Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, trainer είπε

Κάτω από 200

 

Δεν είναι και "δίπλα" αλλά είναι κρίμα να χάνεις την ταχύτητα. Εγώ στην θέση σου θα το δήλωνα βλάβη για να έρθει ένας τεχνικός να μετρήσει από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας πόσο ταχύτητα πιάνει.

Βάλε και ένα screenShot με όλα τα στατιστικά του DSL

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τεχνικός έχει έρθει και μάλιστα την τελευταία φορά ήταν μαζί από οτε κ voda

Την ίδια ταχύτητα έχει και ο από κάτω μας που είναι στον οτε

Το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 71mbps 

Και σήμερα συνεχίζουμε απροβλημάτιστα με το router! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 hours ago, trainer said:

Τεχνικός έχει έρθει και μάλιστα την τελευταία φορά ήταν μαζί από οτε κ voda

Την ίδια ταχύτητα έχει και ο από κάτω μας που είναι στον οτε

Το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 71mbps 

Και σήμερα συνεχίζουμε απροβλημάτιστα με το router! 

Μέτρησε και στην "είσοδο" της πολυκατοικίας ή μόνο στα διαμερίσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill2015 είπε

Έχεις δοκιμάσει με άλλο ρουτερ μήπως ανέβει η ταχύτητα ;

Εκτός από αυτά που μου έχει δώσει η Voda όχι
Με voip τηλεφωνία δεν υπάρχουν οικονομικές επιλογές

 

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Μέτρησε και στην "είσοδο" της πολυκατοικίας ή μόνο στα διαμερίσματα?

Το μικτό συνεργείο έκανε 3 μετρήσεις

καμπίνα - είσοδο πολυκατοικίας - διαμέρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, trainer said:

Το μικτό συνεργείο έκανε 3 μετρήσεις

καμπίνα - είσοδο πολυκατοικίας - διαμέρισμα

Κρίμα, από ότι φαίνεται έχεις χάλι χαλκό από την καμπίνα μέχρι το κτήριο. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 1:53 ΠΜ, colibre είπε

Καλησπερα παιδιά,

πριν λίγες ημέρες άλλαξα πάροχο και πήγα στη Vodafone σε 50αρα ταχύτητα και μου έστειλαν το router h300s. Αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα αποσυνδεσεων του wifi. Συγκεκριμένα πέφτει ανά χρονικά διαστήματα το wifi και δεν συνδέεται καμία συσκευή αν δεν επανεκκινησω το router. Έχω φάει ώρες με την τεχνική υποστήριξη και παίζουμε με αλλαγές κλειδιών , αποκρυπτογραφησεων κτλ. Μου αλλάξανε router (στείλανε πάλι το ιδιο@$@#$) το ιδιο μοτίβο προβλήματος. Επισυνάπτω και το log του router. Καμία γνώμη?

Screenshot_20200221-010029_Chrome.jpg

Επειδή τα προβλήματα συνεχίζουν σε περίπτωση που σπάσω το συμβόλαιο και πάω παρακάτω αυτή η Ρήτρα που θα επιβληθεί θα έχει κάποια συνέπεια αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να φας τη ρήτρα και να μην κάνεις ένα από τα παρακάτω:

1) Γραπτή αναφορά στην Vodafone, με κλιμάκωση στην ΕΕΤΤ στην πορεία, αν δεν βρεις άκρη, μήπως σε αφήσουν να φύγεις αζημίως

2) Αγορά άλλου router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Και γιατί να φας τη ρήτρα και να μην κάνεις ένα από τα παρακάτω:

1) Γραπτή αναφορά στην Vodafone, με κλιμάκωση στην ΕΕΤΤ στην πορεία, αν δεν βρεις άκρη, μήπως σε αφήσουν να φύγεις αζημίως

2) Αγορά άλλου router.

Αγορά αλλου router? Μίλησέ μας για αυτο. 

Λογικά εννοείς να λειτουργεί παράλληλα με το υπάρχον modem.

 

 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Αν δεν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία λογικά θα λέει να βάλεις άλλο ρουτερ 

Ναι το ξέρω αυτό αλλα..... Γράφει κάπου ότι δεν τον ενδιαφέρει η τηλεφωνία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fingolfingr Αυτό που έγραψα είναι ότι υπάρχουν αυτές οι δύο λύσεις. Το αν θα πάει σε VOIP router ή σε απλό router+fxs bridge (ή softphone)  είναι θέμα επιλογής. Και οι δύο εναλλακτικές που έγραψα είναι εν δυνάμει οικονομικότερες από τη ρήτρα της Voda.

Προσωπικά θα τους κυνήγαγα (επιλογή 1) όσο πάει.

Μία παρατήρηση για την επιλογή 2: Θα χρειαστούν οι κωδικοί τηλεφωνίας της Voda, οπότε διασφαλίζουμε ότι θα μας τους δώσουν, πριν ψωνίσουμε. Αν είναι ανένδοτοι, αναγκαστικά επιλογή 1.

Επεξ/σία από Orestis_G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@fingolfingr Αυτό που έγραψα είναι ότι υπάρχουν αυτές οι δύο λύσεις. Το αν θα πάει σε VOIP router ή σε απλό router+fxs bridge (ή softphone)  είναι θέμα επιλογής. Και οι δύο εναλλακτικές που έγραψα είναι εν δυνάμει οικονομικότερες από τη ρήτρα της Voda.

Προσωπικά θα τους κυνήγαγα (επιλογή 1) όσο πάει.

Μία παρατήρηση για την επιλογή 2: Θα χρειαστούν οι κωδικοί τηλεφωνίας της Voda, οπότε διασφαλίζουμε ότι θα μας τους δώσουν, πριν ψωνίσουμε. Αν είναι ανένδοτοι, αναγκαστικά επιλογή 1.

Ναι φίλε μου. Αλλά πες ότι παίρνει παίρνει modem ή fxs bridge κλπ. Πώς θα το ρυθμίσει? Γιατί τόση σιγουριά ότι θα παιξει η τηλεφωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fingolfingr Σε πρώτη φάση, εγώ έδωσα εναλλακτικές. Η ρύθμιση είναι ένα άλλο ζήτημα. Το παιδί έγραψε για τη ρήτρα, κι εγώ έδωσα δύο εναλλακτικές για να αποφύγει τη ρήτρα.

Από εκεί και πέρα, και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να μιλήσει με τη Vodafone σαν πρώτο βήμα. Δεν νομίζω (αν και δεν έχω μπλέξει με Vodafone) ότι η τηλεφωνία της δουλεύει πολύ διαφορετικά από τον ΟΤΕ. Sip χρησιμοποιούν κι αυτοί και έχω δει δημοσιεύσεις για ενεργοποίηση και σε άλλο router και σε asterisk PBX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@fingolfingr Σε πρώτη φάση, εγώ έδωσα εναλλακτικές. Η ρύθμιση είναι ένα άλλο ζήτημα. Το παιδί έγραψε για τη ρήτρα, κι εγώ έδωσα δύο εναλλακτικές για να αποφύγει τη ρήτρα.

Από εκεί και πέρα, και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να μιλήσει με τη Vodafone σαν πρώτο βήμα. Δεν νομίζω (αν και δεν έχω μπλέξει με Vodafone) ότι η τηλεφωνία της δουλεύει πολύ διαφορετικά από τον ΟΤΕ. Sip χρησιμοποιούν κι αυτοί και έχω δει δημοσιεύσεις για ενεργοποίηση και σε άλλο router και σε asterisk PBX.

Αρχικά. Ο ΟΤΕ με την vodafone είναι δύο πολύ διαφορετικές περιπτωσεις. Για την 2η περίπτωση, και να μιλήσει με την vodafone σε καμια περιπτωση δεν θα του πουν να βάλει αλλο Modem γιατί απλά δεν δίνουν τους κωδικούς τηλεφωνίας. Σε καμία περίπτωση.  Αν δείς στις πιο πίσω σελίδες, περιγράφεται ο τρόπος για να τραβήξει καποιος τους κωδικούς τηλεφωνίας από το h300s. Όπως θα διαβάσεις όμως, στις περισσότερες περιπτωσεις και να περασεις όλες τις ρυθμίσεις σε ένα αλλο modem, δεν είναι εγγυημένο ότι θα παίζει η τηλεφωνία.

 

Οπότε..... για εμένα τουλαχιστον, το να αγοράσει ενα voip modem για να βάλει την τηλεφωνία εκεί δεν αποτελεί λύση μιας και υπαρχει σοβαρή πιθανότητα να μην παίξει ποτέ. Προσωπικά εχω δοκιμάσει 2 voip modem χωρίς επιτυχία.

Η προσφυγή στην ΕΕΤΤ είναι όμως μια καλή λύση, η οποια θέλει όμως τρέξιμο και χρόνο.

Φιλικά παντα.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...