Προς το περιεχόμενο

Service Opel πού;


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2023 στις 11:24 ΠΜ, pcbill είπε

Να ανακινήσω αυτό το νήμα για να μου προτείνει κάποιος σωστό συνεργείο στα νότια προάστια? Έχω ένα αυτόματο Astra Η 20ετίας με 170Κ χλμ. και ψάχνω κάπου να το πάω που να το ελέγξουν για service χωρίς βιασύνες και ότι και εαν χρειάζεται να φτιαχτεί σε καλές τιμές.

Δεν ξερω ποσο κοντα εισαι.. Καλη περιπτωση ειναι και δω https://goo.gl/maps/pZvgDCXjwuiSvbWu6

Ειναι κοντα και το OnParts αν θες να μπεις στην διαδικασια να παρεις εσυ τα ανταλλακτικα!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2023 στις 11:24 ΠΜ, pcbill είπε

Να ανακινήσω αυτό το νήμα για να μου προτείνει κάποιος σωστό συνεργείο στα νότια προάστια?

Δεν ειναι στα νότια προάστια αλλά ειναι σίγουρα πολύ καλοί σε προσιτές τιμές.

Εργαζόντουσαν στην αντιπροσωπεία πριν ανοίξουν δικό τους συνεργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2023 στις 11:24 ΠΜ, pcbill είπε

Να ανακινήσω αυτό το νήμα για να μου προτείνει κάποιος σωστό συνεργείο στα νότια προάστια? Έχω ένα αυτόματο Astra Η 20ετίας με 170Κ χλμ. και ψάχνω κάπου να το πάω που να το ελέγξουν για service χωρίς βιασύνες και ότι και εαν χρειάζεται να φτιαχτεί σε καλές τιμές.

https://www.gavanozis-auto.gr/
Γκαβανόζης στο Ελληνικό. Θεωρείται από τους κορυφαίους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδή υπάρχει ήδη θέμα για Opel .

Έχουμε υπ  όψιν συνεργείο που ασχολείται με επισκευές turbo ; 

Υπάρχει corsa d diesel γνωστού,  βγάζει σφάλμα για τη βαλβίδα υποπίεσης σε διαγνωστικό .

Αλλά επειδή ήδη έχει και χιλιόμετρα ~225000 και πολλοί αναφέρουν ότι και με αλλαγή της βαλβίδας ξανά μετά δε δούλευε πάντα το turbo έλεγα να πάει κατευθείαν για έλεγχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω Opel Crossland 5ετιας. Τα αυτοκίνητα αυτά είναι σε πλατφόρμα PSA, επομένως εξειδικευμένα σε παλιές πλατφόρμες Opel δεν κάνουν (απαραίτητα). 

Το σέρβις 5ου έτους είναι απλή λίπανση (λάδια, φίλτρο, φίλτρο καμπίνας) και ένας εξουσιοδοτημένος που πήρα προσφορά ζήτησε 215 ευρώ (145 υλικά και 70 εργασία). Το ίδιο σέρβις πριν 4 χρόνια το ειχα πληρώσει πάλι σε εξουσιοδοτημένο 86 ευρώ..... μιλάμε για 150% πάνω.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; ξέρει κανείς κανένα εξειδικευμένο (κατά προτίμηση δυτικά προάστια Αθήνας) με εμπειρία σε νεότερα Όπελ βασισμένα στην πλατφόρμα της PSA;

Αναρωτιέμαι του χρόνου που θέλω ιμάντα χρονισμού αν θα φτάνει ένα νεφρό σε αυτούς ή θα πρέπει να δώσω και το δεύτερο...

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάδια φίλτρο φίλε κάνε όπου βρεις οικονομικότερα... Δεν είναι κ καμία σπουδαία δουλειά. Πάρε 2-3 τηλέφωνα σε εξειδικευμένα κοντά στην περιοχή σου κ πήγαινε στον φθηνότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geomrk είπε

opel astra k 2017 προβλημα με τον κλιματισμο,διαρροη λογικα. Πηγα σε κρητιδη δεν μπορουσε να το βρει. Θα παω σε cryotech, εχει κανεις αλλη προταση;; 

Opel Autosynthesis επι της Ηλιουπολεως πριν την διχαλα που βγαινεις για ΤΕΦΑΑ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dtzgr είπε

Έχω Opel Crossland 5ετιας. Τα αυτοκίνητα αυτά είναι σε πλατφόρμα PSA, επομένως εξειδικευμένα σε παλιές πλατφόρμες Opel δεν κάνουν (απαραίτητα). 

Το σέρβις 5ου έτους είναι απλή λίπανση (λάδια, φίλτρο, φίλτρο καμπίνας) και ένας εξουσιοδοτημένος που πήρα προσφορά ζήτησε 215 ευρώ (145 υλικά και 70 εργασία). Το ίδιο σέρβις πριν 4 χρόνια το ειχα πληρώσει πάλι σε εξουσιοδοτημένο 86 ευρώ..... μιλάμε για 150% πάνω.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; ξέρει κανείς κανένα εξειδικευμένο (κατά προτίμηση δυτικά προάστια Αθήνας) με εμπειρία σε νεότερα Όπελ βασισμένα στην πλατφόρμα της PSA;

Αναρωτιέμαι του χρόνου που θέλω ιμάντα χρονισμού αν θα φτάνει ένα νεφρό σε αυτούς ή θα πρέπει να δώσω και το δεύτερο...

PSA;;;;;Τι κάνουν να σε αποκλείουν να πας σε απλό συνεργείο.Λαδια - φίλτρο λαδιού- φίλτρο καμπίνας 145 ευρώ υλικά. Ότι θέλουν γιαυτό πριν την 5ετία εκοψα τα εξουσιοδοτημένα. Με 15 ευρώ αλλάζω μόνος λάδια φίλτρο λαδιού. Φίλτρο καμπίνας 5-6 ευρώ κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω και εκτός δικτύου.

Απλά θέλει προσοχή, γιατί το λάδι που θέλει είναι συγκεκριμένης προδιαγραφής B71 2312. Αν δεν ακολουθηθεί και βάλεις ό,τι ναναι, δημιουργείται πρόβλημα στον ιμάντα χρονισμού, ο οποίος είναι λιπαινόμενος από το ίδιο λάδι και αν αυτό δεν είναι σωστής προδιαγραφής, "ξεφτίζει" και δημιουργεί γρέζια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geomrk είπε

opel astra k 2017 προβλημα με τον κλιματισμο,διαρροη λογικα. Πηγα σε κρητιδη δεν μπορουσε να το βρει. Θα παω σε cryotech, εχει κανεις αλλη προταση;; 

Ακούγονται για καλοί οι συγκεκριμένοι δε έχω πάει ωστόσο .

Θέλω σε ενα Corsa C , ρώτησα στο Diavia στήν Αργυρούπολη που είναι και κοντά μου σχετικά.

15 ώρες πριν, dtzgr είπε

Έχω Opel Crossland 5ετιας. Τα αυτοκίνητα αυτά είναι σε πλατφόρμα PSA, επομένως εξειδικευμένα σε παλιές πλατφόρμες Opel δεν κάνουν (απαραίτητα). 

Το σέρβις 5ου έτους είναι απλή λίπανση (λάδια, φίλτρο, φίλτρο καμπίνας) και ένας εξουσιοδοτημένος που πήρα προσφορά ζήτησε 215 ευρώ (145 υλικά και 70 εργασία). Το ίδιο σέρβις πριν 4 χρόνια το ειχα πληρώσει πάλι σε εξουσιοδοτημένο 86 ευρώ..... μιλάμε για 150% πάνω.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; ξέρει κανείς κανένα εξειδικευμένο (κατά προτίμηση δυτικά προάστια Αθήνας) με εμπειρία σε νεότερα Όπελ βασισμένα στην πλατφόρμα της PSA;

Αναρωτιέμαι του χρόνου που θέλω ιμάντα χρονισμού αν θα φτάνει ένα νεφρό σε αυτούς ή θα πρέπει να δώσω και το δεύτερο...

Όντως ισχύει επειδή είχα ψωνίσει για μετα του 2015 ισχύει το PSA Group.

Πλέον βάζουν τα λάδια της Total QUARTZ νομίζω οι αντιπροσωπείες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα την γνώμη σας για το κόστος στο παρακάτω σέρβις καθώς έχω την αίσθηση ότι έδωσα πολλά:

Λάδια (5/30), φ λαδιού, φ καμπίνας, φ αέρος, φ πετρελαίου, υγρά φρένων (?), τακάκια εμπρός, ιμάντας δυναμό, protec πετρελαίου.

Το όχημα είναι opel corsa 2015 (diesel)

Το σέρβις έγινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Opel.

Σύνολο κόστους με εργασία: 310€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...