Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, RedPriest είπε

Ότι λέει και ο τίτλος, πως τρώτε την μπριζόλα σας;

 

1 ώρα πριν, Lucifer είπε

Ζητάω rare για να την έχω medium rare στη χειρότερη.

 

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Medium-rare στη χειρότερη medium.

 

1 ώρα πριν, chill είπε

Grilled!!! Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ το λιγότερο savage. 

 

1 ώρα πριν, Torasu είπε

Ανάμεσα σε medium και well done.

 

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Το topic είναι αποκλειστικά για μοσχαρίσιες μπριζόλες όμως. Δεν έχει νόημα να λέμε πχ ότι τις χοιρινές ή το κοτόπουλο το τρώμε well done. 😛

Σε σχέση με το well done που είναι σόλα, το medium/medium rare το μασάς πολύ πιο εύκολα.

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Well done κ extra extra large βεβαίως βεβαίως 

 

1 ώρα πριν, ougxar είπε

Καλά σκάω, medium

 

1 ώρα πριν, billiboo είπε

medium-rare/medium και ολα τα αλλα ειναι για τους τριτοτεταρτους βασικους που δεν ξερουν

 

59 λεπτά πριν, Stamer είπε

medium well (αλλά δεν με νοιάζει αν μου φέρεις και rare)

 

13 λεπτά πριν, lightsout είπε

well done βρε κανίβαλοι

 

7 λεπτά πριν, haris013 είπε

black angus tomahawk/rib eye συνήθως medium-rare. 

Γενικά σε μαγαζιά που δεν "ειδικεύονται" στο κρέας την μοσχαρίσια την ζητάω rare για να μου την φέρουν medium-rare τουλάχιστον..

 

2 λεπτά πριν, g_alkis είπε

Εννοειται well done

Και ξαφνικά όλοι εδώ μέσα έγιναν Παριζιάνοι και έμαθαν να ζητούν την μπριζόλα τους Rare, medium ή well done…!!!

Εγώ που είμαι μπουρτζόβλαχος την θέλω απλά ζουμερή…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Και ξαφνικά όλοι εδώ μέσα έγιναν Παριζιάνοι και έμαθαν να ζητούν την μπριζόλα τους Rare, medium ή well done…!!!

Εγώ που είμαι μπουρτζόβλαχος την θέλω απλά ζουμερή…

Ok! 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα . το πιο σωστο που ειχα δει να λεει μαγειρας στην τιβι ηταν οτι εδω στην ελλαδα εχει μεινει απο παλια που δεν υπηρχαμ ψυγεια και υπηρχε κινδυνος απο αρρωστιες και κανουμε ολα τα κρεατα καρβουνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό στην Ελλάδα δεν γνωρίζουμε από μοσχαρίσιο κρέας,τα ψητά μας είναι τα παϊδακια,η προβατίνα και τα σουβλιστα,αρνι,κατσίκι,γουρουνόπουλο.Δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένα μέρος στην Ελλάδα που να έχει ως παραδοσιακο φαγητό τις μοσχαρισιες μπριζόλες.Αντιθετα αν πας στη γειτονική Ιταλία και ζητήσεις bistecca fiorentina well done είναι πολύ πιθανό να μην σε σερβίρουν καν.

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Και ξαφνικά όλοι εδώ μέσα έγιναν Παριζιάνοι και έμαθαν να ζητούν την μπριζόλα τους Rare, medium ή well done…!!!

Εγώ που είμαι μπουρτζόβλαχος την θέλω απλά ζουμερή…

Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι Παριζιάνοι μιλάνε αγγλικά, ειδικά μεταξύ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα δε με έχει ξαναρωτήσει ποτέ ο μάγειρας πως τη θέλω . Όπως βγει και ψημένη μου κάνει 

Κάτσε να πω ότι θέλω bistecca fiorentina ταρ -ταρ :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, moure είπε

Είναι απλό στην Ελλάδα δεν γνωρίζουμε από μοσχαρίσιο κρέας,τα ψητά μας είναι τα παϊδακια,η προβατίνα και τα σουβλιστα,αρνι,κατσίκι,γουρουνόπουλο.Δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένα μέρος στην Ελλάδα που να έχει ως παραδοσιακο φαγητό τις μοσχαρισιες μπριζόλες.Αντιθετα αν πας στη γειτονική Ιταλία και ζητήσεις bistecca fiorentina well done είναι πολύ πιθανό να μην σε σερβίρουν καν.

Για να ξεκινήσουμε να γνωρίζουμε απο μοσχάρι θα πρέπει να εκτρέφουμε και καμιά ποικιλία της προκοπής! Αμα περιμένεις στην Ελλάδα να δίνει ο κόσμος ένα σωρό λεφτά για να πάρει εισαγωγή από Ουρουγουάη, Αργεντινή κ.λ.π. άστο. Ακόμα και από Γαλλία ή Αγγλία αμα θες σοβαρή ποικιλία πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη. Το προβατάκι, αρνάκι, χοιρινό είναι φθηνά. Ευτυχώς για το προβατάκι βέβαια γιατί δεν παίζεται! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ενώ είμαστε λαός που έχει παράδοση στο ψήσιμο, και πολλοί ψήνουν πολύ συχνά, είναι τραγελαφικό ότι δεν ξέρουμε να τρώμε.

Η πλειοψηφία θεωρεί ότι μόνο μία επιλογή υπάρχει στο ψήσιμο, να στεγνώσεις το κρέας, το γκάγκανο που λέμε.

Κάθεσαι μετά στο τραπέζι να φας, και δε μασιέται.

Έλλειψη (γαστρονομικής) παιδείας.

Σε μια χώρα που πάνω από το 50% όσων ατόμων ξέρω μένουν με τους γονείς ακόμα και πάνω απ' τα 30 και το μόνο που ξέρουνε ορισμένοι εξ' αυτών είναι πως να φτιάχνουν καφέ να ψήνουν τόστ να τηγανίζουν αυγό ή να κόβουν καμιά σαλάτα, άλλοι δεν κάνουν ούτε αυτά γιατί τα φέρνει η μάνα, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να μιλάμε για γαστρονομική παιδεία και άλλα τέτοια. Οι υπόλοιποι που ασχολούνται με τα της μαγειρικής, πειραματίζονται και ψήνουν το κρέας αναλόγως του γούστου τους. Εννοείται πως το κρέας δεν είναι απαραίτητο να έχει ξεροψηθεί όλο, αλλά τι να σχολιάσεις όταν κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται πότε μιλάμε για άψητο κρέας και πότε για ήπια ψημένο.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τεράστια παρανόηση στο θέμα του ψησίματος. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι το κόκκινο υγρό που βγαίνει από την μπριζόλα είναι αίμα και γι αυτό την ζητάνε καλοψημένη έως και παραψημένη ώστε να έχει στεγνώσει τελείως από υγρά. Δεν είναι όμως αίμα, είναι μια ουσία που ονομάζεται μυοσφαιρίνη και η οποία περιέχει κι όλο τον σίδηρο. Τα κρέατα δεν έχουν καθόλου αίμα καθώς έχει αποστραγγισθεί κατά την σφαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Stamer είπε

Για να ξεκινήσουμε να γνωρίζουμε απο μοσχάρι θα πρέπει να εκτρέφουμε και καμιά ποικιλία της προκοπής! Αμα περιμένεις στην Ελλάδα να δίνει ο κόσμος ένα σωρό λεφτά για να πάρει εισαγωγή από Ουρουγουάη, Αργεντινή κ.λ.π. άστο. Ακόμα και από Γαλλία ή Αγγλία αμα θες σοβαρή ποικιλία πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη. Το προβατάκι, αρνάκι, χοιρινό είναι φθηνά. Ευτυχώς για το προβατάκι βέβαια γιατί δεν παίζεται! :P

Εδω εχουμε παιδακια ξεροψημενα , με το λιπος να σταζει πανω στα καρβουνα και θα ασχολουμαστε τωρα με το...καρπατσιο :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, elorant είπε

Υπάρχει τεράστια παρανόηση στο θέμα του ψησίματος. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι το κόκκινο υγρό που βγαίνει από την μπριζόλα είναι αίμα και γι αυτό την ζητάνε καλοψημένη έως και παραψημένη ώστε να έχει στεγνώσει τελείως από υγρά. Δεν είναι όμως αίμα, είναι μια ουσία που ονομάζεται μυοσφαιρίνη και η οποία περιέχει κι όλο τον σίδηρο. Τα κρέατα δεν έχουν καθόλου αίμα καθώς έχει αποστραγγισθεί κατά την σφαγή.

Εργάζεστε σε σφαγείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...