Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μετά από καιρό. Πλέον δεν έχω την 5700ΧΤ γιατι είχα βαρεθεί να χάνω στα ranked games λόγω crashes :P και έχω βάλει μια 2070super. Το κακό είναι ότι δεν τα είχα υπολογίζει καλά ότι θα χρειαζόμουν το hackintosh τώρα που ξεκινάω πρακτική και τελικά δεν υποστηρίζει τις RTX. Δεν νομίζω ότι τα προβλήματα θα φτιαχτούν ποτέ εφόσον δεν φτιάχτηκαν τόσους μήνες, αλλά θέλω να ρωτήσω μήπως έχει παρατηρηθεί ότι υπάρχουν προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα και πχ κάποιες συγκεκριμένες ram ή mobo (ρωτάω επειδή κάποιοι είχαν θέματα κάποιοι όχι. Δηλάδη θέλω να πω μπορεί να πει κάποιος ότι με συγκεκριμένες ραμ ή mobo η κάρτα θα έτρεχε απροβλημάτιστα; Η 5700 έχει και αυτή θέματα;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα το ξαναγραψουμε, εχουν λυθει ολα τα θεματα. Αν δεις καποιον με προβλημα, θα εχει κακο oc. Μην επαναφερουμε και παλι αυτην την συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, splanis είπε

Καλησπέρα μετά από καιρό. Πλέον δεν έχω την 5700ΧΤ γιατι είχα βαρεθεί να χάνω στα ranked games λόγω crashes :P και έχω βάλει μια 2070super. Το κακό είναι ότι δεν τα είχα υπολογίζει καλά ότι θα χρειαζόμουν το hackintosh τώρα που ξεκινάω πρακτική και τελικά δεν υποστηρίζει τις RTX. Δεν νομίζω ότι τα προβλήματα θα φτιαχτούν ποτέ εφόσον δεν φτιάχτηκαν τόσους μήνες, αλλά θέλω να ρωτήσω μήπως έχει παρατηρηθεί ότι υπάρχουν προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα και πχ κάποιες συγκεκριμένες ram ή mobo (ρωτάω επειδή κάποιοι είχαν θέματα κάποιοι όχι. Δηλάδη θέλω να πω μπορεί να πει κάποιος ότι με συγκεκριμένες ραμ ή mobo η κάρτα θα έτρεχε απροβλημάτιστα; Η 5700 έχει και αυτή θέματα;

Πάντα φταίνε οι χρήστες, ποτέ η Αγία Ρωμαιοκαθολική AMD. Μη ρωτάς τέτοια εδώ γιατί θα σε λιθοβολήσουν. Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν θα το ξαναγραψουμε, εχουν λυθει ολα τα θεματα. Αν δεις καποιον με προβλημα, θα εχει κακο oc. Μην επαναφερουμε και παλι αυτην την συζητηση

Καταρχάς δεν μπήκα με αυτό το στόχο στο τοπικ αλλά όχι δεν είχα κανένα OC και το PC κρασαρε αλλά guess what με την 2070 :) Αφού το θες έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, splanis είπε

Καταρχάς δεν μπήκα με αυτό το στόχο στο τοπικ αλλά όχι δεν είχα κανένα OC και το PC κρασαρε αλλά guess what με την 2070 :) Αφού το θες έτσι

Είχες OC αλλά δεν το θυμάσαι, δεν μπορεί να φταίει η AMD RX 5700XT. Φήμες λένε ότι hacker με όνομα i_love_leather_jackets_<3 χάκαρε τη σελίδα της AMD και έγραψε για black screens και λοιπές ανακρίβειες στα known issues..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, SabotazNic said:

Ναι, για αυτο ανεφερα κιολας οτι ειναιμετα απο sottr bench

Θα ξαναποντάρω στο airflow πάντως, τα idle είναι μια χαρά. Δοκίμασε μια και με ανοιχτο το κουτί πριν την δώσεις στο πλαίσιο να δεις αν εχει μεγάλες διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Θα ξαναποντάρω στο airflow πάντως, τα idle είναι μια χαρά. Δοκίμασε μια και με ανοιχτο το κουτί πριν την δώσεις στο πλαίσιο να δεις αν εχει μεγάλες διαφορές

Μην ξεχνας οτι ειναι normal επειδη τρεχω τα fan στα 800 rpm ηδη

full stock idle

image.png.6f7a087a56a7c6b1c7a46d4e3fcfa5a8.png

3 ώρες πριν, splanis είπε

Καταρχάς δεν μπήκα με αυτό το στόχο στο τοπικ αλλά όχι δεν είχα κανένα OC και το PC κρασαρε αλλά guess what με την 2070 :) Αφού το θες έτσι

 

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Είχες OC αλλά δεν το θυμάσαι, δεν μπορεί να φταίει η AMD RX 5700XT. Φήμες λένε ότι hacker με όνομα i_love_leather_jackets_<3 χάκαρε τη σελίδα της AMD και έγραψε για black screens και λοιπές ανακρίβειες στα known issues..

Δεν ειπα οτι ποτε δεν ειχε θεμα, ειπα οτι εχουν λυθει (απο το κομπλεξ δεν μπορειτε και να διαβασετε?). Ουτε και σαν Known issues ειναι πλεον, ουτε πουθενα γινονται νεα τοπικ. Οσο για το oc, απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι το cod mw πεταει dev error 6068 οταν οι ram δεν ειναι σταθερες (τοσο καιρο ασχολουμαι με timings, με το cod & tm5 ξερω πλεον οτι ειμαι σταθερος). Οπου το προτεινα παλιοτερα σε αντιστοιχα reddit posts σε r/amd κτλ, ως δια μαγειας τους εφτιαχνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, splanis είπε

Καλησπέρα μετά από καιρό. Πλέον δεν έχω την 5700ΧΤ γιατι είχα βαρεθεί να χάνω στα ranked games λόγω crashes :P και έχω βάλει μια 2070super. Το κακό είναι ότι δεν τα είχα υπολογίζει καλά ότι θα χρειαζόμουν το hackintosh τώρα που ξεκινάω πρακτική και τελικά δεν υποστηρίζει τις RTX. Δεν νομίζω ότι τα προβλήματα θα φτιαχτούν ποτέ εφόσον δεν φτιάχτηκαν τόσους μήνες, αλλά θέλω να ρωτήσω μήπως έχει παρατηρηθεί ότι υπάρχουν προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα και πχ κάποιες συγκεκριμένες ram ή mobo (ρωτάω επειδή κάποιοι είχαν θέματα κάποιοι όχι. Δηλάδη θέλω να πω μπορεί να πει κάποιος ότι με συγκεκριμένες ραμ ή mobo η κάρτα θα έτρεχε απροβλημάτιστα; Η 5700 έχει και αυτή θέματα;

Οτι θεματα εχει η ΧΤ εχει και η απλη.

Αν σκεφτεσαι να τη ξαναπαρεις,τοτε οχι.Πραγματικα με τις καρτες που ερχονται,τη θεωρω κακη αγορα,ακομα και στα 300Ε.

Υπομονη και αγορασε καποια mid που θα ρθει.3060 η 6700(αν δεν εχει θεματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οτι θεματα εχει η ΧΤ εχει και η απλη.

Αν σκεφτεσαι να τη ξαναπαρεις,τοτε οχι.Πραγματικα με τις καρτες που ερχονται,τη θεωρω κακη αγορα,ακομα και στα 300Ε.

Υπομονη και αγορασε καποια mid που θα ρθει.3060 η 6700(αν δεν εχει θεματα).

οχι δεν θα την ξανα επαιρνα τωρα, ισως αν αλλαζα ολο το συστημα, ραμ mobo κλπ μπορει να εκανα καμια δοκιμη

ισως να δοκιμασω και την καινουργια σειρα αν εχει drivers για hackintosh (ο μονος λογος δηλαδη που θα ξαναπηγαινα σε amd παρα τα οσα τραβηξα)

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Luciddream είπε

Θα ξαναποντάρω στο airflow πάντως, τα idle είναι μια χαρά. Δοκίμασε μια και με ανοιχτο το κουτί πριν την δώσεις στο πλαίσιο να δεις αν εχει μεγάλες διαφορές

με 79 μαξ ειναι χωρις πλαινο. Αλλα και παλι τα rpm και οι θερμοκρασιες ειναι νομιζω υψηλα. Αυτα με sottr. Θα παιξω αργοτερα cod γιατι εκει βλεπω μεγαλυτερα temps. Τα min ειναι σε idle (μην βλεπεις μνημες, θελουν πολυ παραπανω χρονο να πεσουν σε idle temps)

Screenshot (231).png

Screenshot (232).png

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, SabotazNic said:

με 79 μαξ ειναι χωρις πλαινο. Αλλα και παλι τα rpm και οι θερμοκρασιες ειναι νομιζω υψηλα. Αυτα με sottr. Θα παιξω αργοτερα cod γιατι εκει βλεπω μεγαλυτερα temps. Τα min ειναι σε idle (μην βλεπεις μνημες, θελουν πολυ παραπανω χρονο να πεσουν σε idle temps)

Θα το δοκιμάσω και εγώ αργότερα απο Windows (νομίζω το έχω το Game αν και δεν ειμαι σίγουρος) να δω πόσο θερμοκρασία ανεβάζει. Η αλήθεια είναι το ανεμιστηράκι δεν παλεύεται μόλις ανέβει πάνω απο κάποιο σημείο η θερμοκρασία 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Θα το δοκιμάσω και εγώ αργότερα απο Windows (νομίζω το έχω το Game αν και δεν ειμαι σίγουρος) να δω πόσο θερμοκρασία ανεβάζει. Η αλήθεια είναι το ανεμιστηράκι δεν παλεύεται μόλις ανέβει πάνω απο κάποιο σημείο η θερμοκρασία 😛

Με το benchmark του sottr ειναι το παραπανω.

Εδω με warzone. Παλι το 79 ειναι χωρις side. Οπως και να εχει, παλι τα rpm ειναι πολλα

Screenshot (234).png

Screenshot (235).png

Η sapphire μου απαντησε στο τικετ λεγοντας "Use GPU-Z to record card's temperature and fan speed during 2D and 3D mode then provide us GPU-Z log files(not photo)."

Ξερει κανεις πως γινεται στο gpuz? Γιατι βλεπω μια καρτελα για validate που περιλαμβανει Bug report, αλλα τιποτα απαραπανω περι log κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...