Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Αναβάθμιση σε 100σταρα Vodafone εδώ και περίπου έναν μήνα και μου στείλανε το H300s.

Με το που το σύνδεση έπαιζε για 2 εβδομάδες χωρίς καμία αποσύνδεση, με ταχύτητα συγχρονισμού καρφωμένοι στα 107mbps και σε speedtest 102mbps.

Στις 2 εβδομάδες όμως μου έκανε αποσύνδεση και χρειάστηκε restart για να ξανασυνδεθει στο internet. Μετά από αυτό το restart παρατηρώ ότι κάθε μέρα η ταχύτητα συγχρονισμού μειώνεται κατα 1mbps περίπου κάθε μέρα. Αν κανω restart θα ξαανεβει κοντά στα 105 αλλά θα αρχίσει πάλι να μειώνεται.

Το max rate παραμένει σε κάθε περίπτωση στα 118mbps.

Έχει κάποιος καμία ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, furiousboy13 said:

Καλησπέρα. Αναβάθμιση σε 100σταρα Vodafone εδώ και περίπου έναν μήνα και μου στείλανε το H300s.

Με το που το σύνδεση έπαιζε για 2 εβδομάδες χωρίς καμία αποσύνδεση, με ταχύτητα συγχρονισμού καρφωμένοι στα 107mbps και σε speedtest 102mbps.

Στις 2 εβδομάδες όμως μου έκανε αποσύνδεση και χρειάστηκε restart για να ξανασυνδεθει στο internet. Μετά από αυτό το restart παρατηρώ ότι κάθε μέρα η ταχύτητα συγχρονισμού μειώνεται κατα 1mbps περίπου κάθε μέρα. Αν κανω restart θα ξαανεβει κοντά στα 105 αλλά θα αρχίσει πάλι να μειώνεται.

Το max rate παραμένει σε κάθε περίπτωση στα 118mbps.

Έχει κάποιος καμία ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;

Ζήτα αντικατάσταση. Πάρε τις βλάβες, θα σου πουν ότι θα καταγράψουν για 2-3 μέρες τι γίνεται, θα δουν ότι η γραμμή σου είναι σταθερή και μετά θα σου στείλουν άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 1:41 ΜΜ, toketog είπε

ΓΙα να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά...Δεν έχω τον κωδικό του root αλλά κατάφερα ως ένα σημείο να το ξεγελάσω ότι είμαι root με αποτέλεσμα να ξεκλειδώσω αρκετές λειτουργίες, οι οποίες προστατεύονται από την Javascript του router μια αστεία if που την ξεγελάς για πλάκα. Σε αυτό το σημείο όμως να πω ότι ανάμεσα στις λειτουργίες που κατάφερα να "ξεκλειδώσω" ΔΕΝ είναι δυστυχώς το bridge mode. Ωστόσο έχω καταφέρει να βρω τον κωδικό για το VoIP.

 

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει PM να του πω την διαδικασία που ακολούθησα. Το σημαντικό είναι να ασχοληθεί κάποιος που έχει γνώσεις pen testing για να βρεθεί ο κωδικός του root

Γεια χαρά - Χρονια Πολλα, μπορεισ να μου πεισ λιγα παραπανω για τη διαδικασια ?

Ευχαριστώ προκαταβολικα

Νικοσ

Στις 27/1/2020 στις 7:20 ΜΜ, nzeppos είπε

Απομένει να δούμε αν θα αρχίσει την γκρίνια η Vodafone, γιατί παρόμοια αλλαγή είχα κάνει κι εγώ κάποτε (σε Cyta, προ Vodafone εποχής) και είχαν λυσσάξει στα τηλέφωνα για να μάθουν πως  βρήκα τους SIP κωδικούς, γιατί έβαλα δικό μου VoIP router, ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου το νομικό τμήμα της εταιρίας και κάτι άλλες μπαρούφες που δεν τις θυμάμαι. Θα μπορούσα να το τραβήξω στηριζόμενος στο άρθρο 7.2 (αν θυμάμαι καλά) της σύμβασης, που έγραφε ρητά ότι αν ο πελάτης χρησιμοποιήσει δικό του εξοπλισμό τότε δεν δικαιούται τεχνικής υποστήριξης αλλά δεν ανέφερε τίποτα για περαιτέρω συνέπειες. Τελικά κούμπωσα πάλι το μαμήσιο router και δεν ξαναπήραν τηλέφωνο.

Σε παρόμοια περίπτωση σήμερα, πιστεύω θα το έφτανα άνετα μέχρι τα άκρα γιατί δεν είναι δυνατόν να μας πασάρουν ό,τι πιο σάπιο υπάρχει στην αγορά χωρίς να δίνουν δυνατότητα στον πελάτη να τοποθετήσει κάτι καλύτερο έστω με δικά του έξοδα. Ούτως ή άλλως τα SIP credentials είναι άχρηστα εκτός δικτύου του παρόχου, όχι λόγω του MAC filtering (που εύκολα παρακάμπτεται στα περισσότερα σοβαρά router) αλλά κυρίως λόγω των VCs με 10άρες IP.

Το ΣΚ βλέπω να σκαλίζω κι εγώ το H300s για να πάρω τους κωδικούς SIP, αλλά το πότε θα αγοράσω άλλο VDSL VoIP router θα φανεί στο μέλλον γιατί φτηνά δεν τα λες.

HI 

προσπαθώ να κανω αυτο ακριβώς με εσενα

Εχω αυτο το χαλια router tis Vodafone και θέλω να βάλω ένα δικό μου.

Μπορεις να μου πεις πωσ το εκανες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από προηγούμενο post:

Κάνεις login στο Η300s, πας εκεί που λέει "Κατάσταση και Υποστήριξη", πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του browser γράφεις:

Αναφορά σε κείμενο

usermode="admin"
page_data_init("settings")

Πατάς Enter για να τρέξουν οι εντολές. Μετά πας εκεί που λέει "Διαγνωστικά VoIP", πατάς Λήψη, ανοίγεις το αρχείο που κατέβασες με ένα text editor. Ψάχνεις μέσα στο αρχείο για τη λέξη "pw" και πατάς Εύρεση Επομένου μέχρι να σε πάει Line 0 info και εκεί βλέπεις που λέει "pw= κάτι". Αυτό είναι το Password του VoIP.

Για το Username πας εκεί που λέει τηλέφωνο και Ρυθμίσεις Τηλεφώνου SIP Numbers και πατάς Edit, στο δείχνει πάνω-πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά , σήμερα παρέλαβα και εγω το Η300s  , να αναφέρω και εγώ ότι έχει την έκδοση Vodafone-H-300s-v1.0.09.01_dsp190325T006  ,   μια ερώτηση  στο DNS  έβαλα  Δυναμικό DNS  με ΝΟ-ip   την επιλογή ασφάλεια DNS  την απενεργοποιώ η όχι και τη ακριβώς κάνει διότι δεν μπορώ να βρω το νήμα που είχατε γράψει περί αυτού  ,Ευχαριστώ πολύ   εύχομαι καλή χρονιά με υγεία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, petselas said:

Γεια χαρά - Χρονια Πολλα, μπορεισ να μου πεισ λιγα παραπανω για τη διαδικασια ?

Ευχαριστώ προκαταβολικα

Νικοσ

HI 

προσπαθώ να κανω αυτο ακριβώς με εσενα

Εχω αυτο το χαλια router tis Vodafone και θέλω να βάλω ένα δικό μου.

Μπορεις να μου πεις πωσ το εκανες ?

 

 

16 hours ago, nzeppos said:

Αντιγράφω από προηγούμενο post:

Κάνεις login στο Η300s, πας εκεί που λέει "Κατάσταση και Υποστήριξη", πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του browser γράφεις:

Πατάς Enter για να τρέξουν οι εντολές. Μετά πας εκεί που λέει "Διαγνωστικά VoIP", πατάς Λήψη, ανοίγεις το αρχείο που κατέβασες με ένα text editor. Ψάχνεις μέσα στο αρχείο για τη λέξη "pw" και πατάς Εύρεση Επομένου μέχρι να σε πάει Line 0 info και εκεί βλέπεις που λέει "pw= κάτι". Αυτό είναι το Password του VoIP.

Για το Username πας εκεί που λέει τηλέφωνο και Ρυθμίσεις Τηλεφώνου SIP Numbers και πατάς Edit, στο δείχνει πάνω-πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DanielRGr είπε

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση κατ αρχήν, απλά κόπηκε το text σοu στο πιο κρισιμο σημείο 

λες :

Κάνεις login στο Η300s, πας εκεί που λέει "Κατάσταση και Υποστήριξη", πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του browser γράφεις:  ??????????      τι γραφεισ εκει ? δε φαίνονται οι εντολές που λες

μπορεια απλα να γραφεις αυτεσ τισ εντολεs please ?

 

Thanks

NKos

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, petselas said:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση κατ αρχήν, απλά κόπηκε το text σοu στο πιο κρισιμο σημείο 

λες :

Κάνεις login στο Η300s, πας εκεί που λέει "Κατάσταση και Υποστήριξη", πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του browser γράφεις:  ??????????      τι γραφεισ εκει ? δε φαίνονται οι εντολές που λες

μπορεια απλα να γραφεις αυτεσ τισ εντολεs please ?

 

Thanks

NKos

 

 

Διαβασε το μηνυμα μου πιο πανω, κατεβασε το software και βγαλε τους κωδικους.

Επεξ/σία από DanielRGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petselas είπε

 

Ευχαριστώ για την απάντηση κατ αρχήν, απλά κόπηκε το text σοu στο πιο κρισιμο σημείο 

λες :

Κάνεις login στο Η300s, πας εκεί που λέει "Κατάσταση και Υποστήριξη", πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του browser γράφεις:  ??????????      τι γραφεισ εκει ? δε φαίνονται οι εντολές που λες

μπορεια απλα να γραφεις αυτεσ τισ εντολεs please ?

 

Thanks

NKos

 

 

usermode="admin"
page_data_init("settings")

Δεν "κόπηκε" κάτι, πατάς στο παραθυράκι και "ανοίγει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/22/2020 στις 7:14 ΜΜ, Thresh είπε

Κι ότι μάλλον διορθώθηκε το battery drain...

Δεν καταλαβαίνω, ενα κακό λογισμικό σε ένα ρούτερ προκαλεί battery drain σε ένα κινητό με wifi? Πώς γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...