Προς το περιεχόμενο

Από €780 η νέα σειρά Samsung Galaxy S10 με το κορυφαίο Galaxy S10+ να φτάνει τα €1600


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως 1tb έχω στο pc με 8 gb ram και εδω και τέσσερα χρόνια που τον έχω δε κολλάει πουθενά + από τα 1tb έχω γεμίσει γύρω στα 300gb και μιλάμε για gaming pc. Τώρα στ κινητό αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι υπερβολή? Τόσο βαρύ θα το κανουν το insta και το snapchat που θα θέλει 12gb ram? Στ pc τουλάχιστον χτίζεις τέρας και το κρατάς 10 χρόνια. Από την άλλη τα κινητά έχουν ημερομηνία λήξης τόσο λόγω μπαταρίας όσο και λόγω του ότι αν χαλάσει κάτι αλλάζει πολύ πιο δύσκολα απο το pc. Συνεπώς, αυτό το κινητό είναι overkill. Θα προτιμούσα η επόμενη καινοτομία στα κινητά να είναι φθηνότερα κινητά που να έχουν πολύ καλή κάμερα και νορμάλ σπεκς. Εκτός και αν οι gaming εταιρείες που τόσο πουσάρουν το mobile gaming φτιάξουν επιτέλους κάτι αντάξιο αυτών των Specs για κινητό(και όχι μόνο στα γραφικά αλλά στην overall quality του game).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν υπάρχει κανένας λόγος για αγορά Day one. Το hardware έχει τρέξει τόσο πολύ που και τα προηγούμενα μοντέλα σε καλύπτουν άνετα. Αν και είναι χρυσός κανόνας στην πληροφορική γενικά (όχι μόνο στα κινητά) πάντα αγοράζουμε μια γενιά πίσω. Οι αρχικές τιμές της Samsung έχουν σχέση με την αγορά της Αμερικής κατά κανόνα , και μετά από εξάμηνο πέφτουν ραγδαία οι τιμές της για όλο τον κόσμο. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, evkar said:

δεν υπάρχει κανένας λόγος για αγορά Day one. Το hardware έχει τρέξει τόσο πολύ που και τα προηγούμενα μοντέλα σε καλύπτουν άνετα. Αν και είναι χρυσός κανόνας στην πληροφορική γενικά (όχι μόνο στα κινητά) πάντα αγοράζουμε μια γενιά πίσω. Οι αρχικές τιμές της Samsung έχουν σχέση με την αγορά της Αμερικής κατά κανόνα , και μετά από εξάμηνο πέφτουν ραγδαία οι τιμές της για όλο τον κόσμο. 

Το αν είναι συμφέρουσα η αγορά μετά από ένα 6μηνο δεν το αμφισβητεί κανείς. Αναφέρθηκα απλά στην αίσθηση του "γαμώτο" όταν αγοράζεις κάτι ενώ ξέρεις πως ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει σύντομα ο διάδοχός του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι τηλεοράσεις δεν είναι gadgets (βασικά δεν είναι καν στην κατηγορία του gadget για τα δικά μου γούστα) που τα αλλάζουμε κάθε χρόνο. Ήταν μέσα στον χρόνο που κυκλοφόρησε. Όταν λοιπόν αγοράζεις κάτι που θα κρατήσει 5-6-7 χρόνια, δεν σε πιάνει αυτή η μανία που σε πιάνει με ένα smartphone. Πόσο μάλλον όταν πετυχαίνεις μια ευκαιρία για να πάρεις μια TV που ξεκίνησε πάνω από 2500ευρώ στα ...1000.

Το να πάρω όμως ένα μοντέλο κινητού την εποχή που θα αρχίσω ήδη να βλέπω το επόμενο μοντέλο της ίδιας σειράς, για μένα είναι μη αποδεκτό! 😛 

7 χρονια τηλεοραση!!!

Αφου για τα κινητα το ξερεις και εσυ καλα οτι τα 2 χρονια πλεον ειναι το ιδανικο για αλλαγη...ο ενας χρονος ειναι υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DonVicious είπε

Εγώ πάντως 1tb έχω στο pc με 8 gb ram και εδω και τέσσερα χρόνια που τον έχω δε κολλάει πουθενά + από τα 1tb έχω γεμίσει γύρω στα 300gb και μιλάμε για gaming pc. Τώρα στ κινητό αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι υπερβολή? Τόσο βαρύ θα το κανουν το insta και το snapchat που θα θέλει 12gb ram? Στ pc τουλάχιστον χτίζεις τέρας και το κρατάς 10 χρόνια. Από την άλλη τα κινητά έχουν ημερομηνία λήξης τόσο λόγω μπαταρίας όσο και λόγω του ότι αν χαλάσει κάτι αλλάζει πολύ πιο δύσκολα απο το pc. Συνεπώς, αυτό το κινητό είναι overkill. Θα προτιμούσα η επόμενη καινοτομία στα κινητά να είναι φθηνότερα κινητά που να έχουν πολύ καλή κάμερα και νορμάλ σπεκς. Εκτός και αν οι gaming εταιρείες που τόσο πουσάρουν το mobile gaming φτιάξουν επιτέλους κάτι αντάξιο αυτών των Specs για κινητό(και όχι μόνο στα γραφικά αλλά στην overall quality του game).

σε παρακαλω και πως θα κανουμε video editing rendering 😂😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, ScorpioX777 said:

7 χρονια τηλεοραση!!!

Αφου για τα κινητα το ξερεις και εσυ καλα οτι τα 2 χρονια πλεον ειναι το ιδανικο για αλλαγη...ο ενας χρονος ειναι υπερβολη.

Είπα 5-6-7 για να καλύψω όλα τα σενάρια χρησης μιας τηλεόρασης. Για καθημερινή πολύωρη χρήση νομίζω πως τα 5 είναι μια χαρά για μια 55" τηλεόραση. 

Όταν στην εξίσωση μπαίνει η gadget-ο-μανία, δεν υπάρχουν κανόνες. Άλλαζα κινητά ακόμη και στο 6μηνο γιατί έβλεπα κάτι άλλο που ξυπνούσε μέσα μου τη μανία για νέα αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το αν είναι συμφέρουσα η αγορά μετά από ένα 6μηνο δεν το αμφισβητεί κανείς. Αναφέρθηκα απλά στην αίσθηση του "γαμώτο" όταν αγοράζεις κάτι ενώ ξέρεις πως ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει σύντομα ο διάδοχός του. 

6 μήνες είναι υπερβολή, το S9 μέσα σε 3 μήνες έπεσε σε άλλα καταστήματα το ίδιο και το iPhone μετά από 4 μήνες. Όπως είπα και πιο πριν οι τιμές που βλέπουμε στα επίσημα καταστήματα της Apple/Samsung είναι η συνιστώμενη τιμή λιανικής, αυτή δεν πέφτει ποτέ στα επίσημα καταστήματα αλλά σε άλλα καταστήματα πέφτει στους πρώτους 3 μήνες. 

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

6 μήνες είναι υπερβολή, το S9 μέσα σε 3 μήνες έπεσε σε άλλα καταστήματα το ίδιο και το iPhone μετά από 4 μήνες. Όπως είπα και πιο πριν οι τιμές που βλέπουμε στα επίσημα καταστήματα της Apple/Samsung είναι η συνιστώμενη τιμή λιανικής, αυτή δεν πέφτει ποτέ στα επίσημα καταστήματα αλλά σε άλλα καταστήματα πέφτει στους πρώτους 3 μήνες. 

Είναι το γαμώτο που θα το πάρεις τον Ιούνιο και θα βγει το επόμενο τον Φεβρουάριο πάλι...αν δεν αγοράσεις προ παραγγελία δεν αξίζει, τι δεν καταλαβαίνεις? 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, JcD said:

Είναι το γαμώτο που θα το πάρεις τον Ιούνιο και θα βγει το επόμενο τον Φεβρουάριο πάλι...αν δεν αγοράσεις προ παραγγελία δεν αξίζει, τι δεν καταλαβαίνεις? 😜

Θα σας βάλω και χωροφύλακες στο τι μου αρέσει τώρα? Να σας δώσω και το πορτοφόλι μου να μου αγοράζετε αυτά που προτείνετε εσείς για μένα??? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Θα σας βάλω και χωροφύλακες στο τι μου αρέσει τώρα? Να σας δώσω και το πορτοφόλι μου να μου αγοράζετε αυτά που προτείνετε εσείς για μένα??? 😛 

Εγώ μαζί σου, ήδη είμαι στο τέταρτο τηλέφωνο για φέτος 😂 Το ότι πήρα όμως το note 9 τέσσερις μήνες μετά που βγήκε και σε γαμάτη τιμή και θα το ευχαριστιέμαι για άλλους 7 μέχρι τον επερχόμενο άγουστο που θα "παλιώσει" δεν με χαλάει καθόλου! 😁 Άσε που όποιος βιάζεται σκοντάφτει με αυτά τα προϊόντα αφού οι παιδικές αρρώστιες πάντα κάνουν την εμφάνιση τους! Το ότι τα iphone κρατούν την τιμή τους ψιλά είναι δίκοπο μαχαίρι. Από την μία δεν μπορεί πολύς κόσμος να τα αγοράσει από την άλλη αυτοί που τα πήραν τα μεταπωλούν κατόπιν σε καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο εχει 1600€, φανταστειτε ποσο θα εχει το πρωτο σοβαρο foldable της Samsung...

Στα foldables θα γινει ο πραγματικος ανταγωνισμος που μονο καλο θα μας κανει.

Πιστευω προς τα εκει παει η αγορα smartphones, οτι ειχαν να δειξουν τα "συμβατικα" το εχουν δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως δεν ξεκίνησαν αγγελίες του τύπου: "ανταλλάσσεται νεφρό σε άριστη κατάσταση για κινητό Samsung αντίστοιχης κατάστασης, τυχόν χρηματική διαφορά θα καλυφθεί απο μέρους μου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που λεγαμε οτι τα αναδιπλουμενα κινητα θα ειναι ακριβα....Δυστηχως οι τιμες παγιοθηκαν στα υψη τουλαχιστον σε μερικες εταιριες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...