Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, livefreeordie είπε

Tι θα πει έλλειψη γαστρονομικής παιδείας; Είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και πως αισθάνεται καθένας την γεύση ! Δηλαδή για παράδειγμα κάπου στον πλανήτη οι κατσαρίδες θεωρούνται εκλεκτό έδεσμα. Θα έπρεπε να φας κατσαρίδα λόγω ''γαστρονιμικής παιδείας'';; Ο καθένας τρώει το φαγητό του όπως τον ευχαριστεί,είναι ανόητο το να θέλεις να αναγκάσεις κάποιον να φάει κάτι μόνο και μόνο επειδή για σένα αυτό ειναι το ''σωστό''.

Αρκετοί νομίζουν πως οτι τρώγεται είναι μόνο οτι αρέσει σε αυτούς ή οτι προτιμούν αυτοί. Αυτό λοιπόν είναι λάθος. Εννοείται πως ο καθένας έχει το γούστο του και οτι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τρώει οτι τρώνε και οι υπόλοιποι, αυτό δεν αναιρεί όμως οτι υπάρχουνε και άλλοι τρόποι μαγειρέματος ή επιλογές πάνω στο φαγητό. Η κατσαρίδα π.χ που ανέφερες, στην πραγματικότητα είναι φαγητό διότι όντως καταναλώνεται από κάποια μερίδα ανθρώπων στον κόσμο, αρκετοί όμως θα πούνε οτι δεν είναι επειδή αυτοί δεν θα την έτρωγαν/δεν τους αρέσει.

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τις δικές μας κατσαρίδες προσωπικά τις σιχαίνομαι όσο δεν πάει.

Δεν υπάρχει όμως μόνο το είδος που απαντάται στην Ελλάδα, που τριγυρίζουν στους υπονόμους. Υπάρχουν κι άλλα είδη στον κόσμο, λιγότερο σιχαμερά. Και περισσότερο βέβαια.

Αυτό που μπορώ να σου πω, είναι ότι αν έκανα κάποτε ταξίδι στις χώρες που τις θεωρούν εκλεκτό έδεσμα, ειλικρινά θα ήθελα να δοκιμάσω.

Γενικότερα είμαι τύπος που θέλω να δοκιμάζω, δεν έχω κολλήματα.

Αλλά ακόμα κι αν προκύψει θέμα στο οποίο είμαι κλειστόμυαλος, σίγουρα δε θα κρυφτώ πίσω από προσωπικά γούστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Μα...αν δεν μετραει το προσωπικο γουστο στο φαγητο, τοτε που να μετραει; Στις εξισώσεις και στους χημικούς τυπους;

Φαγητο και τεχνες ηταν, ειναι και θα ειναι πράγματα που παντα θα συνδεονται ΚΑΙ με το προσωπικο γουστο. Ετσι οπως δεν βρίσκω λογω να τσακωνονται οι θαυμαστες του Ταρκοφσκι με του Κιμινο, δεν βρισκω λογο κ σε αναλογους τσακωμους/διαφωνίες περι ψησιματος κρέατος. Ή επισης μπορει καποιος να εχει διαβασει καθε αναλυση κ συμβολισμο πισω απ'το ποιημα/έπος Beowulf, να γνωριζει την σημασια του για την λογοτεχνια, αλλα παρ'ολα αυτα να μην το γουσταρει.

(Μη με φατε -rare- τωρα ε! Μια προσωπικη αποψη εκφράζω!)

Μιας και έπιασες παραλληλισμό με cinema, είναι σα να έρθει κάποιος που βλέπει ταινίες τύπου Steven Seagal και να πει ότι οι ταινίες του Tarkovsky ή του Kurosawa είναι αηδίες, πόσο μάλιστα όταν δεν έχει δει τίποτα, παρά ελάχιστα λεπτά.

«Μαγκιά του», αλλά εγώ προσωπικά δε θα τον πάρω στα σοβαρά. Θα χτυπήσω ελαφρά το χέρι μου στην πλάτη του και θα γνέψω καταφατικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς ο κάθε λαός έχει τη κουζίνα του με βάση τις πρώτες ύλες που αφθονούν στη χώρα του  . Μοσχάρια (τα ζώα :P) δεν έχουμε σε αφθονία  εδώ κάτω οπότε δε συνηθίζεται και το  ωμό bistecca Fiorentina . Βασικά δε γουστάρουμε τίποτα ωμο 

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, firepc said:

Στο εξωτερικο τα τρωνε ολα ροζ

O Gordonας ο Ramsayς διαφωνεί, άλλο το κοτόπουλο/γαλοπούλα/χοιρινό κι άλλο το μοσχάρι... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αρκετοί νομίζουν πως οτι τρώγεται είναι μόνο οτι αρέσει σε αυτούς ή οτι προτιμούν αυτοί. Αυτό λοιπόν είναι λάθος. Εννοείται πως ο καθένας έχει το γούστο του και οτι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τρώει οτι τρώνε και οι υπόλοιποι, αυτό δεν αναιρεί όμως οτι υπάρχουνε και άλλοι τρόποι μαγειρέματος ή επιλογές πάνω στο φαγητό. Η κατσαρίδα π.χ που ανέφερες, στην πραγματικότητα είναι φαγητό διότι όντως καταναλώνεται από κάποια μερίδα ανθρώπων στον κόσμο, αρκετοί όμως θα πούνε οτι δεν είναι επειδή αυτοί δεν θα την έτρωγαν/δεν τους αρέσει.

Εν τω μεταξύ για πολλά από αυτά παίζει όντως να ισχύει το "tastes like chicken".

Άσε που είναι διαφορετικό να είσαι καλο(ανα)θρεμμένος απ' το να πεινάς πραγματικά.

Αλλά δε χρειάζεται να το τραβάμε στα άκρα με κατσαρίδες κ.λπ.. Εδώ συζητάμε για λιγότερο ψημένο κρέας.

Μια φορά έτυχε να δοκιμάσω ωμή τούνα με σουσάμι (πολύ ελαφρώς καπνιστή). Δε θα πω ότι ξετρελάθηκα, αλλά δε θα τα ρίξω απαραίτητα στο ότι ήταν ωμό το κρέας. Μπορεί να ήταν το κάπνισμα ή το σουσάμι. Πάντως δεν τα έριξα στο ότι ήταν ωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυο δευτερόλεπτα στο τηγάνι και μετά την τρως....

 

Σε λίγο καιρό με τέτοια τακτική θα μπορεί να τρώει και βραστές η ψητές πέτρες και χαλικια με το στομάχι που θα έχει κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το ότι το κρέας γίνεται τσόχα όταν το παραψηνεις είναι αντικειμενικό.

Το αν σε κάποιον αρέσει να το τρώει έτσι στεγνό, είναι υποκειμενικό. 

Το να σου λένε ότι αν το ψησεις λιγότερο θα μπορέσεις να καταλάβεις την αξία του και να διαφωνείς, είναι βλακεία. 

Το να σου λένε ότι το κρέας δεν γίνεται τσόχα όταν ψήνεται well done και να διαφωνείς, είναι βλακεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γιαγιά μου έπαιρνε πάντα τα πιο καλά κρέατα και μας έκανε σχεδόν πάντα μοσχαρίσιες μπριζόλες γιατί θεωρούσε το χοιρινό χειρότερης ποιότητας κρέας 

Πριν κάμποσα χρόνια θεωρούσα ότι η χοιρινή μπριζόλα είναι απείρως καλύτερη από τη χοιρινή 

Μέχρι που έφαγα σωστά ψημένο μοσχάρι... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Χοιρινή μπριζολιτσα παντα well done και με μπολικο λαδολεμονο για ψωμοβουτιες.

Μοσχαρισια μπριζολα τρωω σχεδον ποτε ή ποτε. Δεν ειναι στ'αγαπημενα μου, κατι με χαλαει συνηθως. (Μοσχαρακι κοκκινιστο ομως αααλλη φαση, αγάπη.)

Στο χοιρινό απο όσο ξερω δεν υπάρχουν καν βαθμίδες ψησίματος και πρέπει να είναι καλά ψημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν, και κάποιοι που δεν ξέρουν. Ας πάψουμε όμως να κρυβόμαστε πίσω απ' το «προσωπικό γούστο», δεν έχει καμία σχέση με τη γνώση.

Ακριβώς αυτό. Μα ακριβώς αυτό. 

Όσοι δεν μπορούν ή θέλουν να μάθουν, λένε «εμένα έτσι μου αρέσει». Φυσικά, όπως πολύ εύστοχα γράφεις: 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αν έρθει κάποιος και μου πει «ιγουώ στου χουριό μ' την ξερουψήν' τη μουσχαρίσια τη μπριτζόλα'» δε θα του πω να μην το ξανακάνει. Αλλά δε θα τον πάρω και στα σοβαρά. Όχι ότι θα τον νοιάξει, αλλά λέμε.

 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...