Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, keysmith said:

παιδιά μην τρελαθούμε, αφού υπάρχει το backup και όλοι ξέρουμε και το κάνουμε καθημερινά (σε ποιον πλανήτη; ) άρα η MS είναι καλή και όλα καλά; Σοβαρά; Όχι δεν είναι.. Μας έχει κάνει beta testers ΟΛΟΥΣ και δε λέει να διορθώσει τα στραβά αυτού του λειτουργικού που από την πρώτη μέρα έχουμε πει..

Τα 10άρια και πιο συγκεκριμένα τα (με το στανιό) updates τους είναι για κλάματα.-  Ασφαλώς έχει και καλά στοιχεία, αλλά πληρωμένο λειτουργικό από επαγγελματίες του είδους θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένο σε θέματα όπως τα "δεδομένα του χρήστη δεν τα σβήνουμε για κανένα λόγο".

Εσένα λοιπόν σε νοιάζει να αποδείξεις ότι φταίει η Microsoft που έχασες τα αρχεία σου. Οκ, μαζί σου, αυτή φταίει. Τα αρχεία σου όμως δεν θα τα βρεις. Ενώ αν έχεις backup, χέστηκες τι κάνει η MS. Αν σου σκάσει ο δίσκος κάνε μήνυση στη WD. Αρχεία πάντως δεν θα έχεις.
Στο μόνο μόνο που έχω άδικο είναι που κάθομαι και απαντάω σε κάποιον που είναι περήφανος που δεν κάνει backup. Καληνύχτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που μου την σπάει στα 10 είναι η ανομοιομορφία. Πας να δεις ρυθμίσεις network και είναι metro ή flat ή notepad, όπως λέγεται το design αυτό τέλος πάντων. Πατάς εκεί να δεις adapter ή sharing settings και μπουμ χρώματα, εικονιδιάκια, κλασσικό windows 7 feel. Ρυθμίσεις απαραίτητες μπορεί να υπάρχουν μόνο στο ένα design ή και στα δύο με άλλο path/όνομα. 

That sucks. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Εσένα λοιπόν σε νοιάζει να αποδείξεις ότι φταίει η Microsoft που έχασες τα αρχεία σου. Οκ, μαζί σου, αυτή φταίει. Τα αρχεία σου όμως δεν θα τα βρεις. Ενώ αν έχεις backup, χέστηκες τι κάνει η MS. Αν σου σκάσει ο δίσκος κάνε μήνυση στη WD. Αρχεία πάντως δεν θα έχεις.
Στο μόνο μόνο που έχω άδικο είναι που κάθομαι και απαντάω σε κάποιον που είναι περήφανος που δεν κάνει backup. Καληνύχτα.

1ον δεν έχασα κανένα αρχείο. Μα δεν πήρα κάν το update αφού το απέσυρε (τόσο άχρηστο που ήταν) πάνπολες φορές και ακόμα δεν το έχει δώσει εκτός με force update. 

2ον το δικό μου το μπακ απ είναι πολύ καλό για οικιακό χρήστη (μέχρι και off site - distant backup έχω)

3ον το 1 και 2 δεν αθωώνει καμία Microsoft! Καθόσον το update είναι αυτόματο, μπορεί να συμβεί να μην πάρεις backup άρα πρέπει να είναι 10 φορές πιο προσεκτικοί από τα updates όλων των άλλων συστημάτων. Οπότε αν και έχω backup και παρόλα αυτά αν χάσω αρχεία και φταίει update όχι δε θα φταίω εγώ η MS θα φταίει. Δεν της ζήτησα update. Αν της ζητούσα θα είχα πάρει μέτρα, τώρα μου την έφερε.  

4ον δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει με 10άρια πατάτα update. Είναι η n-οστή. Το προηγούμενο update εγώ μόνο επισκεύασα (με format πρακτικά ή καλύτερα ξαναπέρασμα από πάνω windows) 3 laptop με αυθεντικά 10άρια που είχαν (με το ζόρι) πάρει τα προηγούμενα εποχιακά update (της άνοιξης) και ΔΕΝ ξανα-άνοιξαν ποτέ ("δε φόρτωνε το desktop" όπως λέγεται η βλάβη λαικά και θα την έχεις ακούσει).

5ον Η λογική σας έχει σχέση με πληροφορική σε χώρο επαγγελματικό για πως πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα. Ξέρετε ας πούμε τι ςίναι beta προϊόν, τι release candidate και τι κανονική έκδοση? Η MS έπρεπε να το ξέρει; Πως μιλάτε για τέτοιες ευθύνες και τις αποδίδετε στο χρήστη; Σιγά μην πούμε ότι φταίει ο χρήστης για την αποτυχία της MS. Σιγά μην της πούμε και μπράβο για αυτό που έκανε να σβήσει αρχεία χρηστών.. 

Προφανώς και φταις  ως χρήστης που έχεις MS  windows 10 εσύ ως χρήστης αλλά ας όψεται που είναι μονοπώλιο (μην ακούω για linux μιλάμε για συμβατό MS λειτουργικό). Στους δίσκους που ΑΤΥΧΩΣ αναφέρεις ως σύγκριση δεν είναι καθόλου το ίδιο. Πρώτων γιατί ο κατασκευαστής δίνει εγγύηση στο υλικό και όχι το περιεχόμενο και είναι λογικό να αστοχήσει κάποιο ποσοστό και για αυτό το λόγο έχεις άλλες επιλογές (raid κτλ κτλ) και βέβαια αμα αστοχήσει μπορείς και να τον τιμωρήσεις πηγαίνοντας σε άλλη εταιρία. Και θα μου πεις ωραία και η MS δεν εγγυάτε δεδομένα και κάτι μπόρεί να πάει στραβά. Οκ σωστό αλλά.. Και δεύτερον γιατί ο δίσκος ΠΟΤΕ δε θα σου κάνει firmware update χωρίς να σε ρωτήσει καθώς από κάτι τέτοιο θα μπορούσες να χάσεις δεδομένα. Αν το έκανε και υπήρχε στραβή, δλδ δικιά του ενέργεια προκαλούσε το χάσιμο δεδομένων χωρίς εσύ να έχεις πατήσει "ναι το θέλω, ρίχ'το το update" τότε ΝΑΙ θα έφταιγε ο δίσκος όπως τώρα φταίει η Microsoft. 

4ον δεν μπορώ άλλο να εξηγώ τα αυτονόητα.. Μήπως έχετε και apple κινητά και σας αρέσουν αυτά που σας κάνει η apple? (σε άλλα θέματα βεβαίως). Να μην είστε οπαδοί και να λέτε μπράβο εκεί που πρέπει και κακώς εκεί που πρέπει επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, keysmith said:

1ον δεν έχασα κανένα αρχείο.

Το ξέρω, παράδειγμα ήταν. Με αφορμή το post σου το είπα. Βασικά στον @jimmakoss E30 έπρεπε να απαντήσω.

1 hour ago, keysmith said:

3ον το 1 και 2 δεν αθωώνει καμία Microsoft!

Συμφωνώ.

1 hour ago, keysmith said:

5ον Η λογική σας έχει σχέση με πληροφορική σε χώρο επαγγελματικό για πως πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα. Ξέρετε ας πούμε τι ςίναι beta προϊόν, τι release candidate και τι κανονική έκδοση? Η MS έπρεπε να το ξέρει; Πως μιλάτε για τέτοιες ευθύνες και τις αποδίδετε στο χρήστη; Σιγά μην πούμε ότι φταίει ο χρήστης για την αποτυχία της MS. Σιγά μην της πούμε και μπράβο για αυτό που έκανε να σβήσει αρχεία χρηστών.. 

Πρώτα με ενδιαφέρει να έχω τα αρχεία μου και μετά να αποδώσω ευθύνες. Ευθύνη έχει ο χρήστης απέναντι στον εαυτό του. Δεν φταίει για την αστοχία αλλά γνωρίζοντας ότι υπάρχει τρόπος να καλυφθεί πρέπει να λάβει μέτρα.

 

1 hour ago, keysmith said:

Πρώτων γιατί ο κατασκευαστής δίνει εγγύηση στο υλικό και όχι το περιεχόμενο και είναι λογικό να αστοχήσει κάποιο ποσοστό και για αυτό το λόγο έχεις άλλες επιλογές

Ούτε η ms δίνει εγγύηση για το περιεχόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ούτε η ms δίνει εγγύηση για το περιεχόμενο.

ναι σωστά για αυτό και κανένας δεν μπορεί να της κάνει τπτ και το έγραψα αμέσως πιο κάτω όμως τι διαφορετικό έχει από τους δίσκους.. Το παραθέτω.

Αναφορά σε κείμενο

Πρώτων γιατί ο κατασκευαστής δίνει εγγύηση στο υλικό και όχι το περιεχόμενο και είναι λογικό να αστοχήσει κάποιο ποσοστό και για αυτό το λόγο έχεις άλλες επιλογές (raid κτλ κτλ) και βέβαια αμα αστοχήσει μπορείς και να τον τιμωρήσεις πηγαίνοντας σε άλλη εταιρία. Και θα μου πεις ωραία και η MS δεν εγγυάτε δεδομένα και κάτι μπόρεί να πάει στραβά. Οκ σωστό αλλά.. Και δεύτερον γιατί ο δίσκος ΠΟΤΕ δε θα σου κάνει firmware update χωρίς να σε ρωτήσει καθώς από κάτι τέτοιο θα μπορούσες να χάσεις δεδομένα. Αν το έκανε και υπήρχε στραβή, δλδ δικιά του ενέργεια προκαλούσε το χάσιμο δεδομένων χωρίς εσύ να έχεις πατήσει "ναι το θέλω, ρίχ'το το update" τότε ΝΑΙ θα έφταιγε ο δίσκος όπως τώρα φταίει η Microsoft. 

Έχω έναν δίσκο SSD που έχει βγει FW update και το ξέρω. Μου το είπε το λογισμικό του. Κάπως τον κάνει πιο γρήγορο (έτσι λέει δεν ξέρω αν αφορά το παλιό μου σχετικά λαπτοπ). Τόλμησε με το "στανιό" να μου περάσει το fw για το "καλό μου"? Όχι δεν τόλμισε αν και είμαι σίγουρος ότι έχει κάνει πολλές δοκιμές για την καλή λειτουργία του. 

Αμα πάω να το περάσω μου βγάζει 10 (που λέει ο λόγος) προειδοποιήσεις για backup και ότι δεν εγγυάται ότι θα πετύχει.. 

Αυτή είναι η διαφορά με την MS.. Πατάς εσύ το "κόκκινο κουμπί" όταν και αν είσαι έτοιμος. Η MS αφού την πήρε πάνω της απόφαση (του όταν και αν) οφείλει να είναι πιο προσεκτική και σε αυτό απέτυχε περίπου εγκληματικά

Ελπίζω να εξήγησα το σκεπτικό μου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, keysmith said:

ναι σωστά για αυτό και κανένας δεν μπορεί να της κάνει τπτ και το έγραψα αμέσως πιο κάτω όμως τι διαφορετικό έχει από τους δίσκους.. Το παραθέτω.

Έχω έναν δίσκο SSD που έχει βγει FW update και το ξέρω. Μου το είπε το λογισμικό του. Κάπως τον κάνει πιο γρήγορο (έτσι λέει δεν ξέρω αν αφορά το παλιό μου σχετικά λαπτοπ). Τόλμησε με το "στανιό" να μου περάσει το fw για το "καλό μου"? Όχι δεν τόλμισε αν και είμαι σίγουρος ότι έχει κάνει πολλές δοκιμές για την καλή λειτουργία του. 

Αμα πάω να το περάσω μου βγάζει 10 (που λέει ο λόγος) προειδοποιήσεις για backup και ότι δεν εγγυάται ότι θα πετύχει.. 

Αυτή είναι η διαφορά με την MS.. Πατάς εσύ το "κόκκινο κουμπί" όταν και αν είσαι έτοιμος. Η MS αφού την πήρε πάνω της απόφαση (του όταν και αν) οφείλει να είναι πιο προσεκτική και σε αυτό απέτυχε περίπου εγκληματικά

Ελπίζω να εξήγησα το σκεπτικό μου. 

Δεν διαφωνώ για το θέμα του «επιθετικού» update, αν και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Το ίδιο κάνει και η Apple στο iOS. Δεν αλλάζει σε τίποτα όμως την ανάγκη τού backup. Βάζεις έναν δίσκο να κάνει backup, ιδανικά δίνεις και ένα 20άρικο για software τύπου Acronis, ώστε να σε ειδοποιεί αν κάποιο backup αποτύχει, και όλα αυτά τα προβλήματα, οι αστοχίες και οι μαλακίες τής ms δεν σε επηρεάζουν. Το προτιμώ απ’ το γκρινιάζω (δεν αφορά εσένα) για την απώλεια τον αρχείων μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, keysmith είπε

Η λογική σας έχει σχέση με πληροφορική σε χώρο επαγγελματικό για πως πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα. Ξέρετε ας πούμε τι ςίναι beta προϊόν, τι release candidate και τι κανονική έκδοση? Η MS έπρεπε να το ξέρει; Πως μιλάτε για τέτοιες ευθύνες και τις αποδίδετε στο χρήστη; Σιγά μην πούμε ότι φταίει ο χρήστης για την αποτυχία της MS. Σιγά μην της πούμε και μπράβο για αυτό που έκανε να σβήσει αρχεία χρηστών.. 

Tα bugs δεν έχoυν να κάνουν με την έκδοση (beta, release candidate, rtm). Εννοείται μια beta έκδοση θα περιέχει περισσότερα bugs, αφού τα διάφορα ύπο-ανάπτυξη χαρακτηριστικά δεν είναι ολοκληρωμένα. Όποιος έχει γράψει πάνω από 10 γραμμές κώδικα σε μια εφαρμογή γνωρίζει ότι μία αμελητέα (φαινομενικά) αλλαγή στον κώδικα, είναι δυνατόν να έχει «καταστροφικές» συνέπειες. Πόσο μάλλον αν κάποιος έχει γράψει πάνω από μισό εκατομμύριο κώδικα). 

Δυστυχώς στο software είναι δυνατόν να συμβούν (και έχουν συμβεί) σοβαρά λάθη.  Και θα συμβαίνουν. Τα παραπάνω..., τα σχετικά με το bug διαγραφής αρχείων (κατά τη δική μου γνώμη) δεν έχουν κανένα νόημα, γιατί έτσι είναι τα πράγματα. 

Αν κάποιος θέλει να ενημερωθεί πώς πήγαν στραβά τα πράγματα και ξέφυγε το συγκεκριμένο bug ας διαβάσει τα παρακάτω:

1. Ποιο είναι το bug:

https://www.howtogeek.com/fyi/microsoft-explains-why-windows-10s-october-2018-update-was-deleting-peoples-files/

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/10/09/updated-version-of-windows-10-october-2018-update-released-to-windows-insiders/#U0Royl6UURMlJOk2.97

2. Ο λόγος αγνόησης των αναφορών από χρήστες Insider 

https://mspoweruser.com/microsoft-leaks-cause-of-windows-10-october-update-file-deletion-bug/ 

 

Στο θέμα. Μετά από αρκετό καιρό καλά νέα για τα W10 που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό λειτουργικό και εξελίσσεται ταχύτατα. Αρκετούς άλλους δεν τους βολεύει. Εγώ πάντως αν δεν είχα εμπιστοσύνη στα W10 (ή σε οποιοδήποτε άλλο software) δε θα τα(το) χρησιμοποιούσα. Δε βρίσκω λόγο να κράξω κάτι που δε μου αρέσει και δεν το χρησιμοποιώ. Πολύ περισσότερο δε βρίσκω κανένα λόγο να χρησιμοποιώ κάτι για να ταλαιπωρούμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είναι όλα τα laptop (και οι σταθεροί από εταιρείες....βλέπε dell lenovo hp κτλ) με windows 10 εδώ και αρκετό καιρό 

λογικό είναι να αυξάνεται έστω και εικονικά το πόσο δημοφιλές είναι ...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Στο μόνο μόνο που έχω άδικο είναι που κάθομαι και απαντάω σε κάποιον που είναι περήφανος που δεν κάνει backup. Καληνύχτα.

Εμενα εννοεις? Προφανως κατι δεν διαβασες καλα... Κατσε να ξαναπαραθεσω για να μην παρεξηγουμαι

21 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

Backup εντωμεταξυ εχω χρησιμοποιησει 1 φορα μεσα σε 15χρονια και αυτη με xp. Backup φτιαχνω καθε φορα που εχω stabilized συστημα με τα progs που χρησιμοποιω. Δεν εχω χασει δεδομενο απο τοτε και δταεν βρισκω κανενα απολυτως λογο να σωνω το συστημα μου για ψυλλου πηδημα ειδικα με την εμφανιση των Virtual machines

Ο λογος που δεν εχω χασει δεδομενο ειναι οτι το backup το θεωρω ξεπερασμενο για την χρηση που του κανεις εσυ. Τα αρχεια μου ειναι παγια σωμενα σε εξωτερικο δισκο και τα προγραμματα που χρησιμοποιω σωμενα κι αυτα. 1 φορα οχι 1300 φορες που εχεις αυτοματοποιησει να γινεται καθε μερα. Συγνωμη αλλα αυτο το βλεπω γελοιο αν δεν εισαι επαγγελματιας.  backup κανεις οταν εχεις σταθερο συστημα. Απο κει και περα σωνεις το αντικειμενο που ασχολεισαι οταν θεωρεις οτι θελει σωσιμο. Η διαφορα ειναι τεραστια γιατι εγω ξερω οτι το συστημα μου σε περιπτωση "ατυχηματος" επανερχεται εκει που ειμαι σιγουρος οτι δουλευει. Απ την αλλη το καθημερινο backup η το εβδομαδιαιο ακομα, σωνει ο,τι να ναι, ο,τι εχεις κολλησει, ο,τι δεν γνωριζεις οτι μπηκε στο συστημα σου που σε πολλες περιπτωσεις ειναι απιθανο να βρεθει. Τρεχα γυρευε να βρεις εσυ την ημερομηνια που "θεωρεις" οτι το συστημα σου δουλευει (αληθεια δλδ απ την μερα που εβαλες τα 10 εχεις 1300 αρχεια bak.?!!!). Εκτος αν νομιζεις οτι αν κατι καταφερει και περασει το επιπεδο ασφαλειας του συστηματος σου εσυ θα το καταλαβεις κατευθειαν.. Δεν ειμαι ασχετος, γι αυτο που κανω εχω βρει χρυση τομη και αν προσπαθεις να μου αποδειξεις κατι πες το με επιχειρημα για να δεχτουμε ολοι την αποψη σου και μεχρι εκει. Λογος χωρις επιχειρημα δεν ειναι ουτε αποψη ουτε απαντηση. Οποτε μπορεις και να μην απαντησεις, δεν θα σε παρεξηγησει κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν τα λες και δημοφιλή με πρακτικές δικτατορίας παρέα με την κυρία Intel και το λοιπό καρτέλ και με ειδοποιήσεις δωρεάν μετάβασης σε σημείο spamming.

Είναι δημοφιλή όσο και ο Κιμ στη Β.Κορέα.

Επεξ/σία από eliasjuve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimmakoss E30 said:

Εμενα εννοεις? Προφανως κατι δεν διαβασες καλα... Κατσε να ξαναπαραθεσω για να μην παρεξηγουμαι

Ο λογος που δεν εχω χασει δεδομενο ειναι οτι το backup το θεωρω ξεπερασμενο για την χρηση που του κανεις εσυ. Τα αρχεια μου ειναι παγια σωμενα σε εξωτερικο δισκο και τα προγραμματα που χρησιμοποιω σωμενα κι αυτα. 1 φορα οχι 1300 φορες που εχεις αυτοματοποιησει να γινεται καθε μερα. Συγνωμη αλλα αυτο το βλεπω γελοιο αν δεν εισαι επαγγελματιας.  backup κανεις οταν εχεις σταθερο συστημα. Απο κει και περα σωνεις το αντικειμενο που ασχολεισαι οταν θεωρεις οτι θελει σωσιμο. Η διαφορα ειναι τεραστια γιατι εγω ξερω οτι το συστημα μου σε περιπτωση "ατυχηματος" επανερχεται εκει που ειμαι σιγουρος οτι δουλευει. Απ την αλλη το καθημερινο backup η το εβδομαδιαιο ακομα, σωνει ο,τι να ναι, ο,τι εχεις κολλησει, ο,τι δεν γνωριζεις οτι μπηκε στο συστημα σου που σε πολλες περιπτωσεις ειναι απιθανο να βρεθει. Τρεχα γυρευε να βρεις εσυ την ημερομηνια που "θεωρεις" οτι το συστημα σου δουλευει (αληθεια δλδ απ την μερα που εβαλες τα 10 εχεις 1300 αρχεια bak.?!!!). Εκτος αν νομιζεις οτι αν κατι καταφερει και περασει το επιπεδο ασφαλειας του συστηματος σου εσυ θα το καταλαβεις κατευθειαν.. Δεν ειμαι ασχετος, γι αυτο που κανω εχω βρει χρυση τομη και αν προσπαθεις να μου αποδειξεις κατι πες το με επιχειρημα για να δεχτουμε ολοι την αποψη σου και μεχρι εκει. Λογος χωρις επιχειρημα δεν ειναι ουτε αποψη ουτε απαντηση. Οποτε μπορεις και να μην απαντησεις, δεν θα σε παρεξηγησει κανεις..

Έχεις δίκιο, το backup είναι ξεπερασμένο. Έκανα λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...