Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούριου Renault Kadjar


Kavamarou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Nickokin είπε

Οικονομικό πολύ 26000 για 1800αρι με 120ps που δεν πάει μια και με ένα κλειστοφοβίκο σκοτεινό κλουβί για πίσω θέσεις που είναι ότι πρέπει για 3 παιδιά....αλλά αρκεί που είναι Toyota τι να λέμε τωρα😮😲😟😵

Οχι και 26.000 δεν θα το ελεγα κλειστοφοβικο αλλα οκ γουστα ειναι .παντως πρεπει να το δοκιμασεις. 

Ειναι toyota 😚  τι να κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2019 στις 9:34 ΜΜ, Kavamarou είπε

Γεια σε όλους/ες! Είμαστε με τη γυναίκα μου μια ανάσα μακριά από το να αγοράσουμε το renault kadjar 1.5 dCi 110hp Sport Edition. Διάβασα με προσοχή τη συζήτησή σας, ειδικά από τη μέση και μετά, ώστε να πάρω εντυπώσεις από άτομα που το έχουν ήδη οδηγήσει.Έχουμε ήδη επισκεφτεί την αντιπροσωπεία της περιοχής μας (Καβάλα) και το έχουμε ερωτευτεί. Να αναφέρω, επίσης, πως είμαστε τρίτεκνοι και αυτό είναι ο λόγος που από το skoda fabia πηγαίνουμε σε τέτοιου είδους αμάξι. Θέλω να ρωτήσω, λοιπόν:

1. Μια βασική προτεραιότητά μας είναι τα τρία μικρά παιδιά μας να κάθονται άνετα στις πίσω θέσεις (σε τρία υπερυψωμένα καθισματάκια). Έτσι όπως το είδαμε εμείς από κοντά, μας άφησε μια μάλλον αισιόδοξη εικόνα στον τομέα αυτόν. Εσείς, λοιπόν, θα το προτιμούσατε σε περίπτωση τριτεκνίας; Πρέπει να έχω κατά νου και κάτι άλλο για να κρίνω;

2. Η τιμή στην οποία μας δίνει το αμάξι η αντιπροσωπεία (με κόκκινες πινακίδες) είναι 21.365 €. Τη θεωρείτε vfm;

3. Μέχρι στιγμής απορρίπτουμε aircross, tucson (θεωρώντας, σε βασικούς τομείς, υποδεέστερες τις εταιρείες αυτές ως προς τη renault) και astra/crossland (λόγω χώρων). Θεωρείτε πως, προτού καταλήξουμε στο kadjar, θα πρέπει να κοιτάξουμε σοβαρά και κάποια άλλα μοντέλα; (κυρίως επειδή στα ίδια και λιγότερα χρήματα προσφέρουν παραπάνω πράγματα).

4. Σας μοντέλο το kadjar δεν έχει ακουστεί και πολύ. Σε όποιον αναφέρω το όνομα του μοντέλου μου απαντούν "ποιο;". Δεν ξέρω αν πρέπει να αγχώνομαι ή όχι με το γεγονός αυτό :) Ελπίζω όταν χρειαστώ κανένα ανταλλακτικό να μην έχουν ξεχάσει και οι τεχνικοί ότι υπάρχει το μοντέλο αυτό :)

5. Θεωρείτε σοφή την επιλογή να αναζητήσουμε 7θέσιο καινούριο αμάξι στα ίδια χρήματα, όπως το citroen c4 spacetourer, από έμπορο και όχι από την αντιπροσωπεία;

Συγγνώμη για τη φλυαρία, δεν είμαι πολύ γνώστης στο θέμα "αμάξι" και θα ήθελα πραγματικά τις συμβουλές σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αν τώρα εσύ μετα απο 9 σελίδες insomnia όπου ο καθένας παπαγαλιζει τα δικά του στερεότυπα, και κλασσικά τα Hyundai και γενικά τα ασιατικά είναι τα τέρατα αξιοπιστιας,και τα ευρωπαϊκά τα σκάρτα της δεκάρας,

βρηκες αντικειμενική βοήθεια στο ερώτημα σου, αν θέλεις το λες.

Προσωπικη άποψη,ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ρωταμε στο insomnia για γνώμες περί αγοράς αυτοκινήτου.

Διαλεγεις 2-3-4 αμάξια που σε ενδιαφέρουν και ψαχνεσαι και ρωτας στα αντίστοιχα ειδικα forum για το κάθε μοντέλο.Και φυσικά και σε forum αγγλικα,γερμανικά,γαλλικά,οτι ξέρεις βοηθάει στην απόφαση σου.Ρώτα εκεί για αντικειμενικες απαντήσεις.

Θυμάμαι στο γερμανικό forum Motor talk που κάποιος έψαχνε για ένα συγκεκριμένο μοντελο,υπήρχαν δεκάδες απάντησεις ακριβώς για το αμάξι αυτό,με οτι πρόβληματα εχει,ότι αρνητικά και θετικά έχει κλπ..Και ναι υπαρχουν και εκεί όλα τα ιαπωνικά και κορεατικά,τα οποία τα θεωρώ και εγώ προσωπικά αλλά και πολύς κόσμος στην Ευρώπη πολλά μοντέλα τους φανταστικά αμάξια.Αλλά τέτοια υποκειμενικη  φανατιλα όπως εδώ ,δεν έχω δει.

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, raynor748 είπε

Είσαι ευχαριστημένος από το Yeti.

Έχει βγάλει κάποια Προβλήματα;

Απόλυτα ευχαριστημένος 

Τα τελευταία 2 χρόνια μάλιστα έχω βάλει κ πρόγραμμα αύξησης ιπποδύναμης και το ευχαριστιεμαι ακόμη περισσότερο 

Βέβαια ακολουθώ το πρόγραμμα συντήρησης πιστά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jmmys είπε

Αν τώρα εσύ μετα απο 9 σελίδες insomnia όπου ο καθένας παπαγαλιζει τα δικά του στερεότυπα, και κλασσικά τα Hyundai και γενικά τα ασιατικά είναι τα τέρατα αξιοπιστιας,και τα ευρωπαϊκά τα σκάρτα της δεκάρας,

βρηκες αντικειμενική βοήθεια στο ερώτημα σου, αν θέλεις το λες.

Προσωπικη άποψη,ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ρωταμε στο insomnia για γνώμες περί αγοράς αυτοκινήτου.

Διαλεγεις 2-3-4 αμάξια που σε ενδιαφέρουν και ψαχνεσαι και ρωτας στα αντίστοιχα ειδικα forum για το κάθε μοντέλο.Και φυσικά και σε forum αγγλικα,γερμανικά,γαλλικά,οτι ξέρεις βοηθάει στην απόφαση σου.Ρώτα εκεί για αντικειμενικες απαντήσεις.

Θυμάμαι στο γερμανικό forum Motor talk που κάποιος έψαχνε για ένα συγκεκριμένο μοντελο,υπήρχαν δεκάδες απάντησεις ακριβώς για το αμάξι αυτό,με οτι πρόβληματα εχει,ότι αρνητικά και θετικά έχει κλπ..Και ναι υπαρχουν και εκεί όλα τα ιαπωνικά και κορεατικά,τα οποία τα θεωρώ και εγώ προσωπικά αλλά και πολύς κόσμος στην Ευρώπη πολλά μοντέλα τους φανταστικά αμάξια.Αλλά τέτοια υποκειμενικη  φανατιλα όπως εδώ ,δεν έχω δει.

ειναι απλο, τα ασιατικα θα σου βγουν πολυ πιο φτηνα, ενω στην ελλαδα δεν εχουμε λεφτα. ε ενα και ενα κανει δυο, προφανως και θα βρεις πολλους να τα προτιμουν.

οποιος θελει τα λεφτα ή/και το χρονο του να τα ξοδεψει στα αμαξι ας παρει οτι θελει, για μας που εχουμε αλλες προτεραιοτητες κανουμε την υποχωρηση* 

* η λεξη υποχωρηση ειναι μαλλον υπερβολικη. μια χαρα αμαξια βγαζουν και οι ασιατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τώρα τώρα ,αυτή την στιγμή ήταν να πάρω αμάξι με πάνω από 20 χιλιάρικα

Ούτε θα κοιτούσα άλλη μάρκα.
 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=272339936&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=19300&makeModelVariant1.modelId=32&maxPowerAsArray=184&maxPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2016&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&pageNumber=5&scopeId=C&sfmr=false&searchId=e85ee993-443f-3dd5-f0b3-a5c604d62207

Ελλάδα αλήθεια πόσο λέτε να κάνει;

Καινούργιο,1600 κυβ. 225 άλογα φουλ εξοπλισμό,αμάξι που ξέρει να στρίβει και να σταματάει όταν πρέπει,και πολύ πολύ φτηνότερη συντήρηση από τα γερμανικά αμάξια.Πολύ βολικά για ταξίδια με οικογένεια. 
Αλλά ok, τα γαλλικά χαλάνε πάρα πολύ λέτε,ενώ τα άλλα καθόλου ;)

Το δικό μου εδώ και 3 χρόνια πάντως τίποτα.

Δεν θα ξεχάσω που όταν ήταν να δώσω την 3αρα BMW Καραβάν και πήγα μόνο να δω ένα Χ3.Μέχρι τον οδηγό και συνοδηγό όλα ωραία,με καλή θέση οδήγησης κτλ.

Από κει και πίσω όλα μικρά.Ιδιαίτερα ο χώρος αποσκευών πολύ μικρός.  Λέω την γυναίκα θα βάλω ένα Sub και ο χώρος έκλεισε.

Φυσικά ούτε λόγος για αγορά.

Η συντήρηση πανάκριβη.Ακόμα και για τα γερμανικά δεδομένα.

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, karaLRS είπε

TS η λύση βρέθηκε.

Peppa Car και τρία γουρουνάκια χωράνε άνετα πίσω! 😋😀

IMG_20190112_091928.thumb.jpg.86bfa52c03b90bcfbfc9ce46e58efd42.jpg

Έτσι θέλω κι εγώ να είναι τα παιδιά μου πίσω. Χαμογελαστά. Εάν έχει ευνοϊκό επιτόκιο, ψήνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kodiaq χωράνε 3 καθίσματα τσεκαρισμένο. 2 isofix (cybex ,Concord  και 1 britax με τη ζώνη)

Τιμή για το 1.5 βενζίνη είναι αρκετά κάτι από 22.000 προ φόρων οπότε για τριτεκνο χωράει έξτρα όπως 3η σειρά καθισμάτων και virtual cockpit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amagawd είπε

Στο kodiaq χωράνε 3 καθίσματα τσεκαρισμένο. 2 isofix (cybex ,Concord  και 1 britax με τη ζώνη)

Τιμή για το 1.5 βενζίνη είναι αρκετά κάτι από 22.000 προ φόρων οπότε για τριτεκνο χωράει έξτρα όπως 3η σειρά καθισμάτων και virtual cockpit.

Ο χώρος φαίνεται άνετος, αλλά ξεφεύγουμε πολύ στην τιμή :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2019 στις 7:56 ΠΜ, trainer είπε

Απόλυτα ευχαριστημένος 

Τα τελευταία 2 χρόνια μάλιστα έχω βάλει κ πρόγραμμα αύξησης ιπποδύναμης και το ευχαριστιεμαι ακόμη περισσότερο 

Βέβαια ακολουθώ το πρόγραμμα συντήρησης πιστά! 

Επειδή ενδιαφέρομαι για κάτι μεγαλύτερο από αυτό που οδηγάω (κάτοχος Peugeot 106), και επειδή θέλω να βάλω την 4μελή οικογένεια μου το έχω σαν επιλογη.

Τι μοντέλο είναι αυτό που έχεις, χιλιόμετρα και καθέ πότε χρειάζεται service?

Από κατανάλωση και χώρους τι λεει? 

Στις 12/1/2019 στις 7:56 ΠΜ, trainer είπε

Απόλυτα ευχαριστημένος 

Τα τελευταία 2 χρόνια μάλιστα έχω βάλει κ πρόγραμμα αύξησης ιπποδύναμης και το ευχαριστιεμαι ακόμη περισσότερο 

Βέβαια ακολουθώ το πρόγραμμα συντήρησης πιστά! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2019 στις 2:31 ΜΜ, raynor748 είπε

Επειδή ενδιαφέρομαι για κάτι μεγαλύτερο από αυτό που οδηγάω (κάτοχος Peugeot 106), και επειδή θέλω να βάλω την 4μελή οικογένεια μου το έχω σαν επιλογη.

Τι μοντέλο είναι αυτό που έχεις, χιλιόμετρα και καθέ πότε χρειάζεται service?

Από κατανάλωση και χώρους τι λεει? 

το δικό μου είναι μοντέλο 2010 με 145k km

οι χώροι του είναι ιδανικοί για 4μελη οικογένεια (όπως & η δικιά μας)

service του κάνω κάθε 10k παρόλο που ο κατασκευαστής λέει στα 15k

αναλώσιμα καλής ποιότητας (λάδια φίλτρα κλπ)

πρόσφατα άλλαξα κ καδένα (πονάνε οι συγκεκριμένοι κινητήρες)

αλλά τι να κάνεις δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trainer είπε

το δικό μου είναι μοντέλο 2010 με 145k km

οι χώροι του είναι ιδανικοί για 4μελη οικογένεια (όπως & η δικιά μας)

service του κάνω κάθε 10k παρόλο που ο κατασκευαστής λέει στα 15k

αναλώσιμα καλής ποιότητας (λάδια φίλτρα κλπ)

πρόσφατα άλλαξα κ καδένα (πονάνε οι συγκεκριμένοι κινητήρες)

αλλά τι να κάνεις δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα

Καταναλωση γύρω στα 7-8/100km?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raynor748 είπε

Καταναλωση γύρω στα 7-8/100km?

Η κατανάλωση σχετίζεται άμεσα με τον τρόπο οδήγησης

Εντός της πόλης παίζει γύρω στα 9lit/100km (το έχει το βάρος του κ την οχι  κ τόσο καλή αεροδυναμική)

Εκτός πόλης μέχρι 120km/h βλέπεις 6,5-7 πάνω από τα 120km

αρχίζουν τα γούστα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...