Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 minutes ago, DimosthenisG said:

Δεν καταλαβαίνω, ενα κακό λογισμικό σε ένα ρούτερ προκαλεί battery drain σε ένα κινητό με wifi? Πώς γίνεται

Λόγω router advertisement (multicast?) νομίζω, στέλνει περισσότερες φορές packet με αποτέλεσμα να βγαινει πιο συχνά μια συσκευή από "idle/sleep" το οποίο αυξάνει την κατανάλωση, δεν είμαι σίγουρος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χονδρικά κρατάει awake τις κινητές συσκευές επειδή στέλνει πολύ συχνά πακέτα μέσω WiFi. Δεν είναι κάτι περίεργο. Το Speedport Plus της Cosmote (που είναι η ίδια συσκευή) είχε το ίδιο πρόβλημα, αλλά το έχουν φτιάξει εδώ και πολύ καιρό με firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Με 50αρα vdsl το πιτσιρίκι έχει παράπονα γιατί "λαγκάρει" στο fortnite (vodafone 50vdsl) , τι ρύθμιση κάνω στο router ή τι ζητάω από support?

Δικαιολογίες λεει στους φίλους του γιατι τον νικάνε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, jgeorgiou said:

Με 50αρα vdsl το πιτσιρίκι έχει παράπονα γιατί "λαγκάρει" στο fortnite (vodafone 50vdsl) , τι ρύθμιση κάνω στο router ή τι ζητάω από support?

Κοιτα το upload αν φταιει το νετ, αλλιως το pc για το αν ειναι επαρκες το setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 1:26 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Με 50αρα vdsl το πιτσιρίκι έχει παράπονα γιατί "λαγκάρει" στο fortnite (vodafone 50vdsl) , τι ρύθμιση κάνω στο router ή τι ζητάω από support?

Είτε μαζεύει πάρα πολλά σφάλματα η γραμμή (άρα πρόβλημα γραμμής), κάτι που φαίνεται στο ρούτερ, είτε κάτι τρώει όλο το upload για κάποιον λόγο, είτε το pc (όπως αναφέρθηκε) είναι ανεπαρκές.. Άνοιξε καλύτερα κάποιο thread, να το δούμε αναλυτικά γιατι εδώ είμαστε off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πιο χρεπι ειναι το h300s στο wifi 2,4 .

ετσι στα ξεκαρφωτα μετα απο δυο μηνες η ταχυτητα πέζει απο 2 εως 42,

 

ενω με lan το pc καρφι 49 και στα 5ghz καρφι 45-48 .

χρεπι στα 2,4ghz μονο αυτο εχω να πω και μου λενε δεν σου κανουμε αντικατασταση και δεν σου δινουμε και τους κωδικους voip αν παρεις δικο σου μοντεμ , θα τους ελεγα κατι αλλα ειναι και αρχη του χρονου μην αρχισω απο τωρα ....καλυνυχτα βονταφονε .............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, makis269 said:

οτι πιο χρεπι ειναι το h300s στο wifi 2,4 .

ετσι στα ξεκαρφωτα μετα απο δυο μηνες η ταχυτητα πέζει απο 2 εως 42,

 

ενω με lan το pc καρφι 49 και στα 5ghz καρφι 45-48 .

χρεπι στα 2,4ghz μονο αυτο εχω να πω και μου λενε δεν σου κανουμε αντικατασταση και δεν σου δινουμε και τους κωδικους voip αν παρεις δικο σου μοντεμ , θα τους ελεγα κατι αλλα ειναι και αρχη του χρονου μην αρχισω απο τωρα ....καλυνυχτα βονταφονε .............

1. Κατεβασε wifi analyzer στο κινηυο και δες ποσο απασχολημενο ειναι το καναλι που εχει επιλεχθει στα 2.4 ghz

1α. Μεσα απο τις ρυθμισεις του h300s, θεσε συχνοτητα 40mhz (θα ανεβει ταχυτητα, θα κατεβει εμβελεια)

2. Βρες τους κωδικους voip μεσω του app για windows: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DanielRGr είπε

1. Κατεβασε wifi analyzer στο κινηυο και δες ποσο απασχολημενο ειναι το καναλι που εχει επιλεχθει στα 2.4 ghz

1α. Μεσα απο τις ρυθμισεις του h300s, θεσε συχνοτητα 40mhz (θα ανεβει ταχυτητα, θα κατεβει εμβελεια)

2. Βρες τους κωδικους voip μεσω του app για windows: 

 

οσον αφορα την πρωτη απαντηση δυστηχως το κακο ειναι οτι ειμαι σε μονοκατοικια με λιγους γειτονες και ενω δεν υπαρχει αλλος στο καναλι εχει πολυ χαμηλη ταχυτητα το 2,4 -εχει συμβει και σε αλους αυτο ακριβως το προβλημα λογο χρεπιου μοντεμ.

 

στην δευτερη απαντηση το χρεπι μοντεμ ειναι στην ρυθμιση 20/40 mhz απο παντα.

 

στην τριτη ευτηχως που μπορουμε να βγαλουμε τους κωδικους voip μονοι μας αλλα αφου ειναι τοσο ευκολο γιατι δεν μας τους δινουν ? και πρεπει να χακαρουμε το μοντεμ μονοι μας ? μηπως κατι πέζει ?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σου και καλη χρονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makis269 είπε

οσον αφορα την πρωτη απαντηση δυστηχως το κακο ειναι οτι ειμαι σε μονοκατοικια με λιγους γειτονες και ενω δεν υπαρχει αλλος στο καναλι εχει πολυ χαμηλη ταχυτητα το 2,4 -εχει συμβει και σε αλους αυτο ακριβως το προβλημα λογο χρεπιου μοντεμ.

 

στην δευτερη απαντηση το χρεπι μοντεμ ειναι στην ρυθμιση 20/40 mhz απο παντα.

 

στην τριτη ευτηχως που μπορουμε να βγαλουμε τους κωδικους voip μονοι μας αλλα αφου ειναι τοσο ευκολο γιατι δεν μας τους δινουν ? και πρεπει να χακαρουμε το μοντεμ μονοι μας ? μηπως κατι πέζει ?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σου και καλη χρονια .

Γιατί οι εταιρείες θέλουν να τους έχεις ανάγκη. Να σου δίνουν το δικό τους ρούτερ και να σε κάνουν να νομίζεις ότι μόνο με αυτό μπορείς να τα έχεις όλα, κάτι που δεν ισχύει.

Δοκίμασε με καλώδιο εθερνετ και δες αν υπάρχει βελτίωση στο lag.

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, makis269 said:

οσον αφορα την πρωτη απαντηση δυστηχως το κακο ειναι οτι ειμαι σε μονοκατοικια με λιγους γειτονες και ενω δεν υπαρχει αλλος στο καναλι εχει πολυ χαμηλη ταχυτητα το 2,4 -εχει συμβει και σε αλους αυτο ακριβως το προβλημα λογο χρεπιου μοντεμ.

 

στην δευτερη απαντηση το χρεπι μοντεμ ειναι στην ρυθμιση 20/40 mhz απο παντα.

 

στην τριτη ευτηχως που μπορουμε να βγαλουμε τους κωδικους voip μονοι μας αλλα αφου ειναι τοσο ευκολο γιατι δεν μας τους δινουν ? και πρεπει να χακαρουμε το μοντεμ μονοι μας ? μηπως κατι πέζει ?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σου και καλη χρονια .

Θα ελεγα οτι το κανουν δυσκολο, γιατι ειναι username/pass, απολυτα "συνδεδεμενο" στη γραμμη σου / στο λογαριασμο σου. Τι σημαινει αυτο; Οτι αμα υπαρχουν απο εδω και απο εκει, πολυ πιθανον να υπαρξουν ατομα που θα εχουν κακες διαθεσεις - ιδεες για το πως μπορουν να κλαπουν αυτα τα στοιχεια και να χρησιμοποιηθουν. Περα απο αυτο, θα υπαρχει μεγαλη απασχοληση των γραμμων υποστηριξης για αιτηση αποστολης κωδικων / βοηθεια στο σεταρισμα voip αλλων μοντεμ / κτλπ κτλπ. Ο μεσος χρηστης σε καθε εταιρια ειναι αυτος που εχει γραμμες που ειναι για πεταμα,  σερφαρει Facebook, παταει καθε ειδους link, κατεβαζει malwares/adwares/miners/RATs χωρις να το ξερει με αποτελεσμα να σερνεται pc-internet και να γκρινιαζει στο fb / εξυπηρετηση πελατων οτι φταιει η εταιρια, κτλπ. Με λιγα λογια, το username/pass ειναι πολυ πιθανο να φτασει λαθος χερια, το οποιο θα οδηγησει σε πολλα μπερδεματα.

Τα παραπανω και αλλα πολλα που θα μπορουσα να σκεφτω γυρω απο αυτο, προσπαθει η εταιρια να τα αποφυγει και ειναι απολυτα λογικο αλλα σιγουρα θα επρεπε να βρεθει ενα work-around με 2FA ή κατι αντιστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Μου φερανε το Η300 , πηρα απο μεσα κωδικους και λοιπα στοιχεια για voip κεντρο.

Το θεμα ειναι οτι Ping δεν κανω το ngn.hol.net 

Αν αλλαξω μοντεμ και βαλω ενα που δεν εχει voip , πρεπει να κανω κατι για να παιξει το voip μεσα απο το asterisk ?

Θελει δευτερο VC που να του πεις οτι θα πηγαινει απο εκει?

 

Εχετε βρει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...