Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Οι Νάβι πάντως τα πάνε εξαιρετικά καλά στις πωλήσεις και αυτό είναι πολύ θετικό ,είναι καλές κάρτες στην σωστή τιμή?! ;)

Οι Polaris από την άλλη πουλάνε αρκετά καλά γιατί στην ουσία έχουν σκοτωμενες τιμές 

Οι Vega από την άλλη δυστηχως δυνατές κάρτες ανταγωνιστικό MSRP αλλά τις έφαγαν το mining/hbm memory/υψηλό tdp/κακό μάρκετινγκ

Oι Vega για Q1 2020 που αναφέρεται το γράφημα είναι ουσιαστικά irrelevant.

Δεν νομίζω πως ακόμα φτιάχνονται/πωλούνται. Ότι έχει ξεμείνει πια από stock (και μου κάνει και εντύπωση πως ακόμα πουλήθηκαν), είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν αφορά το gaming λογικά η πρώτη gpu βασισμένη στο cDNA 

lbmxealnd6u41.png
 

Edit: Στο amd navi thread  ηθελα να το βαλω , τελος παντων το ιδιο κανει :P @Thresh αν θες μετεφερε το εκει . 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2020 στις 8:41 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Πόσες φορές θα το πούμε ότι δεν συγκρίνουμε τα TFLOP/TOPs κλπ κλπ σε διαφορετικές αρχιτεκτονικές ??

Και η NAVI 10 με 9.8 TFLOPs έχει λιγότερα TFLOPs σε FP32 από την VEGA II (13,44 TFLOPs)  αλλά σε Gaming επιδόσεις είναι ισες.

Το ότι το XBOX έχει λιγότερα TOPs σε 4bit ΙΝΤ δεν μας λέει τίποτα για τις επιδόσεις σε ML σε σχέση με τις Turing.

Λες ότι τα TFlops του compute δεν έχουν άμεση σχέση με το gaming. Γνωστό εδώ και πολλά χρόνια αφού υπάρχουν ειδικά units για γραφικά μέσα σε μια GPU. Όμως τα TOPs 4bit Int(και κατ΄ επέκταση INT8, FP16, FP32) έχουν άμεση σχέση με τις πινακοπράξεις που ζητάνε τα νευρωνικά δίκτυα. Είναι θέμα compute. Μόνο αν είχε η AMD ειδικό arch για νευρωνικά δίκτυα(π.χ. neuromorphic chip) θα μπορούσες να το πεις αυτό.

https://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-turing-gpu-architecture-explored,5801-5.html

Αναφορά σε κείμενο

Nvidia claims that TU102’s Tensor cores deliver up to 114 TFLOPS for FP16 operations, 228 TOPS of INT8, and 455 TOPS INT4. The FP16 multiply with FP32 accumulation operations used for deep learning training are supported as well, but at half-speed compared to FP16 accumulate.

Ούτε οι data center κάρτες της AMD δεν φτάνουν την 2080Ti σε Deep Learning. Η 2080 λογικά θα έχει 38 Tflops σε FP 32.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H amd με το rdna2 συν ανταγωνιστικές τιμές και καλούς driver  θα κάνει στην nv ότι κ στην ιντελ με τους ryzen...μακάρι μπας κ δούμε σωστό ανταγωνισμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billeiros είπε

H amd με το rdna2 συν ανταγωνιστικές τιμές και καλούς driver  θα κάνει στην nv ότι κ στην ιντελ με τους ryzen...μακάρι μπας κ δούμε σωστό ανταγωνισμο

Δεν θα είναι τόσο απλό αφού η NVIDIA δεν κάθεται στα αυγά της όπως η Intel, ή τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό. Πιστεύω κάτι παραπάνω θα δώσει η NVIDIA με τις Ampere, είτε perf είτε καλύτερες τιμές έστω και λίγο. Οι Navi είναι η καλύτερη πρόταση που έχει βγάλει η AMD εδώ και χρόνια, οι RDNA2 θα είναι καλύτερες οπότε και η NVIDIA δεν θα κάτσει έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, billeiros είπε

H amd με το rdna2 συν ανταγωνιστικές τιμές και καλούς driver  θα κάνει στην nv ότι κ στην ιντελ με τους ryzen...μακάρι μπας κ δούμε σωστό ανταγωνισμο

Η nvidia δεν εχει καμιά σχέση με την intel, είναι πολύ ποιο σοβαρή εταιρία και οι αντιδράσεις της στον ανταγωνισμό είναι αστραπιαίες, βλέπε πόσο γρήγορα έβγαλε τη σειρά ti όταν υπήρχε τρύπα στη κατηγορία εκείνη ή και ποιο πρόσφατα με την μείωση τιμής της 2060 για να κοντράρει την 5600xt.
Στο μόνο που άργησε να βρει απάντηση είναι στις rx 570 και 580 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Η nvidia δεν εχει καμιά σχέση με την intel, είναι πολύ ποιο σοβαρή εταιρία και οι αντιδράσεις της στον ανταγωνισμό είναι αστραπιαίες, βλέπε πόσο γρήγορα έβγαλε τη σειρά ti όταν υπήρχε τρύπα στη κατηγορία εκείνη ή και ποιο πρόσφατα με την μείωση τιμής της 2060 για να κοντράρει την 5600xt.
Στο μόνο που άργησε να βρει απάντηση είναι στις rx 570 και 580 

Μόλις διάβασα τον Χ τυχαίο τσακαλοκάγκουρα να αποφαίνεται με σπουδή για...την σοβαρότητα του παγκόσμιου τεχνολογικού κολοσσού που ακούει στο όνομα INTEL, ή μου φάνηκε; 😆Δώσε μας τα φώτα σου γέροντα...νταξ - ότι να 'ναι. Αλλάξτε και το όνομα από "insomnia" σε "ΜΑΚΕΛΕΙΟ", για να μην έχουμε αμφιβολία που βρισκόμαστε εδώ μέσα, πλέον...

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Occultist said:

Μόλις διάβασα τον Χ τυχαίο τσακαλοκάγκουρα να αποφαίνεται με σπουδή για...την σοβαρότητα του παγκόσμιου κολοσσού που ακούει στο όνομα INTEL, ή μου φάνηκε; 😆Δώσε μας τα φώτα σου γέροντα...νταξ - ότι να 'ναι. Αλλάξτε και το όνομα από "insomnia" σε "ΜΑΚΕΛΕΙΟ", για να μην έχουμε αμφιβολία που βρισκόμαστε εδώ μέσα, πλέον...

Πρόσφατα έβλεπα και διάβαζα κάποια interviews του Jim Keller που σχεδίασε τους Ryzen, και τώρα είναι στην Intel, και μου έμειναν μερικές φράσεις - απαντήσεις του, μια απο αυτές για την Intel.

Quote

They have a culture of technical excellence and collaboration that’s kind of mind-boggling. I’ve been to lots of meetings where you want to work on a problem and you say, “Let’s get the experts together.” And then 50 people show up and they’re all pretty good. That’s fun.

 

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τη λες κ μη σοβαρή εταιρία την ιντελ.κολοσσος είναι .τόσο χρόνια μονοπώλιο έχει στις cpu.απλα η αδυναμία της για παραγωγή τσιπ μέσω  tsmc της έχει κοστίσει κ αν συνεχίσει θα  έχει μοιραία αποτελέσματα.η. Η amd για πρώτη φορά κάνει ζυγισμένα βήματα στον τομέα των gpu με σοβαρές προοπτικές.θα δουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Luciddream είπε

Πρόσφατα έβλεπα και διάβαζα κάποια interviews του Jim Keller που σχεδίασε τους Ryzen, και τώρα είναι στην Intel, και μου έμειναν μερικές φράσεις - απαντήσεις του, μια απο αυτές για την Intel.

Κοίτα, τον Keller τον ίδιο δεν τον αμφισβητεί κανείς, και θα κάνει πολύ καιρό να βρεθεί κάποιος που να το καταφέρει.

Λίγο-πολύ, όμως, αυτές οι δηλώσεις γίνονται απλά για να γίνουν (με ή χωρίς "χαρτάκι" από πάνω).

Ας το θέσω έτσι:

Όλα αυτά τα μυαλά, την τελευταία (κοντά) δεκαετία, δεν κατάφεραν να δώσουν κάτι παραπάνω από το τικ-τοκ με 3-5% IPC gains κάθε φορά και κατάντησαν να στηρίζονται σε εξωφρενικές καταναλώσεις προκειμένου να κρατάνε την (όποια, όπου) πρωτοκαθεδρία μέσω αύξησης συχνότητας και μόνο?

Όλα αυτά τα μυαλά, όλα τα κενά ασφαλείας που βγαίνουν σωρηδόν στη φόρα κάθε 2η εβδομάδα τα τελευταία χρόνια με ότι αυτά (και οι "διορθώσεις" τους) σημαίνουν, δεν τα ήξεραν? Δεν τα βρίσκανε? Δεν τα φαντάζονταν? Δεν τους ενδιέφερε, μήπως, τελικά?

Όλα αυτά τα μυαλά, στην τελική, "έκατσαν" να τους υποδεικνύουν οι μανατζαραίοι τι θα βγάζουν και πως/πόσο/πότε θα προάγουν την τεχνολογία και τις ανακαλύψεις τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Πέτρος said:

Όλα αυτά τα μυαλά, όλα τα κενά ασφαλείας που βγαίνουν σωρηδόν στη φόρα κάθε 2η εβδομάδα τα τελευταία χρόνια με ότι αυτά (και οι "διορθώσεις" τους) σημαίνουν, δεν τα ήξεραν? Δεν τα βρίσκανε? Δεν τα φαντάζονταν? Δεν τους ενδιέφερε, μήπως, τελικά?

Πολύ πιθανόν να μην τους ενδιέφερε, όταν το goal είναι το κέρδος και αυτό επιτυγχάνεται μέσω των επιδόσεων και του μαρκετινγκ γιατί να τους νοιάξει? Εδώ ακόμα και σήμερα που η 5700 XT (για να είμαστε και ον τοπικ), είναι πιο γρήγορη και πιο φτηνή απο μια 2060 π.χ, και ο κόσμος συνεχίζει και αγοράζει μια 2060. Θα κάνει το damage control της και θα συνεχίσει. Η AMD ακόμα και καλά που λειτουργεί εδώ και μήνες, έχει την κακή φήμη με τους drivers που την στοιχειώνει.

Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι σοβαρή εταιρία. Ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες εταιρίες που ασχολούνται με πάρα πολλά projects, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Παράδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό, η Intel είναι απτους top contributors στο Linux, έχει ακόμα και δικιά της διανομή που είναι ίσως η πιο γρήγορη απο όλες (Intel - AMD). Γενικά δεν έχω ψαχτεί παραπάνω τι άλλα κάνει, αλλά σίγουρα θα έχει και άλλα πολλά να δείξει. π.χ ένα παράδειγμα που μου έρχεται είναι το CRC32c implementation που είναι το πιο γρήγορο hashing algorithm available, και το implementation είναι της Intel.

Spoiler

gmpm92inz0t41.png

Και δεν τα γράφω σαν Intel Fanboy αυτά, όπως βλέπεις τα PC μου είναι πλέον full team red, και ακόμα και στην δουλειά που είμαι είναι όλα full team red εδώ και χρόνια. (Ίσως κυρίως για λόγους κόστους, αλλά έχω να δουλέψω με Intel CPU από τον 2500k το 2011).

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πολύ πιθανόν να μην τους ενδιέφερε, όταν το goal είναι το κέρδος και αυτό επιτυγχάνεται μέσω των επιδόσεων και του μαρκετινγκ γιατί να τους νοιάξει? Εδώ ακόμα και σήμερα που η 5700 XT (για να είμαστε και ον τοπικ), είναι πιο γρήγορη και πιο φτηνή απο μια 2060 π.χ, και ο κόσμος συνεχίζει και αγοράζει μια 2060. Θα κάνει το damage control της και θα συνεχίσει. Η AMD ακόμα και καλά που λειτουργεί εδώ και μήνες, έχει την κακή φήμη με τους drivers που την στοιχειώνει.

Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι σοβαρή εταιρία. Ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες εταιρίες που ασχολούνται με πάρα πολλά projects, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Παράδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό, η Intel είναι απτους top contributors στο Linux, έχει ακόμα και δικιά της διανομή που είναι ίσως η πιο γρήγορη απο όλες. Γενικά δεν έχω ψαχτεί παραπάνω τι άλλα κάνει, αλλά σίγουρα θα έχει και άλλα πολλά να δείξει. π.χ ένα παράδειγμα που μου έρχεται είναι το CRC32c implementation που είναι το πιο γρήγορο hashing algorithm available, και το implementation είναι της Intel.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

gmpm92inz0t41.png

Και δεν τα γράφω σαν Intel Fanboy αυτά, όπως βλέπεις τα PC μου είναι πλέον full team red, και ακόμα και στην δουλειά που είμαι είναι όλα full team red εδώ και χρόνια. (Ίσως κυρίως για λόγους κόστους, αλλά έχω να δουλέψω με Intel CPU από τον 2500k το 2011).

Δεν έχει να κάνει με fanboy ή οτιδήποτε...λίγο-πολύ τους ξέρουμε εδώ μέσα. Γελάνε και τα τροφοδοτικά μαζί τους.

Απάντησα, απλά, στο συγκεκριμένο σχόλιο.

Καλώς ή κακώς, τουλάχιστον στον τομέα των "consumer" επεξεργαστών η Intel τα τελευταία 10 χρόνια προσέφερε το απόλυτο τίποτα ουσιαστικά, με ολίγη (με πολλή, μάλλον) από τρύπες/κενά ασφάλειας κλπ και marketing/"marketing" (συμφωνίες κάτω από το τραπέζι, εξαγορές, ξεκάθαρα ψέματα), στηριζόμενη/επαναπαυόμενη στα δις της και στην σχετική ανυπαρξία αντιπάλου (για την οποία ανυπαρξία, έβαλε το χεράκι της με μύρια δόλια μέσα η μπλε).

Ελάχιστη πρόοδος σε επιδόσεις, σταγονόμετρο κυριολεκτικά, με μόνο σκοπό το ξεζούμισμα.

Ακόμα κι όταν είδε τον τοίχο (Zen1), συνέχισε να σφυρά αδιάφορα και άφησε πάλι το "marketing" να κάνει την (εμετική, πολλές φορές) δουλειά του.

Ε, συγγνώμη, όταν ακόμα και τώρα συνεχίζει την ίδια πορεία, πουλάει τα ίδια παραμύθια και κοροϊδεύει ξεδιάντροπα (chiller...), έχει ξεκάθαρα απωλέσει κάθε σοβαρότητα στον συγκεκριμένο τομέα.

Δεν την πόνεσε τόσο πολύ τα προηγούμενα χρόνια λόγω των αδιανόητων εσόδων από το server κομμάτι, αλλά τώρα προβλέπεται να φάει σφαλιάρα (έως π.σκάμπιλα) που θα της φύγουν τα δόντια.

Ακόμα χειρότερα...δεν φαίνεται καν να αλλάζει μυαλά! Τα ίδια συνεχίζει, ακλόνητη.

Τις δηλώσεις του Keller, συνεπώς, για το μεγαλείο εκεί μέσα, μόνο σαν marketing trick (εξ άνωθεν) τις ακούω. Αν οι τύποι δεν ήθελαν να κάνουν πραγματική δουλειά τόσα χρόνια και απλά φρόντιζαν μόνο για το μέγιστο κέρδος με τη μικρότερη δυνατή προσπάθεια, ούτε σοβαρούς τους λες, ούτε ικανούς.

Προφανώς και κάποια στιγμή θα επανέλθουν...εδώ επανήλθε η AMD από τον τάφο.

Όσο για τα πολλά και εντυπωσιακά κατορθώματά τους, να ζήσουν να τα θυμούνται...πως είναι όταν όντως κάνεις σοβαρή δουλειά, όταν όντως καινοτομείς, όταν όντως προσπαθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Πολύ πιθανόν να μην τους ενδιέφερε, όταν το goal είναι το κέρδος και αυτό επιτυγχάνεται μέσω των επιδόσεων και του μαρκετινγκ γιατί να τους νοιάξει? Εδώ ακόμα και σήμερα που η 5700 XT (για να είμαστε και ον τοπικ), είναι πιο γρήγορη και πιο φτηνή απο μια 2060 π.χ, και ο κόσμος συνεχίζει και αγοράζει μια 2060. Θα κάνει το damage control της και θα συνεχίσει. Η AMD ακόμα και καλά που λειτουργεί εδώ και μήνες, έχει την κακή φήμη με τους drivers που την στοιχειώνει.

Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι σοβαρή εταιρία. Ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες εταιρίες που ασχολούνται με πάρα πολλά projects, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Παράδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό, η Intel είναι απτους top contributors στο Linux, έχει ακόμα και δικιά της διανομή που είναι ίσως η πιο γρήγορη απο όλες (Intel - AMD). Γενικά δεν έχω ψαχτεί παραπάνω τι άλλα κάνει, αλλά σίγουρα θα έχει και άλλα πολλά να δείξει. π.χ ένα παράδειγμα που μου έρχεται είναι το CRC32c implementation που είναι το πιο γρήγορο hashing algorithm available, και το implementation είναι της Intel.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

gmpm92inz0t41.png

Και δεν τα γράφω σαν Intel Fanboy αυτά, όπως βλέπεις τα PC μου είναι πλέον full team red, και ακόμα και στην δουλειά που είμαι είναι όλα full team red εδώ και χρόνια. (Ίσως κυρίως για λόγους κόστους, αλλά έχω να δουλέψω με Intel CPU από τον 2500k το 2011).

Όποιος παίρνει 2060 αντί για 5700 είναι χαμένος από τα αποδυτήρια.8gb vram εβλεπα χθες στο warzone σε 1080p με την 5700 να τα καταφέρνει εξαίσια στο 1080p monitor της υπογραφης.εσπρωχνε κ ο 9700 βεβαια.να τα λέμε κι αυτα γιατί σε 1080p σε 240hz monitor είναι μονόδρομος ακομα

Και για του λόγου το αληθες

IMG_20200423_002512.jpg

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...