Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, silenoz66 said:

Τωρα τι άλλαξε? Μόνο οθόνη άλλαξα στο σύστημα...

Και αυτό μπορεί να είναι πάντως.. μην το αποκλείεις. Έχω δει κάτι περίεργα και στις δικές μου αν και δεν έχω errors, στην μία παίζει Freesync στην άλλη όχι. Αν βάλω τα καλώδια ανάποδα παίζει και στις δύο. Μπορεί να μην συνεργάζεται καλά η 5700 XT με κάποιες οθόνες.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Και αυτό μπορεί να είναι πάντως.. μην το αποκλείεις. Έχω δει κάτι περίεργα και στις δικές μου αν και δεν έχω errors, στην μία παίζει Freesync στην άλλη όχι. Μπορεί να μην συνεργάζεται καλά η 5700 XT με κάποιες οθόνες.

Αν δν συνεργάζεται με καινούρια οθόνη καλά ...να το πετάξω απο το παράθυτο το PC....
Τι άλλο θα ακούσουμε πραγματικά (δν τα βάζω με εσένα αλλά με αυτά που ακούω γενικά για τις 5700 απο όταν έχω πάρει το PC)

1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Αν δν συνεργάζεται με καινούρια οθόνη καλά ...να το πετάξω απο το παράθυτο το PC....
Τι άλλο θα ακούσουμε πραγματικά (δν τα βάζω με εσένα αλλά με αυτά που ακούω γενικά για τις 5700 απο όταν έχω πάρει το PC)

Eπίσης δεν γράφω πολλές πληροφορίες για την περίπτωση μου, γιατί στο παρελθόν είχα δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ και εν τέλη κάποια μέρα με τους new drivers έστρωσαν όλα....Οταν το PC τρέχει για 1 μηνα+ με 24/7 χρήση κομπλέ πως να πιστεψω εγώ μετά οτι φταίει κάτι άλλο πέρα απο Drivers? Και μου αρέσει το έχει και known issues to extended gaming periods? Μήπως να μας πούνε κιόλας πόσες ώρες μπορούμε να ΄παίζουμε? Σηκώνω τα χέρια ψηλά πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, silenoz66 said:

Αν δν συνεργάζεται με καινούρια οθόνη καλά ...να το πετάξω απο το παράθυτο το PC....
Τι άλλο θα ακούσουμε πραγματικά (δν τα βάζω με εσένα αλλά με αυτά που ακούω γενικά για τις 5700 απο όταν έχω πάρει το PC)

Κοίταξε το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου... εμένα με έχει καλύψει η κάρτα γιατί πρώτον δεν έχει black screens εδω και 2+ μήνες (after 20.3.1 drivers), σε Games δεν έκανε ποτέ (απο όταν την αγόρασα με 20.1.3 drivers), είναι αθόρυβη, δεν ανεβάζει θερμοκρασία, παίζει σε Linux και Wayland απο default, παίζει Games 75 fps κολλημένα για τις οθόνες μου, γενικά ότι χρειάζομαι το έχω. Αν δεν δούλευε ή θα έκανα υπομονή μήπως βγει κάποιος driver ή θα την άλλαζα με κάποια άλλη.

Απλά θεωρώ ότι αν ήταν κάτι τόσο λάθος με τους drivers θα γινόταν σε όλους, όχι σε μερικούς. Κάποιος π.χ στο reddit είχε custom cables στο PSU και του έριχνε black screens απο εκεί, ενώ τα συγκεκριμένα cables δουλεύανε με την Nvidia του. Είναι πολλά πράγματα που μπορεί να παίζουν ρόλο, καλώς η κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Το τροφοδοτικό το έχω 6 χρόνια (φουλ χρήση).

Καταρχήν αν ήταν λόγο τροφοδοτικού γιατι έχω critical error στους drivers στο event viewer? Και γιατί χαλάνε και τα settings στο Radeon Software...

Σίγουρα παίζει θέμα με την κάρτα...Το θέμα είναι ότι απο εποχή 20.2.2 και μετά είχα πάνω απο μήνα να δώ BS...Τωρα τι άλλαξε? Μόνο οθόνη άλλαξα στο σύστημα...

Αν είναι να αγοράζω ακριβά καλώδια και μετά να έχω πάλι τα ίδια και μετά τροφοδικά κτλ κτλ...τι να πώ..πολύ κούραση. Και για να μην λέμε τώρα ότι νάναι με nvdia κάρτα δν θα είχα θέμα είναι ξεκάθαρα των issues των 5700 XT.. Γιατί πριν την αγοράσω η GTX1080 πήγαινε πένα και απο Day1 με 5700XT είχα Black Screens

Ναι λογικά είναι από τους drivers αφού βγάζει το error στο event viewer. Αλλά μπορεί και κάτι άλλο στο σύστημα να κάνει interfere με τους drivers και να γίνεται αυτό. Δεν ξέρεις, υπάρχουν πολλές παράμετροι. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι format και να βάλεις μόνο τους chipset drivers για την μητρική, τους drivers της κάρτας και όλα default στο bios. Αν κάνει black screen πάλι format, βάζεις μία NVIDIA κάρτα, chipset drivers, bios deafult και βλέπεις τι γίνεται. Μόνο έτσι μπορείς να είσαι σίγουρος ότι φταίει η κάρτα ή οι drivers. Αλλιώς απλά κάνεις rollback σε παλιότερους drivers για την 5700ΧΤ μέχρι να βρεις σταθερότητα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις disable το hardware acceleration του chrome ?  

Δεν χρησιμοποιω chrome καθολου. Μονο mozilla ( εχει hardware accelaration;) και netflix/vlc. Και παιζω μεσω uplay ghost recon. Αμα ηταν θεμα τροφοδοτικου οτι δεν επαρκει δεν θα το εκανε σε full load; Μαυρες οθονες εχω σε απλες εργασιες. Και οχι σε παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotiris123 είπε

Δεν χρησιμοποιω chrome καθολου. Μονο mozilla ( εχει hardware accelaration;) και netflix/vlc. Και παιζω μεσω uplay ghost recon. Αμα ηταν θεμα τροφοδοτικου οτι δεν επαρκει δεν θα το εκανε σε full load; Μαυρες οθονες εχω σε απλες εργασιες. Και οχι σε παιχνιδια. 

Έχει: disable hardware acceleration in Firefox and Chrome

η κάρτα είναι stock ? έχεις πειράξει κάτι (voltage κτλ κτλ )? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι λογικά είναι από τους drivers αφού βγάζει το error στο event viewer. Αλλά μπορεί και κάτι άλλο στο σύστημα να κάνει interfere με τους drivers και να γίνεται αυτό. Δεν ξέρεις, υπάρχουν πολλές παράμετροι. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι format και να βάλεις μόνο τους chipset drivers για την μητρική, τους drivers της κάρτας και όλα default στο bios. Αν κάνει black screen πάλι format, βάζεις μία NVIDIA κάρτα, chipset drivers, bios deafult και βλέπεις τι γίνεται. Μόνο έτσι μπορείς να είσαι σίγουρος ότι φταίει η κάρτα ή οι drivers. Αλλιώς απλά κάνεις rollback σε παλιότερους drivers για την 5700ΧΤ μέχρι να βρεις σταθερότητα..

Ολα αυτά που λες... τα είχα κάνει.. και ήμουν μια χαρά για καιρό...τώρα τι γίνεται και το έπιασε πάλι δν μπορώ να ξέρω..

Α επίσης εκτός απο τους drivers της καρτας στο crit error έχω και για τους drivers στα headset (Kraken TE-edition) . Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...

Σίγουρα είναι κάτι χαζό , όπως ήταν με προηγούμενους drivers to HW Acceler σε chrome/discord. Δν το κάνει συχνά αλλά το είχα πιστέψει ότι έχω stable σύστημα πλέον...
Η κατάρα ξεκίνησε από οταν ξαναέπιασα τα παιχνίδια του Miyazaki πάλι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Έχει: disable hardware acceleration in Firefox and Chrome

η κάρτα είναι stock ? έχεις πειράξει κάτι (voltage κτλ κτλ )? 

Ναι ναι ολα στοκ και τους νεους drivers περαστηκαν σωστα. Απο safe mode ddu. Και μετα περασα τους νεους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Το τροφοδοτικό το έχω 6 χρόνια (φουλ χρήση).

Καταρχήν αν ήταν λόγο τροφοδοτικού γιατι έχω critical error στους drivers στο event viewer? Και γιατί χαλάνε και τα settings στο Radeon Software...

Σίγουρα παίζει θέμα με την κάρτα...Το θέμα είναι ότι απο εποχή 20.2.2 και μετά είχα πάνω απο μήνα να δώ BS...Τωρα τι άλλαξε? Μόνο οθόνη άλλαξα στο σύστημα...

Αν είναι να αγοράζω ακριβά καλώδια και μετά να έχω πάλι τα ίδια και μετά τροφοδικά κτλ κτλ...τι να πώ..πολύ κούραση. Και για να μην λέμε τώρα ότι νάναι με nvdia κάρτα δν θα είχα θέμα είναι ξεκάθαρα των issues των 5700 XT.. Γιατί πριν την αγοράσω η GTX1080 πήγαινε πένα και απο Day1 με 5700XT είχα Black Screens

οι ρυθμισεις χαλανε για οποιοδηποτε λογο γινει αποτομο shutdown το πισι. και η ραμ να ηταν ασταθης και να σου "ριξε" το πισι παλι θα χαλαγαν οι ρυθμισεις.

δε λεω οτι εγινε αυτο, απλα να το χεις υποψη σου γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οι ρυθμισεις χαλανε για οποιοδηποτε λογο γινει αποτομο shutdown το πισι. και η ραμ να ηταν ασταθης και να σου "ριξε" το πισι παλι θα χαλαγαν οι ρυθμισεις.

δε λεω οτι εγινε αυτο, απλα να το χεις υποψη σου γενικα

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Δλδη είναι νορμα΄λ απο την στιγμή πυο έχω αποτομο shutdown να έχω και critical errors σε GPU + Headset? Είναι δλδη φυσικό επακόλουθο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Δλδη είναι νορμα΄λ απο την στιγμή πυο έχω αποτομο shutdown να έχω και critical errors σε GPU + Headset? Είναι δλδη φυσικό επακόλουθο?

Δεν ξερω απο ερρορς δε τα ψαχνω ποτε παρα μονο σα τελευταια λυση, οποτε..

Υγ. Τα ακουστικα που κολλανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Δλδη είναι νορμα΄λ απο την στιγμή πυο έχω αποτομο shutdown να έχω και critical errors σε GPU + Headset? Είναι δλδη φυσικό επακόλουθο?

Δες μήπως το s/w των ακουστικών (αν υπάρχει, εννοείται) χρησιμοποιεί h/w acceleration.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Δεν ξερω απο ερρορς δε τα ψαχνω ποτε παρα μονο σα τελευταια λυση, οποτε..

Υγ. Τα ακουστικα που κολλανε?

Βλέπω critical error στα drivers απο τα Kraken, δέν έχω ιδέα που κολλάνε :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Βλέπω critical error στα drivers απο τα Kraken, δέν έχω ιδέα που κολλάνε :D 

Κοιτα.. πλεον μενω μακρια απο ραζερ για διαφορους λογους, το μονο σιγουρο ειναι πως αυτο το μπουρδελο που αποκαλει οδηγους εγω δε το εγκαταστουσα καν οταν ειχα προϊόντα τους διοτι μονο προβληματα ειχα..

Δε ξερω αν εχει σχεση με τη περιπτωση σου, αλλα εγω αυτο το πραμα δε θα υο βαζα στο πισι μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Lezantas26 said:

Κοιτα.. πλεον μενω μακρια απο ραζερ για διαφορους λογους, το μονο σιγουρο ειναι πως αυτο το μπουρδελο που αποκαλει οδηγους εγω δε το εγκαταστουσα καν οταν ειχα προϊόντα τους διοτι μονο προβληματα ειχα..

Δε ξερω αν εχει σχεση με τη περιπτωση σου, αλλα εγω αυτο το πραμα δε θα υο βαζα στο πισι μου..

Μια απτα ίδια και εγώ.. αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια και δεν ξερω αν το έχουν φτιάξει, μου έτρωγε όλη την CPU και δημιουργούσε προβλήματα παντού. Αλλά και πάλι δεν θα έπρεπε να δημιουργεί πρόβλημα στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...