Προς το περιεχόμενο

Από €780 η νέα σειρά Samsung Galaxy S10 με το κορυφαίο Galaxy S10+ να φτάνει τα €1600


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αναλογιστεί κανείς ότι σε 2~3 μήνες από την ώρα που θα κυκλοφορήσουν, οι τιμές τους θα πέσουν περίπου 200 ευρώ, δεν τα λες και κακά. Σίγουρα όμως είναι κάκιστα για τον πρώτο καιρό και το λέει άνθρωπος που αγόρασε Νote 9 δεύτερη μέρα κυκλοφορίας στα 1050 ευρώ. Όποιος δεν έχει υπομονή πληρώνει extra!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Παιρνεις samsung βγαζεις τεσερρα χρονια, παιρνεις xiaomara και σε ενα χρονο βγαινει off.

 

Παίρνεις Samsung, είτε ακριβό μοντέλο (βλέπε Note) πάρεις, είτε φθηνό (βλέπε σειρά J που είχαμε και πιο πρόσφατο περιστατικό)

και σε τρώει το άγχος πότε και αν θα κάνει μπαμ και θα κλαίς τα τρελά λεφτά που έδωσες για το Brandname...

Για την κινεζοεταιρία, δεν έχω ακούσει να έχει βγάλει κάποιο εκρηκτικό μοντέλο... άσε που απο προσωπική εμπειρία

έχω αγοράσει για όλη την οικογένεια και φίλους Xiaomi και "ακριβά" και φθηνά μοντέλα

και στην 4ετία τουλάχιστον δεν μου έχει βγει ΚΑΝΕΝΑ off, πλην ενός Redmi 4X που έγινε κομμάτια μετά

απο πτώση που είχε απο σκαλωσιά...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Εγγυηθείτε μου ότι Huawei - Samsung - Xiaomi αν ήταν στην πλεονεκτική θέση της Apple δεν θα έκανε τα ίδια και χειρότερα? 

Είναι, και δεν το κάνει έτσι ακριβώς, με τεράστια δηλαδή διαφορά τιμών μεταξύ ναυαρχίδων σε ένα χρόνο μέσα. Είναι γιατί πολλές εταιρίες τώρα αντιγράφουν την τρύπα. Είναι γιατί οδήγησε τις εξελίξεις με την αδιαβροχοποίηση έναντι της apple, είναι γιατί οι δικές της ανακοινώσεις περί foldable πίεσαν όλες τις εταιρίες να ψάχνονται σε αυτόν τον τομέα και να ετοιμάζουν αντίστοιχες συσκευές και πάει λέγοντας! Μην γελιόμαστε, δεν οδηγεί η apple της εξελίξεις χρόνια τώρα, η σάμμυ τις οδηγεί, η apple το μόνο που οδηγεί είναι τους πελάτες της προς το android!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Ακριβώς το αυτό!

Και πείτε μου και το άλλο.

  • Αντιγράφουμε το marketing της Apple. 
  • Αντιγράφουμε το notch της Apple. (εξαιρώ την Sammy αλλά αφορά όλους τους υπόλοιπους)
  • Αντιγράφουμε το headphone jack removal.(εξαιρώ την Sammy αλλά αφορά όλους τους υπόλοιπους)
  • Αντιγράφουμε το design.
  • Αντιγράφουμε την τιμή.

Γιατί στον μπέοντα να μην αγοράσω λοιπόν το Original παρά τον κακό αντιγραφέα? Σκεφτείτε πως λειτουργεί αυτό στον μέσο καταναλωτή.. για να αντιγράφουν όλοι το μήλο, κάτι κάνει πολύ καλά το μήλο, άρα δικαιολογείτε και η τιμή κτλπ. κτλπ.

Αφού την αντιγράφουν όλοι να μην έχει το προνόμιο να παίζει σαν πρωτοπόρος σε premium τιμές.

Εγγυηθείτε μου ότι Huawei - Samsung - Xiaomi αν ήταν στην πλεονεκτική θέση της Apple δεν θα έκανε τα ίδια και χειρότερα? 

Είναι φιλόπτωχα ταμεία και η Apple κακιά τελικά  ή απλά μισούμε γιατί έχει από πίσω το μήλο?

Δεν την αντιγραφουν ολοι/παντα...υπαρχουν και εταιριες (οπως πχ η sony) που εχουν τη δικια τους φαντασια και δεν αρκουνται στην ευκολη λυση...

Και η απλ εχει αντιγραψει κατα καιρους (τεχνολογιες κλπ), αλλα ναι οτι καινοτομο ή μη παρουσιαζει υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το δεις και απο αλλες εταιριες μεσα στο εξαμηνο... σιγουρα επηρεαζει την αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωφρενικές τιμές είδη Ελλάδα επίσημη τιμή θα είναι σίγουρα 50-100€ πάνω θα μιλάμε για το απλό s8 980-1050€ βλέπω και το plus 1100 με 1150 apple νούμερο 2 και μετά κράζουν τις τιμές των apple πάλι καλά σε λίγους μήνες θα πέσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην κοροιδευόμαστε. 1600 ευρώ δεν μπορούν να δικαιολογηθούν για μια συσκευή η οποία κάνει απλά λίγο καλύτερα ότι κάνει και μια συσκευή των 300-400-500 ευρώ.

Το λίγο καλύτερα είναι συζητήσιμο αν και το Χ % καλύτερα από τα 400 στα 1600 και πάλι νομίζω ότι δεν μπορεί να δικαιολογηθεί

Επεξ/σία από ZauZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cpgr είπε

S9 στο σκρουτζ 3/2018 - > 840ε... 6 μηνες μετα 9/2018 - > 540ε...σημερα 480ε οχι ακριβως 50% κατω αλλα και το 36% δεν ειναι μακρια...

Και αυτά τα online καταστήματα είναι αξιόπιστα? Γιατί κάνοντας μερικά search στις ιστοσελίδες τους (μέσω skroutz) βλέπω κάτι άκυρα προιόντα του 2016, πιξελιασμένες φωτογραφίες, ολόκληρες κατηγορίες προιόντων μόνο με ένα προιόν (ή και κανένα) κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Ακριβώς το αυτό!

Και πείτε μου και το άλλο.

  • Αντιγράφουμε το marketing της Apple. 
  • Αντιγράφουμε το notch της Apple. (εξαιρώ την Sammy αλλά αφορά όλους τους υπόλοιπους)
  • Αντιγράφουμε το headphone jack removal.(εξαιρώ την Sammy αλλά αφορά όλους τους υπόλοιπους)
  • Αντιγράφουμε το design.
  • Αντιγράφουμε την τιμή.

Γιατί στον μπέοντα να μην αγοράσω λοιπόν το Original παρά τον κακό αντιγραφέα? Σκεφτείτε πως λειτουργεί αυτό στον μέσο καταναλωτή.. για να αντιγράφουν όλοι το μήλο, κάτι κάνει πολύ καλά το μήλο, άρα δικαιολογείτε και η τιμή κτλπ. κτλπ.

Αφού την αντιγράφουν όλοι να μην έχει το προνόμιο να παίζει σαν πρωτοπόρος σε premium τιμές.

Εγγυηθείτε μου ότι Huawei - Samsung - Xiaomi αν ήταν στην πλεονεκτική θέση της Apple δεν θα έκανε τα ίδια και χειρότερα? 

Είναι φιλόπτωχα ταμεία και η Apple κακιά τελικά  ή απλά μισούμε γιατί έχει από πίσω το μήλο?

Ίσως γιατί η αντιγραφή έχει ξεπεράσει το πρότυπο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλο αυτό συνεχιστεί έτσι θα επηρεαστούν και όλες οι άλλες εταιρίες έτσι πιστεύω στο τέλος θα βλέπουμε μεσαίες κατηγορίες με τιμές 500 και 800 τις lite τον ναυαρχιδων κάνα 1000 τις ναυαρχίδες 1400-1500 και τις plus έκδοσης 1800-2000. Μετά θα έρθει και καμία Xiaomi και θα σου λέει γιατί να σου πουλήσω ναυαρχίδα με 500€ με παρόμοια χαρακτηριστικά με ένα κινητό τον 2000 θα στο δώσω 700-800€ και λίγα είναι και άμα θες. Μπορεί να είναι παράλογο όλο αυτό αλλά καθόλου απίθανο αν κάθε χρόνο συνεχίζεται έτσι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cpgr είπε

Καλυτερα γυρνα Ελλαδα να ψωνιζεις κινητα..H Αγγλια ειναι για πλουσιους..:P

Ακόμα και με τις τιμές λιανικής στην Αγγλία, αναλογικά με τον μισθό μου, μου έρχεται πολύ πιο φθηνά να αγοράσω κινητό από εδώ σε σχέση με κάποιον που ζει και εργάζεται στην Ελλάδα με την ειδικότητα μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nero62 είπε

12 γιγα ραμ και 1ΤΒ αποθήκευση και με τόσα χαρακτηριστικά ίσως να δικαιολογεί τα 1600.  Αυτοι ξεπέρασαν την έννοια τούμπανο. 

Αλλά από την άλλη καραδοκούν xiaomi και λοιποί οπότε τα 1600 είναι θέμα. Γιατί δεν έχει να προσφέρει τίποτε παραπάνω από περισσότερη δύναμη και νέο σχεδιασμό. Είναι και το λογισμικό... Δεν ξέρω...για να δούμε

το αγοραζεις 1600ε τα updates και η υποστηριξει σταματανε στα 2 χρονια δεν προλαβαινεις να κανει δλδ ουτε αποσβεση συν του ουτε περιμενεις για τα updates στο android 6 μηνες μετα να τα παρεις και αν περασει 1 χρονος εχεις χασει τα μισα λεφτα σε αξια οποτε δεν υπαρχει κανενας λογο για αγορα τοσο ακριβου κινητου  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Και αυτά τα online καταστήματα είναι αξιόπιστα? Γιατί κάνοντας μερικά search στις ιστοσελίδες τους (μέσω skroutz) βλέπω κάτι άκυρα προιόντα του 2016, πιξελιασμένες φωτογραφίες, ολόκληρες κατηγορίες προιόντων μόνο με ένα προιόν (ή και κανένα) κτλ. 

Ναι ειναι απολυτως..εκτος αν εχουν πολλες κακες κριτικες μαζεμενες..υπαρχει ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο με τετοια μαγαζια που δουλευουν ακομη..Αυτα τα μαγαζια επειδη εχουν μικρα κερδη στηριζονται στη μαζικη πωληση και συνηθως τα ποιο πολλα ειναι αποθηκες και υφιστανται μονο ηλεκτρονικα (χωρις φυσικο καταστημα,υπαλληλους κλπ), οποτε δεν εχουν ουτε καλοφτιαγμενα σαιτ ουτε λεφτα για μαρκετινγκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, panathatube είπε

Ίσως γιατί η αντιγραφή έχει ξεπεράσει το πρότυπο;

άλλο λέω και εσύ κλασσικά πας να το κάνεις Apple vs the world .

Αυτό που λέω είναι πως με τον τρόπο τους οι υπόλοιποι, φτιάχνουν το perception της μεγαλειότητας της Apple .

Ο καταναλωτής, στο μικρό του μυαλό μπορεί να αγοράζει τελικά τον κινέζο των 200-300-400 ευρώ, αλλά ποθεί και στην πρώτη ευκαιρία θέλει να αποκτήσει το μήλο.

Εγώ καταλαβαίνω την λογική της Sammy, που τοποθετεί τα προιόντα της σε αυτή την κλίμακα τιμών.

Δεν θέλει να βγάλει κινητό των 800 ευρώ (άνετα μπορούσε), γιατί στο μυαλό του καταναλωτή θα θεωρηθεί inferior προιόν , ενώ στόχος της είναι να καρπωθεί μερίδιο απο την Apple στην premium κατηγορία.

Δείτε και το χάλι της Hua. Μόλις μπήκε στην κατηγορία των premium, φεύγαν τα χιλιάρικα βροχή στις ναυαρχίδες

 

Επεξ/σία από tsakfot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ακόμα και με τις τιμές λιανικής στην Αγγλία, αναλογικά με τον μισθό μου, μου έρχεται πολύ πιο φθηνά να αγοράσω κινητό από εδώ σε σχέση με κάποιον που ζει και εργάζεται στην Ελλάδα με την ειδικότητα μου...

Καλα υπολογισε το καθαρο κερδος που σου μενει (συνολικα εσοδα-εξοδα) στην Αγγλια, αναλογικα, καπου στα ιδια βγαινουν με Ελλαδα για αντιστοιχα επαγγελματα...

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpgr είπε

Ναι ειναι απολυτως..εκτος αν εχουν πολλες κακες κριτικες μαζεμενες..υπαρχει ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο με τετοια μαγαζια που δουλευουν ακομη..Αυτα τα μαγαζια επειδη εχουν μικρα κερδη στηριζονται στη μαζικη πωληση και συνηθως τα ποιο πολλα ειναι αποθηκες και υφιστανται μονο ηλεκτρονικα (χωρις φυσικο καταστημα,υπαλληλους κλπ), οποτε δεν εχουν ουτε καλοφτιαγμενα σαιτ ουτε λεφτα για μαρκετινγκ...

Άρα λοιπόν υπάρχει ρίσκο. Εφόσον μπορεί να είσαι ο πρώτος που θα κάνει και την... αρνητική κριτική για κάποιο μαγαζί.

Εκτός αν είσαι τακτικός πελάτης συγκεκριμένου μαγαζιού που σε αυτή την περίπτωση δεν είναι εγγυημένο ότι θα βρεις την χαμηλότερη τιμή εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...