Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η φήμη με τα καλώδια είναι ΤΡΙΧΕΣ. Μπορεί να ισχύει με κάποια καλώδια του κιλού που θα θέλει βύσμα να τα βρεις στην αγορά, αλλά για τα καλώδια που έρχονται παρέα με τα monitor δεν ισχύει (ακόμα και τα κινεζό AOC). Δε τρως black screen λόγω καλωδίου. Κάτι άλλο παίζει. Ή τέλος πάντων αν όντως τρως black screen με κάποια καλώδια δε φταίνε οι cable manufacturers, γιατί όλες οι nvidia δεν έχουν κανένα θέμα με αυτά τα καλώδια. Κάποια χαζομάρα έχουν κάνει με τον display controller τους στο RTG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η φημη για τη βλακεια με τον display controller υπαρχει απο vega εποχη παντως.Καθως αρκετοι χρεωνανε τα θεματα με το flickering σε αδυναμια του.

Δε το βλεπω απιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχνας όμως ότι πολλοι χρήστες πάνε και βάζουν display port 1.2 η μικρότερο σε 1440p 144h . Εκεί δεν επαρκεί το bandwidth και έχεις flickering black screen κτλπ

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, noFEARgr said:

Μην ξεχνας όμως ότι πολλοι χρήστες πάνε και βάζουν display port 1.2 η μικρότερο σε 1440p 144h . Εκεί δεν επαρκεί το bandwidth και έχεις flickering black screen κτλπ

Χωρίς να έχω δουλέψει τίποτα απο αυτά που έγραψες, source?

Τα νούμερα που βρίσκονται στο Wikipedia δειχνουν ότι επαρκεί: https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort#Compatibility_and_feature_support

Quote

DisplayPort cables are not classified by "version". Although cables are commonly labeled with version numbers, with HBR2 cables advertised as "DisplayPort 1.2 cables" for example, this notation is not permitted by VESA.[40] The use of version numbers with cables can seem to imply that a DisplayPort 1.4 display requires a "DisplayPort 1.4 cable", or that features introduced in DP 1.4 such as HDR or DSC will not function with older "DP 1.2 cables", when in reality neither of these are true. DisplayPort cables are classified only by their bandwidth certification level (RBR, HBR, HBR2, HBR3), if they have been certified at all.

1440p bandwidth source

Quote

144Hz at 1440p requires about the same amount of bandwidth as 4K 60Hz. 12Gbps for 4K@60 vs 12.7Gbps for 1440@144. DisplayPort 1.2 can carry up to 17.28Gbps, ~4K 75Hz. DisplayPort 1.1 maxes out at half that, and is not capable of 2560x1440 at 144Hz.

edit: Βρήκα και αυτον εδώ τον bandwidth calculator, ίσως με 10-bit color να ξεφεύγει όντως απο το bandwidth του "1.2" ... αλλά οριακά?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Χωρίς να έχω δουλέψει τίποτα απο αυτά που έγραψες, source?

Τα νούμερα που βρίσκονται στο Wikipedia δειχνουν ότι επαρκεί: https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort#Compatibility_and_feature_support

1440p bandwidth source

edit: Βρήκα και αυτον εδώ τον bandwidth calculator, ίσως με 10-bit color να ξεφεύγει όντως απο το bandwidth του "1.2" ... αλλά οριακά?

Ναι  συγγνώμη έχεις δίκιο 1.2 φτάνει , 1.1 όχι όπως και οτιδήποτε κάτω από HDMI 2.0 

Σε 10 bit όμως οντως μπορεί να δημιουργήσει θέμα .

Μεγαλυτερο πρόβλημα ωστόσο υπάρχει στις τηλεοράσεις που δεν υπάρχει display port , αν θες 10bit hdr full rgb 4K είσαι limited σε 30 hz μόνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, ilos είπε

Αυτή η φήμη με τα καλώδια είναι ΤΡΙΧΕΣ. Μπορεί να ισχύει με κάποια καλώδια του κιλού που θα θέλει βύσμα να τα βρεις στην αγορά, αλλά για τα καλώδια που έρχονται παρέα με τα monitor δεν ισχύει (ακόμα και τα κινεζό AOC). Δε τρως black screen λόγω καλωδίου. Κάτι άλλο παίζει. Ή τέλος πάντων αν όντως τρως black screen με κάποια καλώδια δε φταίνε οι cable manufacturers, γιατί όλες οι nvidia δεν έχουν κανένα θέμα με αυτά τα καλώδια. Κάποια χαζομάρα έχουν κάνει με τον display controller τους στο RTG.

ΑΝ φταινε τα καλωδια τοτε γνωμη μου ειναι πως εξαρταται. ισως η nvidia να αναγνωριζει οτι πολλοι βαζουν καλωδια του κιλου και να εχει φροντισει να κανει επιπλεον ελεγχους να εξασφαλισει πως μπορουν να λειτουργησουν οι καρτες απροβληματιστα, ενω η αμδ μπορει να μην εχει ασχοληθει και πολυ μ αυτο.

απ τη μια καταλαβαινω την αμδ, σου λεει αυτες ειναι οι προδιαγραφες ας μη περνατε οτι βρηκατε μπροστα σας, στην τελικη ομως αυτη ειναι η αγορα και αν δεν προσαρμοστει θα βγει χαμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ΑΝ φταινε τα καλωδια τοτε γνωμη μου ειναι πως εξαρταται. ισως η nvidia να αναγνωριζει οτι πολλοι βαζουν καλωδια του κιλου και να εχει φροντισει να κανει επιπλεον ελεγχους να εξασφαλισει πως μπορουν να λειτουργησουν οι καρτες απροβληματιστα, ενω η αμδ μπορει να μην εχει ασχοληθει και πολυ μ αυτο.

απ τη μια καταλαβαινω την αμδ, σου λεει αυτες ειναι οι προδιαγραφες ας μη περνατε οτι βρηκατε μπροστα σας, στην τελικη ομως αυτη ειναι η αγορα και αν δεν προσαρμοστει θα βγει χαμενη.

Ο περισσότερος κόσμος βάζει το καλώδιο που έχει μέσα το monitor. Δεν θα πρέπει να είναι τόσο picky με τα καλώδια οι κάρτες. Αυτό μας έλειπε..

Υ.Γ. Provided ότι ισχύει όλο αυτό φυσικά που δεν το πιστεύω. Κατά τη γνώμη μου θέμα drivers είναι/ήταν οι black screens απλά τώρα ίσως μείνει κάποιες αρκετά σπάνιες περιπτώσεις με συγκεκριμένο συνδυασμό hardware/bios κτλ ενώ οι υπόλοιπες έχουν λυθεί..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ο περισσότερος κόσμος βάζει το καλώδιο που έχει μέσα το monitor. Δεν θα πρέπει να είναι τόσο picky με τα καλώδια οι κάρτες. Αυτό μας έλειπε..

Υ.Γ. Provided ότι ισχύει όλο αυτό φυσικά που δεν το πιστεύω. Κατά τη γνώμη μου θέμα drivers είναι/ήταν οι black screens απλά τώρα ίσως μείνει κάποιες αρκετά σπάνιες περιπτώσεις με συγκεκριμένο συνδυασμό hardware/bios κτλ ενώ οι υπόλοιπες έχουν λυθεί..

ουτε εγω πιστευω οτι φταιει, αλλα δε ξερω απ αυτα οποτε μπορει και να φταιει :P

αν η αμδ επαιζε μονη της μπαλιτσα και picky και pricky και bricky (😂) θα μπορουσε να ειναι διοτι θα κρατουσε την αγορα απ τα @@ (δες 10 χρονια ιντελ με 5% επιδοσεις και νεες μητρικες καθε χρονο). εφοσον ομως οχι μονο δεν παιζει μονη της αλλα ειναι και underdog, καλο θα ηταν να φροντισει να μη κανει τετοιες τσαπατσουλιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν φταίει το φθηνό καλώδιο, ας βγάλει επίσημη ανακοίνωση να ενημερώσει τους πελάτες της... Τωρα το να το λενε στο reddit κτλ, είναι να χαμε να λέγαμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντως τουλάχιστον ένα μέλος εδώ στο φόρουμ που είχε black screens τα οποία διορθώθηκαν με αλλαγή καλωδίου. Συγκεκριμένα έβαλε το HDMI καλώδιο που είχε από το XBOX.

Είναι πιθανόν το signal strength που βγάζει ο displey encoder των Navi να είναι εξασθενημένος και με χειρότερα καλώδια να έχει πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις. Φυσικά δεν ήταν όλα τα black screens από καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα αυτό που λέτε για καλώδιο δεν στέκει εγώ είχα Black screen με asus strix Vega 64 από το 2018 και καλώδιο είχα αλλάξει ΚΑΙ ΤΊΠΟΤΑ  όπου άλλαξα κάρτα γραφικών και έβαλα  Nvidia  και ηρέμησα στις amd είναι θέμα drivers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, exclood είπε

Καλημέρα αυτό που λέτε για καλώδιο δεν στέκει εγώ είχα Black screen με asus strix Vega 64 από το 2018 και καλώδιο είχα αλλάξει ΚΑΙ ΤΊΠΟΤΑ  όπου άλλαξα κάρτα γραφικών και έβαλα  Nvidia  και ηρέμησα στις amd είναι θέμα drivers 

Ειχες απο τις χειροτερες  υλοποιησεις  σε vega  και γενικα σε amd gpu ( asus)  και την αναφερεις πανω στο νημα για τις navi... Απορω πως δεν εχουν αναφερθει και προβληματα απο τις ATI πριν 10 + χρονια... Εννοειται οτι επρεπε να ασχοληθουν και να λυσουν τα θεματα σε οσους τα ειχαν και εγω δεν νομιζω οτι αποτελει δικαιολογια ειναι το καλωδιο και γενικα ας προσεχουν παραπανω στο θεμα drivers.. ( αν και εγω δεν ειχα ποτε κανενα θεμα με την 5700xt μου και προηγουμενα με την vega 64  ) ...

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TUF τέλος :) TUF Evo πλέον... Τουλάχιστον αυτή τη φορά το κατάφερε και δεν είναι χειρότερη απο τη σκέτη TUF

Άλλο ένα άχρηστο ASUS προϊόν .. 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το αστείο είναι ότι αν την βάλεις στο ίδιο επίπεδο θορύβου με τις καλές υλοποιήσεις είναι πολύ θερμότερη και έχει και τα fanακια της strix που είναι καλύτερα υποτίθεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oι 5700 strix που βγήκαν από αρχές του 20 είναι σωστές.ετσι αναφέρουν.επισης οσες ειχαν θέμα τις φτιάχνει η asus.βεβαια απαράδεκτο κ μεγαλη ταλαιπωρία ,αλλά καλό είναι να ειπωθει.για μένα μια 5700 με σωστα εφαρμοσμένη ψυκτρα strix αποτελεί τρομερή υλοποίηση αν λάβω υπόψιν μου πως με την ref έχω από θερμοκρασιες 63αρια....φίλος επίσης είχε vega 64 strix κ ήταν μια Χαρά .δεν είχαν όλες προβλημα

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...