Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Crus είπε

Παρεπιπτοντως αν και το εχω ξαναναφερει και παλιοτερα, οι Adrenaline drivers δεν γαμησαν μονο τις Navi. Εγω που εχω Vega και δεν ειχα ποτε θεμα με μαυρες και μπλε οθονες, απεκτησα με το launch του 2020 update και παρεμεινε το θεμα τουλαχιστον για 3 μηνες. Το driver Προβλημα δεν αφορουσε λοιπον μονο τις Navi, αλλα ισως ολες τις καρτες της AMD και αφορουσε προφανως καποια μαλακια των software engineers με το 2020 update.

Α μπράβο αυτό λέω και εγώ τόση ώρα, μακακία στο software, αφού υπήρχε στα know issues. Τώρα δεν θέλω να κατονομάσω άτομα, έχω 2-3 συγκεκριμένους στο μυαλό μου. Βέβαια παίζει να μιλάνε και από fan-boyισμο, και απλά να μην παραδέχονται ότι κάποιοι είχαν όντως θέματα που δεν οφείλονταν σε αυτούς, οπότε είναι άκυροι έτσι και αλλιώς. Θα πω 2 σημεία γιατί ξέφυγε λιγάκι τα πράγμα και παίζει να ακούγομαι εντελώς μακάκας. Λοιπόν:


1. Όταν αγόρασα την 2060, η επιλογή ήταν μεταξύ αυτής και της vega 56. Προτίμησα την 2060 γιατί από vega 56 υπήρχε μόνο reference με κάποια λογική διαθεσιμότητα και δεν ήθελα γιατί διάβαζα και για τα περί uv και με "φόβιζαν", ενώ οι λιγοστές custom ήταν όλες κατόπιν παραγγελίας από μαγαζιά αμφιβόλου ποιότητας, ενώ στα πιο γνωστά η τιμή ανέβαινε. Σίγουρα με ξενέρωσαν τα 6GB, αλλά δεν είχα επιλογή (μεταχειρισμένη δεν θέλω, κάποια pascal για παράδειγμα) αλλά ευτυχώς για 1080p είναι μια χαρά ακόμη, εξαιρουμένου του Doom Eternal που δεν σε αφήνει να βάλεις τα max settings αν δεν έχεις τουλάχιστον 8GB vram. Μια χαρά έχω ευχαριστηθεί πάντως, μην τρελαθούμε.

2. Μπορείτε να ανατρέξετε στα μηνύματα μου, δεν λέω πουθενά ότι οι Navi είναι ΓΤΠ, ίσα ίσα τότε που έβαλε προσφορά το πλαίσιο στα 369 είχα γράψει ότι ψήνομαι να πουλήσω την 2060 και να πάρω την 5700ΧΤ αλλά τα black screens που εμφανίζονταν σε μερικούς με κράτησαν. Ο καθένας έχει διαφορετικές "ανοχές", εγώ προσωπικά τα φοβάμαι κάτι τέτοια, θέλω όσο γίνεται μεγαλύτερη σιγουριά. Πιθανώς να μην είχα προβλήματα καθόλου, αλλά αυτή η αβεβαιότητα με αποθαρρύνει κάπως. Εντάξει αν μιλούσαμε για καμιά κάρτα των 100 ευρώ εντάξει, αλλά δεν ήθελα να το ρισκάρω για 369 ευρώ, έστω και αν το ρίσκο είναι μικρό. Προφανώς δεν έχω κανένα θέμα με την εταιρεία AMD, αφού Ryzen CPU έχω και τον πήρα και χωρίς ενδοιασμούς (πρώτη φορά στη ζωή μου AMD CPU).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Έστω ότι είχα Navi και μου έκανε πόσους μήνες να φτιαχτεί. Νομίζεις ότι με νοιάζει αν ήταν πολλοί ή λίγοι αυτοί που τράβαγαν τα ίδια?

Βασικά αν είχα τόσα προβλήματα από Day one θα την επέστρεφα άμεσα εντως 14 ημερών που επιτρέπει το κατάστημα. Σίγουρα δεν θα καθόμουν με σταυρωμένα χέρια περιμένοντας πότε θα φτιαχτεί το πρόβλημα που θα ειχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Crus said:

βρε, για τους beta testers του RT λεω... 😛

Ναι το κατάλαβα, αλλά ακόμη και σε αυτό δεν το λες beta testing. Beta testing υποδηλώνει δοκιμή για bugs. Το πρόβλημα του Turing δεν ήταν τα bugs, ήταν οι πολύ χαμηλότερες επιδόσεις, πράγμα που για μένα είναι αρκετά κατανοητό όντας καινούρια τεχνολογία όπως π.χ. ήταν και οι πρώτοι Ryzen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Βασικά αν είχα τόσα προβλήματα από Day one θα την επέστρεφα άμεσα εντως 14 ημερών που επιτρέπει το κατάστημα. Σίγουρα δεν θα καθόμουν με σταυρωμένα χέρια περιμένοντας πότε θα φτιαχτεί το πρόβλημα που θα ειχα.

To αυτο και τελειωνει η υποθεση. Μερικοι αγαπανε τις ταλαιπωριες και τη γκρινια βεβαια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Crus είπε

κατι σαν τις Turing δλδ σε σχεση με τις Ampere? Και σε rast αλλα και RT performance.. 😛

E βασικά ναι, αλλά για το φιάσκο του RT πιστεύω ευθύνονται αν όχι πιο πολύ, σίγουρα εξίσου με τον πέτσινο, τα studios που τα ξύνουν. Εδώ βγαίνουν games με DX11 ακόμη, με visuals από 5 χρόνια πριν, κτλ, και εμείς περιμένουμε σοβαρή υιοθέτηση του RT; Τώρα που θα έχουν και οι καινούργιες Navi και οι κονσόλες λογικά θα είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση. Ωραίο είναι το RT αλλά θέλει χρόνο για να εξελιχθεί, όπως όλα τα graphic features που έχουν βγει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aruil είπε

Ναι το κατάλαβα, αλλά ακόμη και σε αυτό δεν το λες beta testing. Beta testing υποδηλώνει δοκιμή για bugs. Το πρόβλημα του Turing δεν ήταν τα bugs, ήταν οι πολύ χαμηλότερες επιδόσεις, πράγμα που για μένα είναι αρκετά κατανοητό όντας καινούρια τεχνολογία όπως π.χ. ήταν και οι πρώτοι Ryzen.

Beta testers του RT ηταν οσοι αγορασαν χρυσοπληρωσαν Τuring GPU. Για αυτο μερικοι νιωθουν και λιγο μαλακες τωρα με τις Ampere και το καταλληλο performance Που δινει, εστω και αν η καταναλωση ειναι στο Θεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Arkin said:

Βασικά αν είχα τόσα προβλήματα από Day one θα την επέστρεφα άμεσα εντως 14 ημερών που επιτρέπει το κατάστημα. Σίγουρα δεν θα καθόμουν με σταυρωμένα χέρια περιμένοντας πότε θα φτιαχτεί το πρόβλημα που θα ειχα.

Ε ναι προφανώς κι αγορά 2060S μετά για να έχει ήσυχο το κεφάλι του, γιατί μετά από αυτά, σιγά μην διακινδυνεύσει με άλλη Navi.

Όποιος καίγεται στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Crus είπε

Beta testers του RT ηταν οσοι αγορασαν χρυσοπληρωσαν Τuring GPU. Για αυτο μερικοι νιωθουν και λιγο μαλακες τωρα με τις Ampere και το καταλληλο performance Που δινει, εστω και αν η καταναλωση ειναι στο Θεο.

Εντάξει όσοι πήγαν και αγόρασαν Turing μόνο και μόνο για το RT ε ναι, τι να πεις. Αλλά μπορείς να παίξεις ένα σωρό άλλα games, είναι λάθος να αγοράζεις κάρτα για ένα και μόνο feature ακόμη και αν είχε πιο ευρεία υιοθέτηση το RT. Βέβαια και οι Navi δεν είναι φθηνές κάρτες, και δεν έχουν και την δικαιολογία του RT/DLSS για να ανεβάσουν την τιμή. 5700ΧΤ με 2060S που έχουν ίδιο MSRP δεν έχουν και τόσο τεράστια διαφορά πάντως, σε φάση 30+%, εντάξει είπαμε. Και κάτσε να δούμε γιατί αν βγουν αληθινές οι προσδοκίες και δώσει 2080Ti perf στα 399 η AMD και RT/DirectML οι κάτοχοι των Navi θα νιώσουν και αυτοί μακάκες με αυτή τη λογική. Άμα ήταν να σκεφτόμαστε ότι "χμμ, τώρα θα αγοράσω κάτι αλλά σε 2 χρόνια θα βγει κάτι αρκετά καλύτερο στην ίδια τιμή" δεν θα αγοράζαμε ποτέ τίποτα. Τα 2 χρόνια που έχεις την κάρτα δεν χάνεις τα λεφτά σου γιατί παίζεις και την χαίρεσαι. Δεν έχει λογική να ελπίζω η επόμενη γενιά να είναι κακή ώστε να μην αποδειχθεί λάθος η αγορά μου. Πάντα θα βγαίνουν καλύτερα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εντάξει όσοι πήγαν και αγόρασαν Turing μόνο και μόνο για το RT ε ναι, τι να πεις. Αλλά μπορείς να παίξεις ένα σωρό άλλα games, είναι λάθος να αγοράζεις κάρτα για ένα και μόνο feature ακόμη και αν είχε πιο ευρεία υιοθέτηση το RT. Βέβαια και οι Navi δεν είναι φθηνές κάρτες, και δεν έχουν και την δικαιολογία του RT/DLSS για να ανεβάσουν την τιμή. 5700ΧΤ με 2060S που έχουν ίδιο MSRP δεν έχουν και τόσο τεράστια διαφορά πάντως, σε φάση 30+%, εντάξει είπαμε. Και κάτσε να δούμε γιατί αν βγουν αληθινές οι προσδοκίες και δώσει 2080Ti perf στα 399 η AMD και RT/DirectML οι κάτοχοι των Navi θα νιώσουν και αυτοί μακάκες με αυτή τη λογική. Άμα ήταν να σκεφτόμαστε ότι "χμμ, τώρα θα αγοράσω κάτι αλλά σε 2 χρόνια θα βγει κάτι αρκετά καλύτερο στην ίδια τιμή" δεν θα αγοράζαμε ποτέ τίποτα. Τα 2 χρόνια που έχεις την κάρτα δεν χάνεις τα λεφτά σου γιατί παίζεις και την χαίρεσαι. Δεν έχει λογική να ελπίζω η επόμενη γενιά να είναι κακή ώστε να μην αποδειχθεί λάθος η αγορά μου. Πάντα θα βγαίνουν καλύτερα πράγματα..

Εγω δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι πηραν καρτα με την υποσχεση του RT και την υλοποιηση του στο μελλον, παραβλεποντας το σοβαρο rast performance increase που ελειπε απο τις Turing. Και τελικα παρελαβαν καρτες που περαν της 2080ti αντε και 2080S, ουτε RT games ειδαν αλλα και σε αυτα που ηρθε δεν υπηρχε το Performance. Οι περισσοτεροι συνειδητοποιουν οτι θα ηταν καλυτερη επιλογη αν περιμεναν μεχρι τις Ampere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει όσοι πήγαν και αγόρασαν Turing μόνο και μόνο για το RT ε ναι, τι να πεις. Αλλά μπορείς να παίξεις ένα σωρό άλλα games, είναι λάθος να αγοράζεις κάρτα για ένα και μόνο feature ακόμη και αν είχε πιο ευρεία υιοθέτηση το RT. Βέβαια και οι Navi δεν είναι φθηνές κάρτες, και δεν έχουν και την δικαιολογία του RT/DLSS για να ανεβάσουν την τιμή. 5700ΧΤ με 2060S που έχουν ίδιο MSRP δεν έχουν και τόσο τεράστια διαφορά πάντως, σε φάση 30+%, εντάξει είπαμε. Και κάτσε να δούμε γιατί αν βγουν αληθινές οι προσδοκίες και δώσει 2080Ti perf στα 399 η AMD και RT/DirectML οι κάτοχοι των Navi θα νιώσουν και αυτοί μακάκες με αυτή τη λογική. Άμα ήταν να σκεφτόμαστε ότι "χμμ, τώρα θα αγοράσω κάτι αλλά σε 2 χρόνια θα βγει κάτι αρκετά καλύτερο στην ίδια τιμή" δεν θα αγοράζαμε ποτέ τίποτα. Τα 2 χρόνια που έχεις την κάρτα δεν χάνεις τα λεφτά σου γιατί παίζεις και την χαίρεσαι. Δεν έχει λογική να ελπίζω η επόμενη γενιά να είναι κακή ώστε να μην αποδειχθεί λάθος η αγορά μου. Πάντα θα βγαίνουν καλύτερα πράγματα..

εγω παντως νιωθω απο τωρα μαμακας που πηρα την 5700xt και δεν μπορω να βρω ενα παιχνιδι να λιωσω... καλυτερα να εμενα με την 960 αλλα αμα μπεις στην σκεψη να αλλαξεις...την πατας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Εγω δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι πηραν καρτα με την υποσχεση του RT και την υλοποιηση του στο μελλον, παραβλεποντας το σοβαρο rast performance increase που ελειπε απο τις Turing. Και τελικα παρελαβαν καρτες που περαν της 2080ti αντε και 2080S, ουτε RT games ειδαν αλλα και σε αυτα που ηρθε δεν υπηρχε το Performance. Οι περισσοτεροι συνειδητοποιουν οτι θα ηταν καλυτερη επιλογη αν περιμεναν μεχρι τις Ampere.

Αν είχες pascal ναι δεν άξιζε. Αν είχες όμως κάποια 900 series μια χαρά ήταν και οι Turing, όχι τέλειες, αλλά απλά μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αν είχες pascal ναι δεν άξιζε. Αν είχες όμως κάποια 900 series μια χαρά ήταν και οι Turing, όχι τέλειες, αλλά απλά μια χαρά..

o ανταγωνισμος, που ειναι και το θεμα μας, τουλαχιστον μεχρι επιπεδο 2070S ειχε καλυτερο price/performance. Πολλοι επελεξαν λοιπον Nvidia λογω RT. Εξου και το beta testing για οσους πηραν Turing που ανεφερα πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Crus είπε

o ανταγωνισμος, που ειναι και το θεμα μας, τουλαχιστον μεχρι επιπεδο 2070S ειχε καλυτερο price/performance. Πολλοι επελεξαν λοιπον Nvidia λογω RT. Εξου και το beta testing για οσους πηραν Turing που ανεφερα πριν..

Εδώ είσαι λάθος. Η 2070S βγήκε 1+ χρόνο μετά το release των Turing, οπότε και ξέραμε πλέον για το φιάσκο του RT. Αυτός που πήρε 2070S δεν την πήρε για το RT, τουλάχιστον όχι αποκλειστικά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εδώ είσαι λάθος. Η 2070S βγήκε 1+ χρόνο μετά το release των Turing, οπότε και ξέραμε πλέον για το φιάσκο του RT. Αυτός που πήρε 2070S δεν την πήρε για το RT, τουλάχιστον όχι αποκλειστικά..

ξεχνας ποιο ειναι το θεμα μας. Οι Navi. Οι 2070S βγηκαν ως απαντηση στις Navi.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

ξεχνας ποιο ειναι το θεμα μας. Οι Navi. Οι 2070S βγηκαν ως απαντηση στις Navi

Ε αυτό λέω. Την στιγμή που βγήκαν οι Navi και οι Super το φιάσκο του RT ήταν γνωστό σε όλους. Αυτός που πήρε Super δεν την πήρε με βάση υπόσχεση για RT αφού εκείνη τη στιγμή ήταν πασιφανές ότι είναι μούφα πλέον, εκτός αν ζούσε σε κάποια σπηλιά από τα τέλη του 2018 ξέρω 'γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...