpath) 

Σε γενικες γραμμές παρα πολυ καλό ρουτερ, που υποστηρίζει σωστα μια  100αρα γραμμη. Το μονο που του λείπει ειναι το wifi6 , ωστόσο ειναι ενα απ τα πιο σοβαρά ρουτερ που μου έχει στείλει ποτέ πάροχος εδω και 12 χρόνια.

image.png.ebeff7325781025d32d95105941c2b97.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...