Προς το περιεχόμενο

Το thread της SpaceX. (10 χρονια μετα την πιο κομβικη της στιγμη)


sattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sattack είπε

Δεν εχει ακομα τους κινητηρες μεθανιου, αυτοι ειναι ψευτικα place holders. Τωρα κατασκευαζει τους Raptors στην Καλιφορνια. 

Αυτο ειναι χοντρικα φτιαγμενο κελυφος για να δοκιμασει κινητηρες συστηματα κλπ , οπως εκανε και με το falcon στην αρχη. Δεν χρειαζεται να ειναι γυαλισμενο για να το κανει αυτο. 

Και πως θα βάλει μέσα όλα αυτα τα συστήματα; Θα τον κόψει πάλι στη μέση; Θα το κάνει πάλι βίδες; Απο τις φωτογραφίες που κυκλοφορησαν κατά την κατασκευή δεν φανηκε καμία εγκατάσταση εξοπλισμου (δεν ειναι μονο οι μηχανές αλλα μετρητές, συστηματα πλοήγησης, δεξαμενες και πολλα άλλα) και καμία υποδομή για αυτους. Άρα το ολοκληρωμένο σαν κατασκευή που εγραψε ο Λονυ, απεχει παρασαγγας απο την πραγματικότητα. Οι ακραία σκεπτικιστές και επικριτές (που δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορια οσο και να τον θεωρώ απατεώνα) λένε οτι ειναι μια απλή δεξαμενη νερου (λόγω του εργολάβου κατασκευής) πακτωμένη στο έδαφος. 

Σε ρώτησα λοιπον γιατι παρακολουθείς στενα την spaceX και δε χώραγε στο μυαλό μου οτι εφτιαξε τόσο εξώφθαλμα ενα dummy αντιγραφο για να πει οτι είναι έτοιμο. Για το γυαλισμένο/σενιαρισμένο, κανείς με κριτική σκέψη δεν θα το λάβει υποψη, αλλά και πάλι σηκώνει σχολιασμό το οτι εγραψε "Εγινε η κατασκευή και αυτη ειναι πραγματική φωτογραφία"

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

"42χρονος διεσεκατομυριούχος πρώην ντράμερ" έκλεισε ήδη θέση για βόλτα στο διάστημα.Α ρε τι μας ταίζουν.

Παππου είναι παλιά νεα και στο event βγήκαν και πολύ πιο πιασάρικες φωτογραφίες. Βέβαια "ζήλεψα" (οχι απο φθόνο) λιγο που στα 42 μου αποκλειεται να έχω μαζέψει τόσα χρήματα ώστε να μπορώ να τα μοιράζω με τετοιο τροπο δεξια και αριστερα.

Dnasa0cU4AI1qMH.jpg

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 744
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, απο το να πιστευω ιστοριες για δεξαμενες, πιο λογικο ειναι οτι θα το ανοιξουν παλι. Που πιθανοτατα δεν ειναι εντελως κολλημενο, απλως τοποθετημενο. Διοτι η κατεσκευη ειναι τεραστια και δεν χωραει κατω απο κανενα παραπηγμα, ουτε τεντα... Δηλ ετσι κι αλλιως πρεπει να περιμενει εξω εκτεθημενη. Οποτε πιο λογικο μου φαινεται να τοποθετησαν προχειρα τα κομματια το ενα πανω στο αλλο μεχρι την τελικη συναρμολογηση, παρα να τα εχουν χυμα ξαπλωμενα κατω στο χωμα να περιμενουν μεχρι να ερθουν ολα τα εξαρτηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sattack είπε

Ναι, απο το να πιστευω ιστοριες για δεξαμενες, πιο λογικο ειναι οτι θα το ανοιξουν παλι. Που πιθανοτατα δεν ειναι εντελως κολλημενο, απλως τοποθετημενο. Διοτι η κατεσκευη ειναι τεραστια και δεν χωραει κατω απο κανενα παραπηγμα, ουτε τεντα... Δηλ ετσι κι αλλιως πρεπει να περιμενει εξω εκτεθημενη. Οποτε πιο λογικο μου φαινεται να τοποθετησαν προχειρα τα κομματια το ενα πανω στο αλλο μεχρι την τελικη συναρμολογηση, παρα να τα εχουν χυμα ξαπλωμενα κατω στο χωμα να περιμενουν μεχρι να ερθουν ολα τα εξαρτηματα.

Θεούλης ο Λονυ. Εφτιαξε ενα dummy δοχείο, το τυλιξε με ειδικο αλουμινοχαρτο και twittare οτι ειναι έτοιμο για stock pump. Τον μπαγάσα τον θαυμάζω σαν πωλητΗ (δε βαριέμαι να το γράφω). Μπορει απο τα χεράκια του να μην αγόραζα ουτε οδοντογλυφίδα, αλλά σαν πωλητή τον θαυμάζω. 

Πριν απο λιγο βρήκα και την παρακάτω φωτο που τραβήχτηκε προχτές

DwuIABkW0AAMyd3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, isay είπε

... το τυλιξε με ειδικο αλουμινοχαρτο ...

Ούτε καν ειδικό. Aluminized Mylar φαίνεται να είναι, και μάλιστα λεπτό film από αυτό που φτιάχνουν τα μπαλόνια με ήλιο (για να διαγράφεται έτσι το "δικτύωμα" που φτιάξανε για σκελετό).  Σίγουρα δεν είναι αερόπλοιο (aka μεγάλο μπαλόνι)? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εμένα ρε παιδιά ο τύπος μου θυμίζει κάτι Έλληνες χρηματιστές της 10ετίας το 1990 και του 2000 που φάγανε τα λεφτά του κοσμάκη.

Η ατάκα του για το 2018 πάντως ήταν στην κυριολεξία "Λεφτά υπάρχουν" (Funding secured)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το popular mechanics πηρε συνεντευξη απο τον Elon Musk. Στο πρωτο μερος της συζητανε πως οδηγηθηκε στην αποφαση να αλλαξει το υλικο του BFR/starship σε ανοξειδωτο ατσαλι. 

https://www.popularmechanics.com/space/rockets/amp25953663/elon-musk-spacex-bfr-stainless-steel/

Διαφοροι enthusiasts παρακολουθουν απο κοντα την κατασκευη του πρωτου δοκιμαστικου hopper και δημοσιευουν φωτο και video:

https://mobile.twitter.com/austinbarnard45

DxZMCFtUwAAO8MI.jpeg

DxZMCFtVsAA9-kr.jpeg

DxZMCDhU8AA1lS8.jpeg

Στις 13/1/2019 στις 11:07 ΠΜ, sattack είπε

Ναι, απο το να πιστευω ιστοριες για δεξαμενες, πιο λογικο ειναι οτι θα το ανοιξουν παλι. Που πιθανοτατα δεν ειναι εντελως κολλημενο, απλως τοποθετημενο. Διοτι η κατεσκευη ειναι τεραστια και δεν χωραει κατω απο κανενα παραπηγμα, ουτε τεντα... Δηλ ετσι κι αλλιως πρεπει να περιμενει εξω εκτεθημενη. Οποτε πιο λογικο μου φαινεται να τοποθετησαν προχειρα τα κομματια το ενα πανω στο αλλο μεχρι την τελικη συναρμολογηση, παρα να τα εχουν χυμα ξαπλωμενα κατω στο χωμα να περιμενουν μεχρι να ερθουν ολα τα εξαρτηματα.

Χαιρομαι που απλως βασιζομενος στη λογικη, πεφτω μεσα, ενω οι haters βασιζομενοι στο κολλημα τους τρωνε τα μουτρα τους καθε φορα. 

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2019 στις 4:10 ΠΜ, papoys1 είπε

Εμένα ρε παιδιά ο τύπος μου θυμίζει κάτι Έλληνες χρηματιστές της 10ετίας το 1990 και του 2000 που φάγανε τα λεφτά του κοσμάκη.

Ειδες να ποσταρουν ολοι, ειπες να ποσταρεις και εσυ; :) γατακι Ελον. Χρημα εχει αφθονο δεν χρειαζεται να φαει, και σιγουρα δεν πουλαει μετοχες.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sattack είπε

Το popular mechanics πηρε συνεντευξη απο τον Elon Musk. Στο πρωτο μερος της συζητανε πως οδηγηθηκε στην αποφαση να αλλαξει το υλικο του BFR/starship σε ανοξειδωτο ατσαλι. 

Αυτός και ο DeLorean.  Και αυτό τα 88mph πρέπει να πιάσει ή έχει αναβαθμισμένο Flux capacitor? Btw. To aluminized mylar γύρω γύρω δεν μας λέει όμως γιατί το βάζει. Τις κρυοδεξαμενές υποτίθεται πρέπει να τυλίξει. Όχι όλο το πύραυλο. Εκτός εάν τις βάζει σαν παραλλαγή για να στραβώνει τους φωτογράφους και να μην φαίνονται οι λεπτομέρειες του σχήματος. 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Whargoul είπε

To aluminized mylar γύρω γύρω δεν μας λέει όμως γιατί το βάζει.

 

Απο τη φωτογραφία δέν μου φαίνεται για mylar αυτό, πρέπει να είναι λεπτή ανοξείδωτη λαμαρίνα, κομμένη σε λωρίδες απο ρολλό:

Ron-sheet-roll-cold-roll-304-stainless.j

 

Φαίνεται τσαλακωμένη γιατι την έχουν στερεώσει με "τσιμπήματα" γύρω γύρω με την ηλεκτροκόλληση και έχει πετσικάρει, όπως γίνεται συνήθως, ειδικά όταν έχουμε τόσο μεγάλα κομμάτια λαμαρίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά 99% Aluminized mylar. Για να γίνει το SS σαν καθρέπτης χρειάζεται τρομερή προσπάθεια που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα στην συγκεκριμένη περίπτωση για να δικαιολογεί το κόστος. + συνήθως οξειδώνεται γρήγορα και χάνει τον καθρεπτισμό εκτός αν του περάσεις βερνίκι. + Γιατί να μην κάνουν Polished το ίδιο το SS που υπάρχει σαν βάση? Το πιο πιθανό το βάλαν είτε για να είναι ίδιο με τα renders, είτε για να μην υπερθερμαίνεται το εσωτερικό από τον ήλιο, αλλά αυτό θα μπορούσαν να το κάνουν και με μπογιά. . 

 Ένα τυπικό polished SS παραμορφώνει το είδωλο όπως στην φώτο που ανέβασες.  + Αν το ηλεκτρκολλούσαν το σημείο της κόλλησης θα έχανε το χρώμα και την γυαλάδα του και θα φαινόταν έντονα. + Δημιουργούνται κυματισμοί όχι μόνο στις άκριες αλλά σε όλη την επιφάνεια. Δες την πρώτο φωτό με τα πτερύγια. 

BTW, υπάρχει Aluminized mylar σχετικά χοντρό και όχι σαν αλουμινόχαρτο, με την πλαστική βάση του χοντρή σαν την διαφάνεια που βάζουμε στα spiral (pet είναι το Mylar), και είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που φαίνεται να επικαλύπτει τον πύραυλο. 

@Fubar.gr

1320298179_b-Copy.jpg.1ccec79cb8aa0abef6c86efc91bda4fe.jpg694422860_a-Copy-Copy.jpg.08b18dc5f3f4e15edfb12064fb0dd1d6.jpg

Επεξ/σία από Whargoul
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...