Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, xristos80 είπε

γιατι ειμαι και ασχετοτος στο 267n σε ποια καρτελα το επεξεργαζομαι τα SIP info

Σου στελνω PM για να ειμαστε εντελως off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν μια εβδομάδα περίπου, μου αναβάθμισε η Vodafone την γραμμή σε 100άρα. Με την αλλαγή αυτή, έγινε και αλλαγή της POTS τηλεφωνίας μου σε VoIP. Και εδώ αρχίζουν τα όμορφα.

Έχω το Fritz!Box 7490 και φυσικά ήθελα να το χρησιμοποιήσω αντί της μπακατέλας του Η300s που μου έστειλαν. Όχι, όμως, η πολιτική του Vodafone Group είναι να μην δίνουν τις ρυθμίσεις του VoIP για λόγους ασφαλείας.  Αφού έψαχνα περίπου βδομάδα στο Internet για να βρω ρυθμίσεις ή έστω τρόπο να ξεκλειδώσω το configuration file του H300s, πέτυχα αυτήν τη συζήτηση. Με την πολύτιμη βοήθεια του Toketog κατάφερα να βρω όλα τα στοιχεία που χρειαζόμουν για να κάνω register το τηλέφωνο.

Να σας ενημερώσω πως οι VoIP servers ngn.hol.net λειτουργούν περίφημα.

Από την στιγμή που μπεις σαν superuser δεν είναι δύσκολο να βρεις το password.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Επεξ/σία από Thruba
Αφαίρεση εικόνας
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thruba είπε

Πριν μια εβδομάδα περίπου, μου αναβάθμισε η Vodafone την γραμμή σε 100άρα. Με την αλλαγή αυτή, έγινε και αλλαγή της POTS τηλεφωνίας μου σε VoIP. Και εδώ αρχίζουν τα όμορφα.

Έχω το Fritz!Box 7490 και φυσικά ήθελα να το χρησιμοποιήσω αντί της μπακατέλας του Η300s που μου έστειλαν. Όχι, όμως, η πολιτική του Vodafone Group είναι να μην δίνουν τις ρυθμίσεις του VoIP για λόγους ασφαλείας.  Αφού έψαχνα περίπου βδομάδα στο Internet για να βρω ρυθμίσεις ή έστω τρόπο να ξεκλειδώσω το configuration file του H300s, πέτυχα αυτήν τη συζήτηση. Με την πολύτιμη βοήθεια του Toketog κατάφερα να βρω όλα τα στοιχεία που χρειαζόμουν για να κάνω register το τηλέφωνο.

Να σας ενημερώσω πως οι VoIP servers ngn.hol.net λειτουργούν περίφημα. Απόδειξη:

185520856_7490VoIPSettings.jpg.54c1d921a76433b57ba3fe8e74fec8b8.jpg

Από την στιγμή που μπεις σαν superuser δεν είναι δύσκολο να βρεις το password.

Ελπίζω να βοήθησα.

Δηλαδή έβαλες όλα τα στοιχεία του sip του voip και δούλεψε κανονικά ? Σχετικά με αυτό που λέει ο φίλος Taketog ότι το Voip έχει δεύτερη IP και πρέπει να φτιάξεις δεύτερο Wan interface, το έχεις ρυθμίσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosaek2121 είπε

Δηλαδή έβαλες όλα τα στοιχεία του sip του voip και δούλεψε κανονικά ? Σχετικά με αυτό που λέει ο φίλος Taketog ότι το Voip έχει δεύτερη IP και πρέπει να φτιάξεις δεύτερο Wan interface, το έχεις ρυθμίσει ?

Δεν ισχυει αυτο με τη δευτερη IP.

Απλα καρφωνεις τα στοιχεια οπως τα βλεπεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Thruba είπε

Πριν μια εβδομάδα περίπου, μου αναβάθμισε η Vodafone την γραμμή σε 100άρα. Με την αλλαγή αυτή, έγινε και αλλαγή της POTS τηλεφωνίας μου σε VoIP. Και εδώ αρχίζουν τα όμορφα.

Έχω το Fritz!Box 7490 και φυσικά ήθελα να το χρησιμοποιήσω αντί της μπακατέλας του Η300s που μου έστειλαν. Όχι, όμως, η πολιτική του Vodafone Group είναι να μην δίνουν τις ρυθμίσεις του VoIP για λόγους ασφαλείας.  Αφού έψαχνα περίπου βδομάδα στο Internet για να βρω ρυθμίσεις ή έστω τρόπο να ξεκλειδώσω το configuration file του H300s, πέτυχα αυτήν τη συζήτηση. Με την πολύτιμη βοήθεια του Toketog κατάφερα να βρω όλα τα στοιχεία που χρειαζόμουν για να κάνω register το τηλέφωνο.

Να σας ενημερώσω πως οι VoIP servers ngn.hol.net λειτουργούν περίφημα.

Από την στιγμή που μπεις σαν superuser δεν είναι δύσκολο να βρεις το password.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

5 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Δεν ισχυει αυτο με τη δευτερη IP.

Απλα καρφωνεις τα στοιχεια οπως τα βλεπεις.

Τέλεια, μπράβο φίλε συγχαρητήρια, κράτησε μας ενήμερους τώρα αν όλα θα συνεχίσουν καλά και αν η Vodafone το καταλάβει και επικοινωνήσει μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Τέλεια, μπράβο φίλε συγχαρητήρια, κράτησε μας ενήμερους τώρα αν όλα θα συνεχίσουν καλά και αν η Vodafone το καταλάβει και επικοινωνήσει μαζί σου.

Ειμαι +/- 2 μηνες με περασμενα SIP σε αλλο ρουτερ και δεν με εχει παρει κανεις τηλ προσωπικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να επικοινωνήσει, γιατί μια βδομάδα τώρα μόνο εγώ επικοινωνούσα και άκρη δεν έβγαζα.

Πληρώνω για μια υπηρεσία και κανείς δεν μπορεί να με υποχρεώσει να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά δικό του εξοπλισμό, τη στιγμή μάλιστα που είναι υποδεέστερος του δικού μου. Έρχεται σε αντίθεση με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς και αγγίζει τα όρια του μονοπωλίου (αν δεν τα ξεπερνάει κιόλας).

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Ειμαι +/- 2 μηνες με περασμενα SIP σε αλλο ρουτερ και δεν με εχει παρει κανεις τηλ προσωπικα.

Η Cyta με είχε πάρει μετά από πολλούς μήνες, μπορεί και πάνω από χρόνο. Δεν ξέρω πως τους έσκασε. Αλλά πραγματικά εδώ είναι που λες "μακάρι να με πάρουν να τους περάσω γενεές δεκατέσσερις, και αν δεν γουστάρουν θα βρω αλλού και να πάνε να *μπιπ*"".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Η Cyta με είχε πάρει μετά από πολλούς μήνες, μπορεί και πάνω από χρόνο. Δεν ξέρω πως τους έσκασε. Αλλά πραγματικά εδώ είναι που λες "μακάρι να με πάρουν να τους περάσω γενεές δεκατέσσερις, και αν δεν γουστάρουν θα βρω αλλού και να πάνε να *μπιπ*"".

Ετσι κι αλλιως εγω περιμενω να ληξει το συμβολαιο να μεταφερθω στην inalan η οποια θα μου δωσει το 100/100 με οπτικη ινα και σταθερο voip σε μικροτερη τιμη απο οτι η Vodafone.

Το γεγονος παντως οτι καθονται και ασχολουνται με κατι το οποιο ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ειναι απλα οτι να ναι.

Να καταλαβω οτι δεν δινουν υποστηριξει σε after market routers να πω οκ (οπως πχ ΟΤΕ) αλλα να μην σου δινουν καθολου τα στοιχεια μιας υπηρεσιας που εσυ πληρωνεις και θες να χρησιμοποιησεις σε οτι εξοπλισμο εχεις/θες ειναι απλα απαραδεκτο. Το θετικο σε ολο αυτο ειναι οτι μας περνανε μεσα απο τα ζορια για να βγαλουμε 2-3 κωδικους και μαθαινουμε πραγματα στην πορεια. Σχολειο η Vodafone και λοιπες εταιριες λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Δεν ισχυει αυτο με τη δευτερη IP.

Απλα καρφωνεις τα στοιχεια οπως τα βλεπεις.

Και για πες μου σε παρακαλώ, πως ακριβώς κάνει resolve το ngn.hol.net ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toketog είπε

Και για πες μου σε παρακαλώ, πως ακριβώς κάνει resolve το ngn.hol.net ?

Διαβασε λιγο πιο πανω τον συμφορουμιτη που περασε τα στοιχεια με την βοηθεια σου σε fritzbox και επαιξε. Και εγω ετσι ακριβως περασα τα στοιχεια σε αλλο ρουτερ και εποσης δουλεψε.

Δεν ξερω πως κανει resolve αλλα εφοσον δουλευει οπως ειναι, δεν θα το ψαξω παραπανω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Διαβασε λιγο πιο πανω τον συμφορουμιτη που περασε τα στοιχεια με την βοηθεια σου σε fritzbox και επαιξε. Και εγω ετσι ακριβως περασα τα στοιχεια σε αλλο ρουτερ και εποσης δουλεψε.

Δεν ξερω πως κανει resolve αλλα εφοσον δουλευει οπως ειναι, δεν θα το ψαξω παραπανω 😁

Καταλαβαίνεις ότι αυτό αντιβαίνει κάθε λογική και τεκμηριωμένη απάντηση έτσι; Ψάχνουμε την general λύση

Άσε που εσύ αναφέρεις ότι έχεις αντιγράψει ακριβώς τα settings οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο με την άγνοια που κουβαλάς να έχεις βάλει και το δεύτερο WAN interface και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι

Στις 27/1/2020 στις 7:20 ΜΜ, nzeppos είπε

Ούτως ή άλλως τα SIP credentials είναι άχρηστα εκτός δικτύου του παρόχου, όχι λόγω του MAC filtering (που εύκολα παρακάμπτεται στα περισσότερα σοβαρά router) αλλά κυρίως λόγω των VCs με 10άρες IP.

ΤΟ λέει και ο nzeppos εξάλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toketog είπε

Καταλαβαίνεις ότι αυτό αντιβαίνει κάθε λογική και τεκμηριωμένη απάντηση έτσι; Ψάχνουμε την general λύση

Άσε που εσύ αναφέρεις ότι έχεις αντιγράψει ακριβώς τα settings οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο με την άγνοια που κουβαλάς να έχεις βάλει και το δεύτερο WAN interface και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι

ΤΟ λέει και ο nzeppos εξάλου

Ποια general λυση οταν δουλευει; Αμα θελεις εσυ να κατσεις να δεις τι παιζει, καντο. Εγω προσωπικα δεν εχω χρονο.

Ωστοσο, δεν εχω ανοιξει δευτερο WAN. Τα εχω κοιταξει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...