Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/1/2019 στις 7:49 ΜΜ, jimmakoss E30 είπε

Εσυ μπορει να μην τα βλεπεις/καταλαβαινεις/επηρεαζεσαι γιατι ας πουμε δεν εχεις HP εκτυπωτη η η καρτα ηχου σου δεν σου βγαζει θορυβο

22 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

Και οι συσκευές που γράφεις, δεν έχουν να κάνουν με το λειτουργικό

Αντε να ασχοληθω αααλλη μια φορα με τα αυτονοητα, ετσι γιατι ξυπνησα καλα και για του λογου το αληθες...

https://www.drivethelife.com/windows-10/printer-not-working-windows-10-creators-update.html

Σου ευχομαι και σενα καλη συνεχεια με την αναπτυξη εφαρμογων φιλε μου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakoss E30 είπε

Αντε να ασχοληθω αααλλη μια φορα με τα αυτονοητα, ετσι γιατι ξυπνησα καλα και για του λογου το αληθες...

https://www.drivethelife.com/windows-10/printer-not-working-windows-10-creators-update.html

Δε διαβάζεις προσεχτικά τι σου έχω γράψει, γιατί έχεις κολλήσει στα προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Δε σου είπα ότι δεν υπάρχει θέμα με συσκευές. Σου είπα ότι το θέμα δεν έχει να κάνει με αυτό καθαυτό το λειτουργικό. Είναι υπεύθυνος (πάντα ήταν) ο κατασκευαστής να παράσχει τους ανάλογους drivers αν αυτοί δεν είναι συμβατοί (ή πάψουν να είναι) σε μία μεταγενέστερη έκδοση. Το λειτουργικό εξελίσσεται. Όλο και κάτι θα μένει πίσω. Ανάλογο πρόβλημα υπήρχε με drivers από την Intel (για τις ενσωματωμένες κάρτες γραφικών), ή με συγκεκριμένους ssd δίσκους (Toshiba, Intel). Και θα υπάρξει ξανά. Δίκαια γκρινιάζεις, αλλά τα πράγματα πλέον τρέχουν πολύ γρήγορα και θα υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα. Από τη στιγμή μάλιστα που βρίσκεις και αηδιαστικό το UI, δεν έχεις κανένα λόγο να χρησιμοποιείς τα Windows 10.

Αν δεν υπάρχει λύση, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις λειτουργικό που αναγνωρίζει τον εκτυπωτή σου ή τις συσκευές σου. Αντίστοιχα στο Linux υπάρχουν αρκετές συσκευές που δεν υποστηρίζονται, γιατί δεν υπάρχουν κατάλληλοι drivers. Τι να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4η φορα, δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα. Δεν εχω 10. Δεν εχω εκτυπωτη. Ειναι παραδειγμα. Εχεις θεμα με την μνημη σου?

Φιλε μου ακουσε να δεις,  αν καταλαβαινες πως μια εταιρια διαθετει το προγραμμα της/λογισμικο στον κοσμο και την διαδικασια ΠΡΙΝ απο αυτο θα ηξερες οτι συνεργαζεται με ενα καρο εταιριες οπως και η ΗP για την ομαλη λειτουργια και σταθεροτητα του συστηματος. Δεν λειτουργουν ολα φυσικα στην εντελεια. Απο τους 1000 εκτυπωτες οι 50 θα εχουν θεμα. Τι κανει η MS???? Ακριβωωωωως.... fixaκι. Το fixακι αυτο (που το παιρνεις με update) δεν θα λειτουργησει και στους 1.000.000 εκτυπωτες ομως. Οι 100 θα εξακολουθουν να εχουν θεμα. Λογικο κι αυτο. Παρολα αυτα ΕΙΝΑΙ προβλημα του λειτουργικου γιατι ο εκτυπωτης δουλευε και μετα το update δεν δουλευει. Το οτι μεταβιβαζεται στην HP γιατι εχεις υποστηριξη σε κατι που πληρωσες, δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι προβλημα του λειτουργικου. Τι παραπανω να προσεξω σε αυτο που ειπες ξεκαθαρα: "Και οι συσκευές που γράφεις, δεν έχουν να κάνουν με το λειτουργικo". Και γιατι να ειναι θεμα driver? Οτι αν δεν δουλευει κατι απλα κατεβασε ενα driver και θα δουλεψει? Τι μπακαλιες ειναι αυτες? Αν μια εταιρια εχει σταματησει την υποστηριξη σε μια καρτα ηχου και στα 10 δεν σου δουλευει πως θα βρεις λυση? Αυτα ειναι 2 παραδειγματα που μπορεις να τα γενικευσεις αν θες να καταλαβεις γιατι οι περισσοτεροι θεωρουνε ασταθη τα win10. Το βλεπεις 3,5 χρονια που προσπαθουν να το μαζεψουν με updates και fix και γιατι τα release dates εχουν τοση σημασια και γιατι αυτο του οκτωβρη ηταν τοσο ανετοιμο που "ξεφυγε".  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

4η φορα, δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα. Δεν εχω 10. Δεν εχω εκτυπωτη. Ειναι παραδειγμα. Εχεις θεμα με την μνημη σου?

Συγνώμη δεν το κατάλαβα ότι χρησιμοποιείς W10. Αλλά τότε τι συζητάμε; Εσύ δηλαδή που δεν έχεις W10, βοηθάς εμάς τους άσχετους που χρησιμοποιούμε τα W10 και (προφανώς όπως γράφεις) δεν κάνουμε και καμιά σοβαρή δουλειά με το pc μας να κατανοήσουμε το πόσο προβληματικά είναι τα W10. Δεν το καταλαβαίνω, αλλά σεβαστό. Θα μου επιτρέψεις πάντως να διαφωνήσω ως χρήστης των W10.

30 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

"Και οι συσκευές που γράφεις, δεν έχουν να κάνουν με το λειτουργικo". Και γιατι να ειναι θεμα driver?

Γιατί είναι θέμα driver. 

35 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

 Παρολα αυτα ΕΙΝΑΙ προβλημα του λειτουργικου γιατι ο εκτυπωτης δουλευε και μετα το update δεν δουλευει. Το οτι μεταβιβαζεται στην HP γιατι εχεις υποστηριξη σε κατι που πληρωσες, δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι προβλημα του λειτουργικου.Παρολα αυτα ΕΙΝΑΙ προβλημα του λειτουργικου γιατι ο εκτυπωτης δουλευε και μετα το update δεν δουλευει.

Και πού θες να μεταβιβαστεί. Οι κατασκευαστές είναι υπεύθυνοι να λειτουργούν οι συσκευές τους σε κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού και για κάθε αρχιτεκτονική. Δεν είναι πρόβλημα του λειτουργικού. Δεν έχεις κατανοήσει (όχι μόνο εσύ) τι ακριβώς είναι το λειτουργικό.

32 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Οτι αν δεν δουλευει κατι απλα κατεβασε ενα driver και θα δουλεψει? 

Ποιος είπε ότι θα δουλέψει; Αν δεν είναι συμβατός (ή πάψει να είναι συμβατός) δε θα δουλέψει. Όπως συμβαίνει και στο Linux και σε κάθε λειτουργικό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαω για ...σας, μιλαω για σενα που συμφωνεις με αυτα που λεω διαφωνοντας και μη λεγοντας τιποτα που δεν ξερω. Δεν μπορω να παραθετω συνεχεια αυτα που λες και ξελες αργοτερα. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απ την αμαθεια φιλε μου. Δεν πειθεις κανεναν με τις φανταστικες "γνωσεις" που δεν παραθετεις.. Δεν πιστευω να μας εξηγησεις καποια στιγμη και τι ειναι αυτο το λειτουργικο που λενε ολοι και που θελει ιδιαιτερη κατανοηση και που εισαι απ τους λιγους που ξερουν και δεν μας λες.. Και την αναπτυξη εφαρμογων μην τις πεις πουθενα, εχω ενα φιλο που πληρωνει οσο οσο για μια και μονο πληροφορια.. Αν αλλαξεις γνωμη και θελησεις να τις μοιραστεις ανοιξε ενα thread να καταλαβουμε και εμεις οι ασχετοι τι γινεται με αυτα τα κομπιουτερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Δεν μπορω να παραθετω συνεχεια αυτα που λες και ξελες αργοτερα. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απ την αμαθεια φιλε μου.

Εσύ νομίζεις ότι λέω κάτι και ξελέω. Συμφωνώ στο δεύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα για να τα λέμε όλα. Έχει ευθύνη και η Microsoft σε προβλήματα driver.

Και δεν το λέω γιατί αντιπαθώ τη Microsoft, έχω και Windows και Ubuntu  και μια χαρά κάνω dual boot, δεν αντιπαθώ κανέναν.

Τι θέμα εννοώ. Είναι πολλά τα κρούσματα με λάθος drivers από το windows update.

Ένα παράδειγμα, έχω ένα στικάκι tv tuner, τα windows 10 σώνει και καλά κάνουν εγκατάσταση ένα generic driver που δεν δουλεύει.

Έχω αναγκαστεί να κάνω disable τα updates των drivers μέσω windows update γιατί αν τα έχω ενεργοποιημένα σώνει και καλά κάνουν εγκατάσταση τον generic driver αντικαθιστώντας τον driver που έχω κάνει εγώ εγκατάσταση.

Η εταιρεία μια χαρά μου δίνει driver και δουλεύει μια χαρά, η Microsoft πάει και μου τον αντικαθιστά με κάποιoν που δεν δουλεύει.

Το θέμα λύνεται αν κάνω disable τα updates των drivers, αλλά δεν είναι δυνατόν να περιμένει κανείς από τη μάζα του κόσμου στην οποία απευθύνονται τα Windows να ξέρουν πως να τα κάνουν disable.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα αρθρακι ακομα για αυτους που ζουν στην .....Καλιφορνια.  10 χιλιαρικα αγωγη γιατι ο υπολογιστης κρασαρε με win10. Να και ενας σοβαρος λογος που αποσυρθηκε το update του Οκτωβρη. (οχι απο την καλη καρδια της MS) Προσεξτε τα λογια του μηνυτη, την EULA της MS και την νομοθεσια για την προστασια του καταναλωτη.

https://redmondmag.com/articles/2016/06/27/plaintiff-tells-why-she-sued-microsoft.aspx

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Ενα αρθρακι ακομα για αυτους που ζουν στην .....Καλιφορνια.  10 χιλιαρικα αγωγη γιατι ο υπολογιστης κρασαρε με win10. Να και ενας σοβαρος λογος που αποσυρθηκε το update του Οκτωβρη. (οχι απο την καλη καρδια της MS) Προσεξτε τα λογια του μηνυτη, την EULA της MS και την νομοθεσια για την προστασια του καταναλωτη.

https://redmondmag.com/articles/2016/06/27/plaintiff-tells-why-she-sued-microsoft.aspx

ζω καλιφόρνια (λέμε τώρα)και πάω να κάνω και εγώ force update με δεδικασμένη την αγωγή του πρώτου (αν τελεσφορήσει) κάτι θα πάρω και γω.. 

Στις ΗΠΑ βέβαια η άλλη κέρδισε αγωγή γιατί στέγνωσε με microwave την γάτα της (την σκότωσε δλδ) και γιατί δεν είχαν οι οδηγίες προειδοποίηση ότι δεν κάνει ο microware για στέγνωμα ζωντανών ζώων και η άλλη κέρδισε αγωγή γιατί κάικε με καφέ σε Mc Donald γιατί το ποτήρι δεν έγραφε προειδοποίηση. Έκτοτε λέει σε κάθε καπάκι, "προσοχή ζεστό ρόφημα".. (τώρα hoax αλήθεια..) Αμερική είναι αυτή.. 

Υ.Γ. ΝΑ δούμε την εκδίκαση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πηρε φιλε γτ ειχε επιχειρηση, και αυτο εγινε το 16. Σκεψου τι θα γινοταν με 500.000 αγωγες για το forced update..

Παντως να ειμαστε και δικαιοι, εχουμε και εμεις το ΙΝΚΑ αλλα θελει και αυτο update..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση το forced update (που ήταν λάθος και καλώς τιμωρήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις) με το bug του Οκτωβρίου που μπορεί να ξεφύγει σε οποιαδήποτε εταιρία, στον οποιονδήποτε. Δεν έγινε επίτηδες. Αδυνατείς να καταλάβεις τη διαφορά. Σου είπα να ρωτήσεις κάποιον που εμπιστεύεσαι.

Επίσης... προς ενημέρωσή σου. Τα updates διατίθενται σταδιακά στους χρήστες. Δε γίνεται μόνο για την αποσυμφόρηση των εξυπηρετητών. Αλλά και για την περίπτωση που περάσει κάποιο "σοβαρό" bug στην τελική έκδοση, το οποίο δεν έχει διαπιστωθεί τόσο κατά τον εσωτερικό έλεγχο, όσο και στις εκδόσεις slow και fast ring στο πρόγραμμα Insider. Στην προκειμένη περίπτωση υπήρχαν αναφορές από χρήστες Insider για το bug, αλλά υπήρξε παρερμηνεία από την πλευρά της MS θεωρώντας ότι οι αναφορές ήταν λανθασμένες (διάβασε περισσότερα σε προηγούμενη παράθεση). Στο σημείο αυτό φέρει ευθύνη, αλλά δεν έγινε σκόπιμα. Εξάλλου μόλις έγινε αντιληπτό σταμάτησε άμεσα η διανομή της ενημέρωσης. 

Καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας, αλλά άδικα χάνεις το χρόνο σου διαβάζοντας στο net για το ζήτημα ή συνδέοντάς το με άλλα θέματα. 

Όσο για τα W10. Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα W10 είναι και θα είναι το λειτουργικό της MS (μαζί με τις αναμενόμενες νέες εκδόσεις: Windows Core OS και Windows Lite). 

Αργά η γρήγορα, το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο (όσον αφορά το μερίδιο χρήσης). Ευτυχώς -για όποιον δεν είναι ευχαριστημένος- υπάρχουν εξίσου πολύ καλά λειτουργικά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://arstechnica.com/information-technology/2013/06/nsa-gets-early-access-to-zero-day-data-from-microsoft-others/

https://www.itproportal.com/2014/05/14/microsoft-openly-offered-cloud-data-fbi-and-nsa/

Δεν μου αναιρει το δικαιωμα να ενημερωνω φιλε μου αυτους που δεν γνωριζουν. Εσυ που εισαι ευχαριστημενος και δεν σε πολυνοιαζει αραξε στα 10. Μαγκια σου..

27 λεπτά πριν, marios28 είπε

αλλά άδικα χάνεις το χρόνο σου διαβάζοντας στο net για το ζήτημα ή συνδέοντάς το με άλλα θέματα. 

Λες ε? μου λες να σταματησω να ενημερωνομαι και να ενημερωνω? Τι εισαι της NSA?

28 λεπτά πριν, marios28 είπε

Όσο για τα W10. Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα W10 είναι και θα είναι το λειτουργικό της MS (μαζί με τις αναμενόμενες νέες εκδόσεις: Windows Core OS και Windows Lite). 

Μπραβο και εις ανωτερα, προσωπικα χεστηκα

28 λεπτά πριν, marios28 είπε

Αργά η γρήγορα, το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο (όσον αφορά το μερίδιο χρήσης). Ευτυχώς -για όποιον δεν είναι ευχαριστημένος- υπάρχουν εξίσου πολύ καλά λειτουργικά συστήματα.

Σωωωπα. Ποια?

31 λεπτά πριν, marios28 είπε

Επίσης... προς ενημέρωσή σου. Τα updates διατίθενται σταδιακά στους χρήστες. Δε γίνεται μόνο για την αποσυμφόρηση των εξυπηρετητών. Αλλά και για την περίπτωση που περάσει κάποιο "σοβαρό" bug στην τελική έκδοση, το οποίο δεν έχει διαπιστωθεί τόσο κατά τον εσωτερικό έλεγχο, όσο και στις εκδόσεις slow και fast ring στο πρόγραμμα Insider

Και το CD καθαρισε εχει κολλησει στο 1:34

33 λεπτά πριν, marios28 είπε

Εξάλλου μόλις έγινε αντιληπτό

ποτε δλδ? μηπως πριν την κυκλοφορια του??? και τι εκανε δλδ? γλιστρησε κατα λαθος σε πυλη δεδομενων?

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

https://arstechnica.com/information-technology/2013/06/nsa-gets-early-access-to-zero-day-data-from-microsoft-others/

https://www.itproportal.com/2014/05/14/microsoft-openly-offered-cloud-data-fbi-and-nsa/

Δεν μου αναιρει το δικαιωμα να ενημερωνω φιλε μου αυτους που δεν γνωριζουν. Εσυ που εισαι ευχαριστημενος και δεν σε πολυνοιαζει αραξε στα 10. Μαγκια σου..

Δικαίωμά σου. Αλλά τι σχέση έχουν τα παραπάνω με το bug; Ποιος σου είπε ότι δεν ισχύουν αυτά; Ποιος σου είπε ότι τη γλίτωσες με τα Windows 7 ή με το android ή με το fb; Με έχεις μπερδέψει.

Οπότε στο ξανά γράφω:

25 λεπτά πριν, marios28 είπε

Καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας, αλλά άδικα χάνεις το χρόνο σου διαβάζοντας στο net για το ζήτημα ή συνδέοντάς το με άλλα θέματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το θεμα μας εδω ειναι κατι νουμερα απο ενα site και το τι σημαινουν. Γιατι τοσος κοσμος τα απορριπτει? Γιατι καναν τοσο καιρο να πιασουν αυτο το ποσοστο? Γιατι η MS πεφτει εξω τοσα χρονια τωρα. Ξεκολλα να προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν ειναι ετσι, πως ξεφυγε το bug (λες και ειναι μονο αυτο), κατι αλλο θα φταιει, η MS δεν θα το εκανε ποτε αυτο . Επικεντρωσου στο θεμα.

Στα 7 γλιτωνεις τα περισσοτερα αν οχι ολα αν θες. Στα 10 ΟΧΙ και τελος. Τα 10 ειναι υπηρεσια και ειναι τσαμπα. Την δεχτηκες? Μαγκια σου.

Εσενα σε συμβουλευω να κατσεις να διαβασεις την EULA και σε τι συμφωνησες και σε τι θα συμφωνεις στο μελλον.

Ξαναγραψε οτι θες. χωρις επιχειρηματα προσωπικα δεν δινω βαση και χαιρομαι ιδιαιτερα να τα αντικρουω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχετε γράψει πολλά και δεν ξέρω αν το έχει γράψει κάποιος άλλος η διαφορά είναι. 

Windows 7 = workstation

Windows 10= gaming (direct 12)

Τώρα θα μου πείτε μα στα 10 μιλάς στην κορτανα λες και ο μπαρμπαντονης ξέρει αγγλικά να της μιλήσει. Αυτά 

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...