Προς το περιεχόμενο

Τι ώρες σε ποιο δωμάτιο και σε τι ΤV παίζεται games?


Kenichi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Εδώ εγώ είμαι 23 και τρώω παντόφλα από κοπέλα όποτε πάρω παιχνίδι ή δώσω λεφτά σε pc κλπ - παρόλο που παίζουμε μαζί καμιά φορά κάνα AOE ή άλλο RTS.

Αυτό που δε θέλει βέβαια είναι να καίγομαι (πάνω από 1-2 ώρες τη μέρα).

Έχω καταλήξει να παίζω στη ζούλα, γιατί όπως προείπε και κάποιος από πάνω, αν δε μένετε στα πατρικά σας λες και είστε Λύκειο, φεύγει μεγάλο ποσοστό της μέρας στο να είναι έστω στοιχειωδώς συμμαζεμένο το σπίτι.

Έτσι αγορίνα. Ο σωστός ο άντρας πρέπει να μαθαίνει στην παντόφλα από μικρός. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, *nenya* είπε

@Stamer Καλά όλ'αυτά....αλλά το ότι δεν μπορούμε/δεν θέλουμε όλοι οι άνθρωποι να γίνουμε γονείς το δέχεσαι ή όχι;
Τα έχω ξαναγράψει και αλλού, είναι κάτι που πηγάζει από μέσα μου και είναι απόφαση συνειδητή. Απλά ελπίζω να είναι εξίσου συνειδητή και η απόφαση όσων τελικά κάνουν παιδιά. 
Και δεν χρειάζεται καμία απ'τις 2 μεριές να προσπαθήσει να πείσει την άλλη ν'αλλάξει βέβαια.

Χαίρομαι να βλέπω ευτυχισμένες οικογένειες, όπου και οι γονείς και τα παιδιά περνάνε καλά. Όμως δεν είναι κάτι που αναζητώ σαν στόχο στην δική μου προσωπική ζωή. Οι στόχοι μου είναι πολύ διαφορετικοί [όπως και οι παράγοντες που διαμορφώνουν την ευτυχία μου] και τα παιδιά δεν ανήκουν καθόλου σ'αυτά τα πλάνα. Δεν θα ήθελα να γίνω μια δυστυχισμένη μάνα που θα έχει πραγματοποιήσει τις επιθυμίες άλλων, και ούτε θά'θελα να πάρω στον λαιμό μου ένα παιδί.

Μπράβο λοιπόν σε όσους πήραν την απόφαση να αποκτήσουν παιδιά, ΑΛΛΑ μπράβο και σε όσους πήραν την απόφαση να πορευτούν μόνοι τους [ή με τον/την σύντροφό τους]. Και τα δύο σενάρια είναι δύσκολα στην κοινωνία που ζούμε. [αν και προσωπικά διαπιστώνω με θλίψη ότι το 2ο σενάριο είναι πιο κατακριτέο τελικά σε σχέση με το 1ο...] 

Γενικά, σεβασμός στην προσωπική απόφαση του καθενός :) να χαίρεστε τα παιδάκια σας, να κάνετε ό,τι καλύτερο γι'αυτά και παράλληλα να μην βάζετε σε δεύτερη μοίρα τους συντρόφους σας. Δύσκολο πράμα η ισορροπία στις ανθρώπινες σχέσεις.

Συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες, ο καθένας κάνει ότι θέλει στη ζωή του , και προσωπικά εγώ χαίρομαι περισσότερο να βλέπω ανθρώπους που ξέρουν τι θέλουν να κάνουν στην ζωή τους με το θέμα οικογένεια , παρά αυτούς που κάνουν παιδιά επειδή νομίζουν ότι πρέπει και τελικά καταλήγουν στο να βγάζουν τα απωθημένα τους στα παιδιά και να διαλύουν την οικογένειά τους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Stamer Καλά όλ'αυτά....αλλά το ότι δεν μπορούμε/δεν θέλουμε όλοι οι άνθρωποι να γίνουμε γονείς το δέχεσαι ή όχι;
Τα έχω ξαναγράψει και αλλού, είναι κάτι που πηγάζει από μέσα μου και είναι απόφαση συνειδητή. Απλά ελπίζω να είναι εξίσου συνειδητή και η απόφαση όσων τελικά κάνουν παιδιά. 
Κ

Φυσικά και το δέχομαι, εννοείται! 

Και μάλιστα για να ξέρεις, οι περισσότεροι άνθρωποι που γνωρίζω, το οτι έκαναν παιδιά, δεν ήταν καθόλου συνειδητή η απόφασή τους! Σπάνια το έχει μετανιώσει κάποιος από αυτούς αλλά επίσης οι περισσότεροι δεν ήταν και έτοιμοι για να είναι "σωστοί" γονείς.

Από την άλλη πάλι, λέω διάφορα πράγματα γιατί (και εκ πείρας) οι περισσότεροι από αυτούς που λένε οτι συνηδειτοποιημένα δεν θέλουν παιδί, ΔΕΝ το έχουν καλοσκεφτεί ή φοβούνται! (φοβούνται διάφορα). Συνήθως και αυτοί όταν καταλήξουν (έστω και αργά) να γίνουν γονείς, παθαίνουν την πλάκα τους!

Πάντως η λέξη "συνειδητοποίηση" που είπες και εσύ, εσωκλείει τα περισσότερα προβλήματα που δημιουργούν οι άνθρωποι στον εαυτό τους. Προφέρουν εύκολα την λέξη αυτή, ωστόσο ελάχιστοι την καταλαβαίνουν στ'αλήθεια και ισχύει για αυτούς. 

...εννοείται δεν σε κατατάσσω σε αυτούς, δεν σε γνωρίζω :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, tsofras said:

Συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες, ο καθένας κάνει ότι θέλει στη ζωή του , και προσωπικά εγώ χαίρομαι περισσότερο να βλέπω ανθρώπους που ξέρουν τι θέλουν να κάνουν στην ζωή τους με το θέμα οικογένεια , παρά αυτούς που κάνουν παιδιά επειδή νομίζουν ότι πρέπει και τελικά καταλήγουν στο να βγάζουν τα απωθημένα τους στα παιδιά και να διαλύουν την οικογένειά τους.

Γι'αυτό και το χαίρομαι να βλέπω όμορφες, αληθινά ευτυχισμένες οικογένειες. Έχω την αίσθηση ότι είναι κάπως σπάνιο φαινόμενο. [Φαντάσου ότι λόγω επαγγέλματος, τα τελευταία 10 χρόνια έχω συνεργαστεί με τουλάχιστον μια 40αριά διαφορετικές οικογένειες και έχω περάσει μπόλικο χρόνο στα σπίτια τους....και δυστυχώς, αν έβγαζα ποσοστά που βασίζονται σε συμπεριφορές, ευτυχία παιδιών/γονιών κλπ. θα έβλεπες κι εσύ την απογοήτευσή μου σε αριθμούς.]

 

Και για να μην είμαι off-topic σύμφωνα με τις ερωτήσεις του TS: παίζω στο PC όποτε φυσικά μου το επιτρέπει η ρουτίνα. Η αγαπημένη μου φάση είναι να ξυπνάω Σ/Κ όποτε θέλω και να παίζω όσες ώρες θέλω, χαλαρά, με το καφεδάκι μου στο πλάι. Αδειάζει το μυαλό.

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Malthador είπε

Εμένα είναι 2 και 4 και παίζω καμιά φορά μαζί τους κανά Mario, Rayman κλπ ή αφήνω τον μεγάλο να παίξει στο 3DS, αλλά ρε φίλε τι WoW 7 χρονών, σοβαρά τώρα; Εξαιρετικά εντυπωσιακό και τουλάχιστον ευοίωνο το ότι δεν σου ζήτησαν κανά Fortnite (το-σημαντικότερο-game-της-γενιάς-του™).

Ενθαρρυντικό αυτό που λες για μέχρι 5 χρονών, το κρατάω για την ελπίδα και μόνο!

 

Εντάξει είναι και στο παιδί , η μεγάλη μου κόρη έκανε drift στο forza horizon 2 απο 3 χρονών , και στα 4 τελείωνε πίστες απο το Rayman. Στα 6 έμαθε όλα τα καράβια σε ποιο νησί πάνε στο WoW και παίρνει το τραμ απο Stormwind σε Ironforge :D

Η μικρή ξεκίνησε στα 4 με το rayman και πριν λίγους μήνες κατάφερε να κουνάει το ανθρωπάκι :D οπότε βολεύετε περισσότερο με τον Wii.

Θα δείς όμως ότι όντως απο τα 5 και μετά είναι γενικά καλύτερα, γιατί γίνονται και ποιο αυτόνομα τα παιδιά

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Η αγαπημένη μου φάση είναι να ξυπνάω Σ/Κ όποτε θέλω και να παίζω όσες ώρες θέλω, χαλαρά, με το καφεδάκι μου στο πλάι. Αδειάζει το μυαλό.

Για κάποιο λόγο και μένα ή πρωί όταν ξυπνούσα μου άρεσε περισότερο να παίζω ή αργά το βράδυ.

...φυσικά έχουν υπάρξει διαστήματα που έπαιζα 24/7. :whistle:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, *nenya* είπε

@Stamer Καλά όλ'αυτά....αλλά το ότι δεν μπορούμε/δεν θέλουμε όλοι οι άνθρωποι να γίνουμε γονείς το δέχεσαι ή όχι;
Τα έχω ξαναγράψει και αλλού, είναι κάτι που πηγάζει από μέσα μου και είναι απόφαση συνειδητή. Απλά ελπίζω να είναι εξίσου συνειδητή και η απόφαση όσων τελικά κάνουν παιδιά. 
Και δεν χρειάζεται καμία απ'τις 2 μεριές να προσπαθήσει να πείσει την άλλη ν'αλλάξει βέβαια.

Χαίρομαι να βλέπω ευτυχισμένες οικογένειες, όπου και οι γονείς και τα παιδιά περνάνε καλά. Όμως δεν είναι κάτι που αναζητώ σαν στόχο στην δική μου προσωπική ζωή. Οι στόχοι μου είναι πολύ διαφορετικοί [όπως και οι παράγοντες που διαμορφώνουν την ευτυχία μου] και τα παιδιά δεν ανήκουν καθόλου σ'αυτά τα πλάνα. Δεν θα ήθελα να γίνω μια δυστυχισμένη μάνα που θα έχει πραγματοποιήσει τις επιθυμίες άλλων, και ούτε θά'θελα να πάρω στον λαιμό μου ένα παιδί.

Μπράβο λοιπόν σε όσους πήραν την απόφαση να αποκτήσουν παιδιά, ΑΛΛΑ μπράβο και σε όσους πήραν την απόφαση να πορευτούν μόνοι τους [ή με τον/την σύντροφό τους]. Και τα δύο σενάρια είναι δύσκολα στην κοινωνία που ζούμε. [αν και προσωπικά διαπιστώνω με θλίψη ότι το 2ο σενάριο είναι πιο κατακριτέο τελικά σε σχέση με το 1ο...] 

Γενικά, σεβασμός στην προσωπική απόφαση του καθενός :) να χαίρεστε τα παιδάκια σας, να κάνετε ό,τι καλύτερο γι'αυτά και παράλληλα να μην βάζετε σε δεύτερη μοίρα τους συντρόφους σας. Δύσκολο πράμα η ισορροπία στις ανθρώπινες σχέσεις.

 

Εκείνοι που κατακρίνουν αυτούς που κατ' επιλογή δεν κάνουν παιδιά, είναι απλά κολλημένοι εγκέφαλοι. Φυσικά ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικά θέλω, επιθυμίες, ανάγκες. Φυσικά δεν εξαρτάται η ευτυχία από το αν κάνεις παιδί ή όχι.

Εγώ προσωπικά ήθελα ένα παιδί και το έκανα (παρόλο που για διάφορους λόγους υγείας δικούς μου, κόστισε εξτρά και σε χρήμα και σε ψυχολογική πίεση μέχρι να σιγουρευτούμε πως όλα είναι καλά). Αν με ρωτήσεις αν σε φάσεις δε μου λείπει η ανεξαρτησία, το πως έκανα ό,τι ήθελα οποιαδήποτε ώρα ενώ τώρα πρέπει όλα να περάσουν πρώτα από το γεγονός πως υπάρχει παιδί, θα έλεγα ψέμματα πως δε μου λείπει... αλλά από την άλλη δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου πια χωρίς τη μικρούλα μου.

 

Όλα σχετικά είναι, έχω δει σχέσεις να καταστρέφονται με τον ερχομό ενός παιδιού διότι φυσικά υπάρχει πίεση και θέλει πολλή καλή συνεννόηση και υπομονή ώστε να μην ξεσπάσει η πίεση και τα νεύρα κάποιες φορές εκεί που δεν πρέπει.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2018 στις 12:39 ΜΜ, ManFromEarth είπε

Δεν καταλαβα αν το προβλημα ειναι η ελλειψη χωρου ή η ελλειψη χρονου ( ή και χωροχρονου γενικοτερα :) )

Προσωπικα συμπασχω, σαν παντρεμενος χωρις τεκνα, στην ελλειψη χρονου. Οταν λειπεις απο το πρωι, γυρνας κατα τις 19.00 και μπορεις να τα πεις λιγο με τον συζυγο, να πας ενα γυμναστηριο ή ενα σινεμα, να φας κατι κλπ μεχρι τις 23.00 που η κουραση αρχιζει και βαραινει τα ματια, τα games μπαινουν σε 2η μοιρα.

Το δε σαββατοκυριακο, σε πιανει μια κωλοπιλαλα να κανεις ολα αυτα που δεν προλαβαινεις την εβδομαδα και πριν το καταλαβεις ηρθε η κυριακη και το game εμεινε με το ιδιο save παλι.

Ακριβώς το ίδιο, λόγο δουλειάς και κίνησης ίσως να γυρίσω πιο αργά 20:00 δεν έχω ακόμα παιδί οπότε λέω είμαι πιο free2play, έλα όμως που όταν κάνω μπάνιο αφού γυρίσω και κάτσουμε για φαγητό βγαίνει όλη η κούραση....Ευτυχώς έχω κάνει gamer και την γυναίκα μου και μαζευόμαστε αραιά και που να παίξουμε κανά game  στο xbox 360 αλλιώς εναλλακτική έχουμε και τα επιτραπέζια, Της έχω βάλει netflix να χαζεύει και ξεκλέβω 2-3 ώρες και παω στο pc στην καλύτερη η της παίρνω γλυκά οπότε εκεί μου λέει παίξε όσο θες 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzelen είπε

Έτσι αγορίνα. Ο σωστός ο άντρας πρέπει να μαθαίνει στην παντόφλα από μικρός. 😛

 

Αυτά παθαίνουν όσοι αρέσκονται σε δυναμικές και συντηρητικές κοπέλες. Και θεωρούν ότι οι οθόνες και τα συναφή είναι πράγματα βλαπτικά και αποξενωτικά ΚΑΙ έχουν την πυγμή να το υποστηρίξουν.

Έχουν όμως 1002 άλλα καλά που δεν τα βλέπει ούτε με το κυάλι το υπόλοιπο 99.5% των νόρμικων γυναικών εκεί έξω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ παιδιων απο 2005 που γνωρισα την γυναικα μου μεχρι 2010 που γεννηθηκε η πρωτη μου κορη επαιζα μπορει και 6-7 ωρες την ημερα. Μετα προφανως μειωθηκε ο χρονος, οποτε χρειαστηκε και εγω να συμβιβαστω με ολες τις αλλαγες της ζωης μου. 

Η συζυγος η αληθεια ειναι οτι με γνωρισε gamer και της εξηγησα οτι μπορει να κοψω καφεδες με φιλους, γηπεδο κλπ οπως και εκανα για να μου μενει χρονος, αλλα το gaming δεν κοβεται . Οκ οπως σε ολα τα ζευγαρια υπαρχει καμια φορα γκρινια αν βαλω να παιξω σε ασχετες ωρες αλλα γενικα συνεννοουμαστε. 

Οι κορες μου ειναι πια 4 και 8 και ξερουν οτι ο μπαμπας παιζει παιχνιδια. Ξερουν το μαριο , ξερουν την Ellie του Last of us , ξερουν τι ειναι ζομπι(λολ) και ναι με εχουν καμαρωσει να παιζω και dark souls . Βεβαια με το switch περναμε καλυτερα, γελαμε , ειναι πιο kids friendly απο το ps4. Ειχα και One που πουλησα μιας και υλικο δεν εχει αποκλειστικο ετσι και αλλιως αλλα και δεν γινεται να συντηρω 3 κονσολες χωρις λογο . 

Στο ερωτημα του ts παιζω αποκλειστικα σαλονι σε πολυθρονα του ικεα (την κουνιστη) με ακουστικα καλης ποιοτητας για να απολαμβανω το παιχνιδι μιας και παιζω αποκλειστικα solo . Ουτε multiplayer και πιπες , θελω ιστορια στα παιχνιδια μου. Ωρες βραδυ μετα τις 11 εφοσον εχουν κοιμηθει απαντες και 7.30 με 8.30 το πρωι αφου ετοιμαστουν τα παιδια και φυγουν για σχολειο γιατι πιανω δουλεια 9. 

Μαζι με αυτα σχολαω 5 , διαβαζουμε με τη συζυγο την μεγαλη, παμε τα παιδια δραστηριοτητες και πηγαινουμε και εμεις 4 φορες την εβδομαδα gym . Παρασκευη βραδυ βγαινουμε οι δυο μας για φαγητο και ποτο και ΣΚ κανουμε εκδρομες και πραγματα με τα παιδια. 

Θελω να καταληξω οτι ναι το προγραμμα ειναι εξουθενωτικο , ειναι ωρες που βαζω οδοντογλυφιδες στα ματια μου, ωρες που κατεβαζω καντηλια , αλλα οταν το σαββατο βραδυ καθομαι αγκαλια με τις μικρες να τις προστατευω απο τον Demogorgon ενω βλεπουμε stranger things , ολη η κουραση της εβδομαδας περναει. 

Χρειαζεται υπομονη και μην ξεχνατε οτι αυτο που αντιμετωπιζουμε ως gamers ειναι κατι φυσιολογικο ..

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± no time for video games meme

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, james9tito είπε

μεχρι 2010 που γεννηθηκε η πρωτη μου κορη επαιζα μπορει και 6-7 ωρες την ημερα

Είναι σπουδαίο και μόνο που σε κατάφερε η γυναίκα σου να κάνετε παιδί... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Stamer είπε

Είναι σπουδαίο και μόνο που σε κατάφερε η γυναίκα σου να κάνετε παιδί... :P

"James έλα στο κρεβάτι" 
"Ξέχασε το, είμαι Level 100 Paladin"

Θα μπορούσα να σας δώσω φρούδες ελπίδες, αλλα η πραγματικότητα είναι μία. Switch στην τουαλέτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω χαμός από ομοιοπαθείς τελικά 😜 Έτσι είναι όμως, μεγαλώνουμε και οι προτεραιότητες αναγκαστικά αλλάζουν. Στο σαλόνι έχω Wiiu, Switch και Χ1 και για το pc αγόρασα πρόσφατα μια rx 580 8gb για καλύτερο gaming. Έχω και ένα 3ds να βρίσκεται...Χρόνο βέβαια, όπως και οι περισσότεροι, ούτε για δείγμα. Ευτυχώς και το switch με το οποίο χωρίς πλάκα μπορείς άνετα να ξεκλέψεις μερικά 20λεπτα gaming χρόνου, που χωρίς να το καταλάβεις ολοκληρώνεις παιχνίδι. Δεν έχω κανένα ατερμάτιστο εκεί, πλην του Hollow Knight με το οποίο ασχολούμαι τώρα. Όσο για τη γυναίκα μου σπάνια έχει πρόβλημα. Πολλά από τα παιχνίδια μου τα έχει αγοράσει η ίδια άλλωστε και της αρέσει να βλέπει την παρέα μου μαζεμένη στο σαλόνι να παίζουμε zelda, mario kart ή red dead redemption.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, papp0us είπε

"James έλα στο κρεβάτι" 
"Ξέχασε το, είμαι Level 100 Paladin"

Θα μπορούσα να σας δώσω φρούδες ελπίδες, αλλα η πραγματικότητα είναι μία. Switch στην τουαλέτα.

Μην το γελας οταν ειχε βγει το Skyrim πρεπει να επαιζα 10ωρα. Τωρα με το RDR2 την ενημερωσα οτι θα παμε το προηγουμενο ΣΚ καπου με τα παιδια και οταν κυκλοφορησει τις πρωτες μερες θα ειμαι στον κοσμο μου. 

Αν καμια φορα θελει να δει κατι στο σαλονι κανω υποχωρηση και παιζω στο switch . 

Νομιζω παντως οτι βοηθαει οτι δεν παιζω ηλιθια multiplayer και πιου πιου. Εχει κατσει πολλες φορες να χαζεψει breath of the wild, τωρα RDR2 , πιο παλια Bioshock , Ιco , παιζουμε και mario kart 4αδα με τα παιδια και θυμαμαι οταν την ειχα γνωρισει την 1η βδομαδα της ειχα δανεισει το ps2 με το Silent Hill 2 και με επαιρνε τηλ μια το πρωι να με ρωτησει για τους γριφους οταν κολλουσε. 

Ξαναλεω εχουν παιξει απειροι τσακωμοι για το gaming αλλα οκ , λογικοι στα πλαισια της καθημερινοτητας του ζευγαριου. 

Βεβαια το καλοκαιρι παραλιγο να χασουμε το πλοιο γιατι περιμενα κουριερ να παραλαβω το Octopath Traveler αλλα οκ ......

Επεξ/σία από james9tito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...