Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο
  • Members
  •  132
  • 645 μηνύματα

Στο συνεργείο τα φορτηγά έρχονται και παρκάρουν παράλληλα με το πεζοδρόμιο. Δεξιά και αριστερά μας υπάρχουν μαγαζιά, με ταμπέλες, με τέντες κλπ... 

Από την τζαμαρία βλέπουμε τα αμάξια να παρκάρουν και κάποιες φορές βγαίνουμε για να βοηθήσουμε σε περίπτωση που είναι πχ πάνω από δύο... 

Μεσημέρι λοιπόν και όπως καθόμαστε και δεν έχει και δουλειά καλοκαιριατικα ξαφνικά βλέπουμε ένα φορτηγό να πηγαίνει καρφί να μπει ΜΕΣ το μαγαζί... Πριν προλάβουμε να πεταχτουμε έξω ακούμε κραααααααακκκκκ και το φορτηγό έχει -ευτυχώς για εμάς- σφηνωσει λόγω ύψους κάτω απ το μπαλκόνι... 

Ο επαγγελματίας οδηγός που ξαφνικά αποφάσισε να μην πάει απ το δρόμο με το θηρίο του αλλά να καβαλήσει το πεζοδρόμιο και να παρκάρει ακριβώς μπροστά απ την πόρτα, έχει ένα βλέμμα αγελαδισιο και ατάραχο. Εμείς να έχουμε & #@ επάνω μας και να προσπαθούμε να δούμε το μέγεθος της ζημιάς. Το φορτηγό είχε ξηλώσει την τέντα του μαγαζιού, είχε πάρει σβάρνα τα καλώδια απ την κολώνα της ΔΕΗ, είχε διαλύσει ένα σύνδεσμο κλπ... Και είχε φυσικά σκαλώσει και κάτω απ το μπαλκόνι σε σημείο που καλά καλά δεν μπορούσαμε να μπούμε η να βγούμε απο το μαγαζί. Την αρχική λαχτάρα διαδέχτηκαν τα νεύρα και ξεκινήσαμε να βρούμε ένα τρόπο να ξεκολλήσει από εκεί το θηρίο. 

Ξεκινάμε ξεφουσκωνωντας τα λάστιχα, αλλά το αμάξι κολλημένο. Παίρνουμε μια σκάλα, ανεβαίνει ο ένας και ξεκινάει να ξεβιδώνει τα spoiler που έχει στην οροφή το φορτηγό για να το χαμηλώσουμε...40 βαθμοί, οι βίδες σκουριασμενες, καλά καλά να μην φτάνουμε εκεί ψηλά και να είμαστε μούσκεμα στον ιδρώτα.... Μετά από κάνα εικοσάλεπτο που λύθηκαν τα spoiler και με τα χίλια ζόρια ξεκόλλησε από εκεί το θηρίο, η πρώτη κουβέντα του οδηγού ηταν:

-Λοιπόν, μάστορα, έχω πρόβλημα με τον ταχογραφο" 

Εμεις:........ 

-Σενιαρισε το σε παρακαλώ να φύγω δρομολόγιο 

Μουδιασμένοι γιατί ακόμα δεν είχαμε συνειδητοποιήσει τι είχε γίνει και επειδή δεν έφευγε αλλιώς, το φτιάχνουμε. Του λέμε το κόστος (40€) και πάει να φύγει λέγοντας ότι" κάποια στιγμή θα περάσει ο" ταδε" να πληρώσει γιατί δεν είχε καθόλου χρήματα επάνω του εκείνη τη στιγμή. Απ την απάντηση του μάστορα και το δολοφονικό βλέμμα πήρε τηλέφωνο να έρθει κάποιος να φέρει τα λεφτά λέγοντας" ναι, τι να κάνουμε, ο μάστορας δε δέχεται πίστωση...." 

 

ΟΚ αυτο ειναι απο τα καλυτερα,ηρθε,σας διελυσε το συμπαν και τον χρεωσατε μηδεν ευρω γι αυτο και 40Ε για τον ταχογραφο

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φυντανάκι ο καινούριος μου Project Manager

Εγώ: Για να κάνουμε αυτό την κίνηση χρειάζεται σχεδιασμός

PM : Μα τι μου λες τώρα ρε Liquid, όλα τα πράγματα θέλουνε σχεδιασμό. Και ομελέτα να φτιάξεις, θέλει να ρίξει τα αυγά μέσα , οπότε το κάθετι δεν θέλει σχεδιασμό?

Εγώ: ............(poker face) .......

 

Μου στέλνει email, μου λέει να παρατείνω το password ενός χρήστη για ένα μήνα.

Δεν είδα, ζαλισμένος γαρ, οτι έλεγε για 1 μήνα

Εγώ: Πόση παράταση θες για το password του χρήστη X?

PM : (στραβωμένος) Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.............

Εγώ: Πόση παραταση θες? Κανονικά πάει 3 μήνες....

PM: (πιο στραβωμένος)Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την ερώτηση........

Εγώ: ..................εεεεεεεεεε......τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?

PM: Ρε συ Liquid, γιατί πρέπει να λέμε τα ίδια 10 φορές? Συγκεντρώσου ρε φίλε!!!!

Εγώ: ....................... εεεεεεεε οκ..........

Ξανακοιτάω το email, δεν φαινότανε καλά έτσι όπως το είχε κάνει copy paste. Σκέφτομαι, πόσο χρόνο θα είχαμε γλιτώσει, αν απλά μου έλεγε "Για 1 μήνα, στο γράφω στο mail"

  • Like 6
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το απόγευμα βρίσκω δυο φίλους μου σε μια μικρή πλατεία όπου έχει τρία καφέ δίπλα-δίπλα. Αυτοί είχαν ήδη λίγη ώρα που κάθονταν ήδη σε ένα από αυτά τα μαγαζιά.

Λόγω της ώρας και τα τρία καφέ ήταν άδεια ή με ελάχιστο κόσμο. Στο μεσαίο καφέ (που ήταν άδειο) κάθονταν σε τραπέζι δίπλα στο δικό μας ο σερβιτόρος με έναν φίλο του και συζητούσαν. Έχω κάτσει στο τραπέζι και έχουν περάσει μερικά λεπτά από τη στιγμή που έκατσα. Ο σερβιτόρος όμως δε ήρθε να του δώσω παραγγελία, και θεωρώντας πως με ξέχασε του λέω να έρθει. Μου κάνει ψιθυριστά νόημα ο ένας από την παρέα "ρε είναι από το δίπλα καφέ το παιδί. Εμείς έχουμε άλλο σερβιτόρο!!"

Για λίγα δεύτερα ένοιωσα πως είμαι και εγώ ένας από τους τρελούς πελάτες που έχουν αναφερθεί εδώ :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν το ΠΣΚ ιωαννινα.Τρωγαμε πρωινο στο ξενοδοχειο και στο διπλανο τραπεζι επικρατει μια ενταση και ακολουθει ο εξης διαλογος

Γυναικα Μην τολμησεις να το κανεις εσυ.Τοσα λεφτα τους πληρωνουμε

Αντρας Καλα δεν ειναι κατι τρομερο.Μην απασχολουμαι το προσωπικο

Γυναικα Θα σου κοψω τα ποδια αν το κανεις εσυ.Ειναι υποχρεωση τους

Η υποχρεωση του προσωπικου ηταν να σκοτωσει μια αραχνουλα που περπατουσε στο πλαινο μερος του τραπεζομαντηλου !!!

 

  • Like 2
  • Confused 6
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστημα! καταστημα!!! Παιδι!!! παιδι!!! (70 χρονων γρια)

Μαλιστα κυρια μου πειτε μου (αφησα τους πελατες μεσα και ετρεξα να δω μην εχει πεσει καμια γρια σε καμια γλαστρα και την πληρωνουμε κιολας),Καλημερα σας πειτε μου!

Δεν θελω να αγορασω.

Πειτε μου τι ψαχνουμε?

Μηπως εχεις κανα ψιλο?

Τι ψιλο? (απορρημενος)

Λεφτα ,τι αλλο ψιλο να θελω.

Σας παρακαλω φυγετε μην σας παρει κανενας διαολος πρωινιατικα...(γελαγανε και οι υπολοιποι πελατες που ειχαν ερθει να δουν γιατι φωναζε καποιος).

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Iστορία, όχι και τόσο αστεία, πιο πολύ δείχνει πόσο χεσμένο σε έχουν οι πελάτες. 

Πέρσι το καλοκαίρι, αρχές Αυγούστου, περίοδος δηλώσεων στο full σε λογιστικό γραφείο. Οι μισοί πελάτες να είναι παραλία και να μην σου έχουν φέρει ακόμα αυτά που ζητάς για να τους κάνεις τη δήλωση. Να παίρνω τηλέφωνα να ψάχνω κόσμο στη παραλία και να τους μιλάω για τις δηλώσεις, να σου λένε να περιμένεις να τελειώσουν το μπάνιο τους και θα σε καλέσουν / έρθουν απο εκεί μετά. Όλα καλά ως εδώ.

Ξαφνικά χτυπάει το κουδούνι κατά τις 5 το απόγευμα παραμονή της τελευταίας μέρας των δηλώσεων (6 εγώ φεύγω). Σκάει τυπάκι γύρω στα 30 θέλει να κάνει τη δήλωση του. Γενικά είμαστε γραφείο που ασχολείται με εταιρείες, δεν κάνουμε έτσι άκυρες δηλώσεις στη τύχη (υπάρχει λόγος, μπορώ να εξήγησω σε άλλο post). Με τα πολλά αρχίζει το μαμου να του κάνουμε τη δήλωση, δεν βρίσκει άλλον κλπα. Το αφεντικό δεν ήθελε να τον αναλάβουμε αλλά λέω δεν μαμιέται, τον λυπήθηκα κιολας, του λέω άντε 20€ να τελειώνουμε, δώσμου κωδικούς taxis και αύριο θα είναι έτοιμη.

-Α, δεν έχω κωδικούς taxis

-Τι δεν έχεις? Στείλτους με mail όταν πας σπίτι

-Όχι δεν έχω καθόλου

-?????????? Και πώς θα κάνουμε δήλωση?

-Ε δεν μπορούμε να βγάλουμε?

- Ε παραμονή της τελευταίας μέρας, τι να βγάλουμε, έχω και 200 δηλώσεις να κάνω ακόμα. Τέσπα, θα σου κάνω την αίτηση και το πρωί θα πας με την ταυτότητα σου εφορία να παραλάβεις

-Το πρωί δεν γίνεται, δουλεύω, δεν μπορείτε να πάτε εσείς?

-Τι να παμε εμείς ρε φίλε, στο μητρώο θα έχει 3 ώρες δουλειά, παραμονή των δηλώσεων κιόλας έχουμε δουλειές

-Ε και αυτή δουλειά σας δεν είναι? Αφου θα πληρωθείτε

-Τι θα πληρωθώ ρε φίλε 20€ να περιμένω 3 ώρες στο μητρώο

-Ωραία πόσα θέλετε να μου βγάλετε και κωδικούς?

-100€ 

(Άφωνος ο πελάτης, νόμιζε του κάνω πλάκα). Τελικά κατάλαβε οτι δεν κάνω πλάκα και έφυγε. Τυπικά προφανώς δεν χρεώνουμε κάτι για έκδοση κωδικών, δεν είμαστε γενικά απατεώνες, αλλά παραμονη των δηλώσεων ρε ΦΙΛΕ!! Έγω να είμαι έξω φρενών και το αφεντικό μέσα έχει κλάσει στα γέλια....

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 17
  • Thanks 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Iστορία, όχι και τόσο αστεία, πιο πολύ δείχνει πόσο χεσμένο σε έχουν οι πελάτες. 

Πέρσι το καλοκαίρι, αρχές Αυγούστου, περίοδος δηλώσεων στο full σε λογιστικό γραφείο. Οι μισοί πελάτες να είναι παραλία και να μην σου έχουν φέρει ακόμα αυτά που ζητάς για να τους κάνεις τη δήλωση. Να παίρνω τηλέφωνα να ψάχνω κόσμο στη παραλία και να τους μιλάω για τις δηλώσεις, να σου λένε να περιμένεις να τελειώσουν το μπάνιο τους και θα σε καλέσουν / έρθουν απο εκεί μετά. Όλα καλά ως εδώ.

Ξαφνικά χτυπάει το κουδούνι κατά τις 5 το απόγευμα παραμονή της τελευταίας μέρας των δηλώσεων (6 εγώ φεύγω). Σκάει τυπάκι γύρω στα 30 θέλει να κάνει τη δήλωση του. Γενικά είμαστε γραφείο που ασχολείται με εταιρείες, δεν κάνουμε έτσι άκυρες δηλώσεις στη τύχη (υπάρχει λόγος, μπορώ να εξήγησω σε άλλο post). Με τα πολλά αρχίζει το μαμου να του κάνουμε τη δήλωση, δεν βρίσκει άλλον κλπα. Το αφεντικό δεν ήθελε να τον αναλάβουμε αλλά λέω δεν μαμιέται, τον λυπήθηκα κιολας, του λέω άντε 20€ να τελειώνουμε, δώσμου κωδικούς taxis και αύριο θα είναι έτοιμη.

-Α, δεν έχω κωδικούς taxis

-Τι δεν έχεις? Στείλτους με mail όταν πας σπίτι

-Όχι δεν έχω καθόλου

-?????????? Και πώς θα κάνουμε δήλωση?

-Ε δεν μπορούμε να βγάλουμε?

- Ε παραμονή της τελευταίας μέρας, τι να βγάλουμε, έχω και 200 δηλώσεις να κάνω ακόμα. Τέσπα, θα σου κάνω την αίτηση και το πρωί θα πας με την ταυτότητα σου εφορία να παραλάβεις

-Το πρωί δεν γίνεται, δουλεύω, δεν μπορείτε να πάτε εσείς?

-Τι να παμε εμείς ρε φίλε, στο μητρώο θα έχει 3 ώρες δουλειά, παραμονή των δηλώσεων κιόλας έχουμε δουλειές

-Ε και αυτή δουλειά σας δεν είναι? Αφου θα πληρωθείτε

-Τι θα πληρωθώ ρε φίλε 20€ να περιμένω 3 ώρες στο μητρώο

-Ωραία πόσα θέλετε να μου βγάλετε και κωδικούς?

-100€ 

(Άφωνος ο πελάτης, νόμιζε του κάνω πλάκα). Τελικά κατάλαβε οτι δεν κάνω πλάκα και έφυγε. Τυπικά προφανώς δεν χρεώνουμε κάτι για έκδοση κωδικών, δεν είμαστε γενικά απατεώνες, αλλά παραμονη των δηλώσεων ρε ΦΙΛΕ!! Έγω να είμαι έξω φρενών και το αφεντικό μέσα έχει κλάσει στα γέλια....

Σε νοιώθω συνάδελφε όσο δεν πάει!! Αμα ξεκινήσω να γράφω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καινούρια εταιρία που δουλεύω.......

Ημιμαθής ΡίξτεΙδέεςΓιαΝαΓίνειΤοΔικόΜου: Ρε συ Liquid, τι είναι αυτο το Documentation που μου έκανες?

Εγώ: Γιατί? Τι έχει?

Ημιμαθής: Δεν είναι business- wise....!

Εγώ:(ωχ Χριστε μου.......) ΜπιζνεςΓουαϊζ......Μαλιστα....Δηλαδή τι πρέπει να κάνω?

Ημιμαθής: Εσύ απλά πήρες το Configuration και το "πεταξες" στο Word. Δεν σου ζήτησα αυτό.

Εγώ: Δεν καταλαβαίνω, σόρυ...

Ημιμαθής: Πως θα το στείλω αυτό στον CTO στην Γερμανία? Εδώ μου βάζεις πολύ τεχνικά θέματα! Μου γράφεις για Ports, μου πετάς 150 IP Adresses, τι είναι αυτό?

Εγώ: Συγνώμη, ο CTO ( Chief Technology Officer ) δεν έχει τεχνολογικές γνώσεις? Πόσο πιο απλά να το γράψω? Επίσης, σε πολυεθνική εταιρία Software δεν βρίσκομαι?

Ημιμαθής: Δεν πάει έτσι....πρέπει να σκεφτόμαστε business wise, και να μην κάνουμε κύκλους γύρω απο τον εαυτό μας!

Εγώ : Θέλεις να μου φτιάξεις ένα να το δω, να δω πως ακριβώς το θές?

Ημιμαθής: Ναι, αλλα δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα 10 φορές. Συγκεντρώσου σε παρακαλώ!

  • Ξεκινάει και μου φτιάχνει κάτι περίεργα στο Word με πολλές
    • υποκατηγορίες
      • επι υποκατηγοριών
        • που έχουν πιο πολλές
          • υποκατηγορίες
            • που με την σειρά τους
              • εχουν περισσότερες υποκατηγορίες

Ημιμαθής: Οκ? Κατάλαβες? Ετσι το θέλω....

Εγώ: ............ok ................................

Ξεκινάω και το φτιάχνω, κλικ κλικ copy paste, jhdfkshfjksdklfhjsd το πληκτρολογιο παιρνει φωτιά. Η ώρα 5 και πάει να φύγει (πιο νωρίς απο το κανονικό)

Ερχεται απο πάνω μου με την βρώμικη ανάσα, και με ρωτάει:

Ημιμαθής: Πώς πάμε?

Εγώ: (ζαλισμένος) : εεεεεεεε..................πιστέυω καλά.....

Ημιμαθής: Liquid , όταν σε ρωτάω κάτι θέλω συγκεκριμένη απάντηση, όχι "χαοτικά". Πως πάμε?

Εγώ: Τι θες να σου απαντήσω ρε συ Ημιμαθή?

Ημιμαθής: Σε πόσο % έχει τελειώσει η δουλειά, πότε θα τελειώσει κλπ.

Εγώ: Και γιατί δεν με ρωτάς κατευθείαν αυτά?

Ημιμαθής: Ρε συ Liquid, πρώτη σου δουλειά είναι? Πρέπει δηλαδή να στα κάνω όλα νια-νιά? Συγκεντρώσου σε παρακαλώ!

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 4
  • Sad 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Στην καινούρια εταιρία που δουλεύω.......

Ημιμαθής ΡίξτεΙδέεςΓιαΝαΓίνειΤοΔικόΜου: Ρε συ Liquid, τι είναι αυτο το Documentation που μου έκανες?

Εγώ: Γιατί? Τι έχει?

Ημιμαθής: Δεν είναι business- wise....!

Εγώ:(ωχ Χριστε μου.......) ΜπιζνεςΓουαϊζ......Μαλιστα....Δηλαδή τι πρέπει να κάνω?

Ημιμαθής: Εσύ απλά πήρες το Configuration και το "πεταξες" στο Word. Δεν σου ζήτησα αυτό.

Εγώ: Δεν καταλαβαίνω, σόρυ...

Ημιμαθής: Πως θα το στείλω αυτό στον CTO στην Γερμανία? Εδώ μου βάζεις πολύ τεχνικά θέματα! Μου γράφεις για Ports, μου πετάς 150 IP Adresses, τι είναι αυτό?

Εγώ: Συγνώμη, ο CTO ( Chief Technology Officer ) δεν έχει τεχνολογικές γνώσεις? Πόσο πιο απλά να το γράψω? Επίσης, σε πολυεθνική εταιρία Software δεν βρίσκομαι?

Ημιμαθής: Δεν πάει έτσι....πρέπει να σκεφτόμαστε business wise, και να μην κάνουμε κύκλους γύρω απο τον εαυτό μας!

Εγώ : Θέλεις να μου φτιάξεις ένα να το δω, να δω πως ακριβώς το θές?

Ημιμαθής: Ναι, αλλα δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα 10 φορές. Συγκεντρώσου σε παρακαλώ!

  • Ξεκινάει και μου φτιάχνει κάτι περίεργα στο Word με πολλές
    • υποκατηγορίες
      • επι υποκατηγοριών
        • που έχουν πιο πολλές
          • υποκατηγορίες
            • που με την σειρά τους
              • εχουν περισσότερες υποκατηγορίες

Ημιμαθής: Οκ? Κατάλαβες? Ετσι το θέλω....

Εγώ: ............ok ................................

Ξεκινάω και το φτιάχνω, κλικ κλικ copy paste, jhdfkshfjksdklfhjsd το πληκτρολογιο παιρνει φωτιά. Η ώρα 5 και πάει να φύγει (πιο νωρίς απο το κανονικό)

Ερχεται απο πάνω μου με την βρώμικη ανάσα, και με ρωτάει:

Ημιμαθής: Πώς πάμε?

Εγώ: (ζαλισμένος) : εεεεεεεε..................πιστέυω καλά.....

Ημιμαθής: Liquid , όταν σε ρωτάω κάτι θέλω συγκεκριμένη απάντηση, όχι "χαοτικά". Πως πάμε?

Εγώ: Τι θες να σου απαντήσω ρε συ Ημιμαθή?

Ημιμαθής: Σε πόσο % έχει τελειώσει η δουλειά, πότε θα τελειώσει κλπ.

Εγώ: Και γιατί δεν με ρωτάς κατευθείαν αυτά?

Ημιμαθής: Ρε συ Liquid, πρώτη σου δουλειά είναι? Πρέπει δηλαδή να στα κάνω όλα νια-νιά? Συγκεντρώσου σε παρακαλώ!

Liquid καποια στιγμη θα πρεπει να μας ανακαλυψεις πως πας και βρισκεις ολους τους μαλακες...

Εγω νομζα οτι ειχα μαλακομαγνητη αλλα και εσυ το εχεις παει σε αλλο επιπεδο!

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LiquidTroll είπε

Ημιμαθής: Σε πόσο % έχει τελειώσει η δουλειά

Spoiler

Εδώ υπάρχει μία σωστή απάντηση, η οποία συνοδεύεται με την κατάλληλη χειρονομία.

 

Επεξ/σία από Kercyn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LiquidTroll είπε

Στην καινούρια εταιρία που δουλεύω.......

Ημιμαθής ΡίξτεΙδέεςΓιαΝαΓίνειΤοΔικόΜου: Ρε συ Liquid, τι είναι αυτο το Documentation που μου έκανες?

Εγώ: Γιατί? Τι έχει?

Ημιμαθής: Δεν είναι business- wise....!

Εγώ:(ωχ Χριστε μου.......) ΜπιζνεςΓουαϊζ......Μαλιστα....Δηλαδή τι πρέπει να κάνω?

Ημιμαθής: Εσύ απλά πήρες το Configuration και το "πεταξες" στο Word. Δεν σου ζήτησα αυτό.

Εγώ: Δεν καταλαβαίνω, σόρυ...

Ημιμαθής: Πως θα το στείλω αυτό στον CTO στην Γερμανία? Εδώ μου βάζεις πολύ τεχνικά θέματα! Μου γράφεις για Ports, μου πετάς 150 IP Adresses, τι είναι αυτό?

Εγώ: Συγνώμη, ο CTO ( Chief Technology Officer ) δεν έχει τεχνολογικές γνώσεις? Πόσο πιο απλά να το γράψω? Επίσης, σε πολυεθνική εταιρία Software δεν βρίσκομαι?

Ημιμαθής: Δεν πάει έτσι....πρέπει να σκεφτόμαστε business wise, και να μην κάνουμε κύκλους γύρω απο τον εαυτό μας!

Εγώ : Θέλεις να μου φτιάξεις ένα να το δω, να δω πως ακριβώς το θές?

Ημιμαθής: Ναι, αλλα δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα 10 φορές. Συγκεντρώσου σε παρακαλώ!

  • Ξεκινάει και μου φτιάχνει κάτι περίεργα στο Word με πολλές
    • υποκατηγορίες
      • επι υποκατηγοριών
        • που έχουν πιο πολλές
          • υποκατηγορίες
            • που με την σειρά τους
              • εχουν περισσότερες υποκατηγορίες

Ημιμαθής: Οκ? Κατάλαβες? Ετσι το θέλω....

Εγώ: ............ok ................................

Ξεκινάω και το φτιάχνω, κλικ κλικ copy paste, jhdfkshfjksdklfhjsd το πληκτρολογιο παιρνει φωτιά. Η ώρα 5 και πάει να φύγει (πιο νωρίς απο το κανονικό)

Ερχεται απο πάνω μου με την βρώμικη ανάσα, και με ρωτάει:

Ημιμαθής: Πώς πάμε?

Εγώ: (ζαλισμένος) : εεεεεεεε..................πιστέυω καλά.....

Ημιμαθής: Liquid , όταν σε ρωτάω κάτι θέλω συγκεκριμένη απάντηση, όχι "χαοτικά". Πως πάμε?

Εγώ: Τι θες να σου απαντήσω ρε συ Ημιμαθή?

Ημιμαθής: Σε πόσο % έχει τελειώσει η δουλειά, πότε θα τελειώσει κλπ.

Εγώ: Και γιατί δεν με ρωτάς κατευθείαν αυτά?

Ημιμαθής: Ρε συ Liquid, πρώτη σου δουλειά είναι? Πρέπει δηλαδή να στα κάνω όλα νια-νιά? Συγκεντρώσου σε παρακαλώ!

Φίλε, νομίζω οτι είναι ώρα να ψάχνεις για την επόμενη δουλειά. Sorry, αλλά δεν το βλέπω να στεριώνεις. Τουλάχιστον,όταν το κάνεις,δώσε πόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, dimpa16 είπε

Φίλε, νομίζω οτι είναι ώρα να ψάχνεις για την επόμενη δουλειά. Sorry, αλλά δεν το βλέπω να στεριώνεις. Τουλάχιστον,όταν το κάνεις,δώσε πόνο.

Φαε τη γλωσσα σου ρε mate...!!!! 😯😯

 

3 ώρες πριν, gasgounis είπε

Liquid καποια στιγμη θα πρεπει να μας ανακαλυψεις πως πας και βρισκεις ολους τους μαλακες...

Εγω νομζα οτι ειχα μαλακομαγνητη αλλα και εσυ το εχεις παει σε αλλο επιπεδο!

Tο αφεντικό μου, στην εταιρία που ανήκω, μου είχε πει οτι αυτός δεν ξέρει απο την πρώτη στιγμη.

Επίσης μου είπε, να είμαι σε φάση "Πεταει ο γάιδαρος" και να κάνω τα πράγματα οπως τα θέλει.

Δεν εκπροσωπω τον εαυτό μου, αλλά ολόκληρη εταιρία.

Επίσης, δυστυχώς, οι σχέσεις των ανθρώπων είναι δύσκολες.

Εάν πας σε μια εταιρία, το αφεντικό ή ο προιστάμενός σου, ή όποιος είναι απο πάνω σου, ΔΕΝ είναι φίλος σου, ΔΕΝ είναι ούτε καν συμμαχός σου. Είναι ένας άνθρωπος

που τον νοιάζει μόνο ο εαυτός του! Το αφεντικό θέλει να βγαλει λεφτά, ή να έχουν αποτέλεσμα τα λεφτά που σου δίνει! Ο Προιστάμενος, τον νοιάζει μόνο το πως θα φανεί

ο ίδιος στον απο πάνω του

Και οι δύο σε χώνουνε.

Οπότε, ΟΛΕΣ οι δουλειές έχουνε τους μαλάκες τους, που σε πιέζουν και ζητάνε παράλογα πράγματα!

ΥΓ: Επίσης παίζουνε πολλά θέματα εξουσίας, σου φέρομαι σαν μαλάκας για να σε ψαρώσω, να σου σπάσω τον τσαμπουκά.  Δεν σε βοηθάω, σε αφήνω να πνιγείς στα δύσκολα κα ισε χώνω οσο δεν πάει.

ΥΓ2: Να ξεκινήσω online seminars για "Διαχείριση Κρίσεων, πως να αντιμετωπίζεις τους μαλάκες στην δουλειά σου" ?

Επεξ/σία από LiquidTroll
  • Like 18
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Φαε τη γλωσσα σου ρε mate...!!!! 😯😯

Tο αφεντικό μου, στην εταιρία που ανήκω, μου είχε πει οτι αυτός δεν ξέρει απο την πρώτη στιγμη.

Επίσης μου είπε, να είμαι σε φάση "Πεταει ο γάιδαρος" και να κάνω τα πράγματα οπως τα θέλει.

Δεν εκπροσωπω τον εαυτό μου, αλλά ολόκληρη εταιρία.

Επίσης, δυστυχώς, οι σχέσεις των ανθρώπων είναι δύσκολες.

Εάν πας σε μια εταιρία, το αφεντικό ή ο προιστάμενός σου, ή όποιος είναι απο πάνω σου, ΔΕΝ είναι φίλος σου, ΔΕΝ είναι ούτε καν συμμαχός σου. Είναι ένας άνθρωπος

που τον νοιάζει μόνο ο εαυτός του! Το αφεντικό θέλει να βγαλει λεφτά, ή να έχουν αποτέλεσμα τα λεφτά που σου δίνει! Ο Προιστάμενος, τον νοιάζει μόνο το πως θα φανεί

ο ίδιος στον απο πάνω του

Και οι δύο σε χώνουνε.

Οπότε, ΟΛΕΣ οι δουλειές έχουνε τους μαλάκες τους, που σε πιέζουν και ζητάνε παράλογα πράγματα!

ΥΓ: Επίσης παίζουνε πολλά θέματα εξουσίας, σου φέρομαι σαν μαλάκας για να σε ψαρώσω, να σου σπάσω τον τσαμπουκά.  Δεν σε βοηθάω, σε αφήνω να πνιγείς στα δύσκολα κα ισε χώνω οσο δεν πάει.

ΥΓ2: Να ξεκινήσω online seminars για "Διαχείριση Κρίσεων, πως να αντιμετωπίζεις τους μαλάκες στην δουλειά σου" ?

Εκτος θεματος με το νημα αλλα σχετικα με το παραπανω, να αναφερω οτι η καλυτερη εργασια μου στο μεταπτυχιακο μου ηταν "politics in downsizing".  και την εγραψα με βαση το τι ειχα ζησει σε εταιρια που εργαζομουν παλαιοτερα. Δυστυχως Liquid εχεις απολυτο δικιο.

Προκειμενου να επιβιωσει ο καθενας, ειναι ικανος να συκοφαντει ακομα και τον ιδιο τον εαυτο του, εαν ειναι να σωσει ετσι την θεση του.

Ισως πρεπει να ανοιξουμε ενα νημα, με σκηνικα απο προισταμενους προς υφισταμενους...!!!???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Να σας αλλάξω τον τίτλο του topic σε «φανταστικές ιστορίες»; 
 

Οπως θες ονομασε το, αρκει να μην το κλειδώσεις!! Το καλύτερο θέμα στο φόρουμ!!!

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...