Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε,

Τα πηρα σερι και εφτασα στην σελιδα 12. Το νημα μου αρεσε πολυ και ειπα να συνδραμω.

...

Πριν καμια 20αρια χρονια (μολις τελιωσα το σχολειο) επιασα την πρωτη μου δουλεια σε μια ταβερνα, ο σκοπος ηταν να δουλεψω κανα μηνα και να φαω τα λεφτα σε διακοπες.

Ηταν η κλασσικη ταβερνα που το χυμα κρασι στο φερνει στα τσιγκινα κανατακια χρωμματος του χαλκου/πορτοκαλι. Εκεινες τις μερες υπηρχε οι στιχομυθεια μεταξυ σερβιτορου και πελατη :

Του αφηνες το κρασι στο τραπεζι και μετα απο 3-4 λεπτα σε φωναζε και σου λεγε οτι ηταν τρυπιο (το πιναν γρηγορα) και να το ξαναγεμισεις κτλ. Τον ειχαμε κανει αυτο το διαλογο απειρες φορες και εχει καταντισει αφορητος. Επιανες τον ευατο σου να χαμογελαει αμηχανα να κουνας το κεφαλι καταφατικα σαν να προσκυνας και ο πελατης και η παρεα του να ξεκαρδιζονται με το "πρωτοτυπο" αστειο. 

Εκεινη την μερα λοιπον δουλευαμε 2 ατομα και την πρωτη παρεα του μαγαζιου που απαρτιζοταν απο αντρες της "πιατσας" την ανελαβε ο αλλος σερβιτορος.

Πελατης : Φιλε αυτο ειναι τρυπιο (δειχνοντας το κανατακι)

Σερβ : χαχα (χαμογελωντας αμηχανα)

Πελατης : εχει αδειασει ολο

Σερβ : καλο - καλο, χεχε

Πελατης : Κανε κατι γρηγορα

Σερβ : χο χο χο, (χαμογελωντας αμηχανα, με καμπουρα , κουνωντας το κεφαλι με καταφαση σαν υποτακτικος)

... Στο διαστημα αυτο η παρεα τους γελαει, // ΑΚΥΡΟ // , ξεκαρδιζεται στα γελια και εγω παρακολουθω απο αποσταση.

Πελατης : ΡΕ ΦΙΛΕ !!! Εισαι Χαζος ? Σου λεΩ ειναι ΤρΥΠιοοο, εχει γεμισει ολο το τραπεζι κρασι και σταζει στο παντελονι μου. Τι χασκογελας σαν μπουφος ?

...Ο σερβιτορος (και πλεον καλος μου φιλος μεχρι σημερα) με κοιταει (σαν κατι απο ταινια θυμισε - σαν να κοιτουσε την καμερα).

Μπηκαμε για 1 λεπτο στην κουζινα και γελουσαμε! Τα γελια μας σιγουρα φτασανε στα αυτια τους.

Τους αλλαξαμε τραπεζι, τους κερασαμε τα πρωτα κρασια και εκατσα για λιγο μαζι τους και τους εξηγησα τι παιχτηκε. Γελασαν και απο οτι καταλαβα τους εφτιαξα την μερα. 

Απο τοτε εγιναν τακτικοι πελατες...

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασμένη Παρασκευή πρωί 07.30

εχω πάει να πάρω καφέ από αλυσίδα κοντά στο σπίτι μου. Μπαίνοντας εγώ βγαίνει τύπος κουςτουματος μανουριασμενος με ένα καφέ στο χέρι και η κοπέλα σα βρεγμένη γάτα. Ρωτάω την κοπέλα (μιλάμε συχνά καθώς είμαι τακτικός πελάτης) τι και πως λέει ούρλιαζε επειδή είπε οτι του έφτιαξα λάθος τον καφέ που παρήγγειλε τηλεφωνικά και ήρθε να παραλάβει και αναγκάστηκα και του έκανα άλλον δωρεάν επειδή λέει τον καθυστέρησα. 

 

Τρίτη πρωί παίρνω καφέ από αλλου, ο ίδιος τύπος ίδια ιστορία ακριβώς - πάλι τσάμπα καφέ...

 

Και φτάνουμε στο σήμερα που ξαναπάω στην αλυσίδα και βλέπω να έχουν περικυκλώσει τον τύπο 3 υπάλληλοι του παρακείμενου βενζινάδικου και αυτός να ουρλιάζει (πάλι). Πάω να πάρω τον καφέ μου και ρωτάω τη κοπέλα τι έγινε...;

το άτομο έπαιρνε παρήγγελνε καφέ τηλεφωνικά επίτηδες λάθος πήγαινε στο κατάστημα και έκανε τσαμπουκάδες οτι τον καθυστέρησαν από τη δουλειά είναι άχρηστοι κλπ για να τον πάρει τσάμπα.  Το έκανε αυτό το πράγμα σε μια εβδομάδα 4 φορές αλλά σήμερα μόλις είδε το νούμερο η κοπέλια στην αναγνώριση το σήκωσε σε ανοιχτή ακρόαση με μάρτυρες τα παιδιά από το δίπλα βενζινάδικο μπροστά. 

Ε έγινε το έλα να δεις... κρίμα που δεν έκατσα να δω τη συνέχεια. 

 

(Προφανως το κάνει κ σε αλλά καφέ αυτό για να τον πετύχω την Τρίτη άλλου)

 

ΥΓ ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ off topic ΣΥΖΗΤΗΣΗ !!! Ελεος!

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 12
  • Thanks 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν μπροστά, αλλά φίλος μου περιέγραψε σκηνικό που ένας τύπος παράγγελνε καφέ και ζητούσε 1/4 του κουταλιού λευκή ζάχαρη και 2/4 του κουταλιού μαύρη.. 😐

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πολλά χρόνια σε εταιρεία με ιατρικα μηχανήματα

Η εταιρεία πουλούσε ιατρικά μηχανήματα σε νοσοκομεία, και θυγατρική της είχε αναλάβει το σερβις. Αναλογα τη συμβαση με το εκάστοτε νοσοκομείο οφείλαμε να επιλύσουμε το όποιο πρόβλημα σε Χ χρονικό διαστημα

Η αποθήκη είχε μια σιδερένια πόρτα. Το καλοκαίρι, με τη συστολή και τη διαστολή, μετα τις 12:00 ανοιγε με δυσκολία. Μερες με πολύ ζεστη, δεν ανοιγε καθόλου. Φανταστείτε λοιπόν να πρέπει να παμε σε κάποια επείγουσα βλάβη και να πρεπει να παρουμε τα απαιτούμενα ανταλλακτικά και η πόρτα να μην ανοίγει.

Εχω επισημάνει το πρόβλημα επανηλλειμένως και η αντίδρασή τους ήταν να φερουν ενα κοφτακι και να τριμάρουν λιγο την πόρτα...Φυσικά και δεν έλυνε κανενα πρόβλημα.

Ενα πράγμα σκεφτόμουν καθημερινα...Να υπάρξει μια βλάβη και να μην επισκευάσουμε το μηχάνημα το συμφωνημένο χρονικό διαστημα και να έχω ηθικούς ενδοιασμούς...

Εν τέλει έφυγα για κάτι τέτοια περιστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε,

Εξακολουθω να διαβαζω το νημα και παροτι πολυ ενδιαφερον, διαπιστωνω οτι εφαγα ολο μου το βραδυ διαβαζοντας το. Απο την σελιδα 12 που το αφησα εχθες εφτασα στην 28. Το εκαψα αρκετα... αλλα καποιες ιστοριες με δημοσιες υπηρεσίες μου θυμισαν μια ιστορια μου.

Ειναι καλοκαρι 2008 και ειμαι ανεργος. Διαβαζω καπου οτι δικαιουμε καποιο επιδομα. Βλεπω τι χαρτια χρειαζομαι και κατευθύνομαι στον ΟΑΕΔ. Εκει μετα απο ταλαιπωρια στην ουρα μιλαω με μια κυρια στον γκισε. Η μεγαλοκοπελα με εγραφε λιγο στα @@ της αλλα ειχε μια αναπηρια οποτε θεωρησα οτι πρεπει να κανω υπομονη και να ειμαι οσο πιο ευγενικος γινετε. Στο τελος, μου ειπε οτι τελικα το δικαιουμε το επιδομα αλλα θα πρεπει να εχω καρτα ανεργιας να βγαλω φωτοτυπιες , να τις επικυρωσω, χαρτοσημο κτλ. Τα γραφω ολα (καθως ειπαμε ηταν αναπηρη) και ξεκιναω να μαζεψω οτι ελειπε.

Μετα απο 3-4 ωρες (γινοταν της ιεροδουλης το καγκελο εκεινη την ημερα) Με τις φωτοτυπιες μου επικυρωμενες απο το αστυνομικο τμημα, με αγορασμενο χαρτοσημο , μετα το γολγοθα ξανα στην ουρα για την καρτα ανεργιας κτλ κτλ ειμαι ετοιμος. Μπαινω στα γραφεια και βλεπω κοσμο και ουρες..Υπομονη λοιπον, φαγαμε το αλογο και εμεινε η ουρα! Περιμενω ακομα 20 λεπτα και φτανει η σειρα μου.  Την ρωταω αν με θυμαται και μου εγνεψε αρνητικα. Τις δινω τα χαρτια... Αυτη πινει μια γουλια απο το φραπεδακι της με κοιταει καλυτερα και 1 λεπτο αργοτερα μου λεει σαν να ηταν το πιο ευκολο πραγμα στον , <<μα εσυ δεν δικαιουσε το επιδομα>>.    -Μα.. , μα.., εγω... μα.. δεν,  μα,  εσεις.. μα.. μα..μα..μα!!! 200 στην στροφη και με ρωτανε μαμα...να με βρουνε η μπατ.. ψαχνουν ξανα, θα με στον Παναμα. Μαμα οχι δεν ειναι μα..μα..

Οχι, δηλ σας δινω και εξηγησεις στοιχων τραγουδιων. Δεν ειμαι φαν τετοιου ειδους μουσικης, αλλα γραφοντας τα μα..μα..μα τα συνεδεσα καπως. Ισως λοιπον, η παρανοια της καθημερινοτητας οδηγει σε παρανοικους στιχους. Στο θεμα μας, πραγματικα ειχα πελαγωσει εκεινη την στιγμη μπροστα στον γκισε! Την κοιταξα στα ματια και κοιταξα ξανα την αναπηρια της. Ηθελα να ουρλιαξω. Κατεβασα το κεφαλι, πηρα τα χαρτια μου και εφυγα οσο πιο γρηγορα μπορουσα.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβερό τοπικ. Ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου. 

 

Έχει έρθει οδηγός από μεγάλη εταιρεία (δουλεύω σε συνεργείο ταχογραφων) και αφού κάναμε κάποια εγκατάσταση στο αμάξι ο άνθρωπος ξεκίνησε να φύγει. Εδώ να σημειώσω ότι επειδή είχε αρκετή δουλειά τον εξυπηρετησαμε και σχολιάσαμε μια ώρα μετά... 

- Τα πήρατε όλα; Δεν ξεχάσατε κάτι; 

- Όχι μάστορα μου μην ανησυχείς, καλό απόγευμα! 

Φεύγει κι όπως έχουμε ξεκινήσει και μαζεύουμε για να κλείσουμε βλέπουμε ένα πάκο με χαρτιά σ ένα τραπεζάκι. Κοιτάμε και είχε ξεχάσει όλα του τα χαρτια: την άδεια του φορτηγού, το επαγγελματικό του δίπλωμα, το ΚΤΕΟ κλπ κλπ... 

Παίρνουμε αμέσως τηλέφωνο την εταιρεία, μιας και δεν είχαμε τηλέφωνο του οδηγού και τους το λέμε, μας λένε μην ανησυχείτε, κρατήστε τα στο μαγαζί και θα περάσει αύριο μεθαύριο ο οδηγός να τα πάρει.... Κλειδώνουμε τα χαρτιά του σε ένα ντουλάπι και φεύγουμε. 

Την άλλη μέρα το πρωί, πριν καν ανοίξουμε περίμενε ο οδηγός πυρ και μανία ότι "τον καταστρεψαμε, ότι δε μπορούσε να πάει δρομολόγιο" κλπ κλπ.... Δεν έπαιρνε από λόγια, πήρε τα χαρτιά και έφυγε έξαλλος... 

Μόλις ανοίξαμε κοιτάμε το σταθερό του μαγαζιού, είχε 96 (μετρημένες!) αναπάντητες απ τον οδηγό, το κινητό του μαγαζιού (που δεν το παίρνει κάποιος μαζί μόλις κλεινουμε) είχε 80 αναπάντητες, ενώ στο σπίτι του αφεντικού (που το τηλέφωνο είναι απόρρητο και δεν το δίνει πουθενά) είχε καμμια 60αρια κλήσεις! Ενώ ακόμα προσπαθούμε να συνέλθουμε έρχεται ο γείτονας και είπε ότι ο οδηγός καθόταν ως τις 11μιση το βράδυ απ έξω και έκανε κλήσεις στο μαγαζί (...) λες και θα το σήκωνε κανένας, ενώ έβαλε και αυτόν που μας νοικιάζει το χώρο, και μένει από πάνω κι έχει κλειδί για ώρα ανάγκης να του ανοίξει να ψάξει, πράγμα το οποίο - κακως- έκανε και του άνοιξε. δεν βρήκε όμως τίποτε μιας και τα χαμε κλειδωμένα σε ασφαλές μέρος.... Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη, συνέχισε μέσα απ το μαγαζί να καλεί στο τηλέφωνο του μαγαζιού περιμένοντας απάντηση... 

Επεξ/σία από gazp
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά  αυτό το "αφήνω τόσα λεφτά εδώ, πλούσια  τα έχουμε κανει τα αφεντικά σου"

Το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές που πλέον απαντώ 

"Αλήθεια; Κοίτα να δεις.  Και εμένα μου δίνουν ένα μισθό οι αλήτες"

Την τελευταία φορά που το είπα σε πελάτη μάλιστα μου έδωσε συγχαρητήρια η διοίκηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την ανωτέρω ιστορία θυμήθηκα μια ιστορία που δεν είναι δικιά μου, την είχα διαβάσει στο boredpanda.

Μια εταιρεία λέει είχε κανονίσει εταιρικό δείπνο σε bar restaurant, οπότε σκάνε μύτη 2 χαρτογιακάδες με 2 κοπέλες και αρχίζουν να παραγγέλνουν ακριβά ποτά. Ο σερβιτόρος λέει ότι τα ποτά αυτά είναι εκτός επιλεγμένου μενού, οπότε οι τύποι αρχίζουν και τον προσβάλλουν, λέγοντας ότι είναι δικό τους το πάρτι και θα παραγγείλουν ο,τι θέλουν, να τσακιστεί να τους εξυπηρετήσει κλπ.

Αυτό συνεχίστηκε μέχρι που ήρθε η ώρα του λογαριασμού, οπότε ο σερβιτόρος τον πήγε σε αυτούς, και έκαναν τους Κινέζους, φασαρία κακό τότε εμφανίζεται ένας γεράκος ο οποίος καθόλη την διάρκεια είχε παρατηρήσει την συμπεριφορά των νεαρών και ήταν το αφεντικό της εταιρείας, και λέει όχι μόνο θα πληρώσετε όλο το λογαριασμό του δείπνου, αλλά θα αυξήσετε το tip από 10 σε 20% στον σερβιτόρο, αφού είναι το δικό σας party, αλλιώς πούλο από την εταιρεία και αυτό να σας γίνει μάθημα.

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο σινεμα που δουλευα ως floor manager συνεβαινε συχνα πυκνα να ξεχνανε καποιοι τα κινητα τους τα οποια παραλαμβανα εγω μετα το περας της βραδυας και τα εβαζα σε ενα συρταρι κλειδωμενα και καλα μεχρι να θυμηθουν την επομενη να τα ζητησουν .Σκαει τηλεφωνημα στην εργασια εκτος ωραριου μου λοιπον απο ενα τυπο που απαιτουσε να ερθω να του ξεκλειδωσω το  γραφειο για να παρει το κινητο του , μετα μανιας και οργης η ωρα 9 το πρωι , να σημειωθει οτι το ωραριο μου ηταν 4 το απογευμα εως 1 το βραδυ .Με πηραν τηλεφωνο απο την δουλεια να παω να του το δωσω διοτι ηταν λεει επειγον κλπ κλπ, αρνηθηκα και πηγα η ωρα 4 ο τυπας απο το πολυ επειγον ηρθε η ωρα 8 το βραδυ με ενα υφος χιλιων καρδιναλιων και ηθελε λεει και δωρεαν εισιτηρειο λογω της ταλαιπωριας που τραβηξε, τον αδειασα με τροπο ωστοσο η συμπεριφερα αρκετων ατομων ηταν κακη εως πολυ κακη ενω εφταιγαν ....

  • Like 18
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο συνεργείο τα φορτηγά έρχονται και παρκάρουν παράλληλα με το πεζοδρόμιο. Δεξιά και αριστερά μας υπάρχουν μαγαζιά, με ταμπέλες, με τέντες κλπ... 

Από την τζαμαρία βλέπουμε τα αμάξια να παρκάρουν και κάποιες φορές βγαίνουμε για να βοηθήσουμε σε περίπτωση που είναι πχ πάνω από δύο... 

Μεσημέρι λοιπόν και όπως καθόμαστε και δεν έχει και δουλειά καλοκαιριατικα ξαφνικά βλέπουμε ένα φορτηγό να πηγαίνει καρφί να μπει ΜΕΣ το μαγαζί... Πριν προλάβουμε να πεταχτουμε έξω ακούμε κραααααααακκκκκ και το φορτηγό έχει -ευτυχώς για εμάς- σφηνωσει λόγω ύψους κάτω απ το μπαλκόνι... 

Ο επαγγελματίας οδηγός που ξαφνικά αποφάσισε να μην πάει απ το δρόμο με το θηρίο του αλλά να καβαλήσει το πεζοδρόμιο και να παρκάρει ακριβώς μπροστά απ την πόρτα, έχει ένα βλέμμα αγελαδισιο και ατάραχο. Εμείς να έχουμε & #@ επάνω μας και να προσπαθούμε να δούμε το μέγεθος της ζημιάς. Το φορτηγό είχε ξηλώσει την τέντα του μαγαζιού, είχε πάρει σβάρνα τα καλώδια απ την κολώνα της ΔΕΗ, είχε διαλύσει ένα σύνδεσμο κλπ... Και είχε φυσικά σκαλώσει και κάτω απ το μπαλκόνι σε σημείο που καλά καλά δεν μπορούσαμε να μπούμε η να βγούμε απο το μαγαζί. Την αρχική λαχτάρα διαδέχτηκαν τα νεύρα και ξεκινήσαμε να βρούμε ένα τρόπο να ξεκολλήσει από εκεί το θηρίο. 

Ξεκινάμε ξεφουσκωνωντας τα λάστιχα, αλλά το αμάξι κολλημένο. Παίρνουμε μια σκάλα, ανεβαίνει ο ένας και ξεκινάει να ξεβιδώνει τα spoiler που έχει στην οροφή το φορτηγό για να το χαμηλώσουμε...40 βαθμοί, οι βίδες σκουριασμενες, καλά καλά να μην φτάνουμε εκεί ψηλά και να είμαστε μούσκεμα στον ιδρώτα.... Μετά από κάνα εικοσάλεπτο που λύθηκαν τα spoiler και με τα χίλια ζόρια ξεκόλλησε από εκεί το θηρίο, η πρώτη κουβέντα του οδηγού ηταν:

-Λοιπόν, μάστορα, έχω πρόβλημα με τον ταχογραφο" 

Εμεις:........ 

-Σενιαρισε το σε παρακαλώ να φύγω δρομολόγιο 

Μουδιασμένοι γιατί ακόμα δεν είχαμε συνειδητοποιήσει τι είχε γίνει και επειδή δεν έφευγε αλλιώς, το φτιάχνουμε. Του λέμε το κόστος (40€) και πάει να φύγει λέγοντας ότι" κάποια στιγμή θα περάσει ο" ταδε" να πληρώσει γιατί δεν είχε καθόλου χρήματα επάνω του εκείνη τη στιγμή. Απ την απάντηση του μάστορα και το δολοφονικό βλέμμα πήρε τηλέφωνο να έρθει κάποιος να φέρει τα λεφτά λέγοντας" ναι, τι να κάνουμε, ο μάστορας δε δέχεται πίστωση...." 

Επεξ/σία από gazp
  • Like 3
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2019 στις 1:24 ΜΜ, johnieXoX είπε

Δεν ήμουν μπροστά, αλλά φίλος μου περιέγραψε σκηνικό που ένας τύπος παράγγελνε καφέ και ζητούσε 1/4 του κουταλιού λευκή ζάχαρη και 2/4 του κουταλιού μαύρη.. 😐

Το χω κάνει για πλάκα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...