Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

O Hallock παντως της amd ειπε οτι πλεον οι περισσοτερες  black screen ειναι θεμα καλωδιου και επιλύονται αν παρεις ενα ακριβο certified cable καθως οι καινουριες navi ειναι πιο ευαισθητες οταν δεν τηρουνται οι προυποθέσεις

Τότε ας βάζουν και καλώδιο μέσα στην συσκευασία certified όπως και το 3piin στα τροφοδοτικά.......σοβαρή πάντως και αντιμετώπιση και support από μια εταιρία με ένα προιόν 1 χρόνο στην αγορά και να συνεχίζει "οι περισσοτερες  black screen" δηλαδή αν μετά από ΚΑΙ την αλλαγή καλωδίου προκύψει black screen μπορεί να φταίει η οθόνη το κουτί η καρέκλα ή τα μούτρα του ιδιοκτήτη

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν το βάλω σε DP 1.2 version που έχει το monitor μου θα δουλεύει ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ναι ειναι backward compatibility και με τις προηγουμενες εκδοσεις του DP.

Ωραίος, ευχαριστώ. Βασικά είδα ότι έχει και 1.2 καλώδιο οπότε ας πάρω αυτό καλύτερα. Δεν έχει νόημα το 1.4 με το monitor που έχω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ωραίος, ευχαριστώ. Βασικά είδα ότι έχει και 1.2 καλώδιο οπότε ας πάρω αυτό καλύτερα. Δεν έχει νόημα το 1.4 με το monitor που έχω.. 

Οχι βρε συ παρε το 1.4 γιατι μελλοντικα που θα πας σε monitor με 1.4 θα πρεπει να παρεις και αλλο. Με το 1.4 εισαι κομπλε και για αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια είναι τα ίδια απο όσο ξέρω, απλά όσα γράφουν 1.4 κτλπ είναι τεσταρισμένα με τις καινουριες δυνατοτητες. Εγώ και που αγόρασα καινουρια καλώδια δεν είδα κάποια διαφορά. Εν το μεταξύ τα καλώδια του DP είναι πανάκριβα σε σχέση με HDMI, περίπου 4 φορές πιο ακριβά. (5vs20 euro) Υποτίθεται ότι το DP έπρεπε να είναι πιο φτηνό. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις ένα ποιοτικό καλώδιο να κάνει διαφορά αλλά συνήθως δεν έχει καμία σημασία, και τα πιο φτηνά κάνουν την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Arkin said:

Οχι βρε συ παρε το 1.4 γιατι μελλοντικα που θα πας σε monitor με 1.4 θα πρεπει να παρεις και αλλο. Με το 1.4 εισαι κομπλε και για αργοτερα.

Λογικά φέτος θα δούμε και GPUs με DP2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coppermine είπε

Τότε ας βάζουν και καλώδιο μέσα στην συσκευασία certified όπως και το 3piin στα τροφοδοτικά.......σοβαρή πάντως και αντιμετώπιση και support από μια εταιρία με ένα προιόν 1 χρόνο στην αγορά και να συνεχίζει "οι περισσοτερες  black screen" δηλαδή αν μετά από ΚΑΙ την αλλαγή καλωδίου προκύψει black screen μπορεί να φταίει η οθόνη το κουτί η καρέκλα ή τα μούτρα του ιδιοκτήτη

Προβλέπεται ξεπούλημα σύντομα στα καλώδια DP και αύξηση τιμών..🤣

Ένα δάκρυ κύλησε να ξέρεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιω το dp καλωδιο που ειχε η οθονη Aoc 24g2u και απο την πρωτη μερα που εβαλα την 5700xt και δεν μου εχει παρουσιασει  κανενα προβλημα.

Δεν νομιζω να εχει βαλει η Aoc  κανα high quality dp

Επισης την καρτα την εχω με 2 8πυνα απο το ιδιο καλωδιο και απο πρωτη μερα με 2 οθονες (μια hdmi και η αλλη με dp) με free sync on και στις 2.

Εχει καταφερει να δημιουργησει τρελο rng η amd σε αυτην τη γενια καρτων 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, noFEARgr said:

Tα τρολ βγηκαν παγανια και σε αυτο το thread βλεπω 

Ναι αλλά report δεν κάνεις. 😛

Παρόλα αυτά το να υπάρχει πρόβλημα με το εργοστασιακό καλώδιο DP του κατασκευαστή της οθόνης με αποτέλεσμα να χρειάζεται καλό aftermarket το θεωρώ τραγικό...

Γλεντάμε την Intel ότι δεν δίνει ψύκτρες με τους CPUs, αυτό έλειπε να θέλουμε κι after market cables για AMD GPUs...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dp της οθονης χρησημοποιω κανενα προβλημα απο τον Οκτωβριο , μην παιρνετε σαν γεγονοτα rumors που κυκλοφορουν στο reddit. 

In other news αν και αφορα το νεο xbox θα δουμε πρωτη φορα το rdna2 σε real time gameplay 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...