Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

Ο λογος που δεν εχω χασει δεδομενο ειναι οτι το backup το θεωρω ξεπερασμενο για την χρηση που του κανεις εσυ. Τα αρχεια μου ειναι παγια σωμενα σε εξωτερικο δισκο και τα προγραμματα που χρησιμοποιω σωμενα κι αυτα. 1 φορα οχι 1300 φορες που εχεις αυτοματοποιησει να γινεται καθε μερα. Συγνωμη αλλα αυτο το βλεπω γελοιο αν δεν εισαι επαγγελματιας.  backup κανεις οταν εχεις σταθερο συστημα. Απο κει και περα σωνεις το αντικειμενο που ασχολεισαι οταν θεωρεις οτι θελει σωσιμο. Η διαφορα ειναι τεραστια γιατι εγω ξερω οτι το συστημα μου σε περιπτωση "ατυχηματος" επανερχεται εκει που ειμαι σιγουρος οτι δουλευει. Απ την αλλη το καθημερινο backup η το εβδομαδιαιο ακομα, σωνει ο,τι να ναι, ο,τι εχεις κολλησει, ο,τι δεν γνωριζεις οτι μπηκε στο συστημα σου που σε πολλες περιπτωσεις ειναι απιθανο να βρεθει. Τρεχα γυρευε να βρεις εσυ την ημερομηνια που "θεωρεις" οτι το συστημα σου δουλευει

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω. Κάτι παρόμοιο κάνω κι εγώ. Ότι αρχεία μου είναι χρήσιμα και σημαντικά (πχ οι φωτογραφίες μου) υπάρχουν σε 3 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (όχι ότι πήγα και τους αγόρασα επί τούτου, απλά περίσεψαν από παλιότερα μηχανήματα). Μέσα στον υπολογιστή δεν υπάρχει τίποτα που να μη μπορεί να ανακτηθεί αν για οποιοδήποτε λόγο το μηχάνημα κολλήσει, χαλάσει, καεί, ανατιναχτεί. Και όπως λένε και οι επαγγελματίες του χώρου: "Δεδομένα που υπάρχουν μόνο σε ένα φυσικό μεσο, δεν υπάρχουν"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα... Ουτως η αλλως το backup ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. Αν τα "δεδομενα σου" ειναι αναποσπαστο κομματι του επαγγελματος σου, τοτε ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο και μεχρι εκει. Δεν εξηγει το μεγαλο ερωτηματικο που προκυπτει απο την λογικη σκεψη οτι δεν ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο και τοσο μαζικα χωρις καποιος να γνωριζε τι συνεβαινε. Δεν ειναι δυνατον ενα τοσο μεγαλο update να βγαινει χωρις να εχει περασει απο χ tests. Εκει ειναι που η σκεψη αρχιζει να οργιαζει... Μαλλον τοσο βιαστικο που τα test περασαν (η δεν περασαν) απ ευθειας στον καταναλωτη. Επαγγελματια η μη.. Μηπως η Microsoft προσπαθει να περασει ενα μηνυμα για το μελλον?

Η δικη μου η σκεψη ειναι οτι αυτα τα harsh updates στο μελλον θα ειναι υποχρεωτικα, δεν θα μπορεις να τα αποφυγεις καθως και να σωνεις τα δεδομενα σου στο διαδικτυο* με καποια υπηρεσια αρτια συμβεβλημενη με το PC σου,  κατεπεκτασιν με το ιδιο το ατομο σου και οτι σε ακολουθει.... Συνεχιζοντας σου ερχεται στο μυαλο οτι η προσβαση και διαχειρηση αυτων των δεδομενων εκτος οτι ενδεχεται να παρακολουθειται/υποκλεβεται/οτι αλλο, θα καταναλωνει παραπανω πορους σε cpu, ram, θα χρειαζεται περισσοτερη ασφαλεια, πολυ καλες/γρηγορες συνδεσεις, αρα περισσοτερη και διαρκης διαθεση χρηματων, καλυτερους, πιο δυνατους υπολογιστες εσαει. Κατι παρομοιο με την ραγδαια εξελιξη των κινητων υπολογιστων (μονο τηλεφωνα δεν τα λες πλεον). Ολα αυτα σε ενα κοσμο που η συλλογη δεδομενων ειναι η δουλεια του μελλοντος. Παρτυ για εταιριες μου φαινεται το μελλον με αυτο το συστημα οσο καλο και να δειχνει

*O λογος για ssd οι οποιοι ειναι αναξιοπιστοι για αποθηκευση αρα οι μηχανικοι θα βρισκονται για πολλα χρονια ακομα στην αγορα, αλλα σκεφτειτε ποιοι σε 10χρονια απο τωρα θα τους χρησιμοποιουν και ποσο αργοι θα φαινονται...

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

Δεν ειναι δυνατον ενα τοσο μεγαλο update να βγαινει χωρις να εχει περασει απο χ tests. Εκει ειναι που η σκεψη αρχιζει να οργιαζει... Μαλλον τοσο βιαστικο που τα test περασαν (η δεν περασαν) απ ευθειας στον καταναλωτη. Επαγγελματια η μη.. Μηπως η Microsoft προσπαθει να περασει ενα μηνυμα για το μελλον?

Κακώς οργιάζει η σκέψη σου. Και ναι, είναι δυνατόν σε οποιoδήποτε software dev/εταιρίας/οργανισμού να υπάρχει/ουν bug(s) που να επιφέρει/oυν "καταστροφικά" αποτελέσματα.  Ψάξε στο google για software errors/bugs. Αν έχεις χρόνο διάβασε σε προηγούμενη ανάρτησή μου τι πήγε στραβά και ξέφυγε το συγκεκριμένο bug. Μπορεί να συμβεί στον καθένα και θα ξανά-συμβεί. Δυστυχώς έτσι είναι το software.

Στα άλλα που γράφεις (για να μη χαλιέσαι) καλώς σε συμβουλεύει ο @value να βάλεις Linux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου τα διαβασα τα αρθρακια καθως και καποια αλλα που δεν εχουν βγει απο την microsoft. Η υπαρξη bugs που αναφερεις ειναι γνωστη και δικαιολογημενη αλλα υπαρχει και ενα προσωπικο οριο στον καθε χρηστη. Αν δεν σε νοιαζει και τοσο κατεβαζε... Το οτι ενα προγραμμα/λογισμικο ειναι full σε bugs δεν το κανει και σοβαρο ομως... Τα περιμενεις απο πιο μικρες εταιριες με μικρο development... οχι οτι δεν θα τα περιμενες απο την microsoft αλλα μιλαμε για bugs που δεν εχουν λυθει εδω και 3,5 χρονια εν ετη 2019 απ την μεγαλυτερη εταιρια παγκοσμιως... Ειναι σαν να γινεται επιτηδες.. Και εκτος απ αυτο η διαγραφη δεδομενων χρηστη παιζει να ειναι και ΤΟ no1 BUG, που οποιαδηποτε εταιρια οσο μικρη και να ειναι δεν θα της ξεφευγε ευκολα. Σου παραθετω εδω ενα χρησιμο αρθρακι για bugs και με τις κατηγοριες τους  https://hackernoon.com/is-there-such-a-thing-as-bug-free-software-320cd862af17. Δεν ειναι ετσι τα software λοιπον, κανεις τεραστιο λαθος, οχι σε αυτο το επιπεδο. Οι εταιριες που αντιλαμβανονται τα bugs που προκυπτουν σε καποιους υπολογιστες βρισκονται αντιμετωποι με τν δυσφορια του καταναλωτη και οτι αυτο συνεπαγεται για την οικονομια της. Κι αν η microsoft εχει φτασει σε αυτο το επιπεδο τοτε τι να πεις για τα win10... οτι ειναι τσαμπα και δεν μπορεις να μιλας...

Επισης δεν χαλιεμαι γτ δεν τα χρησιμοποιω τα 10, Χρησιμοποιω τα linux παραλληλα με τα 7 και αυτο το κανω 10 χρονια τωρα. Πες με κινδυνολογο η οτι αλλο αλλα το να σκεφτεσαι και την ασχημη οψη του νομισματος δεν θα σου κανει κακο. Τιποτα απ αυτα που ειπε η microsoft δεν με εχει πεισει να βαλω τα 10. Ισα ισα που με αποθαρρυνει περισσοτερο ως αποτελεσμα λογικης και κριτικης σκεψης για ενα προιον που αντιλαμβανομαι οτι μαλλον το παει αλλου. Και οπως ειπε και ο tirole: «Αν δεν πληρώνεις για το προϊόν, κινδυνεύεις να γίνεις εσύ το εμπόρευμα». Και μια ενδειξη των οργιασμενων σκεψεων μου που καθε αλλο παρα φαντασιακες μπορεις να τις πεις ερχεται απο αρθρακι που διαβασα σημερα στο insomnia..

 
Και ενα αρθρο ακομα με την παραδοχη των προβληματων απο μεριας microsoft  https://www.theverge.com/2018/10/8/17951298/microsoft-windows-10-bugs-issues-report
και την φραση του Windows chief Terry Myerson, who admitted in a 2015 interview with The Verge that “you’re putting it out there when it’s not done, then you’re getting all kinds of feedback and stuff that you know is broken.”
Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται επίτηδες. Κανείς προγραμματιστής δε θέλει το software του να ταλαιπωρεί τους χρήστες. Τα bugs -'σοβαρά' ή μη- πάνε πακέτο με την ανάπτυξη του εκάστοτε λογισμικού και την προσθήκη νέων χαρακτηριστικών.

Και δεν είναι το νο1 bug σε σοβαρότητα. Οτιδήποτε μπορεί να ξεφύγει στον οποιονδήποτε. Είτε στον καλύτερο ανεξάρτητο προγραμματιστή, είτε στις μεγαλύτερες εταιρίες λογισμικού. Έχουν αποτύχει διαστημικές αποστολές αρκετών χρόνων προετοιμασίας και κόστους δισεκατομμυρίων δολαρίων/ευρώ και έχουν σκοτωθεί άνθρωποι λόγω λαθών λογισμικού.

Προφανώς αν κάποιο λογισμικό φτάσει σε "ωριμότητα" (σταθερότητα) και δεν προστίθεται κανένα νέο χαρακτηριστικό θα είναι "βράχος" (όπως είναι και τα Windows 7). Οπότε μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα Windows 7 ή να επιλέξεις να περιμένεις κάποια χρόνια ακόμη όταν θα φτάσουν και τα Windows 10 σε αντίστοιχη ωριμότητα. Τα 3,5 έτη είναι (πολύ) μικρό χρονικό διάστημα για την ανάπτυξη πολύπλοκων λογισμικών με εκατομμύρια γραμμές κώδικα, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για λειτουργικό σύστημα (το λογισμικό των λογισμικών).

Όσον αφορά το τελευταίο σχετικά με τη συνέντευξη του Terry Myerson (έχει φύγει από τη MS)... 

Μάλλον έχεις ελλιπή ενημέρωση. Ο Myerson αναφέρεται στο πρόγραμμα "Windows Insiders" και σε preview εκδόσεις των Windows 10. Αυτές τις λαμβάνουν χρήστες που είναι εγγεγραμμένοι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα έτσι ώστε να παρέχουν το ανάλογο feedback στα υπό ανάπτυξη (και όχι ολοκληρωμένα) νέα χαρακτηριστικά. Μέσου του feedback διορθώνονται τα bugs και βελτιώνονται τα χαρακτηριστικά. Σχετικά με το bug, στο link της προηγούμενης ανάρτησης εξηγείται γιατί δε λήφθηκαν υπόψιν (παρερμηνεία) οι αναφορές από χρήστες Insider για διαγραφή των αρχείων τους.

Δε σημαίνει πάντως ότι στην τελική (μεγάλη) έκδοση που αποφασίζεται να κυκλοφορήσει ευρέως στο κοινό δε θα υπάρχουν bugs. Σίγουρα κάτι θα ξεφύγει. Αυτά διορθώνονται με μεταγενέστερες διορθωτικές ενημερώσεις, συνήθως στις μηνιαίες. Αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθείται στα W10, αλλά και σε αρκετές εφαρμογές (όχι μόνο της MS). Αυτή τη στιγμή στο Insider, τεστάρεται η έκδοση που θα κυκλοφορήσει ευρέως την Άνοιξη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, marios28 είπε

Έχουν αποτύχει διαστημικές αποστολές αρκετών χρόνων προετοιμασίας και κόστους δισεκατομμυρίων δολαρίων/ευρώ και έχουν σκοτωθεί άνθρωποι λόγω λαθών λογισμικού.

Η διαστημικη αποστολη με το "καταναλωτικο" λογισμικο της MS εχει ενα τεραστιο χασμα αναμεσα ελπιζω να το βλεπεις. Ακραια παραδειγματα δεν αποτελουν επιχειρηματα

19 ώρες πριν, marios28 είπε

Οπότε μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα Windows 7 ή να επιλέξεις να περιμένεις κάποια χρόνια ακόμη όταν θα φτάσουν και τα Windows 10 σε αντίστοιχη ωριμότητα

Α γεια σου. Αυτο που λες και συμφωνω ειναι αυτο που απασχολει και τους περισσοτερους χρηστες, και εμενα εν μερει.

19 ώρες πριν, marios28 είπε

Τα 3,5 έτη είναι (πολύ) μικρό χρονικό διάστημα για την ανάπτυξη πολύπλοκων λογισμικών με εκατομμύρια γραμμές κώδικα, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για λειτουργικό σύστημα (το λογισμικό των λογισμικών).

3,5 χρονια βελτιστοποιησεων για οποιοδηποτε λογισμικο ειναι παραπανω απο αρκετος καιρος για να θεωρησεις ενα συστημα σταθερο, πραγμα που η ms εχει αποτυχει παταγωδως καθως το παραδεχεται και η ιδια...

19 ώρες πριν, marios28 είπε

Όσον αφορά το τελευταίο σχετικά με τη συνέντευξη του Terry Myerson (έχει φύγει από τη MS)... 

Μάλλον έχεις ελλιπή ενημέρωση. Ο Myerson αναφέρεται στο πρόγραμμα "Windows Insiders" και σε preview εκδόσεις των Windows 10.

Γνωριζω αλλα μικρη σημασια εχει αυτο. Εφυγε τον Μαρτη. Πριν 10 μηνες.. Και δεν νομιζω οτι χρειαζεται συστασεις για το ποιος ειναι και τι ειναι/ηταν για την MS. Το αρθρο αυτο της verge ειναι απο οταν ηταν ο Myerson ηταν ακομα αντιπροεδρος της MS και επισης λιγες μερες πριν την επισημη κυκλοφορια και διαθεση των win10 στο καταναλωτικο κοινο και με οτι αυτο συνεπαγεται. Αυτο που αλλαξε ειναι η πολιτικη και το "υφος" του καινουργιου λογισμικου, προσπαθωντας να περιορισει την apple απο τον επερχομενο κινδυνο. Αυτα ειναι δικα του λογια οχι δικα μου, η μαλλον της verge που του πηρε και την συνεντευξη. Αν κατι μου διαφευγει στην μεταφραση η εχω παραξηγησει κατι η παραπληροφορουμαι κατι, ειμαι ανοιχτος σε παραπομπες και σχετικα αρθρα.

Δεν νομιζω οτι μπορει να διαφωνησει κανεις οτι η διαθεση των win10 ηταν ενα πολυ βιαστικο εγχειρημα καθως το παραδεχονται ανθρωποι εκ των εσω ακομα και σημερα και οχι μονο το παραδεχονται και το γνωριζαν αλλα ηταν και αυτο που ηθελε η διοικηση λογω πολιτικης, δλδ η αναπτυξη και η σταθεροποιηση του λογισμικου θα ερχοταν μεσω feedback απο 5.000.000 ανθρωπους που θα γινοντουσαν beta testers. 3,5 χρονια αργοτερα ομως τα προβληματα παραμενουν και η ms ειναι ακομα στο κυνηγι. Ετσι καπως εξηγουνται και τα νουμερα που δειχνουν το τσαμπε λογισμικο να χαροπαλει ακομα για την 1η θεση και μαλιστα με ενα λογισμικο 10ετιας του οποιου ξαναλεω οτι η υποστηριξη τελειωνει..

Και τελος συμφωνω οτι κανενας προγραμματιστής δε θέλει το software του να ταλαιπωρεί τους χρήστες αλλα η διοικηση της MS εχει αλλη αποψη προφανως

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Η διαστημικη αποστολη με το "καταναλωτικο" λογισμικο της MS εχει ενα τεραστιο χασμα αναμεσα ελπιζω να το βλεπεις. Ακραια παραδειγματα δεν αποτελουν επιχειρηματα

Οποιαδήποτε υπό-ανάπτυξη εφαρμογή/λογισμικό μπορεί να παρουσιάσει οποιοδήποτε (σοβαρότητας) bug. Εσύ επικεντρώθηκες σε αυτό της έκδοσης των Windows 10, η οποία και σταμάτησε άμεσα να διατίθεται όταν έγινε αντιληπτό, μέχρι να διορθωθεί. Αν γινόταν επίτηδες -όπως γράφεις-, ποιος ο λόγος να σταματήσει η διάθεση και να ενημερωθούν επίσημα οι χρήστες;

Δικαίωμά σου να αγανακτείς (και σωστά κάνεις, δεν είπε κανείς ότι δεν είναι σοβαρό bug η διαγραφή των αρχείων των χρηστών), αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός που σου γράφω. Με λίγα λόγια... αν είναι να πάει κάτι στραβά, θα πάει (και στο software). Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Διαφωνούμε. 

31 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

3,5 χρονια βελτιστοποιησεων για οποιοδηποτε λογισμικο ειναι παραπανω απο αρκετος καιρος για να θεωρησεις ενα συστημα σταθερο, πραγμα που η ms εχει αποτυχει παταγωδως καθως το παραδεχεται και η ιδια...

Δεν είναι 3,5 χρόνια βελτιστοποιήσεων. Είναι 3,5 χρόνια προσθήκης νέων χαρακτηριστικών. Οτιδήποτε προστίθεται, δύναται να διαταράξει την ισορροπία/σταθερότητα. Έτσι είναι τα πράγματα. Αν θες εγγυημένη σταθερότητα, σου έγραψα τι να κάνεις. Και εδώ πάντως διαφωνούμε. Εγώ δε βλέπω ότι έχει αποτύχει. Το θεωρώ πολύ σταθερό και καλό λειτουργικό. Απλά..,είναι διαφορετικές οι εμπειρίες μας. 

43 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Δεν νομιζω οτι μπορει να διαφωνησει κανεις οτι η διαθεση των win10 ηταν ενα πολυ βιαστικο εγχειρημα καθως το παραδεχονται ανθρωποι εκ των εσω ακομα και σημερα και οχι μονο το παραδεχονται και το γνωριζαν αλλα ηταν και αυτο που ηθελε η διοικηση λογω πολιτικης, δλδ η αναπτυξη και η σταθεροποιηση του λογισμικου θα ερχοταν μεσω feedback απο 5.000.000 ανθρωπους που θα γινοντουσαν beta testers. 3,5 χρονια αργοτερα ομως τα προβληματα παραμενουν και η ms ειναι ακομα στο κυνηγι. Ετσι καπως εξηγουνται και τα νουμερα που δειχνουν το τσαμπε λογισμικο να χαροπαλει ακομα για την 1η θεση και μαλιστα με ενα λογισμικο 10ετιας του οποιου ξαναλεω οτι η υποστηριξη τελειωνει..

Και τελος συμφωνω οτι κανενας προγραμματιστής δε θέλει το software του να ταλαιπωρεί τους χρήστες αλλα η διοικηση της MS εχει αλλη αποψη προφανως

Εγώ διαφωνώ. Γιατί βιαστικό εγχείρημα; Μια χαρά είναι το λειτουργικό και αναπτύσσεται κανονικότατα και ωραία. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Διαφωνούν όσοι έχουν διαφορετικές εμπειρίες. Και 'γω θα ήμουν μαζί σου αν είχα αντίστοιχη κακή εμπειρία, πράγμα όμως που δε συμβαίνει.

Και τι θα πει beta testers. Όλοι είμαστε testers των λογισμικών. Μέσω του feedback διορθώνονται και γίνονται καλύτερα. Όσο μεγαλύτερο το δείγμα τόσο το καλύτερο. Νομίζω πως η δική σου οπτική γωνία (σεβαστή κατά τα άλλα) είναι λανθασμένη. Και συ αν είχες δική σου εφαρμογή και είχες στόχο να την κάνεις καλύτερη/αποδοτικότερη/πιο χρηστική (πιθανόν) θα ήθελες να ενημερώνεσαι από όσο το δυνατόν περισσότερους χρήστες. Εγώ πάντως θέλω. Το ίδιο (έχω διαπιστώσει) θέλει και η MS, όπως και όλοι όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν καλύτερες τις εφαρμογές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι διαφωνουμε εν τελει φιλε μου. Τουλαχιστον στα περισσοτερα. Λεμε και οι δυο τα ιδια δεδομενα απλα τα αναλυουμε/επεξεργαζομαστε διαφορετικα. Τον λογο που τα απερριψα τον ανεφερα σε αλλο post χωρις ομως να τα καταδικαζω για ολους.

43 λεπτά πριν, marios28 είπε

Αν θες εγγυημένη σταθερότητα, σου έγραψα τι να κάνεις

Τι μου εγραψες δλδ που δεν ανεφερα οτι δεν εχω κανει? Να βαλω linux? Ευχαριστω και παλι αλλα αργησες μια 10ετια.. Προβληματα σταθεροτητας ξαναλεω απεκτησα για λιγο καιρο με τα 10 και προσωπικα να μου λειπει, οτι παραπανω και να προσφερει. Η σταθεροτητα για μενα ειναι το πιο βασικο κριτηριο στον ψηφιακο κοσμο

 

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Δεν είναι 3,5 χρόνια βελτιστοποιήσεων. Είναι 3,5 χρόνια προσθήκης νέων χαρακτηριστικών.

Οτι δλδ απ την ημερα κυκλοφοριας τους απλα προσθετουν υπηρεσιες και οχι fix για bugs... Αν ισχυει αυτο που λες τοτε ειτε λες οτι τα 10 δεν εχουν bugs, ειτε οτι δεν ειναι σημαντικα αρα τα προσπερναμε, ειτε οτι προσθετουν μια υπηρεσια η χαρακτηριστικο για την διορθωση τους και σε καμια περιπτωση δεν βελτιωνουν αυτο που ηδη υπαρχει. Οχι φυσικα τα updates εννοειται οτι εχουν να κανουν και με βελτιωση και με αποκατασταση, και με διορθωση και με αναβαθμιση και με οτιδηποτε αλλαζει καποιο προγραμμα-υπηρεσια(απο παντα), οχι μονο με προσθηκη υπηρεσιων, και ειδικα στα win10 που ειναι full σε bugs. (μεσα στα important η critical η security updates η ακομα και στα optional, μπορεις να ψαξεις τι κανει το καθενα...). Εσυ μπορει να μην τα βλεπεις/καταλαβαινεις/επηρεαζεσαι γιατι ας πουμε δεν εχεις HP εκτυπωτη η η καρτα ηχου σου δεν σου βγαζει θορυβο και οποιο fix βγαλει η ms σε update δεν ειναι απαραιτητο οτι απευθυνεται σε σενα.

Για τα 7 μπορεις να το πεις αυτο αφου η σταθεροτητα ειναι κατι που εχει επιτευχθει χρονια τωρα στο μεγαλυτερο μερος των χρηστων και τα περιθωρια βελτιωσης απλα δεν υπαρχουν. Αυτο σημαινει και ληξη υποστηριξης. Τα 10 ακομα τα φτιαχνουν, μην διαφωνεις σε αυτο η ιδια η MS, ο κοσμος, οι insiders το αναφερουν. Δεν ειναι κατι κρυφο, και ειναι απολυτα λογικο μιας και το εγχειρημα αυτο ειναι κατι καινουργιο.

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Αν γινόταν επίτηδες -όπως γράφεις-, ποιος ο λόγος να σταματήσει η διάθεση και να ενημερωθούν επίσημα οι χρήστες;

Η απαντηση στο ερωτημα σου ερχεται απο τον Hal Berenson, μηχανικο της MS για χρονια ο οποιος λεει: there are three possibilities for this latest data deletion bug shipping to the public. “(1) They couldn’t isolate the problem and decided it was rare enough to ship anyway. (2) Automated filtering tools failed to catch that this was a serious issue despite rarity. (3) They put in a fix, but it didn’t fix all cases,” says Berenson in tweet. “My actual vote is on #3, because I’ve seen that happen many times in my career.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Τα 10 ακομα τα φτιαχνουν, μην διαφωνεις σε αυτο η ιδια η MS, ο κοσμος, οι insiders το αναφερουν. Δεν ειναι κατι κρυφο, και ειναι απολυτα λογικο μιας και το εγχειρημα αυτο ειναι κατι καινουργιο.

Μα προφανώς τα φτιάχνουν τα Windows 10. Αφού είναι υπό ανάπτυξη. Στα Windows 7 δεν προστίθενται νέα χαρακτηριστικά εδώ και χρόνια. Μόνο διορθώσεις.

Δεν κατάλαβες πάντως τι σου έγραψα. Σου είπα ότι στα Windows 10 συνεχώς προστίθενται νέα χαρακτηριστικά. Όταν προσθέτεις νέα χαρακτηριστικά σε μια εφαρμογή/λογισμικό είναι πιθανό να χαλάσει η σταθερότητα του συστήματος. Έτσι πάει. Είναι αναγκαίο κακό. Ο λόγος είναι ότι κατά την προσθήκη του νέου χαρακτηριστικού, μπορεί μια αλλαγή να επηρεάσει κάτι άλλο ακόμη και μια τρίτη άσχετη λειτουργία. Δυστυχώς έτσι είναι το software. Αυτό συνέβη και με το bug διαγραφής των αρχείων. Η επόμενη ενημέρωση (της άνοιξης του '19) περιλαμβάνει ελάχιστα νέα χαρακτηριστικά.

Εσύ τώρα μου γράφεις για το αν έχω εκτυπωτή HP και αν λειτουργεί ο εκτυπωτής ή λειτουργεί ο ήχος. Αν δε λειτουργούσε ο εκτυπωτής δε θα καθόμουν να γκρινιάζω για τα Windows 10. Αν μου ήταν απαραίτητος θα χρησιμοποιούσα ένα λειτουργικό που λειτουργεί ο εκτυπωτής. Επειδή δε λειτουργεί ο driver ή επειδή δεν υποστηρίζονται συγκεκριμένες συσκευές δε σημαίνει ότι το λειτουργικό δεν είναι καλό. Κάπου τα μπερδεύετε (δεν είσαι ο μόνος).

1 ώρα πριν, jimmakoss E30 είπε

 

Η απαντηση στο ερωτημα σου ερχεται απο τον Hal Berenson, μηχανικο της MS για χρονια ο οποιος λεει: there are three possibilities for this latest data deletion bug shipping to the public. “(1) They couldn’t isolate the problem and decided it was rare enough to ship anyway. (2) Automated filtering tools failed to catch that this was a serious issue despite rarity. (3) They put in a fix, but it didn’t fix all cases,” says Berenson in tweet. “My actual vote is on #3, because I’ve seen that happen many times in my career.”

Δεν απαντάει στο ερώτημά μου. Παρόλα αυτά είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι γράφει ο άνθρωπος για το 3; Δεν εννοεί ότι έγινε επίτηδες φίλε μου. Αν ποτέ ασχοληθείς με ανάπτυξη εφαρμογών θα καταλάβεις τι εννοεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, marios28 είπε

Παρόλα αυτά είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι γράφει ο άνθρωπος για το 3; Δεν εννοεί ότι έγινε επίτηδες φίλε μου.

Φιλε μου δεν ξερω αν εσυ καταλαβες οτι στο update αυτο υπηρχε fix. Κατι που οπως νομιζες δεν συμβαινει...

21 ώρες πριν, marios28 είπε

Δεν είναι 3,5 χρόνια βελτιστοποιήσεων. Είναι 3,5 χρόνια προσθήκης νέων χαρακτηριστικών.

Αναθεωρησε λιγο αυτα που γραφεις και ασε την αναπτυξη εφαρμογων, ειναι 5 level πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Φιλε μου δεν ξερω αν εσυ καταλαβες οτι στο update αυτο υπηρχε fix. Κατι που οπως νομιζες δεν συμβαινει... 

Αναθεωρησε λιγο αυτα που γραφεις και ασε την αναπτυξη εφαρμογων, ειναι 5 level πανω

Άλλο σου γράφω, άλλο μου απαντάς. Και fix να υπήρχε δεν πιάνει όλες τις περιπτώσεις. Δε γίνεται επίτηδες. Συμβαίνει. Αυτό σου λέει ο άνθρωπος. Αλλά εσύ τα καταλαβαίνεις διαφορετικά.

Τι να αναθεωρήσω.. Σου εξηγώ ότι δεν τα καταλαβαίνεις γιατί δεν είσαι σχετικός με το χώρο. Και οι συσκευές που γράφεις, δεν έχουν να κάνουν με το λειτουργικό. Και το Linux μπορεί να μην υποστηρίζει αρκετές συσκευές ή συσκευές να μη λειτουργούν σωστά. Δε σημαίνει αυτό ότι δεν είναι καλό λειτουργικό. Τα έχεις μπερδέψει. 

Για να συμφωνήσουμε. Τα Windows 10 έχουν bugs. Για σένα είναι πρόβλημα. Για μένα είναι λογικό. Κάποια στιγμή θα διορθωθούν, ενώ θα προκύψουν νέα. Εσύ συνέχισε να χρησιμοποιείς τα Windows 7 ή Linux. Κανένα πρόβλημα. Εγώ προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι γκρινιάζεις (ετε) χωρίς λόγο. Από τη μία δεν τα χρησιμοποιείς, από την άλλη θα εξακολουθήσουν να παρουσιάζονται bugs. Όπως συμβαίνει σε όλα τα λογισμικά που βρίσκονται σε ταχεία φάση ανάπτυξης. Μετά από 5-6 χρόνια το ξανασυζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, marios28 είπε

Και οι συσκευές που γράφεις, δεν έχουν να κάνουν με το λειτουργικό

Οντως τωρα???ΟΟΟκκκκεεεειιι

 

Φιλε μου εγω παραθετω επιχειρηματα, αρθρα παραδειγματα, και εσυ εισαι εδω για να παρερμηνευεις αυτα που γραφονται παραθετοντας  μονο την προσωπικη σου αποψη και το τι νομιζεις οτι εννοει ο καθενας. Και εκτος απο αυτο νομιζεις οτι μου εχεις πει κατι η οτι λες κατι καινουργιο που δεν ξερω. Sorry αλλα θα προτιμησω τις αποψεις ανθρωπων με κυρος και οχι ενα τυπο  που λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι και που προφανως δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαμε εδω. Εσυ μπορεις να ζησεις με ολα τα bug του κοσμου. Εμενα και εκατομμυρια αλλους μας ενοχλει ενα συστημα που ειναι τιγκα σε δαυτα. (χρονια τωρα) Δεν ειναι αναγκη να ξερεις γλωσσα προγραμματισμου για να τα βλεπεις και να σε ενοχλουνε ουτε να τα δικαιολογεις.. Δεν ειναι γκρινια, ειναι δημοσιο βημα το οποιο χρησιμοποιω για να διαβαζει ο κοσμος, να ψαχνεται, να καταλαβαινει. Εσυ το καταχραζεσαι χωρις επιχειρηματα. Προφανως επισης δεν τα βλεπεις γιατι δεν κανεις και πολυ σοβαρη δουλεια με το pc σου. Οτι γραφεις ειναι εκτος θεματος. Ξαναδιαβασε το αρθρο, βαλε στο κεφαλι σου για τι πραγμα μιλαμε εδω και ασε τις περιαυτολογησεις και την μεγαλη ιδεα που εχεις για τον εαυτο σου και καταλαβε οτι τα win10 ειναι ακομα σε πολυ πρωιμο σταδιο απο τις αρχικες προβλεψεις της MS και κατα παραδοχη της ιδιας μεχρι στιγμης εχουν αποτυχει... Ο μεγαλυτερος λογος που εχουν αποτυχει 3,5 χρονια τωρα ειναι τα bug, τα harsh updates, η αηδιαστικη αλλαγη περιβαλλοντος που ξεκινησε απο τα 8, οι ενα σωρο αχρηστες υπηρεσιες (για τους περισσοτερους) που βαραινουν το συστημα, οι πολιτικες της MS, και ενα ασταθες για πολλους μεχρι στιγμης συστημα. Αυτα ειναι θεματα υπαρκτα/προειδοποιησεις για καποιον που ψαχνεται. Προσπαθουμε να καλυψουμε ολα αυτα τα προβληματα που ειναι υπαρκτα ξαναλεω. Μην μπαινεις στον κοπο να τα δικαιολογεις, κανεις δεν τα εχει βαλει με τους προγραμματιστες της MS που υπερασπιζεσαι σαν να προσπαθεις να αποδειξεις κατι. Ολα αυτα χρειαζεται να τα ψαξεις λιγο οποτε το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παραθεσεις επιχειρηματα διαφωνιας και οχι μπακαλιστικα "ακου με εμενα, εγω ξερω, ετσι ειναι αυτα"

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Οντως τωρα???ΟΟΟκκκκεεεειιι

Όντως. 

30 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Φιλε μου εγω παραθετω επιχειρηματα, αρθρα και εσυ εισαι εδω για να παρερμηνευεις αυτα που γραφονται παραθετοντας  μονο την προσωπικη σου αποψη και το τι νομιζεις οτι εννοει ο καθενας. 

Είναι σαφές τι εννοεί. Μπορείς να ρωτήσεις και άλλους (σχετικούς που εμπιστεύεσαι) να σου πουν τι εννοεί. 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου να καλύψεις τα προβλήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...