Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω τα σχόλια και αναρωτιέμαι τι λειτουργικό έχω ? Κοιτάζω έχω όντως τα Win 10. Περίεργο σκέφτομαι δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα και η εμπειρία χρήσης είναι καταπληκτική, σε τρία διαφορετικά μηχανήματα. Μάλλον κάποια σπάνια έκδοση θα είναι των win 10 αυτή που εχω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, aelaos said:

Μάλλον κάποια σπάνια έκδοση θα είναι των win 10 αυτή που εχω :)

Αυτή έχω και ‘γω. 😄

Upgrade από 7αρια και όλα τα update day one (και το 1ο release του Οκτωβρίου). Ότι πιο γρήγορο και απροβλημάτιστο είχα ποτέ. Το μηχανάκι είναι αρχαίο, c2d, 8GB RAM στα 800 και μια καρτούλα 740. Κάνει άνετα video editing (όχι composition) και οι USB 3 drivers (PCI-USB 3) δουλεύουν καλύτερα από ποτέ. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λενε για Buggy windows 10 ενω ξεχνουν τα XP μέχρι το SP2, τα Vista μέχρι SP2, και τα 7 πριν το sp1 που ήταν ένας κακός κλώνος των τότε άριστων vista sp2.

Βαλτε το ανεπισημο service pack στα win98 σας, λυνει ενα θεμα στον ie6 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λες, δεν έχεις άδικο. 

Τα Win 10 όμως είναι αισίως 3.5 χρόνια έξω, και πιο πολλά προβλήματα εισαγάγουν, παρά επιδιορθώνουν (δεν ισχύει για όλους όμως). Δηλαδή όταν κυκλοφόρησαν, και πριν αρχίσουν τα εξαμηνιαία anniversary και κουραφεξαρι updates, λιγότερα παράπονα διάβαζα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gnsX είπε

Σύμφωνα με το StatCounter μετά από 3.5 χρόνια στην αγορά, τα Windows 7 είχαν ποσοστό 61.16%. Με τους ίδιους ανορθόδοξους και ύπολους τρόπους που εφαρμόζει η MS και για τα 10αρια της + φυσικά την συγκυρία μαζικής αλλαγής των επεξεργαστών από την πλειοψηφία του κόσμου,. Με λίγα λόγια, με ιδανικότερες συνθήκες, με ανταγωνιστή ένα OS πίσω από την εποχή του (XP), τα Windows 7 έφτασαν το 60%

Αντίστοιχα σε 3.5 χρόνια, σύμφωνα με το StatCounter τα Windows 10 έχουν 52.69%, με τις πωλήσεις των PC να πέφτουν, να μην χρειάζεται αναβάθμιση ούτε καν ένα PC 5ετιας+ και με ανταγωνιστή τα Windows 7 που μόνο απαρχαιωμένα δεν τα λες.

Τα xp σε σχεση με τα 7 τα θεωρουσες απαρχαιωμενα (8χρονια) ενω τα 10 με τα 7 δεν τα λες (6χρονια).οκ +1 στα 7 λοιπον απο σενα

Το ιδιο site  που αναφερεις λεει οτι τα 7 μεσα σε μολις 6 μηνες κυκλοφοριας ξεπερασαν σε πωλησεις τα xp(απριλη του 11). Τουλαχιστον στην Αμερικη μιας και εκει βασιζονται ολες αυτες οι πληροφοριες. Και εκεινη την εποχη η intel εβγαζε τους i5quad core (για την συγκυρια και τις ιδανικοτερες συνθηκες).

Τα 3,5 αυτα χρονια ειναι τραγικη περιοδος για να καταφερεις να ισορροπησεις την κατασταση. Και μην ξεχνας οτι υπαρχει και η ανακοινωση απο αρχες 18 οτι η υποστηριξη για τα 7 ληγει 01/20. Αυτο αναγκαζει ολες τις εταιριες που συνεργαζονται με την microsoft αλλα και τις ανεξαρτητες να "συμμορφωθουν" στα δεδομενα και τον καταναλωτη/επαγγελματια  να "επιλεξει" σε 10 και 8.1.

Αυτες ειναι πολιτικες της microsoft και φυσικα εχουν ξανασυμβει δεν διαφωνω σε αυτο. Διαφωνω στο οτι τα 10 ειναι καλυτερα επειδη το δειχνουν αυτα τα νουμερα που αναφερει το αρθρο. Φυσικα ειναι πιο συγχρονα, και εχουν προτερηματα  αλλα πασχουν απο τα ιδια και βαλε προβληματα. Ο κοσμος κρινει κι αν δειχνει κατι αυτη η αναλυση (που παρεπιπτοντως χρησιμοποιει telemetry για να αποσπασει δεδομενα) ειναι οτι εν ετη 2019 οι χρηστες που χρησιμοποιουν ενα λογισμικο 10 χρονων ειναι λιγο λιγοτεροι απο αυτους με των 3,5... και με την αναμονη της ληξης υποστηριξης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2019 στις 10:39 ΜΜ, keysmith είπε

βάσανο οι "ενημερώσεις" και κυρίως αυτές οι μεγάλες ανα εξάμηνο που και με το στανιό και που πάντα κάτι δεν πάει καλά σε πολλούς και κάποιοι κάνουν το σταυρό τους κατά την πρώτη επανεκκίνηση. 

Του Οκτωβρίου 2018 ήρθε σε εσάς; Ιανουάριος 2019 και ακόμα την περιμένω. Αν έρθει τώρα ή όπου νά ναι πότε θα έρθει αυτής της άνοιξης; Σε 3-4 μήνες ή θα λέγεται άνοιξης και θα έρθει ντάλα καλοκαίρι; Να το δει λίγο η MS το θέμα του "εξάμηνου" και να μη μας θεωρεί beta testers κάθε φορά που βγάζει updates...

Υ.Γ. Προσδοκώ ανάσταση AERO.. 

Βάζεις 10ρια Pro (Σπασμένα, ραγισμένα, μεταχειρισμένα) πατάς μια παύση για 365 μέρες στης μεγάλες και είσαι ok 😉

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2019 στις 2:27 ΜΜ, aelaos είπε

Βλέπω τα σχόλια και αναρωτιέμαι τι λειτουργικό έχω ? Κοιτάζω έχω όντως τα Win 10. Περίεργο σκέφτομαι δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα και η εμπειρία χρήσης είναι καταπληκτική, σε τρία διαφορετικά μηχανήματα. Μάλλον κάποια σπάνια έκδοση θα είναι των win 10 αυτή που εχω :)

Μαλλον δεν εισαι απ αυτους που απροειδοποιητα χασανε τα δεδομενα τους με το update του οκτωβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, jimmakoss E30 said:

Μαλλον δεν εισαι απ αυτους που απροειδοποιητα χασανε τα δεδομενα τους με το update του οκτωβρη...

Εγώ πάντως ήμουν απ’ αυτούς που και να τα έχαναν, θα έκαναν restore απ’ το backup σε 20’. Σιγά μη βασιστώ στα μηχανάκια και τα λογισμικά τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εγώ πάντως ήμουν απ’ αυτούς που και να τα έχαναν, θα έκαναν restore απ’ το backup σε 20’. Σιγά μη βασιστώ στα μηχανάκια και τα λογισμικά τους. 

Δεν σ ενοχλει ομως? Να ανοιγεις τον προσωπικο σου υπολογιστη και να μην το βλεπεις οπως το αφησες? Να χρειαζεσαι 20 λεπτα για να μπορεις να δουλεψεις? Και αν εχεις κανει... Το backup μεχρι τωρα ηταν εργαλειο αποκαταστασης για δικες μας μαλακιες. Το εκανες για να κατεβασεις-εγκαταστησεις κατι αμφιβολο, το εκανες οποτε θεωρουσες οτι χρειαζεται. Να το χρησιμοποιεις για να αποκαθιστας πατατες της microsoft?? Λυση υπαρχει φυσικα, backup πριν απο καθε ενημερωση στις "γνωστες" και προβλεπομενες ημερομηνιες (γελαω), η πειραγμα ρυθμισεων ενημερωσεων η προγραμματακια/σπαστηρια. Καθε αλλο παρα safe enviroment μου θυμιζει αυτο. Ουτε ιοι δεν συμπεριφερονται ετσι. Καποτε ετρεμες μην σου κρασαρει ο σκληρος, σημερα τρεμεις και με καθε ενημερωση λες και ανοιγεις λογαριασμο δεη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, jimmakoss E30 said:

Δεν σ ενοχλει ομως? Να ανοιγεις τον προσωπικο σου υπολογιστη και να μην το βλεπεις οπως το αφησες? Να χρειαζεσαι 20 λεπτα για να μπορεις να δουλεψεις? Και αν εχεις κανει... Το backup μεχρι τωρα ηταν εργαλειο αποκαταστασης για δικες μας μαλακιες. Το εκανες για να κατεβασεις-εγκαταστησεις κατι αμφιβολο, το εκανες οποτε θεωρουσες οτι χρειαζεται. Να το χρησιμοποιεις για να αποκαθιστας πατατες της microsoft?? Λυση υπαρχει φυσικα, backup πριν απο καθε ενημερωση στις "γνωστες" και προβλεπομενες ημερομηνιες (γελαω), η πειραγμα ρυθμισεων ενημερωσεων η προγραμματακια/σπαστηρια. Καθε αλλο παρα safe enviroment μου θυμιζει αυτο. Ουτε ιοι δεν συμπεριφερονται ετσι. Καποτε ετρεμες μην σου κρασαρει ο σκληρος, σημερα τρεμεις και με καθε ενημερωση λες και ανοιγεις λογαριασμο δεη

Backup κάνεις για του καθενός τη μαλακία. Δική σου, του Software, του Harware... Δεν έχει και πολλή σημασία αν έχεις backup.

Επίσης, γιατί να κάνεις backup μόνο όταν προβλέπεις κάποιον κίνδυνο;

Κάθε 24 ώρες κάνω backup (για την ακρίβεια, το Acronis, όχι εγώ).

Το ζητούμενο είναι να έχεις τον κώλο σου φυλαγμένο, όχι να αποδείξεις ότι φταίει ο άλλος. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Backup κάνεις για του καθενός τη μαλακία. Δική σου, του Software, του Harware... Δεν έχει και πολλή σημασία αν έχεις backup.

Επίσης, γιατί να κάνεις backup μόνο όταν προβλέπεις κάποιον κίνδυνο;

Κάθε 24 ώρες κάνω backup (για την ακρίβεια, το Acronis, όχι εγώ).

Το ζητούμενο είναι να έχεις τον κώλο σου φυλαγμένο, όχι να αποδείξεις ότι φταίει ο άλλος. 

Καθε 24ω backup? Ναι αλλη δουλεια δεν ειχα να πληρωνω 30ε απο δω κι απο κει και να φορτωνω κι αλλα προγραμματα ασφαλειας λες και δεν φτανουν ποτε των windows. Καθενος την μαλακια? Φιλε σορρυ αλλα αυτο δεν το δεχομαι για οτιδηποτε εχω πληρωσει. Μιλαμε για την microsoft και οχι για τον καθενα. Και αν μη τι αλλο δεν θελω να ασχολουμαι συνεχεια με τρυπες ασφαλειας. Αν ειναι ετσι μενεις και στα 7 ποια η διαφορα? Backup εντωμεταξυ εχω χρησιμοποιησει 1 φορα μεσα σε 15χρονια και αυτη με xp. Backup φτιαχνω καθε φορα που εχω stabilized συστημα με τα progs που χρησιμοποιω. Δεν εχω χασει δεδομενο απο τοτε και δταεν βρισκω κανενα απολυτως λογο να σωνω το συστημα μου για ψυλλου πηδημα ειδικα με την εμφανιση των Virtual machines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αποθήκευες τα data σε 2ο δίσκο κι όχι των Windows δεν θα υπήρχε κίνδυνος από το October Update. To κάνω εδώ και σχεδόν 2 δεκατίες, δεν άλλαξε κάτι με τα Win10...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Αν αποθήκευες τα data σε 2ο δίσκο κι όχι των Windows δεν θα υπήρχε κίνδυνος από το October Update. To κάνω εδώ και σχεδόν 2 δεκατίες, δεν άλλαξε κάτι με τα Win10...

 Σιγα μην περιμενω την microsoft να μου λυσει τα προβληματα της. Και σιγα μην δωσω και αλλα 50ε να παρω δισκο για backup. Το οτι δεν αλλαξε τιποτα δεν ειναι αυτο που λεμε??? Τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου. Ποιος κινδυνος? Αγανακτηση ειναι για προβληματα που δεν υπηρχαν ουτε στα xp... με τις ιδιες λυσεις που ακολουθουμε 20 χρονια τωρα οπως ειπες. Μια φορα σταθερο λογισμικο δεν το λες οταν σου σβηνει δεδομενα, δεν σε ρωταει, και σε αναγκαζει να προβεις μονος σου να βρεις την λυση.

Microsoft: Ε,ψιτ σου βαλα τις καινουργιες μου ενημερωσεις...

Εγω: Τι ειναι αυτες, τι εχουν μεσα?

Μicrosoft: Να μη σε νοιαζει, ειναι για το καλο σου..

Εγω: Ok, τα δεδομενα μου που ειναι? Βιαζομαι να παραδωσω εργασια.

Microsoft: E? Εεε να μωρε κατα λαθος, δεν πειραζει σε 20 λεπτα σε εχω ετοιμο. Τρεχα το καινουργιο μου backup

Εγω: Δεν το χω, εχω της προηγουμενης βδομαδας.

Microsoft: Ας προσεχες να κατεβαζες προγραμματακια να στα κανουν ολα αυτοματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην τρελαθούμε, αφού υπάρχει το backup και όλοι ξέρουμε και το κάνουμε καθημερινά (σε ποιον πλανήτη; ) άρα η MS είναι καλή και όλα καλά; Σοβαρά; Όχι δεν είναι.. Μας έχει κάνει beta testers ΟΛΟΥΣ και δε λέει να διορθώσει τα στραβά αυτού του λειτουργικού που από την πρώτη μέρα έχουμε πει..

Τα 10άρια και πιο συγκεκριμένα τα (με το στανιό) updates τους είναι για κλάματα.-  Ασφαλώς έχει και καλά στοιχεία, αλλά πληρωμένο λειτουργικό από επαγγελματίες του είδους θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένο σε θέματα όπως τα "δεδομένα του χρήστη δεν τα σβήνουμε για κανένα λόγο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...