Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ή παιξε με ακουστικα, problem solved.

μη κάνεις τόσο παρέα με τον Δάντη.....είναι κακή επιρροή. :P

on topic ένας με μια 5700 pulse υπάρχει ή θα φάω τα ηχεία μου? :P

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν πήγα πλαίσιο και μου είπαν ότι η κάρτα θα πρέπει να σταλθεί αντιπροσωπεία. 

Επειδή αυτό δεν παίζει (το να μείνω τουλάχιστον 2 εβδομάδες χωρίς pc) λέω να αλλάξω πάστα μόνος. Έχετε κάποια να προτείνετε? Βλεπω την arctic mx 2 2019 edition ή την silver 

 

Το να βγουν τα warranty stickers πόσο εύκολο είναι? Έχω ένα θερμοπιστολο ή πως λέγεται από lidl (το έχω λειτουργήσει παλιότερα). Λέτε να μπορέσω να το κάνω χωρίς να χάσω εγγύηση? Δεν με πολύ νοιάζει κιόλας, αλλά γιατί να μην έχω την επιλογή να την πουλήσω με εγγύηση. 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-pulse/4.html

Πχ στο disassembly του techpowerup, φαίνεται ότι η πάστα δεν είναι αρκετή (όπως φαίνεται πάνω στον χαλκό) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λοιπόν πήγα πλαίσιο και μου είπαν ότι η κάρτα θα πρέπει να σταλθεί αντιπροσωπεία. 

Επειδή αυτό δεν παίζει (το να μείνω τουλάχιστον 2 εβδομάδες χωρίς pc) λέω να αλλάξω πάστα μόνος. Έχετε κάποια να προτείνετε? Βλεπω την arctic mx 2 2019 edition ή την silver 

Το να βγουν τα warranty stickers πόσο εύκολο είναι? Έχω ένα θερμοπιστολο ή πως λέγεται από lidl (το έχω λειτουργήσει παλιότερα). Λέτε να μπορέσω να το κάνω χωρίς να χάσω εγγύηση? Δεν με πολύ νοιάζει κιόλας, αλλά γιατί να μην έχω την επιλογή να την πουλήσω με εγγύηση. 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-pulse/4.html

Πχ στο disassembly του techpowerup, φαίνεται ότι η πάστα δεν είναι αρκετή (όπως φαίνεται πάνω στον χαλκό) 

Δε θα χάσεις την εγγύηση όμως; Νομίζω έχει αυτοκόλλητα πίσω σε 2 βίδες σαν προειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δε θα χάσεις την εγγύηση όμως; Νομίζω έχει αυτοκόλλητα πίσω σε 2 βίδες σαν προειδοποίηση

Ναι για αυτό ρωταω περί πως να τα αφαιρέσω. Και τώρα το βρήκα πως λέγονται. Πιστόλια θερμού αέρα ή heat gun. Νομίζω είχα δει βίντεο που να τα αφαιρούν σχετικά εύκολα με αυτό και τσιμπιδακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Λοιπόν πήγα πλαίσιο και μου είπαν ότι η κάρτα θα πρέπει να σταλθεί αντιπροσωπεία. 

Επειδή αυτό δεν παίζει (το να μείνω τουλάχιστον 2 εβδομάδες χωρίς pc) λέω να αλλάξω πάστα μόνος. Έχετε κάποια να προτείνετε? Βλεπω την arctic mx 2 2019 edition ή την silver 

Το να βγουν τα warranty stickers πόσο εύκολο είναι? Έχω ένα θερμοπιστολο ή πως λέγεται από lidl (το έχω λειτουργήσει παλιότερα). Λέτε να μπορέσω να το κάνω χωρίς να χάσω εγγύηση? Δεν με πολύ νοιάζει κιόλας, αλλά γιατί να μην έχω την επιλογή να την πουλήσω με εγγύηση. 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-pulse/4.html

Πχ στο disassembly του techpowerup, φαίνεται ότι η πάστα δεν είναι αρκετή (όπως φαίνεται πάνω στον χαλκό) 

Στο techpowerup μέχρι 75 πάει που είναι ΟΚ. Εσύ τι θέμα αντιμετωπίζεις; Τι θερμοκρασία έχεις στο δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες ηθελα να σας ρωτησω την αποψη σας. Επειδη θελω να αγορασω μια καρτα γυρω στις 400 λιρες βλεπω οτι η AMD θα βγαλει τις ακριβες καρτες της τωρα στην φορα και τις πιο χαμηλες Γεναρη. Να περιμενω μεχρι Γεναρη πολυ χλωμο. Αρα ειτε παω σε καμια 3060 αν βγει μεσα στον Νοεμβρη αλλα ετσι οπως το παει με διαθεσημοτητα πολυ χλωμο το κοβω να βρω. Οποτε θελω να ρωτησω αν μετραει να παω σε 5700χτ ή καμια 2070 super?

Να σας πω το PC μου ειναι ρυζι 3600 με B450 tomahawk max με 16GB Ram και corsair 850 psu Gold. Οι οθονες ειναι 2x Acer KG241 144hz. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pakmanis είπε

Ρε παιδες ηθελα να σας ρωτησω την αποψη σας. Επειδη θελω να αγορασω μια καρτα γυρω στις 400 λιρες βλεπω οτι η AMD θα βγαλει τις ακριβες καρτες της τωρα στην φορα και τις πιο χαμηλες Γεναρη. Να περιμενω μεχρι Γεναρη πολυ χλωμο. Αρα ειτε παω σε καμια 3060 αν βγει μεσα στον Νοεμβρη αλλα ετσι οπως το παει με διαθεσημοτητα πολυ χλωμο το κοβω να βρω. Οποτε θελω να ρωτησω αν μετραει να παω σε 5700χτ ή καμια 2070 super?

Να σας πω το PC μου ειναι ρυζι 3600 με B450 tomahawk max με 16GB Ram και corsair 850 psu Gold. Οι οθονες ειναι 2x Acer KG241 144hz. Ευχαριστω.

Παρε καποια πολυ φθηνη , μια 570 ξερω εγω  να κανεις την δουλεια σου και σε κανα 4 μηνο παιρνεις τις αντιστοιχες. Δεν αξιζει να πας τωρα σε αυτες που αναφερεις. 

Περιμενε να δουμε και την τεταρτη τι θα βγαλει η amd , μπας και γινει κανα θαυμα και η 6800 εχει ενα 500αρικο ( χλωμο το κοβω) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Λοιπόν πήγα πλαίσιο και μου είπαν ότι η κάρτα θα πρέπει να σταλθεί αντιπροσωπεία. 

Επειδή αυτό δεν παίζει (το να μείνω τουλάχιστον 2 εβδομάδες χωρίς pc) λέω να αλλάξω πάστα μόνος. Έχετε κάποια να προτείνετε? Βλεπω την arctic mx 2 2019 edition ή την silver 

Το να βγουν τα warranty stickers πόσο εύκολο είναι? Έχω ένα θερμοπιστολο ή πως λέγεται από lidl (το έχω λειτουργήσει παλιότερα). Λέτε να μπορέσω να το κάνω χωρίς να χάσω εγγύηση? Δεν με πολύ νοιάζει κιόλας, αλλά γιατί να μην έχω την επιλογή να την πουλήσω με εγγύηση. 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-pulse/4.html

Πχ στο disassembly του techpowerup, φαίνεται ότι η πάστα δεν είναι αρκετή (όπως φαίνεται πάνω στον χαλκό) 

Καλύτερα να μη βάλεις silver (ηλεκτραγώγιμη) σε gpu. Ακόμα και στα cpu που έχουν full ihs σιγά σιγά τις αποφεύγουμε.

21 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Ρε παιδες ηθελα να σας ρωτησω την αποψη σας. Επειδη θελω να αγορασω μια καρτα γυρω στις 400 λιρες βλεπω οτι η AMD θα βγαλει τις ακριβες καρτες της τωρα στην φορα και τις πιο χαμηλες Γεναρη. Να περιμενω μεχρι Γεναρη πολυ χλωμο. Αρα ειτε παω σε καμια 3060 αν βγει μεσα στον Νοεμβρη αλλα ετσι οπως το παει με διαθεσημοτητα πολυ χλωμο το κοβω να βρω. Οποτε θελω να ρωτησω αν μετραει να παω σε 5700χτ ή καμια 2070 super?

Να σας πω το PC μου ειναι ρυζι 3600 με B450 tomahawk max με 16GB Ram και corsair 850 psu Gold. Οι οθονες ειναι 2x Acer KG241 144hz. Ευχαριστω.

Περίμενε, δε θα χάσεις. Εκτός αν βρεις μτχ navi, turing σε τιμή χώμα.

19 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Παρε καποια πολυ φθηνη , μια 570 ξερω εγω  να κανεις την δουλεια σου και σε κανα 4 μηνο παιρνεις τις αντιστοιχες. Δεν αξιζει να πας τωρα σε αυτες που αναφερεις. 

Περιμενε να δουμε και την τεταρτη τι θα βγαλει η amd , μπας και γινει κανα θαυμα και η 6800 εχει ενα 500αρικο ( χλωμο το κοβω) 

549-599 msrp την κόβω αυτή θα κάτσει μεταξύ 3070 και 3080.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilos είπε

Καλύτερα να μη βάλεις silver (ηλεκτραγώγιμη) σε gpu

Δεν παθαίνει απολύτως τίποτε ακόμη και να καλύψεις και τα caps γύρω από το die, το μόνο της μειονέκτημα είναι το κόστος, με την απόδοση της να μην το δικαιολογεί πλέον σε σχέση με οικονομικότερες προτάσεις που κυκλοφορούν στο εμπόριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coppermine είπε

Δεν παθαίνει απολύτως τίποτε ακόμη και να καλύψεις και τα caps γύρω από το die, το μόνο της μειονέκτημα είναι το κόστος, με την απόδοση της να μην το δικαιολογεί πλέον σε σχέση με οικονομικότερες προτάσεις που κυκλοφορούν στο εμπόριο

Ναι και εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται τίποτα, αλλά από παλιά προτιμούσαμε ceramic πχ αντί για silver για αυτές τις δουλειές. Ακόμα και 1 στο εκατομμύριο να είναι η πιθανότητα να γίνει short κάποιο smd, ποιος ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Ναι και εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται τίποτα, αλλά από παλιά προτιμούσαμε ceramic πχ αντί για silver για αυτές τις δουλειές. Ακόμα και 1 στο εκατομμύριο να είναι η πιθανότητα να γίνει short κάποιο smd, ποιος ο λόγος.

Εγώ έβαλα υγρό μέτταλο. Όλα ή τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα περίεργο αν και minor θέμα που πρόσεξα με τους τελευταίους drivers. Παίζοντας Shadow warrior 2 με ultra textures γράφοντας ότι θέλει κάρτα με 4gb vram in game έχω 7500 και πάνω. Φτάνοντας στα 7990 το παιχνίδι βγάζει μια κλεψύδρα κάνει reset τα textures και σε 4 δευτερόλεπτα συνεχίζω κανονικά ακριβώς από εκεί που είμαι. Αυτό να συμβεί 1 2 φορές στη μία ώρα παιχνιδιού σε μεγάλο boss όμως που η vram γέμιζε σχεδόν αμέσως το έβαλα στο high εκεί γράφουν ότι αρκεί κάρτα με 2gb vram και μέχρι το τέλος του boss η vram maxare στα 7100mb προφανώς δεν έκανε κανένα reload. 

 

Σε προηγούμενους drivers δεν έκανε ποτέ reload αλλά δεν θυμάμαι πόσο έπαιζε η vram λογικά πάλι θα maxare αλλά ποτέ δεν είχε το πιο πάνω θέμα. Το έχετε ξανά συναντησει σε άλλο παιχνίδι αυτό? Η είναι θέμα driver? Μικρό το θέμα αλλά σε μεγάλα bosses που γίνεται χαμός το ριξιμο σε high επιβάλλεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Σε προηγούμενους drivers δεν έκανε ποτέ reload αλλά δεν θυμάμαι πόσο έπαιζε η vram λογικά πάλι θα maxare αλλά ποτέ δεν είχε το πιο πάνω θέμα. Το έχετε ξανά συναντησει σε άλλο παιχνίδι αυτό? Η είναι θέμα driver? Μικρό το θέμα αλλά σε μεγάλα bosses που γίνεται χαμός το ριξιμο σε high επιβάλλεται. 

Πρόβλημα του παιχνιδιού κυρίως που δεν είναι optimized για Navi. Σε όλα τα Games που θέλουν πολύ VRAM το ίδιο γίνεται. π.χ στο Call of Duty MW Warzone / στο καινούριο Black ops, κτλπ.

Εδώ έχει μερικά guidelines για τους game developers αλλά αμφιβάλλω αν τα κοιτάζουν.

With that in mind, εγώ σκέφτομαι να μην δοκιμάσω καν τους 20.10.1 - είμαι σίγουρος ότι θα έχουν ακόμα προβλήματα.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...