Προς το περιεχόμενο

Τι ώρες σε ποιο δωμάτιο και σε τι ΤV παίζεται games?


Kenichi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Arkin είπε

 

Η μεγαλη ειναι ετοιμη για dark souls bloodborne οπως τη βλεπω.

Χεχε μπα δεν θέλω να παίζουν παιχνίδια με βία είναι αρκετά μικρές, για αυτό και στο wow απλά πετάνε απο εδώ και από εκεί, απλά αν με πετύχουν να παίζω τους λέω έβαλα το γουρούνι για ύπνο 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Arkin said:

 

Γενικα λεει μια παροιμια αν δεν κανεις παιδια ζεις σαν βασιλιας οσο εισαι νεος αλλα οταν γερασεις δεν εχεις κανεναν να σε βοηθησει στο οποιο προβλημα εχεις. Αν κανεις παιδια ζεις νεος πιο δυσκολα αλλα στα γεραματα θα εχεις τα παιδια σου τα εγγονια σου και θα πεθανεις αξιοπρεπως. Ολα εχουν τα καλα και τα κακα. Η ξαδερφη μου γεννησε πριν 9 μηνες και τον μικρο τον περνω πολλες φορες παιζουμε γελαμε ειναι απιστευτος και πανεξυπνος. Και μονο που βλεπεις ενα μικρο παιδακι να γελαει ειναι ευτυχια ειδικα οταν ειναι δικο σου.

Πράγματι τις περισσότερες φορές, άνθρωποι που δηλώνουν πως δεν επιθυμούν παιδιά, το μετανιώνουν πικρά σε μεγαλύτερη ηλικία (οπότε όμως δεν υφίσταται η επιλογή, είτε για βιολογικούς, είτε για άλλους λόγους). Δυστυχώς έχω συναντήσει στο εργασιακό μου βίο σημαντικό αριθμό ανθρώπων κι από τα δύο φύλα, οι οποίοι καθυστέρησαν δεκαετίες την δημιουργία οικογένειας με ποικίλες αιτιολογήσεις (προς τον εαυτό τους) και τελικά στις ηλικίες 45-50 δήλωναν μετανιωμένοι. Ασφαλώς όμως υπάρχουν και ακατάλληλοι άνθρωποι για το ρόλο του γονέα - και θα  χαιρόμουν ιδιαίτερα αν αυτοί αποφάσιζαν εγκαίρως, στο σύνολο τους, να μην τεκνοποιήσουν.

Επεξ/σία από DrFreeman
damn typos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrFreeman είπε

Πράγματι τις περισσότερες φορές, άνθρωποι που δηλώνουν πως δεν επιθυμούν παιδιά, το μετανιώνουν πικρά σε μεγαλύτερη ηλικία (οπότε όμως δεν υφίσταται η επιλογή, είτε για βιολογικούς, είτε για άλλους λόγους). Δυστυχώς έχω συναντήσει στο εργασιακό μου βίο σημαντικό αριθμό ανθρώπων κι από τα δύο φύλα, οι οποίοι καθυστέρησαν δεκαετίες την δημιουργία οικογένειας με ποικίλες αιτιολογήσεις (προς τον εαυτό τους). Ασφαλώς υπάρχουν  και ακατάλληλοι άνθρωποι για το ρόλο του γονέα - και θα  χαιρόμουν ιδιαίτερα αν αυτοί αποφάσιζαν εγκαίρως, στο σύνολο τους, να μην τεκνοποιήσουν.

Το να κανεις παιδι ειναι το μονο ευκολο. Η ανατροφη του ειναι το πιο δυσκολο πραγμα που υπαρχει γιατι θα μεγαλωσει και δεν ξερεις που μπορει να καταληξει. Στην Αφρικη ακομα και σημερα γεννανε σαν τα κουνελια και δεν τους νοιαζει αν πεθανουν η οχι η αν οταν μεγαλωσουν δεν εχουν να φανε και αυτα σαν αυτους. Μυαλο κουκουτσι προφανως. Τη δεκαετια του 1940 εκαναν τα ιδια και σε εμας εδω εκαναν 10 παιδια οι περισσοτεροι μιας και δεν ειχαν τη να κανουν και δωστα απο 10 χρονων στα προβατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Arkin said:

Το να κανεις παιδι ειναι το μονο ευκολο. Η ανατροφη του ειναι το πιο δυσκολο πραγμα που υπαρχει γιατι θα μεγαλωσει και δεν ξερεις που μπορει να καταληξει. Στην Αφρικη ακομα και σημερα γεννανε σαν τα κουνελια και δεν τους νοιαζει αν πεθανουν η οχι η αν οταν μεγαλωσουν δεν εχουν να φανε και αυτα σαν αυτους. Μυαλο κουκουτσι προφανως. Τη δεκαετια του 1940 εκαναν τα ιδια και σε εμας εδω εκαναν 10 παιδια οι περισσοτεροι μιας και δεν ειχαν τη να κανουν και δωστα απο 10 χρονων στα προβατα.

Φυσικά. Ο οικογενειακός προγραμματισμός είναι εκ των ων ουκ άνευ. Στην Ελλάδα σήμερα (και στην Ευρώπη γενικότερα) η άποψη μου είναι πως έχουμε το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα: πολύ χαμηλός αριθμός παιδιών ανά οικογένεια, γήρανση του πληθυσμού.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως ξανασκεπασα για χιλιοστή φορά τη μικρή που ξεσκεπάζεται συνεχώς, της έδωσα και 2η πιπίλα να κρατάει, έφαγα το βραδινό μου, είδα ένα επεισόδιο Luke Cage, τελείωσα διπλό Ελληνικό να με κρατήσει και φεύγω για λίγο 3DS στο κρεβάτι. 

Υπολογίζω να παίξω 10 λεπτά πριν με πάρει ο ύπνος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, panther_512 said:

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως ξανασκεπασα για χιλιοστή φορά τη μικρή που ξεσκεπάζεται συνεχώς, της έδωσα και 2η πιπίλα να κρατάει, έφαγα το βραδινό μου, είδα ένα επεισόδιο Luke Cage, τελείωσα διπλό Ελληνικό να με κρατήσει και φεύγω για λίγο 3DS στο κρεβάτι. 

Υπολογίζω να παίξω 10 λεπτά πριν με πάρει ο ύπνος. 

Ισως μπορέσω να δω ένα επεισόδιο Stein's Gate και να γράψω 2-3 παραγράφους για ένα διήγημα μου... Η μικρή θα κοιμηθεί σε λίγα λεπτά και η μεγάλη σε καμιά ωρίτσα (τώρα ζωγραφίζει στο γραφειάκι της) 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω είμαι στη δουλειά ακομη. Απο τις 10:30 παρακαλω. Ελεύθερος επαγγελματίας/σκλαβος. Θα επιστρέψω και θα παίξω λιγο Fortnite με την παρεα για χαβαλε. Μετά έχει μαλλον Celeste ή Hollow Knight (κρεββάτι-switch). Εννοείται ότι τα παιδιά θα κοιμούνται και δεν θα τα δω

Επεξ/σία από jon_pallis
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2018 στις 4:10 ΜΜ, Narayan είπε

Είναι όπως τη μάθεις τη γυναίκα.

Γιατί να της ζητήσεις άδεια δηλαδή; Θα αγοράσεις μηχανή μήπως, ή θα κουβαλήσεις την παρέα και θα πρέπει να μαγειρέψει; 

Εγώ βάζω να παίξω στο σαλόνι όποτε γουστάρω, δουλεύω 12ωρο οπότε το αξίζω. Αν θέλει να δει Nomads ας πάει στην κρεβατοκάμαρα, γι' αυτό έβαλα την 49άρα εκεί εξάλλου.

Λούλα πόρτα !!

Λούλα παντόφλες.... Έλα Λούλα παντόφλες...

😁😁😁

Τώρα πέρα από την πλάκα με δουλειές, δραστηριότητες κτλπ κτλπ δεν μένει χρόνος ούτε για ζήτω....

Εγώ κάθε καλοκαίρι φτιάχνω gaming pc και τον χειμώνα το περνω απόφαση και το πουλάω..

Άντε να παίξεις battlefield και να θέλει η κόρη σου να κάτσει στα πόδια σου στην καρέκλα... χαχαχαχα παρατάω την μάχη και κόβουμε βόλτες στις πίστες....

Δεν θέλω roblox....θέλω να παίξω του μπαμπά το παιχνίδι.... αυτό που το πας;;

Γενικά πολλές υποχρεώσεις και χρόνος μηδέν,που να ήμουν και φαν του ύπνου δλδ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαλόνι, καναπέ γωνία, πόδια πάνω και PS4 Pro στην Sony KD-55XF9005, συνήθως απόγευμα προς βράδυ, μέχρι τις 11μμ βαριά..

Επεξ/σία από Nick_apple82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως βράδυ, έχω 3 επιλογές ανάλογα τι θέλω. Λχ μπορεί να δω ένα έργο στον projector από το PC και με ένα κλίκ να παίξω μετά N64/Wii/Switch, η στην TV, η στην οθόνη του PC η στον Pj. Τα έχω όλα σε Rack και με Matrix switch επιλέγω οθόνη/πηγή, σε έπιπλο δεν είχα ελπίδες να χωράνε όλα αυτά. Όπως με βλέπω θέλω 2η καμπίνα αν προσθέσω άλλες ακόμη κονσόλες. 👻

Οθόνες (TV, PC monitor, projector) όλα CRT είναι πλην μιας TFT που την έχω για mastering/εκτυπώσεις σχεδίων. Μελλοντικά θα πάρω OLED στη θέση της TV αλλά έχω καλομάθει στις 120 ίντσες οθόνη του projector και θα μου φανεί κάπως να κάνω downgrade 🤔 μάλλον για κάποιον high end JVC όταν έρθει η ώρα του.

Έχω και στο υπνοδωμάτιο τα περισσότερα και στο σαλόνι ανάλογο setup ποιο πολύ για ταινίες και 5.1 surround.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κάποιο τρόπο χαίρομαι που μου έφυγε σχεδόν ξαφνικά η όρεξη για gaming πριν το παιδί, ενώ έπαιζα για πάρα πολλά χρόνια. Έτσι πούλησα ps4, one και χάρισα την τηλεόραση. Πριν κάτι μήνες σε μια αναλαμπή έστησα ένα υποτυπώδες pc που μπορεί να σηκώσει κάποια παιχνίδια, ανάθεμα κι αν έπαιξα πάνω από 10 λεπτά συνολικά...νομίζω ότι αν δεν γίνει κάτι πολύ δραστικό και διαφορετικό στον τρόπο που παίζουμε (στυλ vr) δεν θα με ξανατραβήξει το gaming, εκτός αν τραβήξει τον μικρό και παίζουμε μαζί :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα video games είναι αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μου, και αυτό που με κάνει να νιώθω ότι είμαι ακόμα παιδί. Τα 5ωρα και 8ωρα στο gaming έφυγαν ανεπιστρεπτί, αλλά ένα μισαωράκι τουλάχιστον την ημέρα πάντα θα προσπαθώ να το αφιερώσω, και γιατί όχι αργότερα μαζί με το παιδί μου.

Για μένα το πρόβλημα είναι ότι το πολυτιμότερο αγαθό πέραν από την υγεία μας είναι ο συνολικός χρόνος που διαθέτουμε στη ζωή μας. Όταν ήμασταν μικροί δεν το σκεφτόμασταν, αλλά τώρα που μεγαλώσαμε και ο χρόνος κυλά όπως το νερό, θέλει πάρα πολύ προσοχή και σεβασμό απέναντι στον διαθέσιμο χρόνο που μας έχει δοθεί.

Γι'αυτό το λόγο και αναφορικά με το gaming, πλέον ασχολούμαι αποκλειστικά με παιχνίδια που είμαι απόλυτα βέβαιος ότι θα μου αρέσουν πολύ. Δεν έχω πλέον την πολυτέλεια να ασχολούμαι με μέτρια παιχνίδια για να τα δοκιμάσω ή με ΑΑΑΑΑΑ παιχνίδια που όμως δεν είναι ακριβώς το γούστου μου για να πώ ότι τα έπαιξα.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 15/11/2018 at 12:07, *nenya* said:

Μπράβο λοιπόν σε όσους πήραν την απόφαση να αποκτήσουν παιδιά, ΑΛΛΑ μπράβο και σε όσους πήραν την απόφαση να πορευτούν μόνοι τους [ή με τον/την σύντροφό τους]. Και τα δύο σενάρια είναι δύσκολα στην κοινωνία που ζούμε. [αν και προσωπικά διαπιστώνω με θλίψη ότι το 2ο σενάριο είναι πιο κατακριτέο τελικά σε σχέση με το 1ο...]

Δεν κατανοώ γιατί πρέπει να πούμε μπράβο στους μεν ή στους δε. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και φέρει το βάρος της ευθύνης τους με ότι αυτό συνεπάγεται. Για μένα προσωπικά, δεν είναι κατακριτέο το δεύτερο σε καμία περίπτωση. Τα άτομα της δεύτερης κατηγορίας δεν θα βιώσουν τα συναισθήματα του να δημιουργείς μία προσωπικότητα από το μηδέν και τα άτομα της πρώτης κατηγορίας δεν θα μάθουμε ποτέ πόσο θα είχαμε εξελιχθεί ως οντότητες στα πλαίσια της ελευθερίας και της ηρεμίας που θα είχαμε σίγουρα αν δεν ήμαστε γονείς.

Αυτό που είναι κατακριτέο στα δικά μου μάτια είναι πως θα παρομοίαζα την μητρότητα και την πατρότητα σαν τραίνο με τερματικό σταθμό. Μαγκιά σου να μην αποφασίσεις να επιβιβαστείς ποτέ, αλλά εάν αποφασίσεις να το κάνεις, τότε το πιο σώφρον είναι να μην το κάνεις πολύ αργά. Είναι εξαιρετικά απίθανο να κάνεις παιδί στα 45 ή στα 50 και να μην του μεταβιβάσεις στο ακέραιο τις ανασφάλειες και τους φόβους σου και εν τέλει αντί να πλάσεις ένα άτομο με ελεύθερο πνεύμα, το πιθανότερο είναι ότι θα φτιάξεις ένα άτομο με ακόμα περισσότερες ανασφάλειες. Με τον ίδιο τρόπο που αν κάνεις παιδί δεν μπορείς να το επιστρέψεις πίσω, θα έπρεπε να υπήρχε ένα νοητό ηλικιακό όριο πάνω από το οποίο δεν θα έπρεπε κάποιος να γίνεται γονιός.

23 hours ago, james9tito said:

Θελω να καταληξω οτι ναι το προγραμμα ειναι εξουθενωτικο , ειναι ωρες που βαζω οδοντογλυφιδες στα ματια μου, ωρες που κατεβαζω καντηλια , αλλα οταν το σαββατο βραδυ καθομαι αγκαλια με τις μικρες να τις προστατευω απο τον Demogorgon ενω βλεπουμε stranger things , ολη η κουραση της εβδομαδας περναει.

Stranger Things παρέα με 7χρονο; Δεν είναι λίγο too much;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Stranger Things παρέα με 7χρονο; Δεν είναι λίγο too much;

Εδω βλεπει και η μικρη που ειναι 4! Έχει καποιες σκηνες που οκ κλεινουν τα ματια αλλα ολο το υπολοιπο ειναι απολαυση και θυμαμαι οτι και εγω 7-8 χρονων ημουν οταν βγηκε ο ΕΤ απο τον οποιο εχουν ξεκαθαρα επηρεαστεί οι Duffer Brothers. Γενικα με τις μικρες εχουμε δει Jumanji , Goonies, ET, οτι τελος παντων ειναι 80s και μιλαμε ταυτοχρονα πολυ για εκεινη την εποχη που τους φαινεται εξωγηινη σε σχεση με το σημερα. 

Αλλη κουβεντα αυτη , ας μην καταχραστω το χωρο ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω παιδιά χαίρομαι που το θέμα μου έδωσε τόσες πολλές εμπειρίες. Όταν το ξεκίνησα η αλήθεια ότι απλά να πάρω ιδέες αν χρειάζομαι πχ μια πολυθρόνα για το σαλόνι η αν κάνω κάτι λάθος στον χρόνο διαμιρασματος, δεν στοχευα στο παιδί γυναίκα κλπ αλλά καλύτερα που ήρθε έτσι και μοιραστικαμε την καθημερινότητα μας. Βλέπω το switch βοηθάει αρκετά στην κατάσταση μας από ότι διαβάζω μ; λλον θα το κάνω δώρο στην μπέμπα τα Χριστούγεννα χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...