Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mη στηρίζεστε απόλυτα στο Hwinfo για τα ρολόγια.

Μου δείχνει στη V56 κάτι 1720+ κάποιες φορές, που είναι απλά εκτός πραγματικότητας (1592 μαμά boost, 1672 το ανώτερο που έχω δώσει εγώ από oc προφίλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, SabotazNic said:

https://www.techpowerup.com/vgabios/214054/sapphire-rx5700xt-8192-190812

Αυτο το bios εχω (αυτο ειναι με max tdp 180w)

Δοκιμασα και με max 195w και τα ιδια 

Αλλη λυση θα ηταν να δοκιμασω παλιοτερο bios, αλλα δεν βρισκω λογο

Παντως σε ολη την διαρκεια του bench στο sottr, το core clock ηταν ~1900. Δεν ξερω γιατι εκανε spike στα 2012 (λογικα εγινε στην αρχη οταν εκανε Loading)

Πάλι καλά που το διαβάζω σήμερα το ποστ, γιατί θα το είχα κάψει χτες ψάχνοντας. Μήπως αυτο το BIOS είναι custom και ανεβάζει παραπάνω το fan? Γιατί όλες οι άλλες εταιρίες βλέπω δίνουν το 049 ως τελευταίο. edit: Ακυρο κοίταζα το όνομα δεν ξέρω γιατί, το ίδιο BIOS έχουμε όλοι.

Εμένα βασικά φοράει αυτό εδώ απο ότι βλέπω: https://www.techpowerup.com/vgabios/219548/219548

3 hours ago, cleeverblade said:

κι εμένα η Pulse πάει default πάνω από 2k core clock... και σ ένα φίλο που έχει την ίδια επίσης

οι max θερμοκρασίες στο screen είναι λίγα λεπτά στο heaven

cool, πάντως εσένα είναι σε πιο νορμαλ επίπεδα και η θερμοκρασία της GPU και του fan...

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην το ψάχνετε και πολύ... 


Ακρη δεν θα βγάλετε...

Και εμένα η κάρτα έχει χωρίς λόγο μεγαλύτερα temps σε memory junction και λιγότερα σε core(junction) απ'οτι ολοι υπόλοιποι εδώ μέσα.
Βάλτε ενα UV profile , μήν βάζετε pl+ (εμένα μου ανεβάζει τεμπς και διαφορά δν βλέπω σε fps ακόμη και με παραπάνω ρολόγια που κρατάει το αυξημένο pl) και τέλος.

Οι περισσότερο θα έχουμε αλλάξει κάρτα πριν καν πάθουν κάτι αυτές.

Χαρείτε τες όσο μπορείτε .
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Εμένα βασικά φοράει αυτό εδώ απο ότι βλέπω: https://www.techpowerup.com/vgabios/219548/219548

Κατσε. Γιατι συγκρινουμε μεταξυ μας οταν εχεις την nitro? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, SabotazNic said:

Κατσε. Γιατι συγκρινουμε μεταξυ μας οταν εχεις την nitro? 😛 

Γιατί οι άλλοι δεν ποστάρανε τόσες μέρες 😛 Δες πάντως τα fans του @cleeverblade φαίνονται να ειναι πιο κάτω.. αλλά το usage του πάει 200w ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται παντως τοσο αναλυση για τις θερμοκρασιες. Χθες ειπα να δοκιμασω 1.10voltage και 2000mhz συχνοτητα 40% fans. Eπαιξα shadow warrior 2 79 λεπτα ακριβως η καρτα μονιμα πανω απο τα 1900mhz η θερμοκρασια junction στους 100 και ο πυρηνας στους 86 με τη μνημη στους 94. Εδω να πω οτι το fan curve πιανει την θερμοκρασια junction και οχι του πυρηνα. Πανω απο τους 95 βαθμους core junction ανεβασε τα fans στο 45% ανεβαζει δηλαδη 5% πανω απο το υψηλοτερο σημειο που το εχουμε εφοσον περασει κατα 5 βαθμους το max temperature που εχουμε αντιστοιχα. Η καρτα παρολο τις θερμοκρασιες που ειχε δεν εκανε κιχ κρατωντας τα fps οσο πιο ψηλα γινεται και δουλευοντας στο 99% μονιμα.  Οποτε γνωμη μου χαρειτε τις καρτες σας 3 χρονια εγγυηση εχουν και μην το ψαχνετε τοσο πολυ. Τα chip χαλανε απο τα μεγαλα voltage οχι απο τις θερμοκρασιες εφοσον βρισκονται στα πλαισια που εχει θεσει η εταιρια(στην προκειμενη 110 junction). 

Screenshot-1.png

Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ανησυχεί μόνο η υψηλή temp στις μνήμες (στοκ βαράει 94-96) , έστειλα και yolo ένα email στο πλαίσιο να δω τι θα μου πούνε.
Με uv οριακά θα φτάσει 90 βέβαια..

Αλλα ναί έχει δίκαι ο @Arkin ειδικά όσον αφορά τον πυρήνα είναι SAFE μέχρι 110οC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Εμένα με ανησυχεί μόνο η υψηλή temp στις μνήμες (στοκ βαράει 94-96) , έστειλα και yolo ένα email στο πλαίσιο να δω τι θα μου πούνε.
Με uv οριακά θα φτάσει 90 βέβαια..

Αλλα ναί έχει δίκαι ο @Arkin ειδικά όσον αφορά τον πυρήνα είναι SAFE μέχρι 110οC

Μεχρι 94 εχω δει στις μνημες και αυτο με το παραπανω profile που σπανια θα παιξω ετσι συνηθως παιζουν 84-86 με το 1votlage. Εφοσον δεν εχεις artifacts η crash δεν θα εχεις προβλημα. Το junction ειναι safe μεχρι 110 που εκει αρχιζει να κοβει συχνοτητα ο πυρηνας. Για τον πυρηνα δεν ξερουμε ποσο ειναι το max safe. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μνήμη πως επηρεάζεται από την τάση του πυρήνα; αφού έχει ξεχωριστά power stages με στανταρ voltage 1.35 για GDDR6. Εκτός αν εννοείται επειδή γίνεται heat soaked το fin stack οπότε αντίστοιχα και το cooling στις μνήμες δυσκολεύει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η μνήμη πως επηρεάζεται από την τάση του πυρήνα; αφού έχει ξεχωριστά power stages με στανταρ voltage 1.35 για GDDR6. Εκτός αν εννοείται επειδή γίνεται heat soaked το fin stack οπότε αντίστοιχα και το cooling στις μνήμες δυσκολεύει..

Ναι καπως ετσι παει συνηθως οσο μεγαλωνει το junction ανεβαινει και η θερμοκρασια στην μνημη. Δεν ξερω τα max safe παντως για τις μνημες στις navi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι καπως ετσι παει συνηθως οσο μεγαλωνει το junction ανεβαινει και η θερμοκρασια στην μνημη. Δεν ξερω τα max safe παντως για τις μνημες στις navi.

Από το site της Micron https://www.micron.com/products/ultra-bandwidth-solutions/gddr6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αρα μιλαμε για 105 βαθμους max? Οποτε και τα 94 ειναι οκ νομιζω.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αρα μιλαμε για 105 βαθμους max? Οποτε και τα 94 ειναι οκ νομιζω.

Έχει δύο, 0-95 και -40-105..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω κρατάω ότι είμαι στο όριο, πράγμα που δν θα έπρεπε για το airflow που έχω, αλλά οκ..
Περιμένω ουτως η αλλως να δώ τι θα γίνει με τις νέες navi μπας και πάμε σε κάτι καλό στα 400€-500€ με RT κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...