Προς το περιεχόμενο

Service Opel πού;


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα μου φαινονται εμενα. Ειδικα για εξουσιοδοτημενο Opel. 

Κάτοχος Corsa D 2008 βενζίνη και τετοιο σερβις θα μου πηγαινε ευκολα 200 σε μη εξουσιοδοτημενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή τιμή ειναι για εξουσιοδοτημένο και νομίζω θα ήταν καλό να μας έλεγες και σε ποιό συνεργείο αναφέρεσαι. 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RedMike7 είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας για το κόστος στο παρακάτω σέρβις καθώς έχω την αίσθηση ότι έδωσα πολλά:

Λάδια (5/30), φ λαδιού, φ καμπίνας, φ αέρος, φ πετρελαίου, υγρά φρένων (?), τακάκια εμπρός, ιμάντας δυναμό, protec πετρελαίου.

Το όχημα είναι opel corsa 2015 (diesel)

Το σέρβις έγινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Opel.

Σύνολο κόστους με εργασία: 310€

Λογική τιμή φαίνεται 

Φίλτρα να υποθέσω γνήσια ; 

Υγρά φρένων λογικά αλλάχτηκαν ή μόνο συμπληρώθηκαν ; 

Συνήθως φίλτρα σε Opel Corsa C εγώ βάζω τα Mann Filter . 

Έχουμε υπ όψιν συνεργείο που να δουλεύει και Σάββατο και να ασχολείται με Opel . Προς Νότια προάστια με ενδιαφέρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα παιδια. 
Εχω ενα Astra G του '99. Επειδη εχω απηυδησει με ολα τα συνεργεια και ολους τους απατεωνιαρηδες αρπαχτρες που σε βλεπουν σαν πορτοφολι, μπορεις καποιος σας παρακαλω πολυ να μου προτεινει ενα καλο και ΤΙΜΙΟ εξειδικευμενο για Opel μονο; Περιοχες γενικα προς δυτικα προαστια των Αθηνων. 
Θελω να ειναι αποδεδειγμενα τιμιο, καλο στη δουλεια του και να κοιταζει να φτιαχνει ΣΩΣΤΑ το αυτοκινητο και να μην σε κοιταζει σαν πορτοφολι!

Μπουχτισα πια!!!
Ευχαριστω παρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, chris13fan είπε

Καλημερα παιδια. 
Εχω ενα Astra G του '99. Επειδη εχω απηυδησει με ολα τα συνεργεια και ολους τους απατεωνιαρηδες αρπαχτρες που σε βλεπουν σαν πορτοφολι, μπορεις καποιος σας παρακαλω πολυ να μου προτεινει ενα καλο και ΤΙΜΙΟ εξειδικευμενο για Opel μονο; Περιοχες γενικα προς δυτικα προαστια των Αθηνων. 
Θελω να ειναι αποδεδειγμενα τιμιο, καλο στη δουλεια του και να κοιταζει να φτιαχνει ΣΩΣΤΑ το αυτοκινητο και να μην σε κοιταζει σαν πορτοφολι!

Μπουχτισα πια!!!
Ευχαριστω παρα πολυ!

Δε ξέρω εάν σε βολεύει δες στη Καλλιθέα το Λαζάρου . Έχω ακούσει καλά λόγια .

Εγώ πάντως το Corsa C το πάω σε γενικό συνεργείο. Δε έχει συζητήσει και κάτι εξειδικευμένο .

Αυτές οι γενιές έβγαζαν θέμα με εγκέφαλο να ξέρεις και το Astra G και Corsa C 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρκεί να έχει ακούσει καλά λόγια κάποιος. Θέλω να μου απαντήσει όποιος πηγαίνει σε κάποιο πολύ καλό.

Ευτυχώς το δικό μου δεν έχει κανένα θέμα με εγκέφαλο. Αλλά είναι τα θεματάκια που έχει και θέλω να τα λύσω μία και καλή. Και επίσης να το τσεκάρουν γενικότερα για οτιδήποτε άλλο και να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, chris13fan είπε

Δεν μου αρκεί να έχει ακούσει καλά λόγια κάποιος. Θέλω να μου απαντήσει όποιος πηγαίνει σε κάποιο πολύ καλό.

Ευτυχώς το δικό μου δεν έχει κανένα θέμα με εγκέφαλο. Αλλά είναι τα θεματάκια που έχει και θέλω να τα λύσω μία και καλή. Και επίσης να το τσεκάρουν γενικότερα για οτιδήποτε άλλο και να ξέρω.

συνεργείο Ράπτης - Φωτόπουλος στην Καλογρέζα

Ο πιο τίμιος που έχω πετύχει....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 19/09/2023 at 22:28, dtzgr said:

Έχω Opel Crossland 5ετιας. Τα αυτοκίνητα αυτά είναι σε πλατφόρμα PSA, επομένως εξειδικευμένα σε παλιές πλατφόρμες Opel δεν κάνουν (απαραίτητα). 

Το σέρβις 5ου έτους είναι απλή λίπανση (λάδια, φίλτρο, φίλτρο καμπίνας) και ένας εξουσιοδοτημένος που πήρα προσφορά ζήτησε 215 ευρώ (145 υλικά και 70 εργασία). Το ίδιο σέρβις πριν 4 χρόνια το ειχα πληρώσει πάλι σε εξουσιοδοτημένο 86 ευρώ..... μιλάμε για 150% πάνω.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; ξέρει κανείς κανένα εξειδικευμένο (κατά προτίμηση δυτικά προάστια Αθήνας) με εμπειρία σε νεότερα Όπελ βασισμένα στην πλατφόρμα της PSA;

Αναρωτιέμαι του χρόνου που θέλω ιμάντα χρονισμού αν θα φτάνει ένα νεφρό σε αυτούς ή θα πρέπει να δώσω και το δεύτερο...

 

Το ανακινώ για άλλη μία φορά το θέμα γιατί βρίσκομαι ακριβώς στην δική σου θέση. Ήταν να κάνει το service του τον Μάϊο αλλά μου άναψε το δείκτη σήμερα και δεν θέλω να ξαναπάω σε αυτό που πάω στο Πέραμα γιατί μου πέφτει μακρυά.

Εσύ τελικά που το πήγες? βρήκες κάποιον καλό? Το δικό μου υποτίθεται στην πενταετία επάνω, που θα έκλεινε το Μάϊό, θα ήθελε και ιμάντες, έχεις ιδέα εσύ η κάποιος άλλο για το κόστος αλλαγής τους σε εξειδικευμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, lnoldori είπε

Εσύ τελικά που το πήγες? βρήκες κάποιον καλό? Το δικό μου υποτίθεται στην πενταετία επάνω, που θα έκλεινε το Μάϊό, θα ήθελε και ιμάντες, έχεις ιδέα εσύ η κάποιος άλλο για το κόστος αλλαγής τους σε εξειδικευμένο?

Πήγα σε ένα του δικτύου EUROREPAR.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ EUROREPAR Car Service;, Eurorepar Car service, ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ

Λέει "με την υποστήριξη του ομίλου Stellantis" (ο οποίος απορρόφησε την PSA). Απ' όσο μπορώ να καταλάβω είναι εξειδικευμένα σε αυτοκίνητα του ομίλου. Πράγματι, είχε πρόσβαση στην τεχνική βιβλιογραφία, μου έβγαλε το πρόγραμμα συντήρησης για το VIN μου. Βέβαια πήγα σε συνεργείο στην Αττική που ήταν παλαιότερα στο επίσημο δίκτυο της OPEL, αλλά τώρα είναι στην eurorepar. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.

Η τιμή ήταν ίσως και πάλι ελάχιστα τσιμπημένη, αλλά αρκετά καλή σε σχέση με το επίσημο δίκτυο OPEL. Πάντως λάδια φίλτρο κλπ ήταν γνήσια (τα ίδια που βάζουν και οι άλλοι).

Γιατί θέλεις ιμάντες; Στο σερβις της πενταετίας συνήθως έχει μόνο λίπανση, εκτός αν έχεις πολλά χιλιόμετρα. 

Στείλε τους mail με το VIN να σου πούν τι θα κάνουν και πόσο κοστίζει. Εγώ κάνω αυτό κάθε χρόνο: στέλνω σε 2-3 του επίσημου δικτύου με το VIN μου και ρωτάω τι εργασίες θα κάνουν για το Χ σέρβις και πόσο θα κοστίσει. Όταν έκλεισα την 5ετία, ρώτησα και σε αυτούς που σου έγραψα και ύστερα αποφάσισα να πάω εκεί.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Για τους ιμάντες μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο ότι θα χρειάζονταν φέτος αλλαγή αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν ισχύει. Από χιλιόμετρα είμαι γύρω στα 59000, μήπως είναι αρκετά και για αυτό μου το είπαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lnoldori είπε

Για τους ιμάντες μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο ότι θα χρειάζονταν φέτος αλλαγή αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν ισχύει.

Στείλε τους μαιλ (σε 2-3 εξουσιοδοτημένα) με VIN και χιλιόμετρα να σου πουν τις εργασίες και κόστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lnoldori είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Για τους ιμάντες μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο ότι θα χρειάζονταν φέτος αλλαγή αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν ισχύει. Από χιλιόμετρα είμαι γύρω στα 59000, μήπως είναι αρκετά και για αυτό μου το είπαν?

Δες τι προβλέπει ο κατασκευαστής .

 

Ιμάντες είτε με τα χιλιόμετρα ή με τα χρόνια το πας ότι έρθει πρώτο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, lnoldori said:

 

Το ανακινώ για άλλη μία φορά το θέμα γιατί βρίσκομαι ακριβώς στην δική σου θέση. Ήταν να κάνει το service του τον Μάϊο αλλά μου άναψε το δείκτη σήμερα και δεν θέλω να ξαναπάω σε αυτό που πάω στο Πέραμα γιατί μου πέφτει μακρυά.

Εσύ τελικά που το πήγες? βρήκες κάποιον καλό? Το δικό μου υποτίθεται στην πενταετία επάνω, που θα έκλεινε το Μάϊό, θα ήθελε και ιμάντες, έχεις ιδέα εσύ η κάποιος άλλο για το κόστος αλλαγής τους σε εξειδικευμένο?

Είχα Astra H 11 χρόνια, έχω γυρίσει αρκετά συνεργεία, τα δύο καλύτερα για μένα είναι αυτά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, lnoldori είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Για τους ιμάντες μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο ότι θα χρειάζονταν φέτος αλλαγή αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν ισχύει. Από χιλιόμετρα είμαι γύρω στα 59000, μήπως είναι αρκετά και για αυτό μου το είπαν?

Η opel δίνει 60.000 χιλιόμετρα για αλλαγή σετ ιμάντα  αλλα αν έπιασες και 5ετία να το αλλάξεις. Κάπου 60 με 70 χιλ χιλιόμετρα αλλάζω και πάντα μαζί με τους ιμάντες την αντλία νερού. Σίγουρα είναι ένα κόστος αλλά μετά από 372.000 χιλιόμετρα με άψογο κινητήρα που δεν καίει λάδι δεν το μετανοιώνω.

Παλιά πήγαινα σε ένα εξειδικευμένο και πλήρωνα την αλλαγή 350 ευρώ τώρα αγοράζω μόνος τα ανταλλακτικά και με εργασία μου βγαίνει κανένα 200άρι. vectra c 1,6 του 2005.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, papoys1 said:

Η opel δίνει 60.000 χιλιόμετρα για αλλαγή σετ ιμάντα  αλλα αν έπιασες και 5ετία να το αλλάξεις. Κάπου 60 με 70 χιλ χιλιόμετρα αλλάζω και πάντα μαζί με τους ιμάντες την αντλία νερού. Σίγουρα είναι ένα κόστος αλλά μετά από 372.000 χιλιόμετρα με άψογο κινητήρα που δεν καίει λάδι δεν το μετανοιώνω.

Παλιά πήγαινα σε ένα εξειδικευμένο και πλήρωνα την αλλαγή 350 ευρώ τώρα αγοράζω μόνος τα ανταλλακτικά και με εργασία μου βγαίνει κανένα 200άρι. vectra c 1,6 του 2005.

Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο, στο οποίο το πάω κανονικά, το βλέπω να μου κόβει κουστούμι κανά 600άρι για πλάκα μαζί με το service που είναι να κάνει.

Από την άλλη έχεις ένα δίκιο και πρέπει να τηρούμε τις συστάσεις του κατασκευαστή γιατί μετά βγαίνει ακριβότερα η κακοσυντηρηση. Μάλλον θα πάρω ένα τηλέφωνο στο εξουσιοδοτημένο να μου πουν τιμή για όλα αυτά τηλεφωνικά και θα δω μετά τι θα κάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...